Skip to main content

Topic: punjenje lipo baterija na auto akumulatoru (Read 7004 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

punjenje lipo baterija na auto akumulatoru

Ajde ekipa s iskustvom...

do sada nikada nisam punio baterije na livadi preko auto akumulatora..imam G3 2600 mAh 35C pa me zanima koliko puta ih mogu napuniti a da ne ugrozim akumulator i da ne idem doma pješke s livade…kakva su iskustva, na što paziti itd….akumulator je Bosh 74A...

sada ih mogu puniti 5C pa da probam to i na livadi...

Toni

Odg: punjenje lipo baterija na auto akumulatoru

Reply #1
Ajde ja.... :D
Ukratko: nemoj G5 puniti sa 5C.. ja idem do 3C da ne riskiram... drugo, ponesi kablove za startanje sa drugog akumulatora kada ideš na letenje-nikada se ne zna.
Želiš li naširoko tumačenje?
Damir

Odg: punjenje lipo baterija na auto akumulatoru

Reply #2
Ajde ekipa s iskustvom...

do sada nikada nisam punio baterije na livadi preko auto akumulatora..imam G3 2600 mAh 35C pa me zanima koliko puta ih mogu napuniti a da ne ugrozim akumulator i da ne idem doma pješke s livade…kakva su iskustva, na što paziti itd….akumulator je Bosh 74A...

sada ih mogu puniti 5C pa da probam to i na livadi...

Toni

matematika kolega....

batke su 2.6 AH
akumulator 74 AH.


ako radiš sa 3 celije naponi su podjednaki

zanemarimo gubitke i dobiš 28 punjenja... do praznog akumulatora.
a s obzirom na veliki kapacitet akumulatora pretpostavljam da je u pitanju neki dizel kojem treba fest da kresne....

ja se nikako ne bi igrao sa više od 10 punjenja
Debljina je ozbiljan medicinsko-estetski problem koji se može riješiti dijetom, a glupavost je medicinsko - socijalni problem koji se NE može riješiti.

YT kanal http://bit.ly/2lAbpIe

Odg: punjenje lipo baterija na auto akumulatoru

Reply #3
Diogen može ipak malo opširnije  :)....tipa dva do tri punjenja pa onda paljenje auta ili ....

Što se tiče G3 počeo sam ih puniti nekoliko puta s 1C, pa 2C, pa 3C...sada imaju svaka po nekoliko ciklusa s 5C...vodim dnevnik punjenja jer me zanima kako se stvarno ponašaju poštujući pravila o očuvanju lipo baterija......bilježim ukupnu voltažu, koliko je vraćeno nazad mAh, voltažu svake ćelije posebno, kao i unjutarnju otpor ćelija...
zanima me jesu li doista tako dobre koliko koštaju...

što se tiče ponašanja u letu moram priznati da se moj A-4 Skyhawk preporodio..imam oko 5-6 minuta jurcanja, vertikalci su puno bolji i osjeća se da cijelo vrijeme leta avion ima dovoljno rezervne snage..iz njih vuče najviše 48A tako da su na dodir samo mlake....

Toni     

Odg: punjenje lipo baterija na auto akumulatoru

Reply #4
Marijom, zaboravio sam napisati - batke su 4S i motor je 1.9 TDI

Odg: punjenje lipo baterija na auto akumulatoru

Reply #5
Diogen može ipak malo opširnije  :)....tipa dva do tri punjenja pa onda paljenje auta ili ....

Može.
Ako su ti batke 2600 mAh 5C je 13 A ! Kakav to punjač imaš da toliko može drukati?
Drugo, ako su batke 4 S onda punjač mora uključiti i step-up converter pa je struja punjenja izvjesno viša od 13 A kod 5 C.
Nadalje, proizvođači vele da je kod 0 celzija auto akumulator na 60% kapaciteta ???
Sada računaj... ali ne znaš točno koliki ti je kapacitet autoakumulatora osim onog deklarativnog jer ga nikada nisi do kraja ispraznio pa onda napunio da vidiš koliki je.
To nemoj učiniti, olovni accu imaju tešku narav i nakon dubokog pražnjenja rado će isprazniti i tvoj đep za isnos nabave novoga.

Ono što valja učiniti: na punjaču podesiti 'zaštitu autoakumultora od pražnjenja', mislim da sam ja stavio nekih 11,7 V i čim se pojavi taj napon, punjač bi trebao prestati sa punjenjem i označiti grešku. Tada sačekati  neko vrijeme i zakurblati motor.

Dakle, kablovi u pripremi.. dešavalo se je to ljudima na tekmi...

Ako misliš da izbjegavam odgovor 'koliko puta' u pravu si, jer odgovor na to možeš znati samo ti kada pri određenoj temperaturi , tvom akumulatoru i -n punjenja budeš trebao kablove.

Za orjentaciju: izmjeriš li napon na autoakumulatoru manji od 2,1V po čeliji (12,6 V) - STOP !
potpuno napunjen i isprvan accu trebao bi imati oko 13,5 do 13,8 V kada ne radi punjač i pri sobnoj temperaturi.


Damir

Odg: punjenje lipo baterija na auto akumulatoru

Reply #6
To te ja pitam Diogene,

hvala na odgovoru i savjetima. Inače, punjač je iCharger 208B 350W 8s Balance/Charger i ide do 20A.

Toni   

Odg: punjenje lipo baterija na auto akumulatoru

Reply #7
ja još uvijek stojim kod onih 10 punjenja .... jer je to pokazalo iskustvo...
na akumulatoru od 65Ah  koji je prije toga vožen od Zg do vikendice na kupi starom 1 godinu punio sam batke 6 celija 2200mah 5 puta...(twinjetove batke)

kad sam kretao kod paljenja je stenjao a mašina je 1.4 16V
Debljina je ozbiljan medicinsko-estetski problem koji se može riješiti dijetom, a glupavost je medicinsko - socijalni problem koji se NE može riješiti.

YT kanal http://bit.ly/2lAbpIe

Odg: punjenje lipo baterija na auto akumulatoru

Reply #8
Ajde ekipa s iskustvom...

do sada nikada nisam punio baterije na livadi preko auto akumulatora..imam G3 2600 mAh 35C pa me zanima koliko puta ih mogu napuniti a da ne ugrozim akumulator i da ne idem doma pješke s livade…kakva su iskustva, na što paziti itd….akumulator je Bosh 74A...

sada ih mogu puniti 5C pa da probam to i na livadi...

Toni


a ako je akumulator varta?

Odg: punjenje lipo baterija na auto akumulatoru

Reply #9
Ajde ekipa s iskustvom...

do sada nikada nisam punio baterije na livadi preko auto akumulatora..imam G3 2600 mAh 35C pa me zanima koliko puta ih mogu napuniti a da ne ugrozim akumulator i da ne idem doma pješke s livade…kakva su iskustva, na što paziti itd….akumulator je Bosh 74A...

sada ih mogu puniti 5C pa da probam to i na livadi...

Toni


a ako je akumulator varta?

varta je dobar akumulator..... po nicem ne zaostaje za Bosh

a imao sam puno bolja iskustva sa njim nego sa Boshom
Debljina je ozbiljan medicinsko-estetski problem koji se može riješiti dijetom, a glupavost je medicinsko - socijalni problem koji se NE može riješiti.

YT kanal http://bit.ly/2lAbpIe

Odg: punjenje lipo baterija na auto akumulatoru

Reply #10
moj zadnji akumulator koji koristim u kolima je gorenje li-po 100Ah.
iste je velicine kao klasicn 65ah,ali sam bas zbog punjenja baterija uzeo veci kapacitet.sad punim baterije cijeli dan.
inace akumulator sam kupio kod peveca negdje u devetom mjesecu,i funkcionira fantasticno,jedino kazu da bi ga na temperaturi ispod -10 trebao staviti na toplije.
nisam siguran da li ga mogu nadopunjavati sa klasicnim punjacem akumulatora.


Odg: punjenje lipo baterija na auto akumulatoru

Reply #12
u svakom slucaju je bolje za baterije,ako imas lipo akumulator.

Odg: punjenje lipo baterija na auto akumulatoru

Reply #13
danas sam punio na livadi, svega dva puta jer nisam više stigao..u svakom slučaju punio s 13A, 5C, Hyperionke G3.....milina dok jednu isprazniš druga samo što nije puna..da bi reč rekel...

Toni