Skip to main content

Topic: 4S baterija i pretopli ESC (Read 7002 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

4S baterija i pretopli ESC

Problem je sljedeci.

Quad frame Tarot Ironman 650
Multistar 4225-610Kv 16Pole motore
Multistar 30A ESC
4s 6000 baterija

Do sada sam letio na 3s bateriji i 12" propelerima i sve je bilo ok osim premalog flight timea zbog premalih propela za 3s.
Danas sam zamijenio bateriju s 4s i nakon 2 minute hovera quad je flipnuo i pao.
ESCovi su bili jako topli. Ponovljeni test osim sto je polomio jos 2 propelera pokazao je isto.

Gdje je moguc problem?
Motori su predvidjeni za 4s, 12" propelere. (http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__48091__Turnigy_Multistar_4225_610Kv_16Pole_Multi_Rotor_Outrunner_EU_Warehouse_.html)
Prema Ecalcu, sve bi trebalo bit ok.
U prilogu ecalc racunica.

Molim za pomoc jer ne kuzim....
ko pita više zna

Odg: 4S baterija i pretopli ESC

Reply #1
Jesi otkrio problem?

Odg: 4S baterija i pretopli ESC

Reply #2
pa internet kaze razne stvari.

našao sam dosta videa koji tvrde da je to loša serija
i podosta postova koji su vezani uz pregrijavanje kod fleshanja s SimonK firmwareom.

čekam watt/amp metar da vidim di je problem.
ko pita više zna

Odg: 4S baterija i pretopli ESC

Reply #3
Jako puno esc-eva (skoro svi) nemaju active freewheeling. O tome je vec bilo pisano pa necu sada ponavljati, ukratko ako vozis bilo koji model vecinom na pola gasa (poput navedenog multirotora) trebas predimenzionirati esc ili ga dodatno hladiti ili pak kupiti posteni esc. Od jeftinijih esc-eva jedino yep ima tu opciju.


Odg: 4S baterija i pretopli ESC

Reply #5
40 A na 1 kg quada?  :(

Ajd za početak stavi quad RTF na vagu da vidimo koliko je to stvarno teško. Dakle sa svim. Jer prema podacima iz kalkulatora ispada da je težak svega 1000 grama. Ti motori su sami 86 g po komadu što je 344 grama, takva batka je cca 600 grama, regleri su 29 grama jedan, pa onda žice, frejm, elise, kontroler, prijemnik, ledice, kamerica ako imaš, fpv itd.

Tako da to onda sigurno nije 1000 g.

Dakle, prvo sve na vagu kako je prije polijetanja.  I opiši što si sve radio, ako si prčkao što po reglerima itd. 

Inače za težinu cca 1 kg su ti dosta i 10A regleri. Mogu i manji s dobrim hlađenjem i set-upom.  

Ovaj set up koji imaš trebao bi s lakoćom nositi i veće težine, ali nije uvijek sve kako je deklarirano.

Ajd prije nego se previše zagriju regleri izmjeri kolika ti je potrošnja u haveru da ne bi vukao previše struje na toj voltaži i s tim propom jer je kažeš sve bilo ok na 3S.

Koliki ti je bio flight time na 3S?

Koje elise koristiš?

lp
Toni
 


 

 


Odg: 4S baterija i pretopli ESC

Reply #6
Evidentno je da ti se esc-i pregrijavaju. Ako su nominalno 30A a u hoveru vuku 5A  onda nesto nije u redu - ne bi se smjeli grijati. 30A je overkill.

Prije nego se bacis u trosak jos provjeri sirinu pwm pulsa (8kHz ti je dovoljno).


Mozes jos staviti one male pasivne hladnjake sto ih ima za kupiti za pc memorju na FET-ove da ih ohladis pa pokusaj ponovno.

Odg: 4S baterija i pretopli ESC

Reply #7
samo frame bez "drive"a je 1kg s gimbalom i goproom.
AUW prema vagi je malo ispod 2kg s 4000 3s (330g), s 4s 6000mAh je 2.3kg.

prckao po reglerima nisam.

pregledavam flight logove i vidim da se mozda problem javljao i prije.
na prvom letu, s 3S mi je pao pred kraj leta, s 1m visine kod slijetanja iak sam bio u sigurnoj zoni , 10.5 onload, i pretpostavio sam da je zbog pada napona jer baterija nije najnovija. FT je bio 12min

kasnije sam letio do 10.8V po osdu i FT je bio oko 7min i nije se ponovio pad. regleri su bili topli. motori hladni.
prema ecalcu taj setup na 12x4.5 propelerima je na 89% throttla ....

nakon stavljanja 4S baterije. pad se počeo dešavati nakon 2min. čemu bi prethodilo trzanje kao kod preniskih gainova. nakon slijetanja regleri su bili vrući.

Propeleri su 12x6.
motori Multistar 610kv, deklarirani na 4S i 12x3-12x6 propelere.


40 A na 1 kg quada?  :(

Ajd za početak stavi quad RTF na vagu da vidimo koliko je to stvarno teško. Dakle sa svim. Jer prema podacima iz kalkulatora ispada da je težak svega 1000 grama. Ti motori su sami 86 g po komadu što je 344 grama, takva batka je cca 600 grama, regleri su 29 grama jedan, pa onda žice, frejm, elise, kontroler, prijemnik, ledice, kamerica ako imaš, fpv itd.

Tako da to onda sigurno nije 1000 g.

Dakle, prvo sve na vagu kako je prije polijetanja.  I opiši što si sve radio, ako si prčkao što po reglerima itd. 

Inače za težinu cca 1 kg su ti dosta i 10A regleri. Mogu i manji s dobrim hlađenjem i set-upom.  

Ovaj set up koji imaš trebao bi s lakoćom nositi i veće težine, ali nije uvijek sve kako je deklarirano.

Ajd prije nego se previše zagriju regleri izmjeri kolika ti je potrošnja u haveru da ne bi vukao previše struje na toj voltaži i s tim propom jer je kažeš sve bilo ok na 3S.

Koliki ti je bio flight time na 3S?

Koje elise koristiš?

lp
Toni
ko pita više zna

Odg: 4S baterija i pretopli ESC

Reply #8
to mislim i ja.

kako provjeriti širinu pwm pulsa?

hvala na odogovorima i interesu :)


Evidentno je da ti se esc-i pregrijavaju. Ako su nominalno 30A a u hoveru vuku 5A  onda nesto nije u redu - ne bi se smjeli grijati. 30A je overkill.

Prije nego se bacis u trosak jos provjeri sirinu pwm pulsa (8kHz ti je dovoljno).


Mozes jos staviti one male pasivne hladnjake sto ih ima za kupiti za pc memorju na FET-ove da ih ohladis pa pokusaj ponovno.
ko pita više zna

Odg: 4S baterija i pretopli ESC

Reply #9
Ups,

nisam dobro proučio sve tvoje podatke iz ecalc o ukupnoj težini.  Moj bed. 

Ima neka formula:

Kv x Volts x Pole count / 20

U tvom slučaju to i daje Shimpinih 8 kHz. Ako si isključio problem u odnosima težina/potisak/potrošnja onda bi se trebalo malo poigrati.  

Jesi mijenjao timing? Znam da mi je kod nekih motora samo ta promjena napravila veliku razliku u grijanju esc-a.  

Ako nije ni do toga uvijek za početak možeš staviti manji prop -11- pa vidjeti što se događa.
 
lp
Toni


 



 

 

Odg: 4S baterija i pretopli ESC

Reply #10
timing mjenjam programiranjem ESCa pretpostavljam?

ESC ovi su imali onaj visokofrekventni zvuk na 3S, jel moguce tu negdje i problem?

ako se nevaram, to sam nedavno negdje procitao taj se zvuk javlja kada esc nemoze dati dovoljno snage za pokretanje motora zbog jačih magneta.
ko pita više zna


Odg: 4S baterija i pretopli ESC

Reply #12
Vidim da tek sada kupuješ potrebni programator. Pretpostavljam da onda nisi reglere naučio min. i max. gasa? 

lp
Toni

Odg: 4S baterija i pretopli ESC

Reply #13
iako sam to radio na svim ranijim reglerima ovoga puta sam bio ljen i vjerovao nekom threadu na rcgroupsu da kod NAZE to nije potrebno.... ::) i tako to.. nemam sta reci u svoju obranu..

napravio sam to sada ali volio bi podestiti sve opcije a neke ne mogu sa transmiterom.



ko pita više zna

Odg: 4S baterija i pretopli ESC

Reply #14
Ajd ako si to sada napravio ispravno u zrak pa vidi što se događa.

Prvo probaj s 3S i vidi imaš li i dalje onaj cvileći zvuk. Nakon toga na 4S pa vidi je li se opet jednako grije.

Bez toga motori ne rade podjednako tako da se neki više pate od drugih a tim se onda i više grije i troši struje. To naravno utječe i na stabilnost i autonomiju leta.

Ništa, na probni let pa javi ima li kakvih promjena na bolje. 

lp
Toni