Skip to main content

Topic: AlienX all in one quadcopter (Read 3647 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

AlienX all in one quadcopter

Već sam neko vrijeme među vama, ali nikako da predstavim svoju pticu. Trenutno mi je ovo jedina završena letjelica i na nju sam ugurao sve što sam mogao.
Cilj mi je bio imati kvad s kojim mogu fpv-jati, tu i tamo nešto snimiti sebi za dušu, da ima mogućnost autonomog leta jer volim eksperimentirati. ;D

Moram napomenuti da se apm iskazao izuzetno pouzdan, u 4 mj i stotine letova koliko ga koristim nisam imao niti jedan jedini problem s njim, RTL i WP istestirani već nebrojeno puta.

Inače koristim 2 kamere za fpv i HK video switch, SJ i 808 koja sjedi na bateriji (kada sam slikao 808 mi je ostala sa strane).

Težina kvada je oko 1,6 - 1,7kg sa baterijom. FT je 7-9 min sa 4Ah 30C Zippy  :D , 10-11 min sa 4Ah 30C Tgy i  12-13min sa 5Ah 20C Tgy do alarma na 3,5V što mislim da nije ni loše s obzirom na težinu, bez gimbala ide 15 min bez problema.
















Odg: AlienX all in one quadcopter

Reply #1
koji komad opreme,svaka cast :D
 koje su dimenzije malca?
 S obziron da imamo istu stanicu zanima me koliki ti je domet letenja i koju opremu za fpv koristis (vidin da ima antena ko u prici :D ) ?
I never crash, I simply have a trick where I use impact with the ground to revert my model back into kit form

Odg: AlienX all in one quadcopter

Reply #2
Ja sam isto ponosni vlasnik alien x frejma, ali rebuild traje li ga traje.
Sto se dimenzija tice, povrsina je 40.5x40.5cm koliko sam mjeril, wheelbase 500mm

Odg: AlienX all in one quadcopter

Reply #3
koji komad opreme,svaka cast :D
 koje su dimenzije malca?
 S obziron da imamo istu stanicu zanima me koliki ti je domet letenja i koju opremu za fpv koristis (vidin da ima antena ko u prici :D ) ?

Dimenzije su 50cm od motora do motora dijagonalno baš kako je justdude napisao. Prije ovog frejma sam imao x525 koji je 60cm i on mi je bio prevelik za nosanje naokolo, ovaj mi je nekako taman  :)
Domet 9X-a još nisam testirao do granica, najdalje što sam išao je 1200m koliko mi je video signal dopuštao, u planu je promjena antene na stanici pa se nadam nekih 2km. Dobra stvar kod apm-a je što ne treba nikakav fensi resiver sa failsafe-om, rtl se pali i najmanjim gubitkom signala.
Od fpv opreme gore je boscam RC5808 rx i 200mw tx sa cloverleaf antenama koji radi do cca 1km na čistom terenu (večinom manje zbog vremena), nadam se bar 2km sa helical antenom.

Ostale antene izuzev resivera i video tx-a su za gps i telemetriju na kompu.  ;D


Ja sam isto ponosni vlasnik alien x frejma, ali rebuild traje li ga traje.
Sto se dimenzija tice, povrsina je 40.5x40.5cm koliko sam mjeril, wheelbase 500mm

Ja sam svog rebuild-a nekoliko puta, što zbog dodavanja novih stvari gore pa su stare smetale, što zbog intereferncija od pojedinih komponenti.
Nije mi žao ni jedne extra potrošene minute ili sata jer uvijek sam našao neko bolje rješenje za bilo šta da me mučilo.

Odg: AlienX all in one quadcopter

Reply #4
Meni najvise vremena odlazi na cekanje dijelova (ko i svima osim amerima koji imaju ducane s dostavom dva tri dana :D ).
Spremam se sloziti apm mini na svoj, samo tek prosli tjedan stigel ispravan gps modul. Mozda otvorim i temu, ko zna.


BTW meni je i ovaj problem za transport zbog velicine. Mislim lako bacit u prazni auto, ali vrlo rado bi neki kofer nabavio a zbog 40cm sirine je gotovo nemoguce naci nesto. Naravno ima onih super duper kofera ali 100-200-300eur samo kofer  :D

Odg: AlienX all in one quadcopter

Reply #5
Stigla mi nedavno jedna od jefitinih helical antena koju sam još davno naručio. Iako nisam očekivao bog zna kakve rezultate, prvi test je bio katastrofalan - max domet 90m. Sva sreća da sam se naspavao taj dan pa mi nije dugo trebalo da skužim da je krive polarizacije.  ;D

Pošto se antena da lako rastaviti odlemio sam oprugu i napravio svoju po istom mjerilu kao od braće kineza (jedino što sam ja koristio deblju žicu), čisto iz znatiželje kako bi radila da je radila. Prvi test nije bio nimalo iznenađujuć, domet joj nije bio ništa bolji od clover koju inače imam, mislim da mi je veza pukla potpuno na 700m dok sam sa clover malo kasnije otišao bar 100m dalje.

Čitajući malo po netu naišao sam na info da opruga treba počinjati što bliže od reflektora (bila je originalno oko 15mm, sada je 5mm) i imati mali metalni element koji smanjuje unutrašnji otpor antene, primjenio to na svoju i rezultati su očiti. U 2 leta do sada išao malo preko 1 km i veza je odlična, ni najmanjeg gubljenja signala. Kada se vrijeme malo proljepša budem ju isprobao na 1,5km dokle mi ide radio signal.








I jedna stvar što sam primjetio, ako se helical nalazi blizu radio antene i  montira na metalni nosač dolazi do velikog gubitka signala, najviše vidljivog na video signalu. Riješio problem sa plastičnim nosačem dok ne smislim nešto praktičnije.

Odg: AlienX all in one quadcopter

Reply #6
Čitajući malo po netu naišao sam na info da opruga treba počinjati što bliže od reflektora (bila je originalno oko 15mm, sada je 5mm) i imati mali metalni element koji smanjuje unutrašnji otpor antene, primjenio to na svoju i rezultati su očiti. U 2 leta do sada išao malo preko 1 km i veza je odlična, ni najmanjeg gubljenja signala. Kada se vrijeme malo proljepša budem ju isprobao na 1,5km dokle mi ide radio signal.

"Opruga" tj. spirala ti počinje od samog reflektora cca 1mm (za 5,8 giga). Matching stub tj prilagodbu impedancije za 5,8 područje je dosta teško napravit pogotov ako nemaš (a nemaš  ;) ) SWR metar. Eventualno copy paste s nekog foruma sa "wave trap" metodom.
Tu ti je link za kalkulator po kojem sam i sam koristio http://jcoppens.com/ant/helix/calc.en.php
Prva četvrtina namota (kruga) ti mora biti paralelna sa reflektorom na distanci od cca 1mm , a također služi kao "matching stub" + željeni broj zavoja  (6 npr).pouzdanija i dostupnija je (zapravo se radi o 1,5mm2 električarskoj žici koju možeš izvuč čak iz nekog PGP kabela.)
Debljina žice određuje Q faktor ili jednostavnije širinu radne frekvencije. Po kalkulatoru bi žica trebala biti 1mm ali i 1,5mm će biti sasvim dobra. Osim toga mehanički pouzdanija i dostupnija (zapravo se radi o 1,5mm2 električarskoj žici koju možeš izvuč čak iz nekog PGP kabela.
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1377791&page=141
Isto tako savjetujem ti zavojnicu (Helix) namontiraš na neko tijelo tj šper ili sl. Šper je preporučljivo "prelakirat" kako ne bi moglo upijat vlagu koja značajno utječe na radnu frekvenciju antene, a time i na njene karakteristike.!!!!

Pozz
Futaba 6EX 2,4 , Taranis X9D Plus
SkyWalker 1.68 DIY, Zagi 1,6m, SkyVan SC7 DIY, Mini 250

Odg: AlienX all in one quadcopter

Reply #7
Puno hvala na info !
Ova antena odozgo je naručena i prepravljena tako čisto radi znatiželje i kao brza prepravka dosta dobro se pokazala na 1km ta 2 dana koliko sam ju koristio,, zapravo toliko sam oduševljen da ću je odsad koristiti stalno za letenje dalje od 500 m.
Žica koju sam koristio je 1mm debljine, imam je dosta - izvukao je iz starog toroidnog transformatora. Idući tjedan planiram napraviti dvije nove kao stalno rješenje, jednu sa 3 i drugu sa 5 krugova. Baza će biti unutrašnji dio injekcije od 20ml, njen promjer savršeno odgovara promjeru zavojnice - ideju mi dao doktor iz iste teme koju si linkao, a injekcije sam ko' za vraga kupio tjedan dana prije za neke druge stvari prije nego što sam vidio taj post. ;D
Taj trokutasti metal(Matching strip?) sam dimenzije pokupio od jednog tipa sa yt, savjetuje dimenzije 5mm x 15mm.
Za konektor ću iskoristiti običnu omni tako da ću joj srezati gornji dio, dovoljno da izvučem žicu van, a donji dio zbog zgloba će mi biti idealan kao nosač koji ću moći podesiti kako želim u odnosu na monitor,, i naravno na kraju na zavojnicu ide shrinkwrap.
Još jednom se zahvaljujem, dao si mi jako korisne informacije  :)

Odg: AlienX all in one quadcopter

Reply #8
Autopsija stock omni antene (5.8Ghz)


Odg: AlienX all in one quadcopter

Reply #9
Napravljena prva od dvije u planu,, dimenzije sam uzeo sa ove stranice - poklapaju se sa kalkulatorom iz Krešinog posta.
http://www.mictronics.de/2011/07/5-8-ghz-helix-antenna/

Pošto će vjerovatno trebati dodatnih (trial & error) tjuniranja kozmetički zahvati idu na kraju, za sad cilindar drži malo toplog ljepila.

Ova ima 3,5 kruga, prva četvrtina helixa je paralelna sa reflektorom, sutra ako vrijeme dopusti ide na testiranje.





Odg: AlienX all in one quadcopter

Reply #10
Skupilo se dosta rezervnih dijelova, nekih je falilo pa sam uzeo sa foruma i nastao je brat blizanac  :)

Sirovo opremljeni kvad za vježbanje već lagano zakržljalih prstiju od svemoćnog APM-a. Još je potrebno malo tjuniranja kk2 pločice, ali već zasad leti jako dobro.






Odg: AlienX all in one quadcopter

Reply #11
Malo noćnog letenja prije stupanja pravilnika na snagu.  >:( ;D
Bez gimbala kvad leti 16min ili 4 - 5km neke srednje vožnje do alarma na 3,6V sa 3S 5Ah batkom. Težina bez gimbala, 1470grama.








Odg: AlienX all in one quadcopter

Reply #12
može info koje PID-ove imas postavljene i koji su propovi gore?
1045 ili 1047 pretpostavljam.

Odg: AlienX all in one quadcopter

Reply #13

Neki dan se letilo i usput testirao nove propove iz Tomtopa, vidio ovako sa slika da dobro izgledaju pa reko' da im pružim priliku.
Odradio 10tak letova, radio rolove i tko zna što šta, vidim drže pa prebacio na drugi kvad skupa sa motorima da vidim razliku između jednih i drugih i upustio se u malo fpvejanja.

Na 2. om letu jedno 800m od mene i na 100m visine slika na monitoru dobila dosad neviđeni jello. Slika se toliko tresla da sam jedva raspoznavao zelenu travu od šume,,, ali bez obzira na to smireno sam počeo vraćati kvad nazad dosta malom brzinom (cca 20km/h) i lagano ga spuštati,,
čim je prišao bliže zvuk propelera je otkrivao da nešto nije u redu, spustio ga i gledam, svi izgledaju neoštećeni, dignem ga opet na 1m i primjetim da zadnji motor trese kao lud, spustim i skužim da je hub pukao po pola,, ali prop je još uvijek na mjestu.



Da je pao negdje u tih 800m, veliko je pitanje bi li ga našao i što bi ostalo od njega.  Odsad samo karbonci za fpv, plastični za zezanciju i ništa drugo.

Odg: AlienX all in one quadcopter

Reply #14
Pod sloganom "jubito or it didnt hapen" ili tako nekak evo moj prvi video i jedan mali crash sa mojim drugim kvadom,, 808 kamericu sam onako bezveze zaljepio, kao da sam znao da ću napraviti glupost. Što se točno dogodilo pojma nemam, nisam bio u self-level modu, na moje pokušaje da ga ispravim poslije rola on je i dalje  htjeo u zemlju  ;D

http://www.youtube.com/watch?v=SkVy90kVIcI