Skip to main content

Topic: Solarno pogonjeni let, ne zasada ali ....ima rješenje (Read 9197 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Solarno pogonjeni let, ne zasada ali ....ima rješenje

..osim ako niste letač u termici, priznaje se kao solarni pogon  :D !

Ok, šalamala, nema ništa od tankih solarnih ćelija kojima bi presvukao krilo, 2-3 k$ je ipak malo previše za model...ako cijene padnu u skorije vrijeme-možda !

Umjesto toga solarno napunim batku na livadi: pokupio sam solarne panele gdje god sam uspio užicati i složio kao neki panel za pogon punjača. Kako je snaga prikazanog ispod 12W na 12 V ne mogu doseći 1 A punjenja.

Ako povućem previše struje, pada napon, punjač resetira. To sam riješio tako da sam otspojio cooler ( vuće nevjerojatno struje !) i otpore koje on zapravo hladi zamijenio sam sa onima veće snage disipacije. Koncept se održao, preživjele i baterije i punjač.
Problem nailaska oblaka riješio sam sa malom LiFe baterijom iza: kada punjač ne radi, ona se puni, ako punjač radi i naiđe oblak, ona dopunjuje struje iz panela ili je sasvim zamijeni za kraći period.

Sada ćekam da mi stignu pošteni paneli da mogu zamijeniti ovu ikebanu sa slike.

Prednosti:
-ne moraš kopati po autoakumulatoru na livadi
-ako se batka zapali na punjaču - može se dovoljno udaljiti, tj. nije na haubi auta
-lakše od doatnog akumulatora
-valjda je ekološki prihvatljivo,
-fora je i dobiti ćeš puno pitanja od prolaznika  :D !

Mane:
-12 W na 12 V znači 1 A, za manje batke ok, za veće batke duže vrijeme punjenja
-treba malo preraditi punjač da ne cucla dodatnu struju i znati složiti diodnu sklopku da ne bude puni-prazni

Kada mi stignu paneli, sve složim picikato i objavim provjerenu shemu spajanja.

Napon !

Damir

Odg: Solarno pogonjeni let, ne zasada ali ....ima rješenje

Reply #1
Za jedralke i više nego dovoljno.

Iskreno mene je zaintrigirala jedna druga "free power" tehnologija, a zove se magnetic shielding.

Vidio par videa, stvarno dobar koncept i sve je više ekipe koja je počela eksperimentirati s time.

Znam sve o perpetuum mobile, ne vjerujem da je to to, jednostavno "novi" (naime tehnologija postoji već dugo, čak je i Tesla eksperimentirao sa time) način izrade statora na generatorima. Ako to stvarno tako radi kako se priča, mislim da će to biti revolucija. Naši punjači će onda raditi "bilo gdje i bilo kada".

Odg: Solarno pogonjeni let, ne zasada ali ....ima rješenje

Reply #2
Ali ček,
pa lik je pred jedno 2-3 godine složio model za male pare i letio na solarni pogon,
ima tema na rcgroupsima,

složio je panele po 5$ s ebaya da dobije 12V, ak dobro pamtim oko 6-8 segmenata,
a krilo je radio po mjeri panela, tj da pašu taman između rebara.

i onda ih je ubacio iznutra a krilo presvukao prozirnom folijom,
jasno, radi se o laganoj jedralki, neupotrebljivo za FPV, što bi meni bilo zanimljivo :)

ak iskopam, puknem.


Odg: Solarno pogonjeni let, ne zasada ali ....ima rješenje

Reply #4
@Dr.Tom
Lijep aviojončić, ali je račun napravljen bez krčmara: tip veli da ima ugradjenih 20W i da je AUW 250 grama. Ne štima, jedna lagana ćelija od 1,5 W ima preko 50 gr.. dakle samo na ćelijama preko 600 grama.

Ništa bez tankih folijskih fotonaponskih ćelija ( TFSC  http://en.wikipedia.org/wiki/Thin_film_solar_cell ), za sada nam ostaje da punimo na zemlji i trošimo u zraku!

@Shimpa: sva energija potpuno je besplatna, evo sunce se ništa ne plaća, jedino kada pogledam cijene fotonaponskih panela..prođe me volja  :) !

Damir

Odg: Solarno pogonjeni let, ne zasada ali ....ima rješenje

Reply #5
tip veli da ima ugradjenih 20W i da je AUW 250 grama. Ne štima, jedna lagana ćelija od 1,5 W ima preko 50 gr.. dakle samo na ćelijama preko 600 grama.

tip pak veli da je svaka teška ne 50 već 6.5 grama što bi značilo ne 600 već cca 60 grama  ???
(možda si ti gledao na neke sa zaštitnim staklom za outdoor primjenu?)

Quote
Specs are pretty good, they weigh 6,5 grams each and they are good for 1,8W each. They reach .6V at 4A open circuit and 5.75 3.6A under load.
http://www.rcgroups.com/forums/showpost.php?s=d674341cc96827b136bbc0cddf39328a&p=15977867&postcount=5

kaj misliš da laže? što dobije s tim, prestiž neki ili ?  ???
zagija sam složio na 2S 5000mAh,
ukupna masa oko 650grama, potisak 100grama,  (cca 1:6 )
i letio je preko 1h u komadu,

a konstruktivna jedralka je mnogo naprednija od jednog stiro zagija,
pa omjer vjerujem može biti i lošiji a ipak bu letila.  :-\



a u 3 godine od kada je to radio, cijena je dosta pala kako mi se čini
http://www.ebay.com/itm/DIY-kit-A-grade-3x6-solar-cells-for-solar-panel-1-8W-Piece-40-PCS-/261273019053

Odg: Solarno pogonjeni let, ne zasada ali ....ima rješenje

Reply #6
Zaista ne znam odakle mu 6,5 gr za ćeliju od 1,5 W i više? 

jedna od trenutačno popularnih folijskih (Amazon . com cca 40 $) ima preko 25 grama za 1,5 W : http://www.powerfilmsolar.com/products/?mp72150&show=product&productID=271544&productCategoryIDs=6573

Moje od 1,5 w su teške točno 63 grama bez žica... i nisam našao jubito gdje taj model leti. A mogao bi ako staviš dodatnu batku, valjda,,

Da li si našao neki video gdje to leti, meni ne uspijeva ?'

Damir

Odg: Solarno pogonjeni let, ne zasada ali ....ima rješenje

Reply #7
pošalji mu PM pa ti možda veli nekaj više, kada si već u tom poslu  :)

nisam sada puno kopao,
ali evo tu je jedna ćelija od 2A x 0.6V = 1.2W oko 6 grama,  cijena 4.5$

http://www.plastecs.com/solarcells.html
Quote
#WB-29 (84mm Quasi square) (3.3" Square) Solar Cells
Single crystal 2.0 AMPS at .60V easily solderable Weight 0.22 oz. (6gms)
pa uz malo truda vjerujem da se da naći i lakših ili s boljim speckama, pa da ih manje ukupno treba za model neki...

recimo prodaju i za 7$ 5''x5'' 2.2W

vidi, pronjuškaj, pa možda i poletiš na solarno.  :)
bilo bi kul svakako.

jer ako sada imaš ove oko 60 grama, a tu su linkane od 6 grama, mislim da ti to mijenja dosta računicu, ne?
pa i da su slabije, opet nisu 10x slabije, koliko su lakše ;)



Odg: Solarno pogonjeni let, ne zasada ali ....ima rješenje

Reply #9
s time da taj ima toliko dobre panele koji ne samo da daju struju
za let po danu, avionu natovarenom batkama koje se ne koriste za let tada, te još i čovjeka onboard.    :)
već i da napune te batke za let po noći!  ???

a ovdje u modelarskoj priči se za male pare traži rješenje za let po danu, bez težine 'noćnih' batki i neke proporcionalne težine kao što je pilot, a kamoli punjenja batki u zraku za noć....

jasno, sve to košta, ali ako se uzme u obzir ta razlika, mislim da se može nešto skemijati, ovaj veli da je pred 3 god to skemijao za <100$, danas bi trebalo biti i lakše.
Diogen, što veliš?  :)

Odg: Solarno pogonjeni let, ne zasada ali ....ima rješenje

Reply #10
Diogen, što veliš?  :)

Ako nabavim ove 6 grama za 5 baksi snage 1,5W to letiiiii !

Mogu tek pretpostaviti što ćeš onda napraviti sa tvojim FPV  ::) .... pošalješ mi friške srdele sa mora doma  ;) i još se vratiš natrag (dok ima sunca )!

Damir

Odg: Solarno pogonjeni let, ne zasada ali ....ima rješenje

Reply #11
Obrati pažnju na pad napona od svega 0,6 V! Trebaš dvadesetak takvih panela kao zamjenu za 3S Lipo akumulator, pa masa raste na 120 g, a cijena na 100 baksa za komplet. Isplati li se to za svega 2 A po jarkom suncu?
Nešto je u zraku...
Multiplex Profi mc3030 - 22 years of excelence and counting...
Siniša

Odg: Solarno pogonjeni let, ne zasada ali ....ima rješenje

Reply #12
U ovom hobbyu se malo toga isplati.
Većinom se nešto radi iz gušta  ;D

Odg: Solarno pogonjeni let, ne zasada ali ....ima rješenje

Reply #13
Obrati pažnju na pad napona od svega 0,6 V! Trebaš dvadesetak takvih panela kao zamjenu za 3S Lipo akumulator, pa masa raste na 120 g, a cijena na 100 baksa za komplet. Isplati li se to za svega 2 A po jarkom suncu?
Da... kalkulacija je pain in the neck, da ne velim nešto bolje, a moram računati da ću jednu ćeliju sigurno 'izgubiti' zbog diode..baš to cca 0,6 V.
Možda je bolje ići na ekvivalent 2S...ispada oko 14 ćelija, cca 75 $.
Mislim da ću narućiti dvije od 6,5 gr za pokus, da izmjerim težinu i električna svojstva, pa ako je OK, onda dokupim 12  ??? ?

@Dr.Tom : strast nema cijene !  ;)
Damir