Skip to main content

Topic: izrada buma (Read 12022 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: izrada buma

Reply #16
izrada jednostavna :),

Kako znaš da je jednostavna, koliko si takvih tailboom-a izradio ?

Meni su svi ispali kao tužne vrbe, pa i dalje moram koristiti ili karbonsku strelu ili karbonsku kedericu. O cijeni da i ne govorim..

Damir
odgovor na vaše pitanje, trenutni sam izradio samo jednog jer nisam imao više matrijala.

Odg: izrada buma

Reply #17
odgovor na vaše pitanje, trenutni sam izradio samo jednog jer nisam imao više matrijala.

I kako si zadovoljan postignutim?

Izvjesno vrijeme bavio sam se izradom tailbooma i nakon nekoliko ne baš dobrih rezultata odustao.

U tome mi je najviše pomogao jedan trgovac ribičkim priborom koji je sat vremena strpljivo samnom birao kedericu: na kraju sam uspio dobiti karbonsku kedericu čiji je i prednji i zadnji kraj konusa ima promjer koji mi je točno odgovarao, dobre čvrstoće i elastičnosti, ne prevelike težine za F5 i cevka je bila radjena djelomično od uzdužnih vlakana, preko koje je namotan UD i krajevi su posebno ojačani UD-om pod kutem 90 da ne pucaju. Cijena od 130 kuna ne čini se malom, no u mnoj dobiješ i još dva manja konusa, eventulano za F1h i F1n.
Kada sam dremelom raspilio komadić konusa uzdužno, shvatio sam da imam materijal koji mi potpuno odgovara.

Više mi nije palo na pamet da idem motati cevku, mućkati smolu, grijati štap da bolje stisne i nabiti si žuljeve kada treba svući konus sa cijevi...

Inače, najčvršće karbonske cijevi proizvode se postupkom nazvanim 'pultrusion', koji je donekle slićan ekstruziji i cevka koju dobiješ takvim postupkom je najbolje moguće kvalitete, ali ima i jednu gadnu manu: možeš dobiti samo konstantan presjek, nema konusa !  Vidi ovdje:
http://en.wikipedia.org/wiki/Pultrusion
Cijev od 5,5 mm presjeka je toliko čvrsta da je ja ne mogu slomiti mojom tjelesnom težinom !  Uz cca 8 grama težine na 800 mm vidiš da se radi o zaista izvrsnom elementu.
Samo nema konus.  :(  Ako si zainteresiran, takav materijal je zapravo karbonska strela oznake 750  (570 ne valja jer je teška i 12 grama) firme 'Beman' i može se dobiti kod Cico-sport u Varaždinu, za cca 16 kuna 1

Želim ti usopjeh u izradi i puno dobrih startova!

Damir


Odg: izrada buma

Reply #18
gledaj Damir, bum je ok ali mislim da ni dobar za f3k, za f5jn će ići bez problema, zato sam si naručio od jednog čovjeka iz slovenije 2 buma za ćuku, sad ćemo vidit kakvi će bit. moj bum mi je bio sumljiv isprva, bio pre mekan, tek nakon par dana u toplim prostorijama dobio ćvrstoću, tako da je ok. ove šipke od karbona od strijeli su super ako je onako kako kažete, nisam ih probo nikad, ima kod nas i u brodu samo nezna koje su dimenzije, provjerit ću. dođu oko 20 kuna , na to sam puco kao remenjaću za HLGa ali nisam ni probo za sad, jel bi to bilo ok za remenjaću?

Odg: izrada buma

Reply #19
ima kod nas i u brodu samo nezna koje su dimenzije, provjerit ću. dođu oko 20 kuna , na to sam puco kao remenjaću za HLGa ali nisam ni probo za sad, jel bi to bilo ok za remenjaću?

Često se među modelarskim priborom u trgovinama mogu naći te karbonske cjevčice, ali im je kvaliteta očajno loša i nemaju veze sa strelama: iskrivljene su, pune nepravilnosti i neujednačene.

Sa druge strane karbonske strele (Beman, SecureArchery i sl.) izvrsne su .  Njihova upotreba za ramenjače je vrlo ograničena, jer su preteške za ramenjaču i imaju okrugli presjek što je nepodesno. Dobre su jedino za početničke modele poput EasaStar i slićne. Karbonske ramenjače se u pravilu rade tako da je gore i dole karbonska traka-letvica, a izmedju balsa sa vertikalnim godovima sve skupa omotano sa kevlarskim koncem. Biranjem širine cijele ramenjače (stanjivanje prema kraju) i debljine karbonskih letvica dobiješ nosivost, elastičnost i potrebnu težinu.
Damir


Odg: izrada buma

Reply #20

  Njihova upotreba za ramenjače je vrlo ograničena, jer su preteške za ramenjaču i imaju okrugli presjek što je nepodesno. Dobre su jedino za početničke modele poput EasaStar i slićne. Karbonske ramenjače se u pravilu rade tako da je gore i dole karbonska traka-letvica, a izmedju balsa sa vertikalnim godovima sve skupa omotano sa kevlarskim koncem. Biranjem širine cijele ramenjače (stanjivanje prema kraju) i debljine karbonskih letvica dobiješ nosivost, elastičnost i potrebnu težinu.
Damir
nisam to znao, vidio sam samo neke slike koje su ljudi radili na taj način, rebra su izbušili i kroz rupe provukli cjev i na nju radporedili rebra i onda zaljepili, poslje plank preko, ako nađem slike u arhivi a sumljam, to je sa starog f.freaka

Odg: izrada buma

Reply #21
nisam to znao, vidio sam samo neke slike koje su ljudi radili na taj način, rebra su izbušili i kroz rupe provukli cjev i na nju radporedili rebra i onda zaljepili, poslje plank preko, ako nađem slike u arhivi a sumljam, to je sa starog f.freaka

I ja sam radil tako , ali te okrugle ramenjače ne valjaju; upozorili su me na to, no ja sam ipak probao i uvjerio se da je to bačen novac i vrijeme. Ovdje na slici je jedno krilo koje sam popravljao valjda tri puta.. skoro da se ne isplati.
Damir


Odg: izrada buma

Reply #23
ima kod nas i u brodu samo nezna koje su dimenzije, provjerit ću. dođu oko 20 kuna , na to sam puco kao remenjaću za HLGa ali nisam ni probo za sad, jel bi to bilo ok za remenjaću?

Često se među modelarskim priborom u trgovinama mogu naći te karbonske cjevčice, ali im je kvaliteta očajno loša i nemaju veze sa strelama: iskrivljene su, pune nepravilnosti i neujednačene.

Sa druge strane karbonske strele (Beman, SecureArchery i sl.) izvrsne su .  Njihova upotreba za ramenjače je vrlo ograničena, jer su preteške za ramenjaču i imaju okrugli presjek što je nepodesno. Dobre su jedino za početničke modele poput EasaStar i slićne. Karbonske ramenjače se u pravilu rade tako da je gore i dole karbonska traka-letvica, a izmedju balsa sa vertikalnim godovima sve skupa omotano sa kevlarskim koncem. Biranjem širine cijele ramenjače (stanjivanje prema kraju) i debljine karbonskih letvica dobiješ nosivost, elastičnost i potrebnu težinu.
Damir


e ... ovo ja zovem dobrom informacijom . imas kakvu "bojanku" sto se toga tice...


Odg: izrada buma

Reply #25
... skica i to. vidio sam sad da ima gore pojasnjenje u slikici... mislio sam mozda kakva fotka iz rukava u reali.
ako je pri ruci nesto. taj dio me malo muci u izradi... za sad sam na malim modelima pa nije problem . ali imam par krila koja bi mogla biti i jaca . mislim da je to to sto mi fali ...