Skip to main content

Topic: JR 11X - XG11 (Read 1862 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

JR 11X - XG11

Mozda malo cudan i zbunjujuc naslov posto se radi o 2 razlicite stanice, ali bice objasnjenje :). No ajdemo redom.



Kupovina stanice je uvek (barem bi tako trebalo da bude) dugotrajan proces. Ja uzimam u obzir ama bas sve moguce parametre. Kao prvo izuzetno sam zadovoljan sa mojom JR 9303 DSM2, i sa kvalitetom linka (ama bas ni jednom nisam izgubio signal pa makar i na delic sekunde, pu, pu, pu da je ne ureknem) i sa generalnim kvalitetom izrade gimbala, prekidaca i potenciometara kao i fenomenalnim mogucnostima programiranja. Kao drugo, i pored sveopste navale raznih novih sistema sa telemetrijom odlucio sam da ostanem na DSM modulaciji i zakljucio da mi telemetrija mozda i nije tako bitna.

Zasto DSMX? Pa prvi razlog je taj sto, kao sto sam vec rekao, nisam nikada imao nikakvih problema sa DSM2 a poznato je da je DSMX jos robustniji. Isto tako presudno je bilo i to sto je DSMX kompatibilan sa Spektrum DSM2 i Orange DSM2 prijemnicima. Naravno tada je u upotrebi DSM2 tip modulacije iako je predajnik  DSMX, ali to nije mana. Ja vec imam pozamasan broj DSM2 prijemnika tako da je i to bio jako bitan finansijski faktor.

Zasto ne telemetrrija? Pa zato sto jedini podatak koji bi mene mogao da zanima je napon prijemnicke baterije, a kako ja na svim mojim vecim modelima koristim originalni Powerbox UBEC sa dvostrukim napajanjem verovatnoca da mi zbog toga strada model je jako mala. Naravno postoje sistemi gde se mogu razdvojiti leva od desne strane modela, sa dvostrukim prijemnicima i cetvorostrukim napajanjima ali sve to je cenovno izuzetno zahtevno i verovatno tek ima smisla u nekom velikom Jet skala modelu, a ja se time necu baviti barem ne u doglednoj buducnosti.

U ozbiljan obzir je dosla i Spektrum DX18 QQ, izuzetna stanica, ali Spektrum jos uvek po ukupnom kvalitetu izrade zaostaje za JR-om tako da sam se odlucio da ostanem na JR i da to bude 11X. Dosta mi je pomogao i sledeci tekst, gde se upravo poredete neke stanice koje su mene zanimale: http://www.helifreak.com/showthread.php?t=445438

Trenutno se u Americi na ebay moze naci nova 11X DSMX sa 9 kanalnim prijemnikom

http://www.ebay.com/itm/JR-11X-2-4GHz-11-Channel-DSMX-Radio-System-w-R921X-Receiver-Mode-2-HELI-AIR-/360677522039?pt=Radio_Control_Parts_Accessories&hash=item53fa0e3a77

 za cca 400 Eura sto je fantasticna cena i kako je neka rodbina za praznike isla preko bare odluka je morala biti brza i efikasna :). Rodbina se pre par dana vratila i ja sam od danas ponosni vlasnik jedne 11X - XG11 stanice!

Kako opet ta dva naziva? Ako neznate, a verovatno neznate, 11X i XG11 su 2 razlicite stanice gde je 11X na DSMX modulaciji a XG11 na DMSS modulaciji. Stanice spolja izgledaju jako slicno, u pitanju je samo boja plastike, a unutra se pored razlicitog predajnog modula razlikuju i po tome sto XG11 ima jos napredniji software od 11X sa zaista fenomelnalnim mogucnostima programiranja za sve tipove modela. Ja sam tek posto sam pazario stanicu otkrio da je moguc oficijelni upgrade 11X na XG11 po pitanju softvera   ;D. Znaci sada stanica ima sve mogucnosti kao i XG11, a sta je sve to ima u uputstvu: http://www.horizonhobby.com/pdf/JRP00615-Manual.pdf

Upgrade je krajnje jednostavan jer se radi sa SD kartice tako da je danas prva stvar koju sam uradio bio upravo upgrade, koji je protekao krajnje bezbolno.

Updating the JR® 11X Transmitter with the XG11 Software


Nakon toga je usledilo bindovanje sa svim tipovima prijemnika koje imam (6-7-8-9 kanalni DSM2, DSMX - JR, Spektrum i Orange) i naravno sve je proteklo savrseno.

Generalni utisak o stanici kada se uzme u ruke je fantastican, ipak je to JR! Stanica je dosta kabasta ali u ruci, a narocito na pantljici oko vrata lepo lezi. Evo par fotografija gde se lepo vidi razlika u dimezijama u odnosu na 9303:






Ja sam jos promenio palice, stavio sam za nijansu duze, koje su mi vec bile na 9303.

Za sada toliko. Posto sada sledi reprogramiranje citave flote modela na novoj stanici bice dosta zapanja i utisaka kada i time pocnem da se bavim.

poz
Veljko
Oxai Amethyst F3A, EF Extra 300 78", ESM Pilatus PC-21
Sebart Miss Wind 50
JP Model Max Ion
JR 11X DSMX

Odg: JR 11X - XG11

Reply #1
hvala sto si zapoceo tu temu i svoje iskustvo da podjelis sa nama, citao sam vase postove i na vasem forumu i od tamo ponesto naucijo, ja trnutno koristim turnigy er9x s kojom sam jako zadovoljan pogotovo sta ima diy modul frsky , ali to nece mi biti jedina stanica u zivotu tako da svi rewijevi od kolega na forumu o iskustvima sa stanicama razni proizvodaca nama pocetnicima itekako mnogo znace. samo pisite pozdrav!
letim, al nikako da poletim