Skip to main content

Topic: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova (Read 82711 times) previous topic - next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #121
Hvala Straski i dobrodošel nam prijatelj.....Živija ;)
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #122
OK, uclanit cu se i ja :-), u stvari, jel se mogu uclanit u HUBS?
3 x rc helikopter :P

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #123
Naravno da je moguce

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #124
Pozdrav svima.


Ne mogu nigdje pronaći proceduru registranice bespilotne letjelice i dozvole za snimanje, pa ako ima netko tko je već prošao proceduru da mi pojasni.


Uglavnom, radi se o DJI Phantom 4 PRO letjelici.


Kako je prijaviti za komercijalno snimanje (snimanje nekretnina, raznih privatnih evenata i slično)?




Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #125
Prijatelju i ja sam zbog istog razloga startao ovu temu, mada vjerujem da ih ima vec (peace admine :) ). Ali nisam dobio konkretan odgovor samo pdf-ovi i linkovi na neke komplikacije koje ne mogu razlucit haha

Poslano sa mog SM-G900F koristeći Tapatalk

keep rippin'
peace

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #126
Ja sam pokušao kontaktirati Agenciju za civilno zrakoplovstvo i dobio sam ovaj odgovor:


Poštovani, [/color][/font]
[/color]U Republici Hrvatskoj je na snazi Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova (Narodne novine, broj 49/15 i 77/15) kojim su propisani zahtjevi za izvođenje letačkih operacija sustavima bespilotnih zrakoplova i možete ga naći na slijedećim adresama [/color]http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2015_05_49_974.html i http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2015_07_77_1469.html[/u]. [/font][/size]
[/color]Prije izvođenja letačkih operacija mora se Hrvatskoj agenciji za civilno zrakoplovstvo dostaviti Izjava operatora sustava bespilotnih zrakoplova (FOD-FRM-005), koju možete naći na slijedećoj adresi [/color]http://www.ccaa.hr/hrvatski/obrasci_64/ .[/color]
[/color] [/color]
[/color]Također, na internetskim stranicama Hrvatske agencije za civilno zrakoplovstvo možete pronaći odgovore na [/color]često postavljena pitanjau vezi sa sustavima bespilotnih zrakoplova te pogledati edukativni video.[/font][/size][/color][/font]
[/color] [/color]
[/color]Za sva pitanja u vezi dozvola za snimanje iz zraka, molimo Vas da se obratite na sljedeće kontakte: Državna geodetska uprava,   10000 Zagreb, Gruška 20,    Tel: +385 1 6165 404     Fax: +385 1 6165 484,    Email: [/color]info@dgu.hr.[/font][/size][/color][/font]
[/color]Za ostale informacije možete se obratiti inspektoru Odjela letačkih operacija i školstva Doroteji Mikšić na E-mail: [/color]dorotea.miksic@ccaa.hr ili Damiru Beziku na E-mail: [/color]damir.bezik@ccaa.hr.[/font][/size][/color][/font]
[/color][/color]
[/color]Mozda pomaze:)

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #127
Pomaže 100%, hvala ti :)

Poslano sa mog SM-G900F koristeći Tapatalk

keep rippin'
peace

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #128
Eeee... dobrodosli u klub.  ;D
I ja sam nabavio p4p jer se inace bavim i fotografijom i video snimanjem. A i uzasno me zanima letenjem dronom kao hobi. Na zalost ispada da bolje da sam kupio neki jeftiniji i da nisam trebao dat toliko para za odlicnu p4p kameru.
Naime dozvolu za letenje nije problem dobit. Tu su mi sve lijepo objasnili, komunikacija sa agencijom za zrakoplovstvo je super...sve jasno i jednostavno.
Problem se javlja kod geodetske uprave kad zelis ista snimit i fotografirat. To jos uvijek ni nakon vise od mjesec dana propitivanja mi nije jasno sta tocno treba. Ono sto za sad znam da treba imat prijavljenu djelatnost za snimanje iz zraka (iako ne znam kak da to prijavim ako snimam iz gušta), da trebas mjesec dana ranije najavit i doslovno nacrtat kartu gdje zelis snimat, sta ces snimat, s kojim objektivima i slicno..onda naljepis na to biljege i odneses osobno zamolbu te cekas mjesec dana da ti odobre. Nakon odobrenja moras to posnimat egzaktno kako si nacrtao i te snimke donjet opet njima na odobrenje da ih smijes koristit.
E sad...moguce da u svemu grijesim i da postoji jednostavniji nacin, al to je ono sto sam ja saznao.

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #129
Katastrofa, hahaha, znači 2 mjeseca čekanja za snimak, i to još ne znaš hoće li ga odobriti. Ludilo

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #130
Nadam se da je covijek nesto krivo skuzio... ali s obzirom gdje zivimo jos je i jednostavno kako je moglo bit haha

Poslano sa mog SM-G900F koristeći Tapatalk

keep rippin'
peace

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #131
Dobro, mislim da je najbitnije dobiti dozvolu za letenje, a ostalo ćemo već nekako :)

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #132
Da se mene pita ja bi postrozio dobivanje dozvole za letenje. Da se mora proc recimo bar tecaj od par dana i polaganje kao kad ides polagat za voditelja brodice.
Mislim da cu ic polagat za C i D iako sam gotovo siguran da mi nikad nece trebat.
A ovo sa snimanjem ne znam sta bi rekao. Cak bi im i slao snimke da mi odobre za javno koristenje ..bilo privatno ili komercijalno. Ali kako mogu pobogu unaprijed znat šta i kako?

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #133
Ovo su samo neke komplikacije :)
Malo toga se može snimati s Phantomima, osim ako nemaš padobran, onda imaš B kategoriju.
Ali, imaš problem 150m od skupine ljudi i nešto isto dosta daleko od objekata, mislim 30m.
Za gušt ok, ali za produkciju...svatko s malo iskustva zna da 90% identičnih kadrova kad dron ide ravno, bočno, daleko od svega, bez nekih složenijih kadrova, spirala, kadriranja, krupinih kadrova itd., nemaju produkcijsku vrijednost.

Nadalje, tu je geodetska uprava i sve je točno napisano, dakle vrlo nerealna i prekomplicirana situacija, jedino što mislim da je autorizacija sirovine 99% pozitivna pošto ta sama uprava nema smisla, zašto bi uopće netko pregledavao kadrove i zabranio korištenje istih? Zbog tajnih vojnih baza? :D  Uz Google earth? I mislim da je mjesec dna max rok, da se obično kroz 2 tjedna dobije autorizacija.

Idemo dalje...Hrvatska kontrola zračne plovidbe...dodatna komplikacija koja se odnosi na velika područja oko gradova i aerodroma..isto treba najava, popunjavanje brdo papira itd...

Dakle, više manje sve zanemari, nauči se odgovorno letjeti, budi spretan pilot, uvijek provjeri lokaciju na kojoj ćeš letjeti, nemoj baš prečesto iznad glava, nemoj buljiti u ekran skroz, već uvijek jednim okom gledaj model i okolinu...sigurnost je ipak bitna stvar. I uvijek optimizam i otvorenost prema znatiželjnim ljudima :)