Skip to main content

Topic: Molim pomoć - Osposobljavanje starog modela (Read 20170 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Molim pomoć - Osposobljavanje starog modela

Reply #30
zac jel moze objasnjenje oko tog tokarenja i poliranja jer ja imam magnuma kojeg nikak nisam mogao ustelat, ali mu je piksa u klipnjaci dobila po piksi pa sada samo stoji. kada bi rijesio problem fergazera piksu bi dao napraviti i koristio bi motor.
koliko sam ja skuzio nije problem magnuma u samom motoru vec u fergazeru koji nis ne valja i koji se sam rastelava u zraku.
jos je bitno da se fergazer predihta na ulazu u motor jer je moj magnum nakon predihtavanja vrtio puno bolje.
struja zakon, nitro USTAV

Odg: Molim pomoć - Osposobljavanje starog modela

Reply #31
E, a kak znam da je smjesa dovoljno bogata (to zbog podmazivanja i hlađenja)?
Kolko ulja mora bacat na auspuh?
Dal je uopće moguće da ne baca niš ulja, ako je smjesa na poštelana na granici, a motor radi ko blesav. Znači da svo ulje izgori?

Odg: Molim pomoć - Osposobljavanje starog modela

Reply #32
najvisi moguci okretaji i ona malo obogatis (u smijeru kontra od kazaljke na satu) dok okretaji malo ne padnu i onda test sa zadizanjem prednjeg kraja koji sam vec opisao.  avion se podmazuje i hladi sa gorivom i zato je bitno da smjesa bude malo bogatija. motor mora dimiti stalno i uvijek.
struja zakon, nitro USTAV

Odg: Molim pomoć - Osposobljavanje starog modela

Reply #33
Ovo bi bilo kučište frga. Ovo kaj sam obojao sivo sam odstranio. i dok je na tokarskom staviš na prst malo finog jako finog šmirgla i poliraš pa poslje purol pasta.
 
Promjeniš kut ulaza zraka u motor i brzine ulaza zraka u motor odnosno ubrzaš ulaz zrak u motor. bolje se smjesa goriva poveže sa zrakom i imaš bolje sagorijevanje i rad motora.
 
Venturijeva cijev.
 

Odg: Molim pomoć - Osposobljavanje starog modela

Reply #34
E, a kak znam da je smjesa dovoljno bogata (to zbog podmazivanja i hlađenja)?
Kolko ulja mora bacat na auspuh?
Dal je uopće moguće da ne baca niš ulja, ako je smjesa na poštelana na granici, a motor radi ko blesav. Znači da svo ulje izgori?
ulja ces imati uvijek,bez toga ne ide,ricinus sluzi za mazanje neznatan dio ga izgori,gori metanol i to je razlog da radije letim elektro,ali dok ne zazuji nema leta,to je ono pravo,ja sam bolesnik modelarstva od 1951 godine, i motori mi nisu bili nikada problem,OS-max je moj najmiliji motor
palim uglavnom prstom !!

Odg: Molim pomoć - Osposobljavanje starog modela

Reply #35
Moderna goriva imaju sintetička ulja u sebi koja izgaraju. Nakon expanzije ulje u gorivu više nema nikakvu ulogu podmazivanja. Ulje podmazuje motor dok putuje kroz frgazer u karter pa preko preljevnih kanala u cilinder, dok se sabija u kompresionom prostoru a kad se sabije i zapali toj smjesi je još zadatak samo da izađe van. Ricinus samo zašmira motor.
 
 
Iskoristivost takvok motora je mala pa dosta goriva i ulja ode kroz auspuh u eu  ;D
Zbog velikog postotka ulja u motoru podmazivanje je zadovoljavajuće.

Odg: Molim pomoć - Osposobljavanje starog modela

Reply #36
Dragi moj ZAC goriva u modelarstvu sa sintetickim uljima nisu dobra,u pocetku su napravili veliki bum a ne dugo  se pokazalo da nisu dobra,jedina prednost je sto ulje ne ostavlja tragove koji se tesko ciste sa motora kao sto ih ostavlja ricinus
ali ja nisam imao takvih problema jer odmah poslije letenja isperem motor sa petrolejem ili MOS 2

Odg: Molim pomoć - Osposobljavanje starog modela

Reply #37
Nitro u motoru hladi motor i poboljšava rad motora u malom postotku 5 do 15% sigurno ne šteti motoru,za nas aviomodelare dovoljno, više ne koristim.
 
Ivek u pravu si OS je sigurno jedan od boljih motora sa kvalitetnim materijalima i finim tolerancijama obrade.
 
Made in Japan je ipak neka garancija kvalitete  ;)

Odg: Molim pomoć - Osposobljavanje starog modela

Reply #38
veoma rijetko sam uzimao nitrirana goriva,kao prvo letim iz hobbyja pa par stotina obrtaja manje mi nije bitno,cinjenica je da nitro nagriza aluminijum,
veoma rijetko i to 10%
Os nije vrhunski kada je snaga u pitanju ima mnogo jacih Webra,Super Tigre ali ja ga od uvijek imam i njihova preciznost izrade i svaki i najmanji dio se moze naci ako zatreba,

Odg: Molim pomoć - Osposobljavanje starog modela

Reply #39
Dragi moj ZAC goriva u modelarstvu sa sintetickim uljima nisu dobra,u pocetku su napravili veliki bum a ne dugo  se pokazalo da nisu dobra,jedina prednost je sto ulje ne ostavlja tragove koji se tesko ciste sa motora kao sto ih ostavlja ricinus
ali ja nisam imao takvih problema jer odmah poslije letenja isperem motor sa petrolejem ili MOS 2

I sintetička ulja napreduju s vremenom tako da kupovna goriva koja su danas dostupna i već smučkana su ipak naj bolje i jednostavnije rješenje. Motor sigurno neće uništiti gorivo nego ponajprije modelar svojom nepažnjom.
 
Koliko modelara toliko i formula goriva.
 
To nisu motori nekog specijalno dugog vijeka trajanja negdje okolo 200sati no naleti se čovjek i sa upola manje :)
 
Koliko može za to vrijeme nitro nagristi motor, zanemarivo.
 
Sigurno da je dobro oprati motor ako s ne leti dulje ja ga isperem odvijčem i ok je a može se i malo jeftinog mineralnog ulja nliti u motor par puta okrenuti i ok. Kad se pušta u pogon malo se gorivom ispere i pusti se da potroši jedan tank ili pola da se ispere i sve pet.

Odg: Molim pomoć - Osposobljavanje starog modela

Reply #40
zac, hvala na odgovoru,  jedini je problem da nemam tokarski stroj na raspolaganju. :'(

vec sam iznio tu na forumu kolika je isplativost doma mijesanog goriva od ulja i metanola. ja na svojim motorima nemam pad u performansama, a jedini problem je dosta visok ler koji kod kupovnih goriva moze ici dosta nize. motori su dostupni i jeftini, a po gorivo se treba ici u sloveniju ili austriji sto stvara jos jedan trosak. ako je galon goriva 140 kuna i jedan motor vrijedi 100 eura onda ispada da se za 5 galona kupi motor. 5 galona je nekih 18,5 litara goriva i mene ta kolicina doma radjenog goriva ispadne oko 220 kuna (ricinus je 60 kuna, a metanol dobivam besplatno i svi znaju nekoga tko ga moze nabaviti). ako tu kolicinu poduplamo ispada da za 200 eura kupovnog goriva letim isto vrijeme i jos kupim jedan motor za 1000 kuna koje mi ostanu jer sam vozio na domace gorivo. naravno da ima jeftinijih i skupljih motora, a ovu cijenu sam uzeo kao primjer.  prije sam se ogranicavao u letenju jer me pekla savijest zbog potrosnje goriva i njegove cijene, sada uzivam u letenju vise nego ranije jer o tome ne moram razmisljati i trosim koliko me volja.


prosli tjedan sam poslije letenja u motor uspricao wd 40 kroz fergazer i kroz otvor za svjecicu jer sam mislio da uskoro prilika za letenje jer preko tjedna dolazim s posla kada padne mrak, a vikendom se vrijeme najcesce pokvari :'( .  danas sam isti taj motor poprimao i upalio na prst bez problema, ostavio da radi u leru tri minute i nakon toga poletio bez ikakvih problema.
struja zakon, nitro USTAV

Odg: Molim pomoć - Osposobljavanje starog modela

Reply #41
Kad se priča o gorivu, meni odlazak u austriju ili slo nije najbolje rješenje, najvećim dijelom zbog vremena i troškova puta.

Zato i mene prvenstveno interesira miksanje domaćeg goriva.
E sad;
-di da jeftino nabavim metanol?
-ako ricinus stvara šmir, može li se umjesto ricinusa koristiti neko drugo ulje? (npr. enološko vazelinsko,mineralno,sintetičko?)

Odg: Molim pomoć - Osposobljavanje starog modela

Reply #42
Ne mogu svi jeftino do metanola. Ako možeš dobiti besplatno metanol naravno da buš sam mixao.
 
@Kuruza
ako misliš mixati sam onda ricinus koji ti je dostupan i jeftin ili shwagi i kupiš ulje za mixanje goriva i nitro, jedno i drugo nije jeftino.
 
Kod Koleta kupim gotovo gorivo za 20 do 24 eu po galonu (3,8L) i toči i vozi.
 
Da bi smixao dobro gorivo do shwagija po sastojke, metanol moram platiti, putni troškovi onda mi Brežice i nisu tak daleko a na cifru zažmirim.
 
 

Odg: Molim pomoć - Osposobljavanje starog modela

Reply #43
-ako ricinus stvara šmir, može li se umjesto ricinusa koristiti neko drugo ulje? (npr. enološko vazelinsko,mineralno,sintetičko?)

Formula ulja za gorivo je poslovna tajna proizvođaća. Ak ne misliš kupovati gotovo ulje koje nije baš jeftino onda rađe kupi ricinus jer svaka druga kombinacija neće biti na duge staze.
 
@Kuruza magnim bez nitra samo sa ricinusom je jako slab teško pali i loše radi a štelao ga budeš stalno i nikad nebuš zadovoljan. Da ne govorimo da hoće krepavati.

Odg: Molim pomoć - Osposobljavanje starog modela

Reply #44
Ima i više i manje kvalitetnog metanola. Tak da nekom kome metanol nije na dohvat ruke upitno je koliko se isplati doma mixati gorivo.
 
Okolo mixanja goriva i gdje nabaviti dobar metanol bi nam mogao reći naš kolega Saraga jer mene je on podučio i ekipa iz kluba MAK Velika Gorica.