Skip to main content

Topic: DL Art Hobby "Hyper" 1.5m(SAVJETI I PREPORUKE ,ŠTO-KAKO itd...) (Read 12842 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: DL Art Hobby "Hyper" 1.5m(SAVJETI I PREPORUKE ,ŠTO-KAKO itd...)

Reply #15
Samo malo slika da vidite oštečenja na canopy-u,to ću popravit sa tkaninom i 2K epoxy tekučinom .Rep je moj modificirani vertikalac,i nekuži se toliko da je skračen,on je tu trenutno samo za probu,ako se pokaže dobar onda ostaje a ako ne,onda montiram novo izrađeni"original" prema nacrtu od 3mm balze ,pojačan tkaninom i itd... .Poklopac kabine sam učvrstio sa dva mala šerafića,težina zanemariva,lako se skida i ponovo montira natrag.Eto toliko :) .

Odg: DL Art Hobby "Hyper" 1.5m(SAVJETI I PREPORUKE ,ŠTO-KAKO itd...)

Reply #16
To nije canopy nego kabina odnosno gondolica na trupu - manje važno za reći.
Model je dobio po nosu, i to direktno vjerojatno zabijanjem u tlo, jasno se vidi po specifičnim oštećenjima, popravljivo !
I pretpostavljam da si shvatio gdje si pogriješio u izradi novog vertikalca (slike), i nadam se da sve ovo nije bilo uzalud.
D.

Odg: DL Art Hobby "Hyper" 1.5m(SAVJETI I PREPORUKE ,ŠTO-KAKO itd...)

Reply #17
To nije canopy nego kabina odnosno gondolica na trupu - manje važno za reći.
Model je dobio po nosu, i to direktno vjerojatno zabijanjem u tlo, jasno se vidi po specifičnim oštećenjima, popravljivo !
I pretpostavljam da si shvatio gdje si pogriješio u izradi novog vertikalca (slike), i nadam se da sve ovo nije bilo uzalud.
D.
Nije Diogene bilo uzalud,nisi bezveze potratio vrijeme na mene tj. da mi objasniš i pomogneš.Hvala još jednom tebi i ostalima,ako imaš još nešto za dodati samo napiši.A kaj se tiće "gondolice", da ,ona je popravljiva.Sva sreća da to nije nešto jače  ovo se bar brzo i lagano može sanirati sa malo tkanine i dvokomponentnog epoxy-a za ljepljenje te tkanine.Uzeo sam sa HobbyKinga ovu tkaninu ULTRA THIN 48 g/m2 i epoxy,nadam se da će biti ok,netreba mi puno zato sam uzeo to malo pakiranje da mi nestoji doma bezpotrebno a kod nas ono AQUA dvokomponentno Epoxy od 0.75litara košta oko 130KN što mi je previše količinski a i novčano i još uz to moram u grad po to,a živim van grada pa troši i na prijevoz lovu i tak to sve ostalo.Uglavnom kaj misliš o tom epoxy-u i tkanini sa HobbyKing-a i kako to po tvojem mišljenju  najbolje sljepit-pokrpati?Dali sa vanjske strane isto ili samo sa unutarnje da poljepim tkaninom?Ili imaš neku drugu opciju?A za rep sam naučio lekciju,uglavnom probat ću ovako,a ako neće biti dobro ,ide natrag  original po nacrtima na njega.Hvala i za objašnjenje i mišljenje o tome.Ali sada daj malo o epoxy-u i tkanini i naravno najbolja i najčvršća opcija da se to sanira ;) :) .
LINK:
DVOKOMPONENTNI EPOXY
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__8684__Quick_Cure_5_Min_Epoxy_Glue_4_5_oz.html
TKANINA 48g/m2
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__48122__Glass_Fiber_Cloth_450x1000mm_48g_m2_Ultra_Thin_EU_Warehouse_.html?strSearch=fiber%20cloth

Odg: DL Art Hobby "Hyper" 1.5m(SAVJETI I PREPORUKE ,ŠTO-KAKO itd...)

Reply #18
Mario, moja jedina primjedba je na 5 minutnom ljepilu. To ljepilo brzo veže, nekad i prebrzo, pa ga ne stigneš pravilno nanijeti. Bolje uzmi ono 'sporo', lako se radi s njim, a u konačnici bolje veže. Jest da treba duže da se skrutne, ali isto tako imaš dosta vremena da ga naneseš kako treba.

LP,
milan
---

Odg: DL Art Hobby "Hyper" 1.5m(SAVJETI I PREPORUKE ,ŠTO-KAKO itd...)

Reply #19
Mario, moja jedina primjedba je na 5 minutnom ljepilu. To ljepilo brzo veže, nekad i prebrzo, pa ga ne stigneš pravilno nanijeti. Bolje uzmi ono 'sporo', lako se radi s njim, a u konačnici bolje veže. Jest da treba duže da se skrutne, ali isto tako imaš dosta vremena da ga naneseš kako treba.

LP,
milan
---
Pa baš po onome što piše u uputama i što sam vidio na Youtube-u baš i nije toliko sporo kako piše da je 5min QUICK EPOXY.Uglavnom za ovo što meni treba biti će sasvim dobro.Nisu neke velike površine u pitanju ;) .Stignem nanjeti sve u roku. ;) :) .

Odg: DL Art Hobby "Hyper" 1.5m(SAVJETI I PREPORUKE ,ŠTO-KAKO itd...)

Reply #20
Mario, moja jedina primjedba je na 5 minutnom ljepilu. To ljepilo brzo veže, nekad i prebrzo, pa ga ne stigneš pravilno nanijeti. Bolje uzmi ono 'sporo', lako se radi s njim, a u konačnici bolje veže. Jest da treba duže da se skrutne, ali isto tako imaš dosta vremena da ga naneseš kako treba.

LP,
milan
---
Pa baš po onome što piše u uputama i što sam vidio na Youtube-u baš i nije toliko sporo kako piše da je 5min QUICK EPOXY.Uglavnom za ovo što meni treba biti će sasvim dobro.Nisu neke velike površine u pitanju ;) .Stignem nanjeti sve u roku. ;) :) .

Problem dolazi zbog prebrzog rasta viskoziteta, pa je teško izgurati mjehuriće. Zagrijavanje pomaže, ako je primjenjivo - prvo se sve jako 'raspekmezi' (bilo bi dobro u tom periodu vakumirati, ako je uopće moguće), a onda počne jako hvatati. I jedna i druga vrsta. Temperatura igra bitnu ulogu u vremenu nanošenja (pot life). Što je toplije, to brže reagira jedna komponenta sa drugom. Ovisi koliko su ti spojevi kritični, ako ne... onda može i ovo 5 minutno.

LP,
milan
---

Odg: DL Art Hobby "Hyper" 1.5m(SAVJETI I PREPORUKE ,ŠTO-KAKO itd...)

Reply #21
Nije bitno da li ces stic nanijet ili ne, bitno je da je taj epoxy duplo slabiji od normalnog...

Odg: DL Art Hobby "Hyper" 1.5m(SAVJETI I PREPORUKE ,ŠTO-KAKO itd...)

Reply #22
Nije bitno da li ces stic nanijet ili ne, bitno je da je taj epoxy duplo slabiji od normalnog...
E to Zed-e neznam,nikad sa time nisam radio,jedino sa jakim nitro epoxy-em za branike automobila i velikom grubom staklo tkaninom,vidjet ću tek kada isprobam.Prvo ću testirati na nekom sličnom komadu plastike da vidim kako će to ispasti.Javim rezultate.

Odg: DL Art Hobby "Hyper" 1.5m(SAVJETI I PREPORUKE ,ŠTO-KAKO itd...)

Reply #23
vjerojatno mislis na poliestersku smolu ,za nitro epoxy nikad nisam cuo


Odg: DL Art Hobby "Hyper" 1.5m(SAVJETI I PREPORUKE ,ŠTO-KAKO itd...)

Reply #25
Heh, nitrolak je majka za ovo. Poliester smrdi k'o tvor. Osim toga, nisam baš uspio savladati tehiku - između dva pokušaja, uvijek mi se ubrzivač skrutne, a nisam uspio naći zamjenu (ili trgovac nema ili neza).

EDIT: Ovo "između dva pokušaja" mislim na jednom ili dva puta godišnje, a ponkad prođe i više od godinu dana...

LP,
milan
---

Odg: DL Art Hobby "Hyper" 1.5m(SAVJETI I PREPORUKE ,ŠTO-KAKO itd...)

Reply #26
[Ali sada daj malo o epoxy-u i tkanini i naravno najbolja i najčvršća opcija da se to sanira ;) :) .
LINK:
DVOKOMPONENTNI EPOXY
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__8684__Quick_Cure_5_Min_Epoxy_Glue_4_5_oz.html
TKANINA 48g/m2
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__48122__Glass_Fiber_Cloth_450x1000mm_48g_m2_Ultra_Thin_EU_Warehouse_.html?strSearch=fiber%20cloth
Taj materijal je uglavnom OK, ali je Epoxy prebrz i nemaš dovoljno vremena sve lijepo namjestiti, zaštiti i podesiti da se dobro slijepi pogotovo sada kada su topli dani.

Takav trup sastoji se od vanjske boje, te sloja stakla sa epoxy-em iznutra i SVI ti matrijali jako se loše lijepe sa drugim Epoxy-em.
Imam takvih trupova pa znam kako je kada puknu !

Izvana slijepiš pukotinu sa malo CAK-a i potom je najbolje da ga iznutra na mjestu oštećenja prebrusiš grubim papirom i preko toga naneseš malo epoxy-a i stakla, sve stisneš sa komadom najlona dok se prođe barem 5 minuta.
Možeš poslije malo izvana pofarbati sa bojom za plastične makete i to je sve, složeniji postupak popravka ti se ne isplati jer je kompliciran i dugotrajan, a taj model je cigla za tu klasu pa ćemu ulagati ?

Epoxy nebi trebao doći u dodir sa kožom!

Damir

Odg: DL Art Hobby "Hyper" 1.5m(SAVJETI I PREPORUKE ,ŠTO-KAKO itd...)

Reply #27
Ok,nadam se da će dobro završiti i da će tkanina i epoxy primiti za ošmirglanu površinu tj. u ovom slučaju tanka stakloplastika.Nakon što se to dobro osuši,pukotinu sa vanjske strane ću pokitat i prebrusit na fino i naravno obojat.Ili da i vanjsku stranu dobro pobrusim i nanesem jedan sloj tkanine i epoxy-a , a kasnije to sve pobrusim  na fino i obojam u bijelo?Kaj misliš o tome da i vanjsku stranu napravim isto ko i unutarnju?Ili da samo unutarnju zaljepim?Hvala :) .

Odg: DL Art Hobby "Hyper" 1.5m(SAVJETI I PREPORUKE ,ŠTO-KAKO itd...)

Reply #28
Djed šumom, baba drumom....

Boja izvana ne prima epoxy - trebalo bi ju dremelom  ostrugati točno do stakla, pa onda nešto lijepiti, kitati, brusuti i sve još jednom preprskati ako je estetika u igri. Već sam ti napisao da se za ovaj model to ne isplati jer samo dodaje težinu, a model je i ovako 20% pretežak.
Modeli nisu makete, oni imaju jednu nezgodnu stranu: model aviona mora letiti, brodića ploviti ..... to se zove funkcionalnost.

Damir

Odg: DL Art Hobby "Hyper" 1.5m(SAVJETI I PREPORUKE ,ŠTO-KAKO itd...)

Reply #29
Ok,sve mi je jasno sada,bolje da pitam nego da nešto zaribam.Inače nemam naviku stalno ispitivat nego sam nađem odgovore ali ove stvari sam baš morao pitat od ljudi koji su to radili i provjerili da funkcioniraju.A što se tiče modela,da model i baš nije ono vrh ali za mene početnika će biti sasvim ok ,čak mislim i kukicu stavit ako u budućnosti budem htio lansirati model pomoću gume ili vuće.Nastavci sa slikama slijede čim počnem sa popravcima tj. kada stigne paket iz HobbyKinga.