Skip to main content

Poll

Podržavate li donošenje zakona o sustavima bespilotnih zrakoplova?

  • Za
    52 (55.3%)
  • Protiv
    42 (44.7%)

Total Members Voted: 89

Voting closed: February 27, 2015, 07:40:44 pm

Topic: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova (Read 253865 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #720
Bilo jutros u Dobro jutro Hrvatska.
Razgovor o problematici dronova sa učešćem g.Bezika u studiju i g.Šašića iz firme IN2 te član IO udruge HUBS-a.
https://app.box.com/s/nj52gctvv0la22elvx7nrykg8ba9r1nd
Zanimljivi su pozivi gledatelja koji mislim gotovo svi sotoniziraju pojam "dron"...pogotovo gđa. koju isti smetaju dok je na rekreacijskom ribolovu. ::)
Sa druge strane g.Bezik ističe nedovoljnu ekipiranost agencije da kontrolira stvari na terenu te kaže da ulažu napore za suradnju sa policijom koja je osposobljena i dovoljno ekipirana da na terenu sakuplja relevatne podatke na osnovu kojih oni u agenciji mogu procijeniti dali mogu pokrenuti ili ne postupak protiv nekoga evidentiranoga.
Nakon gledanja zaključio bih ako nisam neki profesionalac koji živi od snimanja iz drona da se bolje ne petljati sa tim "sotonskim" stvarima, a ako se netko i krene petljati ima sugestiju da se učlani u HUBS. ;)

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #721
Neka stara poslovica kaže : ''Besposlen pop i jariće krsti''....Jako mi je 'žao' ovu gospođu kojoj bi trebalo provjeriti dozvolu za ribolov...a i inače ovi neradnici sa HTV-a neka se uhvate nekih drugih puno važnijih problema .Samo jedan primjer a za informaciju svima Vama; ...u Splitu ne postoji ni jedna kamera na raskrižjima , pa ako vas netko ''opali'' autom ,prolaskom kroz crveno i ako ostanete živi ,čeka vas stogodišnji sudski spor... :'(
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #722
Puno lipih rici a nitko nije reka nista... Po javljanjima gledatelja u principu nista novo samo jos jedan dokaz iznimno glupe nacije koja se pravi da se puti u apsolutno sve.  ::) >:(
O konkretnim problemima (tipa DGU...) se skoro nije reklo nista... potrosenih 25 min na lagano caskanje...
Tko leti vrijedi, tko vrijedi leti, tko ne leti, ne vrijedi.
A ja letim :)) DJI Quad... i Yuneec typhoon H http://www.youtube.com/user/NiramZD
skype: niram_zd

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #723
Patrioto , baš mi je drago da i ti slično misliš ....hvala  8)
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #724
Super, kada educiraju policiju, pa ti dodje dok letis sa dobar dan, osobnu molim, naivno das osobnu, on ode.... a nakon 2 mjeseca ti posalju kaznu za letenje bez dozvole neregistriranom letjelicom.... itd. jos jedan nacin za puniti drzavni proracun.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #725
Malo zakasnio
Iz priloga nisam niš novo saznao osim da DGU zaboli za sve te i dalje tjeraju svoju "jugonostalgičarsku" politiku neprijatelja koji nikad ne spava.
Vjerovatno ste se već i sami uvjerili u apsurd ali evo npr jedan

[attach=1]
Futaba 6EX 2,4 , Taranis X9D Plus
SkyWalker 1.68 DIY, Zagi 1,6m, SkyVan SC7 DIY, Mini 250

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #726
Evo netom bilo na HRT4...opet Bezik o dronovima.
Ističu se djelovanja policije i prijave građana za nelegalno letenje.
https://app.box.com/s/tkfi0cb3dguft858pjujy01wugniyo57

Btw. CCAA napravila edukativni video u kojemu glavni junak leti koliko vidim unutar CTR Zagreb(?)
Ako je rekreativac-hobista nije li onda dotični u prekršaju?  ;D
Htjedoh reći cijeli Zagreb sa bližom okolicom je CTR Zagreb(?)
https://www.youtube.com/watch?v=HoQU-zoolLs

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #727
Koji smijeh..."Kako bi se izbjegle nezgode" :D i "...pridržavajući se nekoliko jednostavnih pravila"
Evo jedan primjer tih par jednostavnih pravila.

Dakle, odem u Electronic centar, kupim za 500 kn igračku drona s kamericom, dometa 100,200m. Ja sam inače iz Osijeka i želim na Zrinjevcu snimiti sestru kako se igra s psićima i to staviti na youtube. Da bi to legalno napravio, moram pokušati naći neki mikro padobran i montirati ga na mali quad (zbog dobivanja dozvole za B klasu područja), ispuniti par obrazaca, prijaviti u Agenciju za civilno zrakoplovstvo za B klasu jer smatram da Zrinjevac pod to spada. Zatim moram otvoriti obrt jer drugačije ne mogu zatražiti dopuštenje od Državne geodetske uprave. Nakon otvaranja obrta, popunjavam još par obrazaca i plaćam 70kn takse te čekam tjedan, dva da dobijem odobrenje DGU. U tom vremeno još uplatim obvezno osiguranje drona koje košta kao i za auto, oko 1000 kn. Nakon 2 tjedna dobijam dopuštenje DGU na određeni period i tada se javljam Hrvatskoj kontroli zračne plovidbe. Tada ispunim još brdo podataka i papirologije, i tek tada smijem snimiti sestru kako se igra s psićima u parku. Vjerojatno sam ispustio koji detalj.
 Ograničenja su također katastrofa...min 30m od objekata što je kod određene vrste kadrova katastrofa, minimalno 150m od skupine ljudi, osim uz posebno dozvolu Agencije, a ne želite da vam pišem što je sve potrebno za kategoriju D koja omogućuje let iznad centra grada. Također nema noćnih kadrova što je isto bezveze.
Nakon snimanja, snimke treba dostaviti DGU da ih provjere iiii to bi bilo tih par jednostavnih pravila :D

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #728
Živio Strah , kakvi uhljebi se bave ovim pizdunskim zakonima  :'(
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #729
Ah...naravno, pravila treba biti, ali ovo je smijeh...

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #730
Uskoro se mijenja zakon, moči će 4elisni multiji po gradu kako sam načuo ali ipak ne bilo gdje i bilo kad. Dakle u 3 mjesecu nam stiže EASA EU:
https://www.easa.europa.eu/easa-and-you/civil-drones-rpas
To još ustvari ništa ne znači i ne znači na neće biti rigorozno ali donekle znači da se gleda na napredak tehnologije, što se njih tiče, poglavito u smjeru sigurnosti čak i onih letjelica sa manjim brojem motora. Kao primjer bih izdvojio novi Inspire2 i X5S kameru gdje je proizvođač toliko siguran u svoj propulsion sistem da tako skupocijenu kameru stavlja na multi sa 4 rotora, ali svejedno ostaje redundantni IMU, kompas i GPS, te baterija. Također ovo sa motorima postaje polako besmisleno jer gotovo da i nemamo više ni jedan multi koji djelomično te sve napredne opcije može ponuditi a pogotovo u samogradnji a i da nije jedno 11-18kg poletno. Ja osobno kao povećanje sigurnosti i smanjenje rizika od nezgode itekako vidim i pozdravljam minijaturizaciju sistema i znatno povećanje performansi&mogučnosti/kg. Također sve će teže i teže biti registrirati letjelicu iz samogradnje ali to ne znači da se neće moći to samo znači da će procedura biti malo kompliciranija.
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #731
Oce se sta uskoro promjenit glede ovog? Kupio sam p4p i sad ga ne mogu koristit za snimanje? Frend mi ne vjeruje kad mu kazem da mu ne smijem njegovu vlastitu vikendicu u sred shume pofotkat jer moram trazit dozvolu GDU, misli da ga zaje...
Na zalost prije kupnje nisam znao za sve ove regulative ... sad mi je to ispala najneisplativija kupnja ikad.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #732
Leti, snimaj, uzivaj za svoje potrebe.
I pisati je zabranjeno svuda osim u wc-u pa ljudi pisaju ;)

 

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #733
Ok, povadio sam vecinu dozvola  :D

Isao bi mozda za vikend (ako bude lijepo vrijeme) kod ove porusene bolnice u ZG malo vjezbat letit. Dosta vise simulatora  :)
Jedino sto nemam je dozvola kontrole zracne plovidbe. Jel postoji neka dozvoljena visina za letenje bez da se trazi dozvola ili cim se digne od zemlje treba?
Ionako necu letit vislje od 50 metara jer bi samo vjezbao.
Pretpostavljam da nece nitko kenjkat ako imam ostale dozvole i letim nisko..al me zanima kakav je zakon/praksa.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #734
Ako je u pitanju kontrolirani zračni prostor kao što je npr. Osijek i krug od više desetaka km oko Osijeka, onda moraš tražiti dopuštenje HKZP ako planiraš letjeti bilo što već na najmanjoj visini tipa 1m.
Dakle, microquad, mini quad, dlg, hlg, depronac..nisam siguran što zakon kaže po pitanju letenja bez upravljanja, tipa papirnatih aviona, frizbi, ispucavanje nogometne lopte itd.
Ako nije kontrolirani prostor, onda mislim da do 300m ne moraš ništa prijavljivati.
Vjerujem da je cijeli ZG i veliki krug okolo sve kontrolirani prostor.