Skip to main content

Poll

Podržavate li donošenje zakona o sustavima bespilotnih zrakoplova?

  • Za
    52 (55.3%)
  • Protiv
    42 (44.7%)

Total Members Voted: 89

Voting closed: February 27, 2015, 07:40:44 pm

Topic: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova (Read 253775 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #135
Apsolutno se slazem da bi trebalo kategorizirat na drukciji nacin. Imamo ovdje priliku (zivim u uvjerenju da ju fakat imamo, a ne da je ovo sve samo neka forma koju treba zadovoljit) napravit nesto od nule. Boli me briga za Austrijance. Zasto ne bi imali svoj pravilnik ?
Nema smisla hobiste trpat u isti kos sa proficima. Alo pa radi se o modelarstvu.... o cem mi pricamo ?

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #136
Preljevnica uvijek puna ribica, setaca pasa, ljudi trce, satori uz jezero, pripada vodoprivredi!

Znaci preljevnica odpada!

Na custicu jos gore i uz to me je murija jos prosle godine zapisala cim sam poletio, i naravno tu su kuce, dalekovod i uz to je parcela privatna od firme!

Odpada custic!

Kanal je isto od vodoprivrede i uz to je cesta preblizu!

Odpada!

To su tri lokacije, gdje se najvise leti u zagrebu!


Umjeto da se malo svi tako slozno skupe pa probaju rijesit legalno letiliste, opet se ide donesti zakoni da se mali uniste, a veliki koji rade od prvog dana na tome da im se konkurencija makne s puta, tako da oni beru lovu!

Kada se itko zalagao da se napravi tako sastanak za neku livadu gdje cemo letit kao ljudi, kao sto se sada svi zalazete za propast?

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #137
jedino se slažem sa osiguranjem letjelice, ali opet ovisi u kojoj je kategoriji


sve ostalo su budalaštine, svi smo prije letili bez dozvola svi su naučili letit bez dozvola


do neki dan se pričalo na veliko da se treba naučit letit u manualki sad odjednom samo automatika

ima samo poso i hobi
profesionalnost- kakva profesionalnost zašto je neki profesionalniji od nas hobista, jel možda pao sa marsa? ??? , sjetio se gore stavit neki fotić pa je profić??? šta je onaj sa fićem hobist a sa mečkom profesionalac???









Leti samo leti :-)

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #138
Samo navedite jednu livadu gdje cemo moci legalno letit?


Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #139
Ja bih to isto volio znat.

 

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #140
Vidiš coljo problem livada, znaš što je problem? Svi bi livadu iza kuće i na 1km od kuće. I sad govorim iz menih sličnih iskustava meni je sportski aerodrom koji je klub dogovorio da članovi AMKS možemo tamo letit 3km od kuće san snova. ali ekipi iz grada je predaleko 12km. pa na kraju svi letimo u gradu jer meni je isto grad ili aerodrom. doduše ne u samom gradu ali na jednoj livadici pokraj grada daleko od kuća i svega, ali blizu biciklista i ljudi koji trče po nasipu. dakle i da nađeš livadu nekom neće pasat jer je predaleko...


Neću pametovat jel ne letim u zargrebu i ne znam kakva vam je klima sa klubovima i vama interno koji letite.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #141
Jos uvijek ne kuzim kak moze netko napisat draft pravilnika, i da mu se u prvoj verziji ne mogu jasno razlucit neke stvari.
Full me bode u oci ovo sa snimanjem (komercijalno, nekomercijalno)... onda jos ovo s ljecnickim...

E a pazi ovo, recimo, s bajsom se vozim na posao i s posla svaki dan.. kisa snijeg...nema veze, vozim.. kroz naseljeno mjesto. Mogu svojom nepaznjom nanjet ozbiljne ozljede pjesacima (njihovom krivicom, govorim o slucaju kad se vozim sukladno zakonu o sigurnosti prometa na cestama)... nisam ishodio nikakvu dozvolu,  nikakav poseban ljecnicki...  sad izracunaj kolki je propensity bavljenja modelarstvom u nekom gradu, a kolko je biciklista...
O tom pricam, cemu to sve ?

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #142
Backspin i coljo, mislim da će nakon donošenja ovog pravilnika manji problem biti gdje letjeti nego što letjeti. Što i kako letjeti, tu se lome koplja i tu bi se trebalo nešto promjeniti.

Slažem, imamo priliku da se napokon legaliziramo. Trebalo bi svakako otići na tu radionicu ali i poslati svoje mišljenje za vrijeme javne rasprave, službeno. Nadam se da će slušati.


Ovdje u pravilniku također nedostaju kaznene odredbe odnosno što će se dogoditi ako se ne držimo tih pravila.

Nešto će biti donešeno, na nama je da se što više potrudimo da to nešto nebude u neskladu sa stvarnom situacijom na terenu i da nakon svega ponovno završimo u poluilegali (da nas svaki čangrizaci starac može koštati novčanih kazni i zabrana).


Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #143
Vidiš coljo problem livada, znaš što je problem? Svi bi livadu iza kuće i na 1km od kuće. I sad govorim iz menih sličnih iskustava meni je sportski aerodrom koji je klub dogovorio da članovi AMKS možemo tamo letit 3km od kuće san snova. ali ekipi iz grada je predaleko 12km. pa na kraju svi letimo u gradu jer meni je isto grad ili aerodrom. doduše ne u samom gradu ali na jednoj livadici pokraj grada daleko od kuća i svega, ali blizu biciklista i ljudi koji trče po nasipu. dakle i da nađeš livadu nekom neće pasat jer je predaleko...


Neću pametovat jel ne letim u zargrebu i ne znam kakva vam je klima sa klubovima i vama interno koji letite.

Mislis da nama i meni Custic, kanal ili preljevnica na udaljenosti na 2 ili 3km?

Svi mi u Zagrebu imamo jahanja do livade!

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #144
fakat mislim da je previse restrikcija u tom svemu...
ne treba bit tak "strogo" samo steti ovom hobiju

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #145
Vidiš coljo problem livada, znaš što je problem? Svi bi livadu iza kuće i na 1km od kuće. I sad govorim iz menih sličnih iskustava meni je sportski aerodrom koji je klub dogovorio da članovi AMKS možemo tamo letit 3km od kuće san snova. ali ekipi iz grada je predaleko 12km. pa na kraju svi letimo u gradu jer meni je isto grad ili aerodrom. doduše ne u samom gradu ali na jednoj livadici pokraj grada daleko od kuća i svega, ali blizu biciklista i ljudi koji trče po nasipu. dakle i da nađeš livadu nekom neće pasat jer je predaleko...


Neću pametovat jel ne letim u zargrebu i ne znam kakva vam je klima sa klubovima i vama interno koji letite.

Mislis da nama i meni Custic, kanal ili preljevnica na udaljenosti na 2 ili 3km?

Svi mi u Zagrebu imamo jahanja do livade!


Je nekom je na 4km nekom na 10km svima udovoljit se nemože..

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #146
U Zagrebu, ako je livada i na 6km treba jahati vise nego van Zagreba i 20km! Meni je najbliža na 7km a to je preljevica, dok ovo drugo mi je puno dalje!

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #147
Ne vidim ijednu poveznicu koju ima vlasnik Dji phantoma sa modelarstvom i zasto sad njega siliti da placa clanarinu lokalnom modelarskom klubu

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #148
Znam to je vama nedostatak u zagrebu,


no vratimo se na prijedlog zakona,


U zakonu nema definirana autonomna bespilotna letjelica.
Barem nisam nigdje pročitao da išta piše o njima. To je po meni tehnologija koja više koristi geodetima skeniranje zona pravocrtnom putavnjom, kružnom itd.. Iako možeš pusiti misiju i pravit se da ti letiš. ali neki sustavi za laika su jednostavni baci odleti i vrati se sa snimkom. prmjer jednog takvog sustavaj je od sensefly ebee. cijena prava sitnica 200kKn.. a teška je svega 700g a i da padne nikome niš ne može napravit.. ima tu dosta rasprave..
http://www.youtube.com/watch?v=kUiQBR5yUHI
prvo svakako treba zaštiti hobby letače... treba jasno definirat fly zone di se može očekivat da će hobby letači letit i kraj. I na kraju svega ostat će sve isto, letit će se di se letilo malo više opreza će biti kao što ga je od uvijek bilo a novonastalom zakonu ćemo se prilagodit ili ćemo mi njega prilagodit..

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #149
Ne vidim ijednu poveznicu koju ima vlasnik Dji phantoma sa modelarstvom i zasto sad njega siliti da placa clanarinu lokalnom modelarskom klubu


To je način indetifikacije, primjera kako bi ti riješio taj problem? Naravno postoji i jednostavnija riješenja ali eto samo prijedlog sa sportskim licencama.


Svaka letjelica se mora znati čija je. Primjer desi ti se flyaway sa fantačem, padne nekom na auto neki bjesni mercedes šajba ko 4 fantoma. frajer zove policiju i policija ne zna čiji je fantač. potraga itd. ako si pošten javiš se i pregutaš štetu platiš i aj bok. ali nisu baš svi pošteni, neko bi reko ma ko ga jebe kupim drugog fantoma i izbjegnem sranja... a ovako ima naljepnica tebi se desi fllyaway, nazoveš agenciju prijaviš nestanak. i nadaš se da te neće nazvat da je nekog razbio..