Skip to main content

Topic: PID horror... (Read 2696 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

PID horror...

Jos uvijek sam level mode flyer i "vozam" samo mikro qadove (tiny whoop klonove i custom build 6mm i 7mm quadove sa silverware firmwareom - dakle, ne koristim betaflight ni nista tog tipa). Acro sam trenirao na simulatoru gdje mi skroz OK ide tako da se mogu nositi s "nelogicnoscu upravljanja" u acro modu  ;) .

Level mode vozim i LOS i FPV vani i u kuci, a acro, rekoh, samo simulator i FPV.

U stvarnom zivotu, ne mogu nista s acrom jer ne mogu podesiti PIDove, a ne mogu pronaci ni odgovarajuce vrijednosti za EXPO i rate itd. koje bi bile "u dobroj suradnji" za acro letelje.

No na stranu sad s EXPO postavkama - moj osnovni problem su mi za pocetak PIDovi. Svi moji quadovi s acro firmwareom koriste stock postavke i u level modu idu uglavnom OK - jer level mode mogu voziti i kad nije bogznakako postelano. Ali kad zelim krenuti na acro, problemi eskaliraju. Kao acro pocetnik, pretpostavljam da bi trebao imati nabolje moguce podesen quad da bi trenirao acro jer pretpostavljam da je sve ostalo gubljenje vremena... Uvijek povucem analogiju s gitarom - ako pokusavate nauciti svirati na nenastimanom i neispravno setiranom instrumentu, mjesecima cete lutati bez rezultata - ista prica ovdje - ako quad nije ispravno podesen, pretpostavljam da ne mogu napredovati vec sve na kraju vodi u frustraciju. A upravo sam sad u fazi krajnje frustracije jer moj acro trening svodi se na konstantno petljanje po PIDovima i ostalom tako da na kraju i nakon 4-5 baterija, prebacim u level i pokusavam se utjesiti  :( ili se prebacim na simulator i odvozim acro turu kroz CGI drvena vrata... ali nije to to  :(

Procitao sam i pregledao hrpetine tutoriala za PIDove, postao na nekoliko stranih foruma pitanja i uglavnom odgovori su iscrpni, ali uvijek pocinju s istom cinjenicom: da bi mogao podesiti PIDove za acro, moras prvo moci letjeti acro! Razumijem - ali to je krajnji paradoks jer kako da naucim letjeti na quadu koji mogu podesiti tek kad naucim letjeti!!!?? A dodatno - i za level mode moram podesiti acro PIDove jer isti se koriste zajedno s level PIDovima za level mod - tako da sam i tu "u blokadi"...  ::)

Pa molim strucnjake ovdje da mi mozda daju, ako imaju, nekakav konkretan savjet kako podesiti PIDove ako ne znas letjeti u acro modu i moze li se to uopce... Takodjer, super bi bio neki tutorial za totalne pocetnike - jer svi su bazirani na "radi rollove, gledaj oscilacije" itd. - a takve stvari ne mozete raditi ako niste acro maher. Ni jednostavan brzi lijevo-desno "titraj" u acro modu ne mogu izvesti da bi provjerio "P" jer taj potez me uglavnom srusi ili quad ode predaleko pa ne vidim oscilacije (a da ne kazem vani - vjetar ga odmah rasturi - bas zato jer PIDovi nisu podeseni!  :( )...

Uglavnom, zaglavio sam u PID horroru iz kojeg ne vidim izlaz...  :'(

Postoji li neko pravilo mozda da se podesi npr. P pa ostalo matematicki odredi? Ili da se quad nekako zaveze pa onda radi tuning (vidio sam neke youtube clipove gdje je quad vezan, ali kao demostracija ponasanja kod neispravnog tuniranja, ali ne znam kako bi svezao quad s promerom framea od 15cm, a da i dalje imam dobar response ::) )? Ili da se tuning acro PIDova nekako i donekle ipak odradi kroz level mod? Ili postoji neki carobni stapic za ovo?  :'(

Unaprijed hvala na odgovorima!

Odg: PID horror...

Reply #1
Kompa, ajmo ovako. Daj ti nama koju fotku stroja kako izgleda i nece specifikacije. Ako vozis na zadnjoj beti i imas default pidovlje nemoze tako divljat. Greska ti moze biti u vibracijama. Npr ako imas Spracing F3 EVO , ona je ful osjetljiva i nju nikako direkt zasarafit. Itd itd. Daj nam vise infoa pa se spojim sa teamviewerom pod haubu da bacimo dijagnostiku

Odg: PID horror...

Reply #2
Koristim "nestandardni" software - silverware. Nije betaflight ni nista slicno vec open source firmware autora silverxxx s RCGroups foruma.
S tim se mogu flashati mikro quadovi kao BWHOOP, Eachine H8, Floureon H101... Za sada ne koristim F3 (planirao sam nabaviti, ali ako ne mogu letjeti acro, nema smisla nabavljati  :( -  a vrlo sam blizu da totalno odustanem od acro moda  :( )
Uglavnom, ja koristim H101 board na 90mm carbon frameu sa 7mm motorima i primarno taj quad zelim podesiti. Vibracija nema (sve je"utegnuto" jako dobro + FPV slika je super mirna, a pretpostavljam da bi se vidjelo da vibrira). Stock PIDovi koji dolaze s fimrwareom su podeseni za originalni Folureon H101 tako da tek donekle pasu na mom buildu, ali problema ima u oscilacijama kod brzog throttlea (tzv. "wobble"), takodjer lagano "wobbla" u brzim kocenjima i okretima i jako lako pada u zapuh kad se spusta. Cak i tako mogu letjeti u level modu jer level mod sam savladao. Ali to nije dobro za trenirati acro. "Mrdao" sam PIDove nasumicno i s vecim "D"-om ti problemi se odlicno ublaze, ali citam da "D" nije pametno dizati jer opterecuje motore (sto je tocno jer budu ocajno vruci cim pojacam "D"). P i I vrijednosti jednostavno ne znam podesiti i tu samo lutam i lutam... I uglavnom, svo tuniranje mi se svelo na nasumicno cackanje po brojkama + isprobavanje u level modu (sto je greska, ali ne mogu drugacije jer se u acro modu s tim PIDovima ne mogu odrzati u zraku posto sam jos "acro dummy"  :( )

Sliku mogu poslati kad dodjem s posla...

Odg: PID horror...

Reply #3
A za stvarno neznam. Probaj P vrijednost smanjit ful pa ces vidjet. Ja koristim ove jeftilen plocke sa banggooda i default pidovi na beti rade mrak. Nema potrebe za ostalim fw. Neznam mozda je taj firmware los

Odg: PID horror...

Reply #4
Nema jeftinijeg od ovog - 6USD ploca (dok je bilo na popustu), 6USD frame (isto popust :) ), 6USD 4x7mm motora (eBay) - sve skupa oko 20USD i imas 7mm acro cudoviste! (OK, kamera jos 15-20USD...  :) )

Inace, firmware je odlican - ali da bi podesio PIDove, moras biti acro strucnjak...   :(

Ja ne mogu podesiti PIDove jer ne mogu letjeti acro, a to je preduvjet za provjeru da li su vrijednosti OK. Ima li kakve sanse za neki opceniti tutorial (nevezano uz ovaj FW) koji bi omogucio PID podesavanje iz level moda (ako je to uopce moguce)  ili na neki drugi nacin bez da moram raditi rollove i nagle lijevo-desno-naprijed-nazad trzaje? To mi je jednostavno nemoguce odraditi u acro modu, a preduvjet je svih tuniranja!  :(

Odg: PID horror...

Reply #5
A da tesko ces iz level modea utrimat kad ti moras vidjet kakav mu je odaziv , a ovaj ga levelira. A inace ti mali brushed je malo veci problem jer imaju manje snage od brushless pa automatski ima vise problema da izvede rol ili flip. Ja sam si sad na whoopa stavio insane motore i razlika je ogromna

Odg: PID horror...

Reply #6
Ima 18000kv motore na E010 klonu tiny whoopa - ali taj mi je u level modu ionako i OK je :)

Shvacam da trebam acro da vidim odziv - ali kako da naucim acro na quadu koji moram podesiti, a da bi ga podesio moram znati acro!?
Uzas jedan!
Nema nikakav nacin da se ovo odradi u level modu (mislim, neki sistem zakljucivanja kakve vibracije bi bile itd. nesto...)? Ili nekako drugacije provjeri odziv u acro modu bez potrebe za rollovima i ostalim egzibicijama (u acro modu mogu ga drzati na mjestu i ici lagano lijevo-desno-naprijed-nazad - bilo kakvi brzi manevri su mi nemoguci, a bas takvi brzi se traze za PID - ima li alternativa ikakva?  :( )

Ili mi jedino preostaje da kupim neki skupi vec podeseni acro quad i ucim na njemu da bi kasnije mogao ove svoje podesiti...  :(

Odg: PID horror...

Reply #7
Upravo pronasao ovo:
http://diydrones.com/forum/topics/arducopter-tuning-guide

Vrlo zanimljiva tehnika - koristenje vezanja (sto sam predlozio sam sebi kao opciju  ::) :) ) ili podesavanje drzeci quad u ruci! Ovo s drzanjem u ruci mi je jako interesanto i proucit cu detaljnije pa vidjeti ima li nade za ovakav tip tuninga u kojem ne moram letjeti da bi postavio koliko-toliko dobre vrijednosti.

Odg: PID horror...

Reply #8
Ovo s drzanjem quada u ruci izbaci iz glave sto prije, ako ti prsti trebaju. Ni s tako zavezanim quadom neces moci namjestit pidove, jer tako zavezan quad i quad u zraku se ne ponasaju ni priblizno isto.

Odg: PID horror...

Reply #9
Ovaj 7mm bi mogao opaliti po prstima, ali ovi whoop klonovi koje isto trebam podesiti nisu problem...  :)

No ako ni spaga ne pomaze, onda definitivno mi ne preostaje nista nego da odustanem totalno i ocito nabavim vec pripremljeni i tunirani quad pa tek kad naucim acro onda mogu podesiti svoje...
Drugacije ocito ne ide.  :(

Odg: PID horror...

Reply #10
A mozda glupo pitanje...
Od kud si? ( da te ne trazim u pozdravnim porukama)
Ima nas koji letimo po cijeloj hrvatskoj pa da se vidi uzivo sta te muci i to se uglavnom slozi na livadi sa 2-3 potrosene batke i 2-3 potrosene pive :D

Poslano sa mog GT-I9301I koristeći Tapatalk


Odg: PID horror...

Reply #11
Pozega.

Muci me paradoksalna situacija - htio bih uciti acro, a za to moram podesiti PIDove na quad na kojem to namjeravam raditi, a to ne mogu dok ne znam letjeti acro... "Zaglavio" sam u toj situaciji pa i dalje letim u level modu...  :-[

Odg: PID horror...

Reply #12
Losi PIDovi se osjete u levelu i u acru. Prema tome nema logike. Ako ti lijepo leti u levelu, letit ce ljepse u acru ali se ti moras naviknut na malo drugacije upravljanje.

Odg: PID horror...

Reply #13
Nije stvar u upravljanju (naravno da je drugacije - to znam je acro uspijevam voziti u simulatoru - ali "zaozbiljno" nikako ne ide jer moram imati podesen quad za acro) vec u oscilacijama kod jakog throttla i brzih promjena brzine i kod brzih skretanja - u oba moda. Tj. u level modu sve to sam isprobao i puno je manje problema nego u acro modu (koliko sam uspio u acro isprobati - a to je samo gore-dolje da vidim throttle vibracije i puno su jace su nego u level modu kod istih pokreta, a ostale manevre ne mogu vjezbati ni provjeriti da li ima problema s njima). PIDovi nisu namjesteni kako spada (defaultni su s quada s kojeg je skinuta ploca i ne odgovaraju za 7mm motore i novu tezinu i dimenzije sto sve utjece na letne karateristike ). To sto je u levelu bolje  je vjerojatno jer level PIDovi pomazu i korigiraju acro PIDove (jer oba seta se koriste u level modu)... Uglavnom, trebao bih sve PIDove podesiti "od nule", ali za sve to moram znati acro (flipove, rolove, brza skretanja)... Uglavnom, "zaglavio" za sad...