Skip to main content

Topic: 'stvarna sredina naze?' (Read 3378 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

'stvarna sredina naze?'

Pozdrav, evo da pitam vaše mišljenje što se tiče sredine kontrolera naze v2.
Primjetio sam da nacrtana crta i strelica na kontroleru nisu u stvarnoj 'sredini' .
Fizička sredina kontrolera (po y osi) ispada 32mm/2 = 16mm. A crta sa strelicom na njoj se nalazi s jedne strane 13mm, a sa druge 19mm.
Uglavnom, ja sam je montirao tako da je ta njena crta sa strelicom u sredini y ose quadcoptera i funkcionira odlično.
Evo slike: (morao sam stavit sliku na facebook jer drugačije nemogu ili neznam)

Odg: 'stvarna sredina naze?'

Reply #1
   jel noguće da ovo nitko dosad nije primetio (ili nije smatro važnim )

Odg: 'stvarna sredina naze?'

Reply #2
Kakva crta sa strelicom? Ili sam ja lud ili ti nesto krivo smišljaš :D


Crta i strelica nisu senzor, čip je :)
ili je ovo neka troll zajebancija a ja jedini dovoljno glup da zagrizem... 8)

Odg: 'stvarna sredina naze?'

Reply #3
koliko sam ja shvatio, pitanje je  dali je CG Naze tamo gdje je strelica ili fizička sredina Naze. Pa vidi se na slici

Odg: 'stvarna sredina naze?'

Reply #4
Pa naravno da je fizicka sredina Naze sredina...strelica moze biti bilo gdje, kao i na svim drugim plocicama. Ona samo oznacava gdje je naprijed...
Uostalom to je toliko nebitno da nema smisla raspravljati o tome i da je na mjestu same crtice :P

Odg: 'stvarna sredina naze?'

Reply #5
Evo slika, sad je mogu ubacit u privitak neznam zasto prije nisam mogao. Pa ce sa slikom bit jasnije na šta sam točno mislio. I da, radi se o 3mm tako da vj nije vazno ali zasto ne pitat..

Odg: 'stvarna sredina naze?'

Reply #6
Nisam ja nista rekao...ti pitao - ja odgovorio :)

Odg: 'stvarna sredina naze?'

Reply #7
Ako čemo biti cjepidlake stvarna sredina naze (kontrolera) je tamo gdje je sredina IMU senzora (gyro i acc), u ovom slučaju naze senzor je pomjeren malo udesno i dakle van centra kučišta kontrolera je, drugim riječima stvarna sredina naze je malo udesno i mogla bi biti tamo gdje povučena crta. Dakle da bi IMU senzor bio točno u centru koptera kontroler je potrebno namontirati kojih par mm ulijevo od centra koptera.
Druga strana toga je da je to totalno nebitno dali će i koji cm biti van CG-a, naza će jednako kvalitetno raditi, ni u Phantomu 2 naza nije smještena tako da je IMU u centru, čak je i dobrih par cm van centra. Nazini akcelerometri poprilično tolerirau takve stvari, i veču pogrešku u očitanju mogu napraviti vibracije velikih propelera nego što bi to bio utjecaj G sile zato što je IMU malo van centra. Nazin IMU je smješten na antivibracijskim damperima koji su pogođeni tako da filtriraju frekvencije rada uglavnom manjih propelera (do 12-13") na optimalnim brzinama vrtnje. Zato se Wookong preporučuje za veče strojeve, ima zaseban IMU koji bolje pegla frekvencije rada velikih propelera iako i naza bez problema može raditi na strojevima s velikim propelerima sve dok IMU trpi vibracije koje može tolerirati i koregirat, a preko toga je rizik da akcelerometri zakucaju u neku vrijednost pa se može dogodit flyaway ako pilot ne prebaci na vrijeme u manual. Dakle što se naze tiče bitnije je da sredina koptera ne trpi neke rezonancije i pretjerane vibracije nego to što je koji cm van CG-a.
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

Odg: 'stvarna sredina naze?'

Reply #8
Sve pet. A da li isto vrijedi i za GPS ? Jer mi je malo nejasno u assistant softwareu, piše da treba montirat MC (nazu) čim bliže centru gravitacije, ok, uredu. A Z udaljenost GPS-a da se mjeri od centra gravitacije. E a šta ako ja nisam bio u mogučnosti montirat nazu čim bliže centru gravitacije ??? Od kuda onda da mjerim udaljenost GPS-a ? I dalje od centra gravitacije ili od same naze gdje god da sam je stavio.
(uglavnom to pitanje me mučilo dok nisam ni znao za ovaj forum i imao drugu letjelicu...sad je sve u CG tako da nije ni bitno...)

Odg: 'stvarna sredina naze?'

Reply #9
Evo 'frankycro' odličan odgovor i hvala .

Odg: 'stvarna sredina naze?'

Reply #10
a ja sam od frankycro dobio odgovor za koji nisam ni pitanje znao postavit

Odg: 'stvarna sredina naze?'

Reply #11
Sve pet. A da li isto vrijedi i za GPS ? Jer mi je malo nejasno u assistant softwareu, piše da treba montirat MC (nazu) čim bliže centru gravitacije, ok, uredu. A Z udaljenost GPS-a da se mjeri od centra gravitacije. E a šta ako ja nisam bio u mogučnosti montirat nazu čim bliže centru gravitacije ??? Od kuda onda da mjerim udaljenost GPS-a ? I dalje od centra gravitacije ili od same naze gdje god da sam je stavio.
(uglavnom to pitanje me mučilo dok nisam ni znao za ovaj forum i imao drugu letjelicu...sad je sve u CG tako da nije ni bitno...)


Za GPS od centra koptera upisuješ vrijednosti, za z os je uvijek u minus (-) predznak jer mislim da nitko ne montira gps ispod frejma  :D
A ni te vrijednosti ne moraju biti savršeno precizne, konačno i kada se upisuju, upisuju se u cm samo cijeli brojevi, koji cm ako se fula to tolerira, morao bi malo više zabrljat ili prije staviti krivi predznak tj. ne stavit minus ako određena os ide u minus da bi počeo dobivat nestabilnost rada sustava ili toilet bowl effect kao najgorji slučaj
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

Odg: 'stvarna sredina naze?'

Reply #12
hahahaha nenad25
Super, hvala. I još jedno podpitanje:
Da li i ako da koliko utječu vibracije na GPS modul ??

Odg: 'stvarna sredina naze?'

Reply #13
dali to znači da je neophodno Nazu staviti na neku antivibracijsku podlogu ?

Odg: 'stvarna sredina naze?'

Reply #14
GPS modul od naze nije samo GPS nego i elektronički magnetometar, kompas i to u 2 osi, vibracije na rad nazinog GPS modula mogu imati utjecaj ali vjerujem da bi to več morale biti stvarno velike vibracije  :)
Ono što ima daleko veči utjecaj na rad tog modula su elektromagnetske interferencije, dakle treba ga držati podalje od pogonskih a i ostalih žica, te koliko je god moguče dalje od VTX-a, kamere i sl.
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis