Skip to main content

Topic: Molim pomoć - Osposobljavanje starog modela (Read 20169 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Molim pomoć - Osposobljavanje starog modela

Reply #15
za punjenje packova treba i punjac za iste. kako mislis 6V? kakav punjac imas
Ovakav vulgaris, a-la adapter...

Znam da nije najsretine rješenje, al jedino me zanima sa kojom voltažom da punim 4,8V?
Zahvaljujem.

Odg: Molim pomoć - Osposobljavanje starog modela

Reply #16
neznam šta bi reko, meni je sve na punjenje preko graupner punjača, koji sam bira voltažu, nesječam se koliko je kod 220V punjača kojeg sam dobio sa njim pisalo ali logično mi je da bi trebo punit sa 4.8V.
važna stvar, baterije koje dobiješ obično sa stanicom i za nju i za prijemnik se nicd (nickal cadmium) one imaju specifičnost halo efekta, to je pojava kod njih. bateriju moraš SVAKI put ispraznit do kraja prije nego opet puniš inače zapekne, lakše shvatit ovako: kuhaš grah, pojedeš do pola, nisi očistio lonac, na njega opet skugaš novi grah, on zapekne i tako stalno dok ne dođeš do vrha, i šta onda---BACIŠ LONAC jer je zapeko do vrha, tako i bateriju.

preporičavam ti da nabaviš nove baterije NI MH, jer nije potrebno da razbiješ model ili da nekom napraviš štetu na autu ili slično zbog 100 kn baterija...

Odg: Molim pomoć - Osposobljavanje starog modela

Reply #17
Uspio sam napunit 4,8V pack, stavio u avion.
I gle čuda, nakon 8 godina još sve šljaka!
Servaći su isprva malo štekali, al su se brzo razradili.
Kormilo mislim da sam dobro složio i fino se miče, a kad stoji, panti ga čvrsto drže.

Sutra, ako bude sreće, isprobat ćemo i kako motor diše.
A onda po nove baterije za stanicu i idemo!

Odg: Molim pomoć - Osposobljavanje starog modela

Reply #18
Neće gamad upalit...


Odg: Molim pomoć - Osposobljavanje starog modela

Reply #19
Uspio sam ga upalit.
Radi ko lud i vuče ko zmaj!¨ ;)

Samo nisam siguran da znam pravilno podesit motor. Ako se dobro sjećam, na Magnumu se igla kod starta treba okrenut za 2,5 obrtaja?
Nakon toga upalim motor i dobro radi na srednjim okretajima, a na višima se gasi.
Onda sam ga ostavio da radi par minuta na srednjima da se malo zagrije, onda sam zavrnuo iglu lagano i onda je već išo u visoke obrtaje. Jedino šta ne primi odma gas, nego mu treba sekunda - dve da ode u visoku turažu.

Šta još da napravim?

Odg: Molim pomoć - Osposobljavanje starog modela

Reply #20
pa kazes da je radio,
a prop.kakav imas,ako je motor nov a kod tebe jeste uzmi slijedecu velicinu  od one koja je propisana, zbog vecega zamaha a bez startera treba biti malstor,
imas li uopste iskustva

Odg: Molim pomoć - Osposobljavanje starog modela

Reply #21
pa kazes da je radio,
a prop.kakav imas,ako je motor nov a kod tebe jeste uzmi slijedecu velicinu  od one koja je propisana, zbog vecega zamaha a bez startera treba biti malstor,
imas li uopste iskustva
Motor je star 8 godina, vrlo malo je radio. Letio samo jedamput. Doslovno je kao nov.
Propeler je gore onakav kakav treba biti. Sve štima.

Ja samo tražim u kratko upute kako pravilno naštelat motor.
Jučer sam vidio takvu temu na forumu, a sad nemogu nać.

Odg: Molim pomoć - Osposobljavanje starog modela

Reply #22
jos je netko ovdje imao problema sa motorom ja sam detaljno opisao sto i kako,potrazit cu i sam,
pa se javim,

Odg: Molim pomoć - Osposobljavanje starog modela

Reply #23
pa kazes da je radio,
a prop.kakav imas,ako je motor nov a kod tebe jeste uzmi slijedecu velicinu  od one koja je propisana, zbog vecega zamaha a bez startera treba biti malstor,
imas li uopste iskustva
Motor je star 8 godina, vrlo malo je radio. Letio samo jedamput. Doslovno je kao nov.
Propeler je gore onakav kakav treba biti. Sve štima.

Ja samo tražim u kratko upute kako pravilno naštelat motor.
Jučer sam vidio takvu temu na forumu, a sad nemogu nać.

evo sada imas taj opis kakao,
procitaj i to treba da funkcionira

Odg: Molim pomoć - Osposobljavanje starog modela

Reply #24
pa kazes da je radio,
a prop.kakav imas,ako je motor nov a kod tebe jeste uzmi slijedecu velicinu  od one koja je propisana, zbog vecega zamaha a bez startera treba biti malstor,
imas li uopste iskustva
Motor je star 8 godina, vrlo malo je radio. Letio samo jedamput. Doslovno je kao nov.
Propeler je gore onakav kakav treba biti. Sve štima.

Ja samo tražim u kratko upute kako pravilno naštelat motor.
Jučer sam vidio takvu temu na forumu, a sad nemogu nać.

evo sada imas taj opis kakao,
procitaj i to treba da funkcionira
a di je?

Odg: Molim pomoć - Osposobljavanje starog modela

Reply #25
u rubrici za pocetnike -stelovanje rada motora je nasliv opisa

Odg: Molim pomoć - Osposobljavanje starog modela

Reply #26
pa kazes da je radio,
a prop.kakav imas,ako je motor nov a kod tebe jeste uzmi slijedecu velicinu  od one koja je propisana, zbog vecega zamaha a bez startera treba biti malstor,
imas li uopste iskustva
Motor je star 8 godina, vrlo malo je radio. Letio samo jedamput. Doslovno je kao nov.
Propeler je gore onakav kakav treba biti. Sve štima.

Ja samo tražim u kratko upute kako pravilno naštelat motor.
Jučer sam vidio takvu temu na forumu, a sad nemogu nać.

evo sada imas taj opis kakao,
procitaj i to treba da funkcionira
a di je?

Kuruza,kakav ti je ovo ventil izmedju rezervoara i karburatora ??
to moras ukloniti,sto kraci dovod to bolje,za sta ti to sluzi ?

Odg: Molim pomoć - Osposobljavanje starog modela

Reply #27
pa to je remote high speed needle i super je za cuvanje prstiju jer se stela dalje od propelera.

inace abc motori oklijevaju kada im se u leru naglo doda gas. jos problem moze biti u doljnjoj igli ili u svjecici.

na ugasenom motoru doljnju iglu (low speed needle - LSN) okreni u jednom smijeru za 1/8 okreta u bilo kojem smijeru i upali motor. ako motor bolje prima gas na dobrom si putu, a ako prima losije onda vrati nazad za 1/8 kruga i okreni za 1/8 u drugom smijeru....

gornju iglu (higs speed needle - HSN) stelas tako da na punom gasu osiromasujes smjesu (vrtis u smijeru kazeljke na satu) dok motor ne primi najvise okretaja i onda sto prije okrenes malo u nazad, tek toliko da mrvicu padnu okretaji.  nakon toga jos napravi test tako da zadignes prednji kraj modela u zrak (pri tome drzis pun gas) i ako okretaji padnu znaci da ti je smjesa siromasna i trebas je obogatiti, a ako ostanu isti ili porastu onda je to to.

nadam se da je ovo pomoglo.
struja zakon, nitro USTAV

Odg: Molim pomoć - Osposobljavanje starog modela

Reply #28
ma gdje ti tu vidis iglu gasa,prije 8 godina to i nije bilo !

Odg: Molim pomoć - Osposobljavanje starog modela

Reply #29
To je igla za štelanje max broja okretaja Ivek. Može se staviti na frg ali je bolje ovako jer se ne potrga pri padu a čuva prste kod štelanja.
 
Tebe muči druga dizna koja je sa druge strane frga jedan mali šerafciger i dok radi na leru okrećeš dok se ne počme gušiti pa zatvoriš za četvrtinu kruga probaš dati do pola gasa pa ako prima ok u redu je ako ne još zatvoriš za 1/4 probaš kako prima gas ali do pola jer to je dizna do pola gasa od pola na dalje je ova iza.
 
Nju podesi tako da dobiješ max br. okretaja pa onda otvoriš još malo i kad malo okretaji padnu to je onda ok tako da malo preljeva radi hlađenja i podmazivanja motora.
Gas bi ti tebal primati kad sve podesiš od nule do punog gasa bez gušenja i prelaz od pola do punog bez gušenja i trokiranja kad je sve dobro poštelano.
 
Magnum motori i nisu baš top kvalitete pa se kog nekih motora treba igrati malo višr a kod drugih manje.
Frgazeri su im malo banana pa sam ja na jednom usis zraka malo potokario i ispolirao i bio je drugi motor.
Samo pazi da smjesa bude bogata da ne moraš brzo na generalku  ;)
 
Prije svega ako radi pusti da potroši jedan tank da re malo ispere motor i razradi jer ipak nije dugo radio.