Skip to main content

Topic: Temperatura motora - koja je granica? (Read 3578 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Temperatura motora - koja je granica?

Do koje temperature se smiju zagrijavati motori?

Ja sam upravo dosao s voznje, napravio sam jedno 3-4km (s novim baterijama :)) i regler se fino hladi na zeljezu, baterije niti mlake nisu, a motor kipuc. Na onoj temperaturi na kojoj vise nemozes drzati ruku na tome. Mislim da je to izmedu 60-80C. Sad kad sam doso doma i stavio neki primitivni mjerac temp pokazuje mi 50C. Znaci to su sve temperature kucista, unutra je valjda jos i gore. Struju kolko znam ne povlaci vecu od 70A, a dopusteno je 80A tako da to nebi smjelo biti problem. Stovise dok postigne brzinu max struja koju vuce nije sigurno veca od 30A.

Zasto mislite da se zagrijava i do koje granice to smije ici?

Motor: http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__18184__Turnigy_Aerodrive_SK3_6374_149kv_Brushless_Outrunner_Motor.html

Odg: Temperatura motora - koja je granica?

Reply #1
jesi mjerio koliko A vuče TOČNO u vožnji?
ako nisi, barem otprilike si možeš pomoći
po tome da izračunaš,
koliko minuta je trajala vožnja dok se LVC nije upalio na regleru (ak si podesio na 3.5-3.8V npr)
koji kapacitet batki je bio onboard, pa to pretumbaš.
još bolje ako i vidiš koliko si u batke vratio na punjaču.

Odg: Temperatura motora - koja je granica?

Reply #2
Da da, sa wattmetrom kojeg mi je kolega vex_zg posudio :)

Sad sam stavio nove zice, neznam jel to moze ikakvu ulogu igrat, al onda nije vuklo vise od 70A NIKAD, a max u voznji je 30A. 5A kad idem 10km/h i tak dalje...
Sto znaci da struja nije prevelika. Dal postoji ta neka granicna temperatura do koje se smije ic a iznad toga ne? Jer ako je ovo previse onda bi morao ugraditi ventilator da hladi motor, a radije nebi ako netrebam..

EDIT: prijedeni put oko 5km (nije mi radio mob, al sam preko gmapsa mjerio), a baterijama je napon pao za samo 1.5V (od 25.2V na 23.7V), a ako gledamo da su prazne na 22.2V, to je jos 1.5V sto bi znacilo da skoro na full brzini mogu prijeci 10km sa 10Ah baterijama sto je meni odlicno !

Odg: Temperatura motora - koja je granica?

Reply #3
To sto si sa 1.5V presao 5 km ne znaci da ces sa jos 1.5 preci jos 5 (koliko ja znam o batkama) :)

Mislim da se motor grije jer se vozilo krece puno sporije nego inace (tipa avion) :D

Odg: Temperatura motora - koja je granica?

Reply #4
Dobro, moguce da imas pravo jer karakteristika nije linearna al sutra cu vec vjerovatno bolje izmjeriti pa cemo vidjet :)

Aha mislis da HK napise do koje struje motor moze ici ali uz hladenje (avion leti)? To bi jedino imalo smisla..

Al opet kad pogledam moja najudaljenija destinacije i je na nekih 5-6km, tako da izgleda ni uz ove najvece vrucine nece biti problema to savladati :)

Odg: Temperatura motora - koja je granica?

Reply #5
To što HK napiše ne vjerujem više ni pod razno...mislim da, ako je podatak točan onda je to vjerojatno uz adekvatno hlađenje. Neće reć da može motor 70A dok pregara :D

Meni je za motor pisalo sljedeće:

350W
reccomended prop: 9 x 6

sa 12 x 6 razvija manje od 250W. pa ti vidi :)

Odg: Temperatura motora - koja je granica?

Reply #6
Ma dobro nema veze sto pise kod njih al ja sam to izmjerio da na 6S on daje 1400W. Sto ustvari odgovara onome sto oni pisu, da bi na naponu od 48V (tj malo manje) bilo dosta vise nego sto oni pisu 2250W.
Nije bas sve tako crno :D

Odg: Temperatura motora - koja je granica?

Reply #7
Samo kažem da nije uvijek za slijepo vjerovati...

Kako god okreneš, vruć motor ne valja :) Troši više, lak na žicama odlazi, itd. itd. Doduše, na ovim vrućinama više ništ nije normalno.

Odg: Temperatura motora - koja je granica?

Reply #8
Ma da, prestrasno. O temi ustvari i pricam, neki dan kad nije bilo tak vruce motor uopce nije bio tako vruc

Al eto, sutra vjerovatno cu imati bolji izvjestaj, zaljepio sam ovaj senzor temp (koji cini se da je ustvari jako tocan) na nosac od motora pa cu znati tocnu temp. Iako ja mislim da do nekih 90-100C motoru nista nebi smjelo biti, vjerujem da to moze dosta vece temperature izdrzat, samo sto je mene zaprepastilo da je tak vruc a to je ustvari bilo valjda nekih 60ak C

Odg: Temperatura motora - koja je granica?

Reply #9
Možda ima u nekoj temi ali nisam baš tražio.

A u čemu ti to imaš motor od skoro kilu i 2,2kW sa 10k mAh baterijama?

Na ovim temperaturama sve gori, u utorak sam punio bateriju na livadi i punjač je prekinuo punjenje jer je temp senzor podešen na 60o




Odg: Temperatura motora - koja je granica?

Reply #11
Na 1:10 modelima auta se pazi da temperatura motora ne prelazi 100C jer ode sinter (pričam o inrunner motorima).

Odg: Temperatura motora - koja je granica?

Reply #12
E hvala, takvu neku inf sam trazio :)
Ovo je outrunner, al valjda je ista stvar

 

Odg: Temperatura motora - koja je granica?

Reply #13
Idealno bi bilo ne preko 60C na kucistu, gornja granica 80C.

Generalno treba povesti racuna kada spoljan temp. predje 30C.

Isto tako nije isto za neki NoName HK ili AXI - Hacker.

poz
Veljko
Oxai Amethyst F3A, EF Extra 300 78", ESM Pilatus PC-21
Sebart Miss Wind 50
JP Model Max Ion
JR 11X DSMX

Odg: Temperatura motora - koja je granica?

Reply #14
Evo danas sam mjerio temp, i na nosacu od motora tj na statoru nije bilo iznad 50. Tako da cini se da je sve u okvirima normale cak i po ovim vrucinama :)