Skip to main content

Topic: VELIKI AVIONI (Read 271888 times) previous topic - next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Odg: VELIKI AVIONI

Reply #285
 Moj prijatelj KANN  veli :'' Sve je super ....ali ništa ne valja!!!''...To govorim jer mi je uzletanje problematično (u mojim godinama)...Nego vidio sam kod Njemaca elektro motore za ovakve tipove jedrilica ,i držim da bi to bila prava stvar.Inače finesa i karakteristika ovog krila je fantastična...Hvala kolega Pero. :)
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes


Odg: VELIKI AVIONI

Reply #287
Hvala King , Slike koje sam vidio na GB vijestima su pokazale da je prvo u zemlju udario repni dio , ali to je tako niska razina vidljivosti da nisam mogao vidjeti  je li se udarac dogodio na cesti  ili ne, azbog vatrene kugle i dima, zrakoplov se vidi  u grmlje, pa čak i naizgled  neizgoren, pokraj i paralelno sa cestom, pa mislim da je zapaljeni rep pogodio  automobile koji su se zatekli na mjestu nesreće , te su i vozila prouzročila požar i dim .Čuju se glasine oko upotrebe flapsova !?....Ali definitivno Hawker Hunter nije akrobatski zrakoplov..već vojno isluženo ''grlo''...tako da je nažalost i ovo moguće.Jadni ljudi u autima...nikad ne znaš što te i odakle  vreba/ čeka. :(
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes

Odg: VELIKI AVIONI

Reply #288
Britanski kolega i prijatelj John Privett (modelar i full size pilot) poslao mi je ovu fotku  Hawkera ,na vrhu petlje,neposredno prije tragedije.Nisam znao da ovaj tip aviona koristi flapsove na 25-30 stupnjeva kod izvođenja lupinga.Prevladava mišljenje da je nesretni pilot  ovaj manevar pokušao izvesti sa relativno male visine.
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes

Odg: VELIKI AVIONI

Reply #289

@ Mes

Jako zanimjiv detalj, ovo sa flapsovima ! !


HVALA za info. I Tebi, a bome i tom Tvom frendu iz UK.




Odg: VELIKI AVIONI

Reply #293
@ Toni,
istina, baš je godina nikakva, kako kod nas, a bome i ''vani'' .
Evo ja se baš spremam na taj miting SIAF 2015 u Slovačkoj, a kad ovo sad...
Neznam kaj reći.
Ja ovih dana uopće nisam objavljivao tu na temi ove vijesti s nesrećama,
jednostavno sam prestao nakon onih par kod nas, da nebu ispalo kao da je ovo crna kronika
za velike avione, ali stvarno, evo nikako da se maknemo od loših vijesti....
A bilo ih je ....
Evo neki dan pao Mirage F-1 marokanskog zrakoplovstva, pao Izraelski F-16 iznad Sirije,
u Rusiji pao helikoper ''Robinsnon'' u rijeku , srušen Ah-64 Apač na Saudijsko-Jemenskoj granici ..


Stvarno kao što i ti sam kažeš, ''čudna'' neka godina !


Ne ponovilo se !

Odg: VELIKI AVIONI

Reply #294
Ma slušajte kolege  ...ova protekla nesretna događanja su vezana uz :''ZAKON VELIKIH BROJEVA''..Sjetite  se Damire, Pero ,Toni i King.. vašeg dijetinjstva...trebala je proći godina da vidite jedan avion poviše glave.... :-[ ...''Nova vremena'' , nova lova ,nova neodgovornost,nova edukacija,nove nesreće i na kraju nova pravila koja nitko ne šljivi :( .
Želim Vam ugodan početak radnog tjedna tko radi...a još ugodniji onima koji ne rade  :-X
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes

Odg: VELIKI AVIONI

Reply #295
Ja sam odrastao uz splitski aerodrom tako da.... :)

Ma statistika sigurno ima tu što za reći. No, nekad kao da se zareda. Vojska na aeromitinge sigurno ne šalje bilo koga i bilo kakav stroj pa opet nesreća stvarno ima i to s brojnim žrtvama.

Sada, precjeni li se sam pilot, ili precijeni letjelicu ne znam, jer izgleda da je to najčešće kod izvlačenja iz nekog manevra!?

Ovaj ih je ubio 85, a više od 100 ranio... :(


http://www.youtube.com/watch?v=wIzNPrikKEs

lp
Toni

Odg: VELIKI AVIONI

Reply #296

Dečki,
kaj da vam velim, pa sve Vi znate, niste od jučer ...  :)
Svi znamo da se na svakom aeromitingu avioni večinom tjeraju skoro pa do krajnjih granica

što se tiće brzina, napadnih kuteva, opterećenja i sl. da bi se što bolje i atraktivnije prikazao publici.
Znamo i to da se to u većini slučaja odvija i na minimalnim visinama tako da svaki takav let u stvari nosi
veći rizik od bilo kojeg drugog, ''normalnog'' leta.
I naravno, ako pilot malo precjeni sebe ili pak sam avion, kak kaže Toni, ili pak malo avion ''zaštuca'' u takvim kritičnim trenucima,
nema zalihe vremena i visine, pa obično to zavši sa lošim posljedicama ponekad i za pilota, a ponekad bome i za ove u publici....
Predpostavljam da svi koji dolaze na aeromitinge  su svjesni toga rizika...
Ja jesam, ali sam spreman privatiti taj rizik i neću prestati dolaziti na takve događaje.
Svako od nas pa i ja se nada... Pa neće baš tada... I neće baš mene .... :)

al' jbg zna se, nada je ponekad kurva ! :P


pozz Pero

Odg: VELIKI AVIONI

Reply #297
Naravno. Bit će sve ok. Očekujemo puno fotkica i dojmova.

Godspeed!

lp
Toni


 

Odg: VELIKI AVIONI

Reply #299
Pero dragi , 85 godina je prošlo od prve ideje da se konstruira Spit......a i danas ogroman broj zaljubljenika u letenje,bez daha gleda ove ''Veličanstvene Starce''.....U 2:47 vidi se kako ''stari mačak'' dodaje gas u obrušavanju da ne bi stolirao , pa tek onda finalizira luping...  8) ...ovoliko puno(16 kom svake vele ) u istom danu nisam vidio nikada ni na filmu...Hvala Pero još jednom. ;)
Note: ljubitelj sam Jazz-a ,ali Merlini i Grifoni su dostojna zamjena... ;D
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes