Skip to main content

Topic: Q:Balansiranje vecih motora i propelera (Read 1994 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Q:Balansiranje vecih motora i propelera

Pozdrav

Da vas pitam, kako vi balansirate motore i propelere na vecim multirotorima!
Naime zelio bih cim vise u red dovesti vibracije, radi se o motorima velicine 5010 i propelerima 14x4.7!?
Ima li kakvih tajni, trikova, aplikacija, kuharica - ili dobar gimal to sve pegla (ja imam onaj od 50usd)  :)

Lp



Sent from my iPhone using Tapatalk
LP,  Chris
... gravity always wins ....

Odg: Q:Balansiranje vecih motora i propelera

Reply #1
Propeler se valjda uvik balansira na isti princip,a kad je neki veliki,onda uzmi čaše za šampanjac  :D
I never crash, I simply have a trick where I use impact with the ground to revert my model back into kit form

Odg: Q:Balansiranje vecih motora i propelera

Reply #2
Pa ono pitam se da'l je kod balansa bolje dodavat tezinu (trakice) ili oduzimat (brusiti plastiku)!
I vidio sam negdje da ima neka aplikacija za mjerenje vibracija za mozor, pa se iphone stavi na ruku testiranog motora da bi se mjerile vibracije!?

Lp


Sent from my iPhone using Tapatalk
LP,  Chris
... gravity always wins ....

Odg: Q:Balansiranje vecih motora i propelera

Reply #3

Kakve trakice?
Da bi sačuva prste,oči i predmete oko sebe bilo bi bolje da se pobrusi :)
Imaš na yt tutorijala koliko hoćeš,ja pošto neman fancy balanser,stavin neki adapter sa malon rupon na prop,gurnen kroz njega čačkalicu/ražnjić i stavin na 2 čaše na ravnu podlogu i brusin "izlaznu ivicu" teže lopatice (ona oštrija),vrtin ga u svin smjerovima i brusin dok god ne bude u ravnoteži/da se ne miče u bilo kojem položaju
Znan da to nije najprecizniji način,al je dovoljno precizan za moje propelere i njihovu namjenu
I never crash, I simply have a trick where I use impact with the ground to revert my model back into kit form

Q:Balansiranje vecih motora i propelera

Reply #4
Imao sam helic 'Raptor50' sa 600mm sabljama, eh njih nisam brusio nego sam dodavao komadice samoljepljive  trakice! Zato sam i pitao...istina bile su to karbonske elise i vrijedile 70€ u paru, bilo bi ih steta brusiti :P
....iskoristit cu svoj stari Du-Bro prop balanser ipak :)

Lp


Sent from my iPhone using Tapatalk
LP,  Chris
... gravity always wins ....

Odg: Q:Balansiranje vecih motora i propelera

Reply #5
Samo nemoj ih brusit ako su karbonske nego ih okači na policu,posebno ako su skuplje od 70e po komadu.
Ma okači cili multi rotor o policu  ;)
I never crash, I simply have a trick where I use impact with the ground to revert my model back into kit form

Odg: Q:Balansiranje vecih motora i propelera

Reply #6
Jako pametan momak!

Lp. Sveto


Odg: Q:Balansiranje vecih motora i propelera

Reply #7
Program se zove (a kako drugacije nego) Vibration. Kosta par usd, ali je stvarno jednostavan i koristan za balansiranje motora i/ili prop+motor kombinacija - mob ide na krak ili na tijelo frejma.
Drvene propove naravno ne smijes ribati nicime jer ce se narusit impregnacija i navlacit ce vodu.
Ja za balans propelera koristim DuBro i prozirne blenderm trake. Za balans hubova koristim tanke samoljepljive olovne trake za balansiranje golf palica.

Poslano sa mog Transformer Prime TF201 koristeći Tapatalk


Odg: Q:Balansiranje vecih motora i propelera

Reply #8
Ja koristim izolir traku, onu malko skuplju jer puno bolje drži i nikada nisam imao slučaj da se odljepi ili nešto. Vidio sam da neki bruse ili pak dodaju neku vrstu laka, stvar je ukusa. Prop prvo izbalansiram pomoću balansera, a potom ga okrećem po 15tak stupljeva ukrug dok je montiran na motoru i motor naravno spojen na servo tester. To mi daje najbolje rezultate jer uvijek nađeš taj "sweet spot" gdje lakši dio hub-a susretne teži dio zvona ma koliko mislio da su ti propovi i motori dobro balansirani,, inače samo montiranje propova na motor bez tog dinamičkog balansiranja  je po meni pola odrađenog posla.
Vibracije obično pratim tako da jako lagano sa 2 prsta dodirujem ruku u blizini motora s tim da je kvad opterećen utezima da nebi bilo ..., za picajzliranje su dobre i aplikacije poput Vibrometer i Accelerometer Monitor za android i iSeismometer za ios.