Skip to main content

Poll

Podržavate li donošenje zakona o sustavima bespilotnih zrakoplova?

  • Za
    52 (55.3%)
  • Protiv
    42 (44.7%)

Total Members Voted: 89

Voting closed: February 27, 2015, 07:40:44 pm

Topic: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova (Read 253648 times) previous topic - next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #315
Padobran je totalna glupost u smislu sigurnosti, govorim o modelu fantoma. Prvo pretežak, a drugo sam padobran sa servom nije dovoljan, potrebna je i neka komponenta koja će u vrijeme aktiviranja padobrana isključit bateriju. Potreban je dodatni reciver potrebna je dodatna baterija za taj reciver. Tek tad padobran ima smisla. A što ti vrijedi padobran ako pukne propeler krene pada ti okineš padobran a motori se još vrte ili desy se flyaway okineš padobran a on punim gasom ide nekud kud njemu je milo itd itd.. Padobran je još zelen ne kažem da nije i dobar...




 

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #319
Evo komentar od kolege na moj u vezi fantoma na cvijetno koji su letili.

Upravo sam zamoljen od svojeg klijenta da uklonim neugodni komentar gdje se tvrdili da su na TMobile eventu u ZG 21.02. na Cvjetnom trgu upravljali dronovima bez dozvole i to neubučeni "piloti"

Moram Vas informirati da su za taj event angažirane tvrtke koje su registrirane za takve djelatnosti,  osim njih, nazočni su bilia i tri inspektora iz civilnog zrakoplovstva, ekipa hitn medicinske pomoći te vatrogasne postrojbe - dakle sve je bilo po protokolu
Citabria, CL415, Piper Cub, X Aircraft Quad, Mini H quad by Jazz, Airbus A319, Cessna 182,  Spectrum DX6i,  Parrot Bebop Drone sa Sky linkom (FPV link sa telemetrijom)
Tu i tam nekaj skršim :)

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #320
-- ekipa hitn medicinske pomoći te vatrogasne postrojbe - dakle sve je bilo po protokolu --

Znači bili su spremni za sanaciju štete - što su poduzeli kao PREVENCIJU štete?

-- nazočni su bilia i tri inspektora iz civilnog zrakoplovstva --


Koliko je iskustvo tih inspektora u letenju multikoptera (ili modela) ?

-- za taj event angažirane tvrtke koje su registrirane za takve djelatnosti, --

Registracija tvrtke za neku djelatnost ne govori ništa o kvalifikaciji, iskustvu ili znanju "pilota" - niti sprečava kvarove i sl.


Klasično baljezganje - umjesto da kažu "dragi svi hvala vam na posjeti i nadamo se da ste uživali ........ali kako smo ovo organizirali bez previše iskustva, zdravog razuma  itd itd itd - uvidjeli smo da je postojala potencijalno opasna situacija  - pa ćemo kod budućih sličnih odgađaja puno više poduzeti za vašu sigurnost itd itd itd.

Ovakvim "Moram Vas Informirati ----- i sve je bilo po protokolu ----"  samo priznaju da su i oni svjesni koju svinjariju su izveli.

Over and out.
if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #321
Baš baljezgaju gluposti.


A pristanak svake osobe koja je bila na trgu da ju se slika ?
Citabria, CL415, Piper Cub, X Aircraft Quad, Mini H quad by Jazz, Airbus A319, Cessna 182,  Spectrum DX6i,  Parrot Bebop Drone sa Sky linkom (FPV link sa telemetrijom)
Tu i tam nekaj skršim :)

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #322
Ajmo ispočetka, imali su dozvole. Ok procjena rizika poljetanja 1m od djece? Imali su HMP JVP i MUP.. vaouu bravo za njih...
sad ponavljam DJI jedan od vodećih proizvođača tih letjelica na svojim sajmovima ograde prostor iako imaju vjerujem savršene pilote svojih letjelica, (ok par puta se pokazalo da i nemaju no otom potom) ograde prostor mrežom. Eh da zašto bi to napravila i jedna firma u HR.. Ovo je krajnje neodogovorno od samih pilota i samog organizatora. I svako noramalan to nebi dozvolio. Dole u prilozima su slike ograđenih prostora di se izvode demo letovi. U prilog stavljam slike što jedan mutirotor može napraviti čovjeku ako se otme kontroli. Znači Poljetanja su uvijek najgora i niski letovi su naopasniji. Rizik postoji i kod letenja na 20m a i na 50m. Samo je ovo preveliki rizik. Ponavljam NEODGOVORNO OD PILOTA I ORGANIZAOTRA!!


Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #324
Ajmo ispočetka, imali su dozvole. Ok procjena rizika poljetanja 1m od djece? Imali su HMP JVP i MUP.. vaouu bravo za njih...
sad ponavljam DJI jedan od vodećih proizvođača tih letjelica na svojim sajmovima ograde prostor iako imaju vjerujem savršene pilote svojih letjelica, (ok par puta se pokazalo da i nemaju no otom potom) ograde prostor mrežom. Eh da zašto bi to napravila i jedna firma u HR.. Ovo je krajnje neodogovorno od samih pilota i samog organizatora. I svako noramalan to nebi dozvolio. Dole u prilozima su slike ograđenih prostora di se izvode demo letovi. U prilog stavljam slike što jedan mutirotor može napraviti čovjeku ako se otme kontroli. Znači Poljetanja su uvijek najgora i niski letovi su naopasniji. Rizik postoji i kod letenja na 20m a i na 50m. Samo je ovo preveliki rizik. Ponavljam NEODGOVORNO OD PILOTA I ORGANIZAOTRA!!

Evo ovaj post bum kolegi poslao skup sa slikama pa da vidim reakciju.
Citabria, CL415, Piper Cub, X Aircraft Quad, Mini H quad by Jazz, Airbus A319, Cessna 182,  Spectrum DX6i,  Parrot Bebop Drone sa Sky linkom (FPV link sa telemetrijom)
Tu i tam nekaj skršim :)

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #325
Bitno da su institucije bile na mjestu.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #326
Evo komentar od kolege na moj u vezi fantoma na cvijetno koji su letili.

Upravo sam zamoljen od svojeg klijenta da uklonim neugodni komentar gdje se tvrdili da su na TMobile eventu u ZG 21.02. na Cvjetnom trgu upravljali dronovima bez dozvole i to neubučeni "piloti"

Moram Vas informirati da su za taj event angažirane tvrtke koje su registrirane za takve djelatnosti,  osim njih, nazočni su bilia i tri inspektora iz civilnog zrakoplovstva, ekipa hitn medicinske pomoći te vatrogasne postrojbe - dakle sve je bilo po protokolu
Evo komentar od kolege na moj u vezi fantoma na cvijetno koji su letili.

Upravo sam zamoljen od svojeg klijenta da uklonim neugodni komentar gdje se tvrdili da su na TMobile eventu u ZG 21.02. na Cvjetnom trgu upravljali dronovima bez dozvole i to neubučeni "piloti"

Moram Vas informirati da su za taj event angažirane tvrtke koje su registrirane za takve djelatnosti,  osim njih, nazočni su bilia i tri inspektora iz civilnog zrakoplovstva, ekipa hitn medicinske pomoći te vatrogasne postrojbe - dakle sve je bilo po protokolu

Sve mi se čini da bumo svi morali završiti fakultet za radio upravljane modele,a i kad završimo,više niš nebumo smjeli jer bude ili već je sve zabranjeno ili kažnjivo!!!
Svaka čast,sigurnosti se treba definitivno držati,ali pitanje je da li ćemo više smjeti uopće gledati jedan drugoga na livadi bez nekakve dozvole.
Pušiona... :(
Spektrum DX8
Predator 650,Robocat 270,Dji Mavic air,Omei2000EP,Flamingo,Cyclone-E,Curare 40,Nemesis 60,MPX funracer,Mustang,WotXL,Meridian

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #327
Ma ja se nadam da neće biti tako, samo ovdje se govori o aspektu sigurnosti i procjene rizika. Tako su čak i zakon sastavili da se procjeni rizik izvođenja letačke operacije. Pa ovo na cvijetnom je mimo svakog razuma. Ok tu ja ne osporavam kvalitetu i znanje pilota. Da se razumjemo, nego tu treba uzet faktor nepredvidivih situacija sve je super završilo i drago mi je radi toga. Ali rizik da nešto krene po zlu uvijek ima. Što da je neko dok je poljetao fantoma slučajno trknuo pilota? Dali je pilot bio odvojen od mase nekom ogradom ili nečime, a i kako sam naveo gore sve se to trebalo održat u okvirima neke zone ograđeno mrežom. Mobitel nekom vezicom pričvršćen itd. Od mene što se tiče toga eventa dosta. Reko sam sve što sam mislio. I sam kada letim i snimam nekoga procjenjujem rizike i stvari koje mogu krenut krivo ali ovo je bilo previše...

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #328
Je,previše ljudi i tri letjelice u zraku.Lijepo ali opasno. :-\
Spektrum DX8
Predator 650,Robocat 270,Dji Mavic air,Omei2000EP,Flamingo,Cyclone-E,Curare 40,Nemesis 60,MPX funracer,Mustang,WotXL,Meridian

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #329
Točno tako mini_fly_moris.Začuđen sam zbog pilota da niso reagirali, mogli su reči oni su jedini koji znaju kako stvari teku a sta se moze dogoditi.Mogli su objasniti toj firmi za koju su letjeli o cemu je riječ.Ja poletio u tim uslovima sigurno nebi tako da velik dio krivnje je bas na pilotima!!
Extra 300,Edge 540, S-Bach 342, Beaver dhc-2, Domino, Ultron,Discovery...
          Graupner MX-12, MX-20