Skip to main content

Topic: Regulacija jacine kocenja na stanici (Read 2044 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Regulacija jacine kocenja na stanici

Kod stanica za rc aute, onaj kao pistolj, gas je kada okidac povucem prema sebi i naravno mogu regulirat koliki je gas. A kocenje je kad gurnem okidac od sebe ali je moje pitanje da li se i kocenje moze regulirati? I gdje se ustvari ta energija kocenja rasipa?

Odg: Regulacija jacine kocenja na stanici

Reply #1
to ti nije kocenje nego unazad tj. kotac se pocme okretat u obrnutu stranu
R.I.P modeli: cessna 185, 5xF16 Falcon,2x zagi,Super Bandit,Eurofighter,Mig 29,Mig 29 v1.1,Eurofighter v1.1,Eurofighter v1.2
U izgradnji: Tarot fy 450 & F15 Frc Foamies MK2
Sada letim: -Ništa

Odg: Regulacija jacine kocenja na stanici

Reply #2
Ma nije tak. Imam ja autic u raspadnom stanju i sjecam se dok vozis i oces kocit, pomaknrs rucicu od sebe, motor pusta neki zvuk i koci. Nejde unazad. Ako pustim u neutral onda i ponovno od sebe rucicu onda krene u rikverc. Meni se cini da je to neki jako slab moment kocenja i jedan jedini al htio sam provjerit ako netko zna

Odg: Regulacija jacine kocenja na stanici

Reply #3
To jeste kocenje kod brushless reglera!

Najbolje je da programiras regler ako imas karticu. Ako ne, smanji hod na tom kanalu i u tom smeru na stanici na 50%.

poz
Veljko
Oxai Amethyst F3A, EF Extra 300 78", ESM Pilatus PC-21
Sebart Miss Wind 50
JP Model Max Ion
JR 11X DSMX

Odg: Regulacija jacine kocenja na stanici

Reply #4
Aha mislis da od 0 do 50 da bude gas a 50-100% kocenje? A gdje se rasipa ta energija i dal to kocenje moze bit relativno jako da zaustavi covjeka? :)

 

Odg: Regulacija jacine kocenja na stanici

Reply #5
Zavisi koju stanicu imas. Eksperimentisi malo i shvatices. Inace energija se ne rasipa nego trosi na kocenje, isto kao o za pogon, samo u suprotnom smeru.

poz
Veljko
Oxai Amethyst F3A, EF Extra 300 78", ESM Pilatus PC-21
Sebart Miss Wind 50
JP Model Max Ion
JR 11X DSMX

Odg: Regulacija jacine kocenja na stanici

Reply #6
Kočenje ne ovisi o stanici, nego o izvedbi kočnice na ESC.  Kočnica se izvodi obično tako da se preko izvoda ESC-a montira npr. mosfet koji dobije impuls za aktivaciju iz kontrole ESC-a. Posljedica je da aktivni element kratkospaja polove motora i tako koči motor, tj. onemogućava njegovu slobodnu vrtnju.  Ovo je učinjeno na ovakav način radi toga da se spriječi 'vjetrenjača' na elisi, odnosno da se sklopiva elisa zatvori kada motor stane.  Može se programirati.
Kočnica radi po sistemu on-off i ne može se fino dozirati, eventualno one za modele automobila.
Višak energije potroši se kao toplina na mosfetu koji djeluje kao kratkospojnik. Ovdje smo imali problema, jer su na nekim ESC pregarale 'kočnice' pa smo mijenjali mosfete sa onima sposobnim za veću disipaciju, jer u momentu aktivacije kočnice disipirana energija i impuls imaju
nevjerojatno visoku vrijednost.
Damir

Odg: Regulacija jacine kocenja na stanici

Reply #7
E da, znam da na ovim ESCovima za avione recimo postoji kao kocnica, koja je ustvari upaljena samo kada nema gasa. I to kako kazes samo se spoje 3 faze. To sam isprobao vec na motorima kad nisu na nis spojeni, i fora je to al dosta slabo (za kocenje u voznji na tlu). A nadam se da ESCovi za autice imaju drugaciju vrstu kocenja, jacu i s mogucom regulacijom. Jer vec imam planove za elektro skateboard posto je romobil savrseno uspio :D

Odg: Regulacija jacine kocenja na stanici

Reply #8
ESC-ovi za aute imaju kočnicu koja se da podešavati za razliku od kočnice na reglerima za avione.

HK-ov najjači regler za aute je 200A, planiram ga uzeti za konverziju FG Monstera u elektro i znam da ako stavim kočnicu na 100% da će zaustaviti to čudo ali čovjeka, hmm...

Kakav regler imaš za romobil?
Treba snage za pokrenuti čovjeka.  ::)


Odg: Regulacija jacine kocenja na stanici

Reply #9
Imaju autiči da možeš regulirati s kojom snagom koči, nije sistem ON/OFF, bar kod ovog jednog kojega sam ja imao prilike voziti. Kad na daljinskom potegneš ručicu u smjeru kočenja do kraja,  kotači blokiraju, a možeš i lagano usporavati. Ovo što imaju avioni kočnicu na elisi, koja radi da se kratko spoje polovi, mislim da to nije dovoljno da bi blokiralo kotače na autiču koji juri punom brzinom, a još manje da zaustavi čovjeka. To što autiči koriste je najvjerojatnije protustrujno kočenje motora. Fora je u tome da kad zamjeniš dvije faze, motor se okreće u suprotnu stranu, a na tome principu radi protustrujno kočenje, znači pokušava zavrtjeti motor u suprotni smjer promjenom faza i time ga koči. Može se to regulirati, recimo reguliraš snagu kojom ćeš zavrtjeti motor u suprotni smjer. Da ne bi motor krenuo u rikverc kad stane, potrebna je elektronika koja isključi struju u suprotni smjer kad motor stane. E sad, problem je što se ta energija troši na zagrijavanje namota. Nisu svi motori isto konstruirani, pa tako neki mogu izdržati češće kočenje, a neki možda ne. Sad kak je konkretna stvar sa tim RC motorom koji planiraš koristiti, da li neće izgorit ako ćeš ga kočit punom snagom, neznam...

Odg: Regulacija jacine kocenja na stanici

Reply #10
Regleri koče promjenom faze - oni pametniji znaju iskoristiti činjenicu da je motor u tom slučaju generator i vratiti energiju u bateriju (regenerativno punjenje).

Ovdje imaš vrlo detaljno (i jako tehnički) opisano što se dešava kod kočenja i kako spriječiti pregaranje reglera - vrlo često kod velikih struja.

To je naravno vezano na reglere za modele automobila. Btw. postoje i avionski regleri sa promjenjivom kočnicom ali NE u vožnji nego prilikom setupa - kolokvijalno nazvani F3A regleri - skoro svi proizvođači imaju nešto takvo.

 
if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }