Skip to main content

Topic: Prerada kineskog RC katamarana - pitanja (Read 15921 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Prerada kineskog RC katamarana - pitanja

Reply #15
Ipak ide taj fičo :D

Ma ono, nije cilj sad obaranje rekorda u brzini, al želimo neki napredak malo napraviti s tim brodićom. Frend ima taj brodić doma, stoji mu neiskorišten, ja imam airboat, za vrtom imam vodu, pa da nas bude malo više kad se budemo trebali svađati sa ribičima.  :D  Stanica što dolazi sa njim i elektronika nije nešto - nema analogno skretanje ili gas, samo 0 ili 1. Dakle funkcije: pun gas ravno, lijevo, desno i ne postiže neku brzinu. Sada smo došli do ideje da ugradimo servo motor i kormilo, ipak je ljepše voziti na normalnu stanicu od aviona s analognim komandama.. Možda smo malo prejaki setup odabrali za tu "šasiju", al sad kaj je tu je, trebat će paziti sa gasom malo  ;D

Odg: Prerada kineskog RC katamarana - pitanja

Reply #16
robi... fići svaka čast... imao sam priliku probati jednog abarta i stvarno je brutala....
ali ije formula 1.

a glede prerade... ako u taj kineski trup ugradiš puno jači motor.. a samim tim i osovine i propelere, kormila, samim tim i jaču bateriju.. potrošiš i materijala za izmjenu trupa za prihvat svega tog novog.. sto ti je zapravo ostalo od originalnog čamca? ljuska....
e sad.. kad kreneš od nule onda tu ljusku napraviš od dostupnih materijala... i onda ona nema kojekakve nebuloze kao ta kineska ili bilo čija druga igračka ( pod nebulozama mislim na razne dodatke i hidrodinamičke kerefeke koje pri tako malim modelima jedino povećavaju masu trupa) moći ćeš takav čamac za iste performanse voziti sa slabijim motorom.. samim tim i manjom baterijom.
za primjer trupa o kojem govorim je : wildthing rc boat by Roman.mpg homemade
naravno ne mora biti toliki.. ima i manjih... ako netko treba imam i nacrte za njega... trup je jednostavne građe i izgradi ga se brzo od šperploče....

i dobije se brzi čamac koji svojom formom osigurava i brzinu i upravljivost.

e sad kad sam se već raspisao da se dotaknem i onih turn finova... iliti peraja....
kod katamarana pri upravljanju u fazi glisiranja dolazi do problema jer je gotovo cijeli trup iznad vode.. pa trup nema "oslonac" oko kojeg bi kormilo davalo moment zakretanja.
e sad kako su peraje na krmi onda je razmak između peraja i kormila mali  a težište trupa je puno ispred i zato lako dođe do prevrtanja čamca. ( iz tog razloga hydro čamci imaju peraju čim više naprijed- na zrcalu pontona)

pozz K

Odg: Prerada kineskog RC katamarana - pitanja

Reply #17
hehehe..... bravo bravo

e robi al mi pričamo o brodičima!!!!  :D

Odg: Prerada kineskog RC katamarana - pitanja

Reply #18
samo vi to posložite i gas na vodu.... u svakom slučaju ako se odlučine kasnije na novogradnju samo prebacite setup i imate F1!!!  >:(

Odg: Prerada kineskog RC katamarana - pitanja

Reply #19
Pa da, točno tako sam i misliv.  :)

Odg: Prerada kineskog RC katamarana - pitanja

Reply #20
Evo mali update teme i naravno - novi problemi  :P

Uspio sam posložiti elektroniku unutra, za početak evo nekoliko slika kako to izgleda:







Problem je u tome što brod ide jako slabo. Nisam snimao, no ide malo brže nego sa brushed original motorima. Setup je sljedeći:

Motor: XK3665-B-2500KV 1000W 3S
ESC: HobbyKing 90A Boat ESC
Baterije: 2 x 2200 mAh 3S 35C spojene u paralelu
Plastic Propeller : Φ4 x 34 x 25 x 13mm

Je li problem možda u propeleru, što nije sa dovoljnim korakom za taj motor? Je li pozicija propelera dobra, treba li možda biti više uronjen u vodu? Propeler je taj koji sam dobio u kitu sam kormilom - odavde: http://www.r2hobbies.com/32-3-rc-ep-epoxy-fiberglass-godspeed-u-catamaran-racing-boat-hardware-kit-rudder-shaft-propeller.html

Mislio sam prvo da je problem u kalibraciji palice gasa na stanici, al čini mi se da to nema veze. Ne mogu nigdje pronaći manual od ESC-a, a karticu za programiranje nemam. Nadam se na nisam pogrešno okrenuo propeler, meni izgleda u redu.

Molio bih za pomoć  ;)

Odg: Prerada kineskog RC katamarana - pitanja

Reply #21
Sa tim motorim bi trebao da kida :o

Odg: Prerada kineskog RC katamarana - pitanja

Reply #22
Sa tim motorim bi trebao da kida :o

Pa da, to si i ja mislim, a kad ono ne ide..  :(  Niti ne postiže dovoljnu brzinu da bi usisavao vodu na kormilu kako treba.

Re: Prerada kineskog RC katamarana - pitanja

Reply #23
Programiras raspon gasa tako da das gas do kraja ukljucis esc te pricekas set tonova bipbip-bipbip-bipbip i tada gas stavis u neutral.jos bu par tonova odsviral i to bu to.

Sent from my HTC Wildfire S A510e using Tapatalk 2

Odg: Prerada kineskog RC katamarana - pitanja

Reply #24
Da, pokušao sam to izvesti, ali ista stvar. Budem pokušao izmjeriti struju koju vuče motor i malo ga probati uroniti u vodu, pa vidjeti da li to što mijenja..

I da, nisam spomenuo ranije, koristim stanicu od aviona. Graupner MC 12 sa FrSky modulom. Probao sam i preko svoje Turnigy 9x, ali ista stvar. Znači nemam gas u kontra smjer za rikverc, ali to mi ne treba za sada.

Odg: Prerada kineskog RC katamarana - pitanja

Reply #25
ok sve super izgleda ali ako malo bolje pogledaš  tvoj izlaz osovine i izlaz onog originala ( onaj crni); vidjetčeš jednu jako veliku razliku....

ti si napravil izlaz ovovine kakav se radi na V hul čamcima.... ako hočeš da to tak ostane a da čamac vozi onak kak bi morao onda moraš osovinu staviti drugu odnosno dužu jer u pravilu osovina kod takvog izlaza mora biti duga nekih 10% od dužine čamca(govorim za onaj dio od zadnjeg djela čamca do kraja propelera),znam automatski ti ne paše kormilo odnosno moraš i njega nekako produžiti da ga iskoristiš al jebiga očito ga ako je premalo izvučena osovina van jednostavno voda guši...

ako u krivu neka me netko ispravi, al imal sam sličnu situaciju....

Odg: Prerada kineskog RC katamarana - pitanja

Reply #26
OK i meni se čini da sam neku takvu grešku napravio, da nema pravilni protok vode kroz propeler.. Budem snimio kako ide, pa bude možda malo jasniji moj problem, teško je skužiti sad iz opisa kaj bi htio  :)

 


Odg: Prerada kineskog RC katamarana - pitanja

Reply #29
Hvala Vam na pomoći!  ;D Mislim da je to to, nisam imao u vidu te stvari prililom montaže dijelova, nego je sve to bilo od oka, a sad se ispostavilo da nije baš u redu tak.  ;) I thx na uputstvo od ESC-a, nisam nikako mogao pronaći to. Probat ću popravit te stvari, pa se čujemo. ;)