Skip to main content

Topic: Podmornica (Read 19387 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Podmornica

Reply #30
 Balasti bi se mogli rijesit sa spremnicima manjim jednim ili dva sa kompriniranim zrakom, co2, helij sa sigurnosnim ventilom na prekidac ili tajmer nesto tako a da puni u pregradi nekakav mjehur, balon nisam citao nista o tom ali mi ovo palo na pamet mozda i neki prekidac na tlak ili barometarska sklopka to bi u biti bilo isto moj prijedlog neznam dali bi funkcioniro ali eto i to je neka ideja pozdrav!
letim, al nikako da poletim

Odg: Podmornica

Reply #31
Ove mrcine su ok, za istrazivanja bla bla bla...
Pod debilana sam mislio da malene koje ljudi pustaju po bazenima itd. a nemaju niti pola funkcionalnosti kao prava stvar.
Avion leti
Auto vozi
Podmornica? Hmm. Polu-nesto. Kuzis sto sam mislio? :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
hm,ima I malih I presmiješnih helića i multija pa ljudi počnu sa tim...avion leti,auto vozi a podmornica roni,ta najmanje je podmorje isto toliko spektakularno ko I zrak..
Uglavnom meni osobno čini se zanimljivim I sam sam o tome nekada razmišljao...
Defitivno je potreban kabel vjerojatno obični za Ethernet a za veće daljine optički.
Mislim da bi se za glavni dio tijelo mogla upotrijebiti neka boca od aparata za gašenje požara(velika čvrstoća,moglo bi I na 100 I više m) ili čak plinska boca..težina valjda nije toliko bitna u vodi,jedino za transport...
osobno bio bih jako sretan sa 40m koliko I go pro izdrži
Some days you feel like the Wright Brothers.
And some days you're Icarus.

Odg: Podmornica

Reply #32
prije svakog zarona u rc podmornici treba provjeriti odnosno podignuti tlak da je veci od atmosferskog...

Odg: Podmornica

Reply #33
prije svakog zarona u rc podmornici treba provjeriti odnosno podignuti tlak da je veci od atmosferskog...
To mi je neka upitna teorija,tlak bolje da je veći od onog koji je na zadanoj dubini a ne atmosferski tako da plovilo ima veću čvrstoću ak je iznutra nabito...posade nema pa da se treba razmišljat o njima...nemam pojma sam logično gledam
Some days you feel like the Wright Brothers.
And some days you're Icarus.

 

Odg: Podmornica

Reply #34
ovdje se radi o rc podmornici koja nece imati veci zaron od 4 metra ;D

Odg: Podmornica

Reply #35
Scenarij :
Naći neku bertiju koja ima akvarij malo veći je poželjno, naručiti pivicu i snimat ribe, poslije kad ti dosadi davati đir od dvije minute za pivicu, nakon dva sata si tamanka za ići spavat. A isto tako možeš i snimat komade po birtiji ako ih ima ( zato je poželjno naći neku bertiju blizu studenskog doma), dakako malo budu bile izobličene, ali ništ zato i ti si izobličen nakon dva sata cuganja u birtiji.

Zagi, Mini Titan 325, F5J-N 400 by Beli, MPX Easy Star II
MPX Funjet, Cessna 177 GP-10,MPX FunCub, Robbe Charter, Combat & Slope Soaring Wing, Mini Dex DLG, SpaceWalker, Cirus.
Futaba 7C


Odg: Podmornica

Reply #37
A da probamo smisliti potrebne djelove, kako upravljati, itd

Sent from my SM-T211 using Tapatalk

dovoljno jak motor moze dignuti i tavalon u zrak

Odg: Podmornica

Reply #38
A da probamo smisliti potrebne djelove, kako upravljati, itd

Sent from my SM-T211 using Tapatalk


Vidim da se ekipa ponaša kao braća Grimm.... i ja bi rado imao podmornicu 'na daljinsko'.

Dolazi u obzir jedino 'dinamičko zaranjanje', tj. kada se model zaleti vrlo brzo, promjenom kuta hidroplana dolazi ispod površine .. e sada tu se može dalje upravljati (dok ima signala) ili postaviti failsafe da u slućaju gubitka signala gasi motor i promijeni kut hidroplana radi lakšeg izranjanja. U biti, potpuno je dinamičko rodnjenje modela, dovoljno je ugasiti motor i sam će isplivati, što može biti nezgodno jer nije moguće balansirati, može izletiti van i krmom i provom...

E sada,
ako se ide na 'pravu' podmornicu, bez upravljanja preko 'žice', dakle to nije onda batiskaf, potrebno je riješiti barem 6 ventila, dva kompresora, 2 + 2 tanka (balastni i zrak) žiroskop.

Tada bi se zaranjalo punjenjem balasta-vode i to u najmanje dva balastna tanka, prednji i stražnji. Naime, podmornica isto ima težište i ako se to poremeti zaranjanjem, nema vožnje pod vodom. Isto tako ako model naglo krene ili naglo 'zakoči', voda u balastniom tanku ide naprijed ili natrag i tada je niveliranje i kretanje potpuno nepredvidivo. Može se desiti da naglo izroni krmom i potom potone ili naglo pođe u dubinu i zdrobi se od tlaka.

Izranjanje ide puštanjem komprimiranog zraka u balastni tank istovremeno  u oba, a to znači dva ventila za to, osim toga ako se želi više od jednom zaroniti-izroniti potreban je kompresor zraka koji radi samo na površini i ima ventil koji se mora otvoriti za punjenje zrakom (jer bi inače kod zarona kompresor bio poplavljen). Ako se zaroni bez da se napuni komprimirani zrak, nema izrona i stvar lako ode do dna.(Tada je moguće dinamički izroniti hidroplanom, ali netko treba biti u blizini da 'uhvati' podmornicu).

Drugi, ne baš zanemarivi problemi su sa samim ventilima, tj. na površini je zrak topliji (i sadrži više vlage-vode), pa kada na dubini otvoriš ventile za izranjanje, zbog niže temperature i nagle ekpanzije konprimiranog zraka, on se naglo hladi i dolazi do kondenzacije vode uz ventile, što ih može onesposobiti  ili vremenom zahrđaju i zakažu baš kada ti trebaju za izron !- bilo je čak i izgublenih nuklearnih podmornica sa kompletnom posadom dok nisu rješili taj problem !
Niveliranje količine tekućine u tankovima kod zarona uz suradnju hidroplana i samog propelera - gas,  je moguće uz žiroskope, dakle možda bi se moglo nešto upotrijebiti od multirotora, iako ne znam kako ???

Eto toliko za mlade 'kapetane' prije nego li se upuste u snimanje 'Das Boot' sa GoPro....

Damir

Odg: Podmornica

Reply #39
Braca grimm su super, ide se na upravljanje preko zice kao sto sam vec negdje napisao

Sent from my SM-T211 using Tapatalk

dovoljno jak motor moze dignuti i tavalon u zrak


Odg: Podmornica

Reply #41
Ja se nisam nasao u toj prici ;) samo kazem da su super, nego razmisli o podmornici upravljivoj preko kabla pa nabaci koju ideju

Sent from my SM-T211 using Tapatalk

dovoljno jak motor moze dignuti i tavalon u zrak

Odg: Podmornica

Reply #42
Ja se nisam nasao u toj prici ;) samo kazem da su super, nego razmisli o podmornici upravljivoj preko kabla pa nabaci koju ideju
Teško da imam konkretnu ideju... ne hvalim se time jer je potrebno opako poznavanje fizike za bilo što suvislo.
Podmornice su sve do kraja II. sv, rata bile uglavnom površinski brodovi koji su povremeno i kratko zaranjali da se sakriju ili izmaknu, pod vodom plovile su vrlo sporo i oprezno. Tek negdje 1944 ili 1945 izrađeni su modeli koji su mogli vršiti većinu manevara u zaronjenom stanju. Da bi se sakupilo dovoljno iskustvo bilo je potreban gubitak od nekoliko desetaka tisuća života. I sada mi , koji nikada nismo nešto slićno napravili, radili bi model sa FPV kamericom, ronili, izranjali ... ajde, ljubitelj sam sci-fi ali ovo je burleska !

Možda najbolje...GoPro u ono kućište za vodu i pravac u obližnji ronilački klub na tečaj ronjenja...

Damir

Odg: Podmornica

Reply #43
ovo sto kaze Diogen sve nazalost stoji (kazem nazalost jer je dosta komplicirano za napraviti, a i skupo cini se), a i pored toga odnosi se samo na probleme s vodom, upravljanje pod vodom jos ostaje problem za sebe. radio signal je skoro pa neupotrebljiv, ostaje pulsno (podvodni PCM nekakav), ili da vuce kabl sa sobom. svaki realno-zivotni kabl ima nekakvu tezinu pa bi mogao vuci podmornicu, usporavati, zapinjati za kamenje..  :(

Odg: Podmornica

Reply #44
Neznam zasto su svo zabrijali na izradu modela koji se ponasa kao prava podmornica,

Sent from my SM-T211 using Tapatalk

dovoljno jak motor moze dignuti i tavalon u zrak