Skip to main content

Topic: Ručni rad KJ66 Mlazni motor (Read 139411 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #15
lukas, imam idealan avioncek za tebe,mislim za tu turbinu evro fighter

Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #16
Da, u svom kompletu alata.
Samo fanatik može u Hrvatskoj kupovati SnapOn alate.
Ili ga je posudio s posla?
Koje ulje se koristi?

P

Vidim da ovdje razgovaram sa znalcem. :) :)
Ulje je Aeroshell turbine oil 500. Može se koristiti i dvotaktol ali s obzirom da je ovo ulje preporučeno za takvu aplikaciju, takvo i koristimo. Ima ga na Ebayu.
Što se tiče alata....recimo to da ga imam dosta, ali ne dovoljno za ovakve male stvari. mORAM SI NABAVITI MALU GLODALICU I TOKARILICU  i tada je svijet moj. :D :D

Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #17
Svaka čast gledam ovaj post i nemogu se stat divit ono wtf, svakim danom se sve više i više zaljubljujem u knjigu ..

Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #18
S obzirom da sam napisao da sam krenuo sa izgradnjom drugog motora, samo da vidite kako izgleda početak izrade statora sa  difuzorskim lopaticama i tunela vratila. Sada su untarnji gabariti i ležišta ležajeva napravljjeni, koji su vrlo bitni. SAda prsostaje glodanje aeroprofila difuzora i statora te završna obrada vanjskog oblika tunela vratila. NAravno ležajevi i vratilo ovjde su samo u svrhu alata, nisu oni koji će biti u motoru.
Lada se s time završi onda se ta dva dijela spoje i na tokarilici se napravi finish tako da se obrađuju oba dijela zajedno kako bi bili apsolutno savršeni u osi i izvana i iznutra.

Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #19
na prvoj slici vidim da su ti sarafi neravnomjerno udaljeni od ivice,
ovo mora biti JAKO tocno uradjeno inace ce motor poletjeti prije nego se stavi u Avion,

sve povrsine su veoma grube za ovau namjenu uradjene,SPIGLO-OGLEDALO mora da povrsine budu !
zao mi je sto ti nisam blize!
samo primjedba.

mnogi kazu da je DECKEL Kralj Frezmasina,
ja ne bih dao moju SHW-UF 21  niti za dvije  DECKEL masine.

Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #20
na prvoj slici vidim da su ti sarafi neravnomjerno udaljeni od ivice,
ovo mora biti JAKO tocno uradjeno inace ce motor poletjeti prije nego se stavi u Avion,

sve povrsine su veoma grube za ovau namjenu uradjene,SPIGLO-OGLEDALO mora da povrsine budu !
zao mi je sto ti nisam blize!
samo primjedba.

mnogi kazu da je DECKEL Kralj Frezmasina,
ja ne bih dao moju HSW-UF 21  niti za dvije  DECKEL masine.

daj ivane kak u tvojim godinama uopce mozes upotrebljavat rijec vidim.
sarafi su ravnomjerni.
cestitke konstruktoru.

Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #21
na prvoj slici vidim da su ti sarafi neravnomjerno udaljeni od ivice,
ovo mora biti JAKO tocno uradjeno inace ce motor poletjeti prije nego se stavi u Avion,

sve povrsine su veoma grube za ovau namjenu uradjene,SPIGLO-OGLEDALO mora da povrsine budu !
zao mi je sto ti nisam blize!
samo primjedba.

mnogi kazu da je DECKEL Kralj Frezmasina,
ja ne bih dao moju HSW-UF 21  niti za dvije  DECKEL masine.

daj ivane kak u tvojim godinama uopce mozes upotrebljavat rijec vidim.
sarafi su ravnomjerni.
cestitke konstruktoru.

Pridruzujem se, CESTITAM Konstruktoru !

Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #22
na prvoj slici vidim da su ti sarafi neravnomjerno udaljeni od ivice,
ovo mora biti JAKO tocno uradjeno inace ce motor poletjeti prije nego se stavi u Avion,

sve povrsine su veoma grube za ovau namjenu uradjene,SPIGLO-OGLEDALO mora da povrsine budu !
zao mi je sto ti nisam blize!
samo primjedba.

mnogi kazu da je DECKEL Kralj Frezmasina,
ja ne bih dao moju HSW-UF 21  niti za dvije  DECKEL masine.

E da sam to imao dok sam ovo izrađivao, ne bi mi bilo kraja. :P :P :P :P

Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #23
Možda su vijci za kojih 0,2mm van centra , ne znam baš ali dobro. Tome toliko ne pridodajem pažnje koliko centriranosti samog sklopa i slično.
DA je tu išta ven balansa ili centra, pri 115K RPM bi se razletilo u PM.
Što se tiče špigla i finisha, da tu si u pravu ali ovi dijelovi nisu ni blizu finisha, kada sve izglodam onda tek ide poliranje i glađenje. Na kraju još dovršavam vodobrusnim papirom 1000. Ali malo površinske grubosti mora biti jer sam špigl nije dobar za ovu namjenu, barem tako pišu oni koje to rade već godinama. Sve osim ležišta ležajeva i debljine diska je  predimenzionirano za cca 0,3mm radi završne obrade. Na kraju se  sve to dovede u red, vjeruj mi. Ja tako radim i to je moj postupak obrade koji se pokazao dobrim a ono što je dobro, ne treba mjenjati. 8)  8)

Nego kako sam pričao da sam posumljao u rezultate potiska, pričao sam to s pravom. Naime, sajle koje sam koristio kao veza između vage i kliznih nosača  su mi savijale  donju šipkicu na koju sam vezao preko gornja i tako se sila "trošila" na savijanje tih šipkica jedna prema drugoj. Radi krutostih tih sajli stvar se nije manifestirala na vagi.
Postavio sam radni stol okomito i mjerio prvo sve sa sajlama a tek onda sa užetom fi 2,5mm kojeg sam spojio samo na jednu štangicu.
Rezultati nebo i zemlja.
klizeči nosači teže otprilike oko 1,3 kg a vidi rezultate...slika 1 pokazuje oko 0,9kg
SAda stavljam bocu od 5l tekućine za šajbe koja teži 5,1 kg (nadodao malo vode) i spajam na klizače stola...slika 2
Težina koja je pokazana je 4,24 kg a trebala bi biti 6,4 kg (5,1 + 1,3) ...slika 3
Skidam užad čeličnu i postavljam uže vezano samo na jednu šilicu i gle raazlike...slika 4


E sada, meni je na vagi kod testiranja sa tim jeb.... sajlama davalo rezultate 4,1-4,98kg. naravno ad ću morati testirati ponovo motor da vidim koliko je to utjecalo na moje rezultate ali ja bih ovako rekao....6,4 kg je indicirano 4,2kg na vagi. Ako to podjelim i pomnožim sa razlikom koja mi nedostaje do mojih 4,9kg a to je 0,7 onda ja dobivam još jednu čitavu kilu gore što bi značilo da je motor davao oko 7,4kg potiska?  (6,4 + 1)   :-\ :-\
mislim da bi to više priličilo mojim očekivanjima i samoj buci i mlazu koji je išao palio iz ispuha nego 5kg koje je vaga pokazala.
Opet  ću morati testirati pa ću onda vidjeti točno , ali u svakom slučaju, vaga je na ovaj način na koji sam ja mjerio daleko manje osjetljivija nego sada kada s ovakvim načinom povezivanja radim.

Slika 5 je masa motora  1,3kg. Ja zadovoljan

Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #24
ti si jedan od VEOMA rijetkih zaljubljenika i nadam se da ces daleko stici,
ja ti to zelim,
pozdrav,iv

Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #25
Hvala na lijepim željama i riječi ti se pozlatile!!

Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #26
Napravio sam mali update na ispušnom konusu. Vanjski plašt sam ostavio malo dužim te na taj način produžio ispušnu cijev. Napravljeno je od SS316 grade Inoxa. Sada bi motor trebao imati još manje  vrtloženja iza konusa te malo jači potisak. No to ćemo još vidjeti.
 testiranje slijedi. Ispod su malo slikice kako je to izgledalo, staro vs novo i kako se radilo

Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #27
Itekako me zanima da izradim mlazni motor, ali na raspolaganju mi je tehnologija u kuhinjskim uvjetima.
Imam neke ideje.
Tebi Lukas bravo.

Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #28
Pristup alatima i ideje na papiru su preduvijet za gradnju ovog tipa mamlaznog motora . Naravno, financije su isto tako presudne. Pa onda ideje i planove uskladiti sa onime što se može pronaći na tržištu od materijala za gradnju. Ne želim se trpati u neba jer u SAD i mlađi od mene sastavljaju takve motore, samo što uglavnom kupuju glavne dijelove, ne tokare, ne glodaju i slično, ali u nas tj. u Cro je vrlo teško pronaći materijale za kvalitetnu gradnju a da ne govorim o uslugama CNC-a koji uvelike olakšava ovaj posao koje kod nas za male poslove koštaju toliko da mi je isplativije naručiti cijeli motor izvana.  Recimo to tako da je usluga CNC kod nas 3x skuplja nego što iz vana dobiješ gotov dio doma na kućnu adresu. Ja sam slao upite van hrvatske za CNC obrade i ispada jeftinije nego da radim kod nas. Nevjerovatno, ali istinito. Možda sam ja pitao krive ljude ali svojski sam se potrudio. To su moja iskustva. Zato sam odlučio potrošiti puno vremena na izradu svojom tehnologijom koja nije savršena ali uz puno muke i truda je rezultirala motorom koji dobro radi.
U svakom slučaju , ukoliko s odlučiš za izradu, želim ti sreću i uspjeh. ;)

Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #29
TESTING TESTING

Danas sam prisustvovao testiranju Lukasovog motorića!!!
 
Motor je ukratko mrak i radi i zvuči super, moram si napravit jednog za po doma  :D :D :D

Da ne duljim evo slike:

test bead:





Zguza:


Bez ovoga je buka ipak prevelika:


Tzv. FADEC ilitiga full authority digital engine control:


Gas,gas:


Vrti,vrti,vrti,vrti:


I i i i i ................... radiiiiiiiiiii  8) :


A konusi subili tak lijepi sjajni prije starta  :D


Diđej za svojim pultom!


Čuje se pa odmah stižu gledaoci:


Data terminal:








fajn se to vrti:


gledaoci u čudu:




e a zakaj meni image shack okrene slike, makar sam ih ja i u njemu okremuo i na kompu, nemam pojma, možda zbog exifa?  ma nagnite glavu :)