Skip to main content

Topic: pogon za zagija (Read 10030 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: pogon za zagija

Reply #15
stavio sam malo veće elevone i vinglete.
MNOGO bolje jedri bez motora tako.

nisam imao sat vremena, ali sam ga letio 30 minuta,
drugačija taktika nego jučer, full gas okomito do nekih 200m, pa lagano u krugu prema dole.
na Šalati, u društvu prave Cessne na koji tren  :)
slijetanje na malonogometno igralište okruženo visokim stablima, ma pa samo zbog toga se isplati ići letit  :D

batka se potrošila do pola, možda i manje. cilj je prebacit sat vremena prvom prilikom.
problem je što je danas stigao neki paket iz Kine od pred 50 dana, u njemu takav isti motor ali kvalitetniji(NMT 2826 1200KV)
još moram kak se ponaša ovako pod full gasom pa s ugašenim pocuclat cijelu batku,
ako bude ok, onda ne bum ni stavljao sporiji, ne bu penjao tako dobro  :)

Odg: pogon za zagija

Reply #16
pitanjce..ove vakum vrece su one za odjecu/posteljinu ili nekakve posebne? kalup koristis od izrezanih krila? ako krilo ubacujes u kalup mora ici u najlonu pretpostavljam, pa na koji nacin to sve uguras u kalup?

zanimljivo mi je to sa staklom pa molim malo uputa..fala..

koliko košta tkanina+smola u tornju ili gdje vec..i kolika količina treba za jednog zagija (pretpostavljam da se uzima vise no cisto infoa radi koliko treba za jednog)
Hangar: Avanti V2 80mmEDF, Viper 90mmEDF, Stream Glider V2 EDF, Marlin 64mmEDF, UltraStick 35ccm, Carbon Cub Saito4T, EDGE 540 33ccm, Husky SE, Pichler ARROW, MPX Extra 330 SC, EFX Racer, Waco, Hurricane, FunCub, ZOHD Dart XL, Timber Evo, Fokker DR1, Futaba 7C/14SG & Spektrum NX8. Buggy 30.5ccm.

Odg: pogon za zagija

Reply #17
vreće imaš u intersparu za 70kn 2 kom,
Plavi je navodno svoju 1 uzeo u Konzumu za 30 kn.

kada žica reže stiropor, ne reže kao nož salamu,
već ostavlja širi procjep iza sebe radi topline...

pa tako kada u kalup vratiš izrezano krilo, ima mjesta oko 3mm sigurno naokolo...
a najlon+staklo nije toliko debelo,
dapače, poželjno je prerezati kalup i sprijeda, da bude sve kao sendvič, da se može bolje priljubiti uz krilo sa staklom i najlonom preko sebe...
bolje je staviti vakuum vreću na krilo+staklo+najlon, pa onda izvana omotati kalupom i opteretiti utezima.
ali velim, ja sam to prvi puta radio, ima tu MNOGO iskusnijih, pa bolje pitaj njih na PM

to u cromosu je debelo staklo 160g/m2, mislim da je cijeli set smola+staklo oko 120kn,
ima i više nego što ti teba za zagija, možda i 3 puta. ali bi bio težak model.
ok ako ciljaš na 300+ brzinu pa trebaš max čvrstoću, ja ciljam na to da bude lakši od selotejpa i gladak.
Diogen mi je posudio 50 gramsko, a s 160 gramskim sam presvukao samo spoj između dvije polovice krila.


Odg: pogon za zagija

Reply #18
fala,puno informacija.vec vidim kamo me to vodi... ;D

nego,spominjes da bude laksi od traka..nekako nisam siguran da ista moze biti lakse od traka..moja verzija zagi v2.0 koji sam polijepio samo jednim slojem trake 5cm siroke, one aero iz NNa, jednostavno je toliko lagan da je pomalo to smijesno..nazalost nisam izvagao golog, no radim upravo v3.0 pa cu izvagat,no htjedoh reci da taj jedan sl0oj traje dan danas i izdrzao je jako puno toga..a brz je ali prije svega nevjerojatno glajda..

tak da me cudi da obuceno stakleno krilo moze biti lakse od te kombinacije..razumijem ako se stavlja tapeta traka da je ona mrvicu teza, no smola+tkanina su ipak teze od ljepljivog selotejpa..ili grijesim..

no ta staklena kombinacija je upravo ono kaj zelim dobiti od zagija.. da slozim ultra brzu jedrilicu koja nece mahati krilima kad je strmopizdim prema zemlji  :D

uglavnom, odlicna ideja koju moram isprobati. nego da pitam jos jednu operativnu stvar. kako i cime se reze stvrdnuto krilo? jel mozes skalpelom ili treba nekaj drugo..recimo dremel pa izrezbaris utore...i dali rezbarenjem utora na staklu ono gubi na cvrstoci koja je krilu potrebna pri velikim brzinama?

bemti i ta pitanja..kakva je boja kada se osusi? prozirno..i dali je moguce dodati boju ili se boja posle-spray boja airbrush itd..
Hangar: Avanti V2 80mmEDF, Viper 90mmEDF, Stream Glider V2 EDF, Marlin 64mmEDF, UltraStick 35ccm, Carbon Cub Saito4T, EDGE 540 33ccm, Husky SE, Pichler ARROW, MPX Extra 330 SC, EFX Racer, Waco, Hurricane, FunCub, ZOHD Dart XL, Timber Evo, Fokker DR1, Futaba 7C/14SG & Spektrum NX8. Buggy 30.5ccm.

Odg: Endurance flight - ZAGI

Reply #19
Tomislav, što nisi stavio stoper na folding prop, kako se ne bi potpuno sklopio u letu, kao na slici?
[attach=2]

[attach=1]
Navodno se ne mogu ponovno rasklopiti u letu kada prop prijeđe 90 stupnjeva, pa počupa motor. Jesam li u krivu uvezi toga?

Odg: Endurance flight - ZAGI

Reply #20
Tomislav, što nisi stavio stoper na folding prop, kako se ne bi potpuno sklopio u letu, kao na slici?
[attach=2]

[attach=1]
Navodno se ne mogu ponovno rasklopiti u letu kada prop prijeđe 90 stupnjeva, pa počupa motor. Jesam li u krivu uvezi toga?

Nisi u krivu, od prvog leta je to gore, zumiraj fotku pa buš vidio naznake zelene boje.
isprobavao sam u ruci držeći motor sve te scenarije prije montaže na model, na mrvicu gasa jasno...

treba stoper i sprijeda i straga! ako ne staviš stražnji, preklopi se preko 90°
i kada upališ motor krak nema razloga preći nazad na svoju stranu, već ga prebaci na krivu,
pa disbalans bude toliki da ti odvali motor s modela, ili iz ruke  :D

a ako ne staviš prednji stoper, onda ti krakovi lupe u model(ili ruku  :D ) u trenu kada se krenu vrtiti,
kada se rastvore pa imaju zalet prema naprijed.. dok centrifuga ne naraste toliko da ih drži zakucane kako treba...


na jedralki di je prop sprijeda nijedno od toga nije potrebno ako je sve ispravno montirano.
imao sam ih par komada pa sam se i u to uvjerio.

ima za kupiti kako si i linkao,
ali kako zagi mora biti jeftin, inače nije zagi,
štedio sam pa napravio to od boce za mineralnu.  ;)

stavljena su oba, i zadnji sam podesio tako da se vrhovi propa dodiruju, tj da su 100% sklopljeni. i izgleda lijepo u zraku kada proleti, kao neka sipa/lignja što već  ;D

iako...za X8 mislim da bu trebalo od vitroplasta... veći prop i sile su u pitanju.



 

Odg: pogon za zagija

Reply #21
mpx ima isto jedno rješenje koje je ok, gumica ide oko krakova i sklopi ih kad se oduzme gas, a ne lupaju po modelu i okolo kad se dodaje[attachimg=1]

ovo je sa easy stara II na 7x6 a ima i veći za kupiti (mislim da je isto 9x nešto ) koji dolazi sa modelom Xeno (to je u biti isto delta, čitaj zagi :)  )