Skip to main content

Topic: DLG Manta (Read 12474 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: DLG Manta

Reply #15
Vertikalac je učvršćen u zadnji dio trupa epoxyjem i na mjestu označenom crvenom crtom, stavljeno je 48 gr staklo zbog ojačanja.
Pošto je mjesto spajanja krila sa trupom na jako nezgodnom mjestu, iskorišten je MPX konektor. Taj konektor ima 6 pinova i savršen je za povezivanje servoa u krilu sa prijemnikom. Praktično, spajanje po principu utikač - utičnica.
Trebalo je puno živaca dok se sve zalemilo, ali na kraju je uspjelo.

Odg: DLG Manta

Reply #16
Pokretne površine su riješene pull-spring metodom. Znači, servoi pomoću posebnog konca (ja sam koristio ribičku špagu 0,19mm) povlače pokretne dijelove horz. i vert.
U pokretne površine se montira torzijska opruga.
Servoi pomoću špage povlače, a opruge služe za vraćanje pokretnih površina.


Odg: DLG Manta

Reply #18
Servoi u krilu su povezani sa flaperonima na način koji se inače zove ''top drive''
Odličan je iz razloga što prilikom slijetanja modela, mogućnost da se zakači nekakva trava za sajle je svedena na minimum. Mali dio tog mehanizma je izložen takvim nezgodama.

Odg: DLG Manta

Reply #19
Težina praznog modela, dakle bez folije i elektronike je iznosila 222gr. Inače prilikom gradnje je bila žestoka borba mene i vage  :D.

Odg: DLG Manta

Reply #20
Balast se može po potrebi lako mijenjati, jer za njega koristim olovo od jig glava za ribičke varalice. One su težine od 4 pa do xx grama.
U vrh trupa se izbrusi poluokrugla udubina i balast se po potrebi ulaže u tu udubinu.

 

Odg: DLG Manta

Reply #21
Za pokretne površine nisu korištene nikakve šarke. Koristio sam 3M hinge tape.
Traka se odlikuje velikom ljepljivošću i izuzetno je žilava. Teško se može desiti da ako napukne na jednom mjestu da ima tendenciju brzog pucanja do kraja. Jako zgodna stvar za sve vrste modela. Koristim je na skoro svim mojim modelima.

Odg: DLG Manta

Reply #22
Balast se može po potrebi lako mijenjati, jer za njega koristim olovo od jig glava za ribičke varalice. One su težine od 4 pa do xx grama.
U vrh trupa se izbrusi poluokrugla udubina i balast se po potrebi ulaže u tu udubinu.

Cekaj ovo je nos modela?

Sto ne bi bilo pametnije da se balast stavlja tocno ispod CG-a kako bi mogao nesmetano mijenjati težinu bez da izgubiš CG?


Odg: DLG Manta

Reply #24
Mjesto za launch peg je višestruko ojačano. Fiber šipkica 2,5mm  ulijepljena u ramenjaču.
Sve skupa ulijepljeno 1mm aviošperom sa gornje i donje strane.

Odg: DLG Manta

Reply #25
Zed krivo sam se izrazio. CG sam dobio a po potrebi ga na ovaj način mogu mijenjati.
Balast je jedna druga priča.

Odg: DLG Manta

Reply #26
Ma shvatio sam sve nemaš brige. I ovo je svojevrsni balast :)

Privlače me jako ove slikice, ako ću u skorijoj budućnosti imati vremena idem slagati Mantu.

Ćuk-ćuk virus je prokleto jak, kad dođem na livadu ne prestajem bacat dok ne otpadne ruka ili rep s aviona :D

Odg: DLG Manta

Reply #27
Iskreno rečeno, ni sam ne znam zašto sam odlučio praviti baš dlg. Nikada se nisam susretao sa takvom vrstom ''sporta''. Valjda mi se svidjela elegancija tih jedrilica.
Dolaskom na livadu, društvo mi je pravio forumaš PZD.
Ni jedan ni drugi se nismo baš usuđivali ''puknuti je''.
Tada sam prelomio, ja je pravio ja ću je i polomiti.
Međutim nakon prvog izbačaja manta je ostala u komadu. Nisam baš bio nježan.
Time sam dobio potvrdu čvrstoće modela :D. Tada sam shvatio što znači ''ćuk-ćuk virus''.
Jedini problem je što nisam verziran za ''Sandra Perković stil'' ??? pa model i nije letio više od 15-20m u visinu. Nadam se ove sezone da će se i moj rezultat popraviti.

Odg: DLG Manta

Reply #28
Evo ja prije kojih mjesec dana prvi put bacio cukca i ostao totalno ovisan. Doduse samo malog DeXa, puni raspon nisam nikad ni vidio a kamoli izbacio :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Odg: DLG Manta

Reply #29