Skip to main content

Topic: Canadair CL-415 (Read 29951 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Canadair CL-415

Reply #30
Hvala, nisam znao da se pljuskalica tako  radi ! Možda bi je trebao ugraditi?

Kako moja gradnja napreduje puževim korakom, samo par trikova sa depronom.
Kako saviti depron: vanjsku stranu preljepiti ljepljivom trakom, a unutrašnju izbrazdati i onda polako saviti oko nekog okruglog predmeta.
Tako neće puknuti i lijepo će se saviti u željnom radijusu:
[attach=1]

[attach=2]

E sada jedna često zapostavljana tema: brušenje deprona ( i stiropora, stirodura..): ovi materijali se ne bruse u klasičnom smislu - grubo-srednje-fino.
Brušenje izvoditi grubim brusnim papirom, ne većeg broja od 100, dakle može i 80.
Ako se brusi finim brusnim papirom, dolazi do gnječenja i drobljenja materijala.

No najbolji način  je sa nekom  vrstom brusne mrežice: ne znam kako se zove taj materijal, mislim da ga koriste knauferi .
Ako netko zna naziv te brusne mrežice, neka nam kaže da znamo nabaviti!
Brusi se brzo i vrlo precizno bez oštečivanja deprona, a kada se mrežica zapuni, jednostavno se ispuše i nastavi dalje brusiti.
Na slikama je takva mrežica (za podlogu kod brušenje uzeti neku daščicu), vidi se i izbrušena kosina na depronu sa vrlo finom površinom i oštrim rubom bez "krhnja"

Odg: Canadair CL-415

Reply #31
Samo mala napomena: ta mrežica se kao i brusni papir može naći u raznim granulacijama (u ovom slučaju pletivo može biti gušće i šire) isto kao i brusni papir.
Tko se odluči za ovakvu vrstu obrade, neka pita trgovca o kojoj se finoći mrežice radi.


Odg: Canadair CL-415

Reply #33
Razgovarajući s našim kolegama graditeljima aviona doznao sam za mali trik kad se radi s PMAX ljepilom. Naime uzmite količinu ljepila koju mislite potrošiti u nekom kraćem vremenskom terminu cca 10 min te ljepilo poškropite vodom, a višak odstranite istresanjem. Zatim promiješajte smjesu i odmah lijepite dijelove koje ste već ranije pripremili.Vrlo brzo veže i time skraćuje vrijeme izrade modela!!!!

Odg: Canadair CL-415

Reply #34
Razgovarajući s našim kolegama graditeljima aviona doznao sam za mali trik kad se radi s PMAX ljepilom.
Trik je opisan ovdje:
http://www.flyfreak.net/tehnike-i-materijali-izrade/kako-lijepiti-sa-pu-ljepilom/msg119525/#msg119525

Nego, ako netko od graditelja još nije počeo slagati plovke za krila..predložio bi izradu od punog komada stirodura, pa onda u to ulijepio nosač od špere:
dva dan slažem komadiće plovka i još me čeka završno brušenje ! A mogao sam odmah od komada stirodura odokativno izbrusiti, nacrt, bokocrt i vozi Miško !
Na slici je lijepljenje jedne podnice plovka...tek na pola puta.
D.

Odg: Canadair CL-415

Reply #35
Jel netko već završio trup ili je bar pred kraj. Zanimaju me neki detalji radi self-checka :-\ .
Futaba 6EX 2,4 , Taranis X9D Plus
SkyWalker 1.68 DIY, Zagi 1,6m, SkyVan SC7 DIY, Mini 250

 

Odg: Canadair CL-415

Reply #36
Konkretno, gdje pripada ovaj dio ili naziv

[attach=1]
Futaba 6EX 2,4 , Taranis X9D Plus
SkyWalker 1.68 DIY, Zagi 1,6m, SkyVan SC7 DIY, Mini 250

Odg: Canadair CL-415

Reply #37
Taj dio se koristi KOLIKO SE SJEĆAM za krovni dio do krila sa prelaskom na ZAKRIVLJENI DIO KROVA KABINE ili prema zadnjem dijelu repa prelaz krilo konusno zakrivljenje.

Odg: Canadair CL-415

Reply #38
A dobro. Kad dođem do toga dijela vidjet ću što je viška ili manjka ;)

Nego, jel netko već počeo sa izradom krila. Zanima me remenjača.
Moja ideja za remenjaču između ostalog pošto nemam CF cijev, a imam špera da napravim istu kao I profil koji bi na sedlu ujedno "integrirao" sa CF šipkama. Po RCGroupsu CF šipke je potrebno vezati sa CF remenjačom kroz sedlo.
Futaba 6EX 2,4 , Taranis X9D Plus
SkyWalker 1.68 DIY, Zagi 1,6m, SkyVan SC7 DIY, Mini 250

Odg: Canadair CL-415

Reply #39
I sam planiram ramenjaču bez karbona. Jedan utor će biti sa drvenom letvicom Fi 6 mm.. a drugi sam planirao ugraditi  balzu 2 mm punom visinom profila..
eventualno izvesti ju kao I profil..
A te šipke koje spominju na rc groupsu su uzdužne šipke kojima se krilo hvata za trup.  a prolaze kroz one elemente od špera.

Odg: Canadair CL-415

Reply #40
upsu su uzdužne šipke kojima se krilo hvata za trup.  a prolaze kroz one elemente od špera.

Tako je, i njih je potrebno povezat sa remenjačom (bilo da je CF, šper, letvica....) jel u protivnome jedina veza CF-sedlo-krilo.
Moja ideja je napravit 4 pločice od špera (kroz koje će prolazit uzdužne šipke ) koje će se kroz sedlo fiksirat epoxyem direktno na remenjače. Ili jednostavno napravit remenjaču u punom profilu i na mjestu sedla samo spustit prema CF šipkama.

Mislim da je lakše nacrtat nego reći :)
Futaba 6EX 2,4 , Taranis X9D Plus
SkyWalker 1.68 DIY, Zagi 1,6m, SkyVan SC7 DIY, Mini 250

Odg: Canadair CL-415

Reply #41
Ovako nesto
[attach=1]
Futaba 6EX 2,4 , Taranis X9D Plus
SkyWalker 1.68 DIY, Zagi 1,6m, SkyVan SC7 DIY, Mini 250

Odg: Canadair CL-415

Reply #42
definitivno je lakše nacrtati...
u tom centralnom dijelu ja ću ramenjaču pojačati pločicom špera cijelom debljinom.. znači od vrha krila do dna sedla i onda kroz nju će prolaziti te šipkice... iako nijsam još siguran hoće li biti od karbona.  Čvrstoću dog cijelog sklopa diktira čvrstoća izofloira u koji je sve uljepljeno.. a mislim da je smična čvrstioća drvenog štapa promjera 3 mm još uvijek veća od spomenutog izoflora.

Odg: Canadair CL-415

Reply #43
To definitivno, jedino će taj dio preživjet ;D i motori. I još nešto, je si li već poljepio scooba žlijeb?
Futaba 6EX 2,4 , Taranis X9D Plus
SkyWalker 1.68 DIY, Zagi 1,6m, SkyVan SC7 DIY, Mini 250

Odg: Canadair CL-415

Reply #44
Ako je to žlijeb cijevi za usis vode.. nisam.. jer ja mislim koristiti otvore za ispuštanje voda i za ulaz vode u tank.