Skip to main content

Topic: Inrunner brushless - savjet, iskustvo (Read 4769 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Inrunner brushless - savjet, iskustvo

Molio bi pomoć - savjet, iskustvo - oko slijedećeg:

Ugrađujem u jedrilicu Robbe Roxxy 2835-2100 inrunner (nos jedrilice je takav da samo inrunner stane bez kasapljenja).

Podaci (tvornički) za motor su:

dimenzije: Ø 28 x 35 mm
težina: 98 g
Dozvoljena struja (5min/120°C): 20 A
Dozvoljena struja (60 Sek.): 25 A
kv: 2100 Umin/V

Izmjerio sam motor i dobivam:

2S - 9x6 prop (CamFolding) - 21A (150W)  i 570g potiska - i to mi je sve OK - jedrilica će biti oko 650-700g

Ono što me iznenadilo je temperatura motora - nakon samo 20s motor je toliko vruč da peće za prste (tj. jedva se prstom može dotaknuti - u nedostatku boljeg mjerenja).

Zanima me ako netko ima iskustva s inrunnerima - jeli to normalno zagrijavanje?
 
Teško da mogu otvoriti nos jedrilice za veliki propuh. Kroz sam motor zrak gotovo da ne prolazi - ima rupe na prednjoj strani ali je prolaz zraka u potpunosti blokiran magnetima i namotajima.

Istina de će na motoru biti 30ak sekundi ali tako veliko zagrijavanje me stvarno brine.
if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }

Odg: Inrunner brushless - savjet, iskustvo

Reply #1
bok,

ti si iskusan modelar pa to već vjerojatno znaš, no pitati ću za svaki slućaj;

Da li si izbalansirao spinner i propeler?

Možda je 9" malo prevelik propeler za 2100kv inrunnera promjera samo 28mm

Odg: Inrunner brushless - savjet, iskustvo

Reply #2
Bok,

hvala - prop je balansiran i vrti se bez najmanje vibracije.

To sa 2S na 2100kv je zato da mogu ići na 9x5-6 sa 8x4,5 sam na premalo snage a ako idem na 3S onda je prop oko 6x4 pa to izgleda smiješno na jedrilici od 2+ metra. Po mjerenjima - snaga,struja je unutar proizvođačke specifikacije. Zašto se tako jako grije je trenutno izvan mog razumijevanja.
if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }

Odg: Inrunner brushless - savjet, iskustvo

Reply #3
previse kv za tako veliki prop, pogotovo sto je inrunner pa ima manje momenta za pokretanje istoga cak i na 2s batke.


takav motor u outrunner kombinaciji vrti  to bez beda  ok mozda sa malkoc manje kv-a ipak




Odg: Inrunner brushless - savjet, iskustvo

Reply #4
stavi 28/26 cca 1200-1400 kv i 9x6 prop uz dobar esc ide na 3s i vuce to bez beda isprobano puno puta a posto je to mali motor i instalaciju nije problem izvesti..

Odg: Inrunner brushless - savjet, iskustvo

Reply #5
Hvala na preporuci. Outrunneri su mi potpuno jasni - imam barem 10 28xx motora i letjeli su u svim kombinacijama.

Da su mi mjerenja izvan specifikacije bilo bi jasno da je prop prevelik i da se grije ALI mjerenja su POTPUNO unutar specifikacije prop je dobre veličine i daje točno rezultate koji se očekuju. Osim j.. temperature.

Nos jedrilice je toliko uzak (točno 28mm) da ugradnja outrunnera (zbog žica) zahtjeva rezanje (to nebi). Čak i ako okrenem outruner naopačke i premjestim firewall iza njega žica se gotovo lomi na izlazu iz motora.

Doduše možda to mora biti toliko toplo - Robbe kaže  "Dozvoljena struja (5min/120°C): 20 A" - pa nadam se da tih 120C ne bude rastopilo nekaj oko sebe.
if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }

Odg: Inrunner brushless - savjet, iskustvo

Reply #6
a broj okretaja ?? mozda ti on ne vuce previse ampera jer ne postize okretaje pa nema ni hladjenja... ?

Odg: Inrunner brushless - savjet, iskustvo

Reply #7
ja  bi radije odrezao 1-1,5 cm nosa cisto zbog efikasnosti outrunnera manje A i nize temperature
stavi malkoc vece batke ako je potrebno zbog tezista ali ne vjerujem da treba i motor sa malo kv i veci prop cak i sa vecim korakom... to bi ja..  no ti naravno mozes staviti sto zelis osobno ne volim kad je sve knap amperi temp i to  ;)

[size=78%]Sretno pa javi sto si odlucio [/size] :)

[size=78%]Lp Zoran [/size]

Odg: Inrunner brushless - savjet, iskustvo

Reply #8
Puno hvala. Broj okretaja nisam mjerio jer je okretomjer otišao u vječna lovišta (ili kak god se to u kini zove).

Rezanje je u planu za korak 2.

Budem probao letiti s inrunerom pa ako bude loše mogu uvijek odrezati nos.
Imam jedan neiskorišteni 2836-1200 i to sa 3S i 10x6 daje debelo preko 200W.
if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }

Odg: Inrunner brushless - savjet, iskustvo

Reply #9
Rješeno.

Kopanjem po starim tredovima RCG (2003/2004) te ALES forumima pronađen je odgovor.

Potpuno je normalno da se inrunneri griju.
Griju se čak i kad nema propa.
Konsenzus je da se to togađa zbog relativno velikog unutarnjeg otpora a postoje i rasprave o Eddy strujama (to ne vjerujem da je uzrok).

Uglavnom isprobao - motor bez propa pogonjen sa cca 1/5 gasa (ne više zbog iberturaže) se jednako zagrije. Motor i bez opterećenja disipira 10-15W čisto dovoljno za zagrijavanje.

if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }

Odg: Inrunner brushless - savjet, iskustvo

Reply #10
poigraj se s timingom ako možeš.
meni je samo ta stavka činila razliku između 80 i 50A na HET 2w20 inrunneru.
osim pada od 30A i puno niže radne temperature, čak su i okretaji porasli  ???


također, koliko pamtim, nije uopće preporučljivo vrtiti motor bez propa, pogotovo na full speedu,
jer onda ga regler gura očekujući otpor (prop) a on se zavrti pa i preskače unaprijed i onda ga regler krene kočiti,
(PWM jasno pa se to događa tisućama puta u sekudni naizmjence)
pa ti može i skuriti regler, ne bi bio prvi ni zadnji kome se to dogodilo.
vidio sam i primjer kod nas na forumu toga i na jeftinim i na vrlo skupim MK reglerima...

kako misliš da se grije više zbog VEĆEG unutarnjeg otpora?
ja imam previklan motor od 50 Ohma i on se ne grije uopće, a onaj stock od 0.01 se grije itekako,
zato se i previklava da se ne zapali.

čini mi se da se namotaj više grije ako je mali otpor, jer onda više A prolazi kroz njega kada ESC upali FET.
ne može ESC gurati na silu 100A kroz žicu ako je otpor velik...
ali ako je mali, onda može itekako, koliko god mu batka da  :)

ak sam u krivu, rado bi naučio ispravno.
do sada mi je ovako sve funkcioniralo bez kurenja motora i ostaloga na pun klinac setupa.


Odg: Inrunner brushless - savjet, iskustvo

Reply #11
po meni on previse vrti (2100), taj motor ti je za impelere (mali propeler) ili glisere,
sa getribom 3:1 - 5:1 na 3S sa 12x6 bi bilo najbolje, sve ostalo bez getribe nema smisla
za tvoju jedrilicu, samo steta za motor

evo ti i specifikacije, sa getribom 5:1

Technische Daten:

Eingangsspannung: 10-28 Volt 
Zellen LiPo/LiFe: 3-7 S 
Dauerstrom: 20 A 
Maximalstrom kurz: 25 A 
Schubkraft ca: 2100 g 
Leerlaufstrom ca: 0,9 A 
Leerlaufdrehzahl: 2100 U/min/V 
Ø Motor: 28 mm 
Ø Motorwelle: 3,17 mm 
Länge Motor ohne Welle: 35 mm 
Motorgewicht: 98 g 
Getriebeuntersetzung: 5:1 
Luftschraubenempfehlung: 12x6 
Pozdrav
OPATIJAC

Odg: Inrunner brushless - savjet, iskustvo

Reply #12
DR.TOM

Hvala na savjetu za timing - s tim sam se samo malo poigrao i sigurno još ima mjesta za napredak. Ovisno o timingu se mijenja i sposobnost kontrolera da starta motor bez trzaja - pa je potrebno naći neku prihvatljivu sredinu.

Imaš previklani INRUNNER? - Svaka čast.

Outrunnere smo radili još tamo kad us ih L.R.K. (Lucas, Retzbach i Kühfuß izmislili - zapravo popularizirali u RC svijetu). I to se da napraviti bez problema - inrunneri su malo veća nauka tj. potrebni su posebni alati, kalupi za motanje, magneti u posebnoj formi itd.

ESC ništa ne gura u motor - motor vuče koliko može dobiti a ovisno o teretu - pa čak i previše ako je teret prevelik. Kontroler mora biti u stanju isporučiti potrebnu struju u ispravnom faznom redosljedu.

Rasprava sa RCG  (ako ti se da - ima stotinjak postova -  http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=204425&page=4&pp=15) mi izgleda OK - veći otpor - veća disipacija.

Motor bez propa sam samo malo zavrtio - i tu imaš potpuno pravo - ode u iberturažu i nastaje cirkus. Vjerujem da se može zavriti do samouništenja.


OPATIJAC:

Motori za impelere su puno više kV.

Motor od 2100kV sa getribom 5:1 je zapravo motor od 420kV. Za to je potrebno 6S i prop oko 12x6, odnsno na 3S treba prop oko 16 x 8.

 Takav setup ne dolazi u obzir iz više razloga:

1.) Poštene getribe su rijetke (čak i teško nabavljive) i skupe kao dragi kamen
2.) Motor + Getriba su preteški - duplo teže od ekvivalentnog outrunnera
3.) 6S mi nije prihvatljivo - zbog mjesta i težine
4.) 3S + veliki prop - ne stane - prop se sklopi preko krila


Za sada je odluka poletiti sa ovim motorom na 2S te isprobati propove od 8x4.5 do 9x6. Ako se to pokaže loše (a po simulacijama bi moralo biti prihvatljivo) onda ide proba sa 3S i 6x3 a ako ni to ne radi ide MVVS 2,5/1350 - koji je outrunner zapakiran kao inrunner i žice izlaze sa zadnje strane.

U svakom slučaju hvala Vam na savjetima.
if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }

 

Odg: Inrunner brushless - savjet, iskustvo

Reply #13
Inruneri sa zavojnicom naviklanom "u zraku" se griju puno vise od ovih sa jezgrom.
na slici su 2 inrunera sa pribliznim brojem kv-a. vidljivo je da desni ima 2-3 puta vise žice. isti taj ima 15% manju korisnost. Ovaj sa jezgrom ima i manji razmak stator-rotor.

probaj sa inrunerom koji ima jezgru..nesto je skuplji, ali manje se grije i vecu korisnost.

Odg: Inrunner brushless - savjet, iskustvo

Reply #14
Yes - to je to. Puno hvala sad mi je jasnije - nisam imao pojma da postoje inrunneri sa jezgrom.

Ovaj moj motor je motan "u zraku" (naravno da sam ga raskopao) - kao na slici desno. I ako je 15% manje efikasan to znači da na 100W disipira bar 15W više - a 15W je čisto dovoljno za dobro zagrijavanje.
if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }