Skip to main content

Topic: Solar-zagi (Read 51069 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Solar-zagi

Reply #91
2 Diogen i dare, jeste poletili, nema testiranja više?

ja se bacam još malo u to dok ne stignu dijelovi za vijun, kad nemam doma ništa na što bi stavio za let   :'(

Odg: Solar-zagi

Reply #92
Pozdrav Dr.Tom


Ja ću svakako testirati svih 30 panelića,samo kad mi stignu(već su trebali).Što se tiće solarnog letenja to će biti projekt za iduću godinu jer treba prvo napraviti neku platformu-letjelicu.Mislio sam napraviti onaj koncept iz tvog posta-LEI-KAWAMURA makar djeluje malo groteskno  :D .Stavio bi na njega ukupno 60(oko 200W) panelića(30 i 30 paralelno) da bi dobio veću struju,nadam se možda i oko 8A što bi trebalo biti dovoljno za direkni pogon.Polovica panelića bi išla na centralni dio a po 15 na svako krilo.Pogonska batka bi bila možda samo 10Ah i nadam se da ne bi bio teži od 5kg ukupno.Evo i onog nacrta iz tvog posta po kojem bi radio-možda uz male preinake.


Darko

Odg: Solar-zagi

Reply #93
2 Diogen i dare, jeste poletili, nema testiranja više?
Trenutačno na otvorenom jedino hranim komarce; nadam se, ako mi se zbog dobrog vladanja  :D omogući GO u kolovozu - sunce je još dovoljno jako!
Usput sam napravio tri solarna punjača za NiMh , NiZN i Life radi skupljanja iskustva...
Damir

Odg: Solar-zagi

Reply #94
Solari stigli.Dali su mi dva komada više-ukupno 30.Sve sam ih smjestio na ploču stirodura, zalemio i polijepio između panela.
Prilično dug i zamoran posao ali uspjelo je :) .

Odg: Solar-zagi

Reply #95
Eto..uspio 90 min sa punom baterijom. Slike...jubito i report kada sletim doma!

Odg: Solar-zagi

Reply #96
2 diogen: s fpvom/motorom/solarom bez termike/slopanja?
 ili 90min klasicno jedrenje neopterecenom letjelicom?
            Onaj Njemac sto sam linkao iznad da leti na solarno,
    zanimljiv mi je podatak da mu je ukupna masa samo 415 grama! ( s motorom/reglerom/solarima...sve)
Trup onaj veliki kockasti mu ima samo 25 grama, ides!

2 dare: super, pa ajde bas izmjeri output. Na papiru bi trebalo biti 105w +/- kusur.  Ako bude realno 60 to je super,
Navuci za test i prozirnu foliju s kojom ih mislis zastititi na krilu u letu.

Isto kada vec testiras snagu, zasjeni 1-2 celije pa vidi jel pada jako snaga, navodno bi trebala pasti za dosta, jer je struja limitirana najslabijom karikom(zasjenjenom celijom)
Cisto da se to ima na umu kod pozicioniranja panela na modelu.


Netko ima sig na forumu: ako stavis dovoljno jaki motor i tava ce letjeti,
Pa malo razmisli i o tome, neki vertikalac na tu plocu i u zrak :)))

Odg: Solar-zagi

Reply #97
Već sam isprobao danas(22.06.-prvi dan ljeta-sunce najviše) između 12 i 13h.Stavio sam ploču na krovni prozor i u horizontalu.Prikopčao sam teret promjenjivog otpora pa sam mogao mijenjati struju. Bilo je uglavnom oblačno s povremenim suncem.Mjerio sam sat vremena watmetrom.Nakon sat vremena u takvim,uglavnom oblačnim uvjetima watmetar je pokazao 52,4Wh, 100,7Wp(najveća izmjerena snaga), 12,63Vm(minimalni napon), 7,08Ap(najveća struja) i oko 3,4Ah.Pratio sam cijelo vrijeme struju i napon još i na dodatnim instrumentima i u nekim trenucima velike osunčanosti napon je znao skočiti i na 17V pa sam povećavajući teret mogao izvući i preko 7A.Ponovit ću mjerenja kad bude full sunce i u vremenu između 12 i 15h.Ako se zasjeni jedna ćelija-ona se ponaša kao obična dioda(kontra spojena) a s obzirom da je u seriju s ostalima smanjuje se ili prestaje teći struja tj.pada snaga(ovisno o zasjenjenosti).Ta pojava može biti opasna po zasjenjenu ćeliju(hot spot ili proboj iste) jer se na njoj pojavljuje veliki reverzni napon ovisan o broju ćelija.Taj problem rješavaju stavljanjem u paralelu običnih dioda koje premoštavaju jednu ili grupu ćelija u trenutku zasjenjenja.U tom slučaju snaga pada samo za iznos snage jedne(ili određene grupe)ćelija.Evo skice, par slika i filmić mjerenja watmetra u par navrata tijekom tog sata.
http://www.youtube.com/watch?v=k2bLOFhnga8

Odg: Solar-zagi

Reply #98
što je radio onaj tko nije spavao nočas, a nije slavio pobjedu repke? Lijepio i lemio solarne ćelije !

Report ide ovako: 10 ćelija na staru jedrilicu, cca 6,5 V i DC/DC pretvarač na 8,7 V (do 10 A), na izlazu zaštitna schotky dioda 16 A, napaja motor u radu sa do 3A pri idealnoj osunčanosti.

Setup modela: Speed 400/6V. Kontronik Sun 1002 18 A, 6*3 Graupner sklopiva, baterija 1000mAh/2S LiPO = Standardni setup za kategoriju F5J-N, model 2 m raspona težine 370 grama, sa dodatnim solarnim kompletom i svim điđama = 530 grama.

Što je testirano: let u termici i na padini , povremeno motorom penjanje kada se iscuri, dopunjavanje baterije preko solara.

Što nije testirano: let sa pogonom isključivo na solare; let sa pogonom na solare i dodatnom baterijom samo za RX i servače

Kako je testirano: 30 sec motora i onda približno 10 min jedrenja, ponavljano 9 puta.. To je puni natjecateljski start koji odnosi oko 120 mAh iz baterije. prema tome ukupni trošak bi bio 1080 mAh - što je nemoguće bez dopunjavanja solarom!

Prije starta napon baterije je 8,4 V (slika1)  , nakon cca 90 min letanja napon je 8,3 V (slika) što bi bilo nemoguće bez solara.
Nakon letanja dopunio sam bateriju do full sa 64 mAh , opet nemoguće da nije bilo solara.
Prema tome, ukupni učinak solarnog kompleta od 150 grama je bio > 1Ah, u klasi baterije 2S LiPO 8,4 V to je još uvijek neisplativo za let od 90 min. - ovo je slućaj najgoreg scenarija, jer ako je baterija puna ili skoro puna, solar nema što dopunjavati (letio sam pretežno na 8,1-8,5 V)

No dobra stvar je da je bilo mjestimično oblačno pa se baterija sporije dopunjavala, mogao sam letiti i dalje, ali mi se nije dalo; u slućaju da je bilo više pilota na lokaciji, letili bi dok sunce ne počne padati nisko na zapad; praktički u vremenu od 10-15 h moguće je letati.

Loša strana je da su ćelije ispucale od vibracija: montirao sam ih oprezno sa gumenim ljepilom na elastičnu podlogu sa dilatacijama da se ne krckaju međusobno kako se krila savijaju u letanju, vodovi su ovješeni da ne zatezaju lemna mjesta (slika), no sve to nije pomoglo. Ovo zaista nisu thin film solar cells nego tanki vaferi kao proizvod za ugradnju u stacionare.

Eto, toliko od mene; čini mi se da ova tehnologija može najviše pomoči long-range FPV letačima da odlete još dalje i duže budu u zraku, naravno ako se ne pojave oblaci...

Damir

Odg: Solar-zagi

Reply #99
..evo još par slikica, hvala Gazdarici na pomoći  ;) !
D.

Odg: Solar-zagi

Reply #100
Isto kada vec testiras snagu, zasjeni 1-2 celije pa vidi jel pada jako snaga, navodno bi trebala pasti za dosta, jer je struja limitirana najslabijom karikom(zasjenjenom celijom)
Cisto da se to ima na umu kod pozicioniranja panela na modelu.
To se točno vidi (čuje) na ovom jubitu: pogon sam stavio samo na solare, bez baterije i zasjenjivao 3 ćelije u nizu:
https://www.youtube.com/watch?v=qbx6B46nMBs


D.

 

Odg: Solar-zagi

Reply #101
O pa čestitam!  ???
Btw dobra ti je masa jedralke, nije daleko od one njemacke.
Da izvadis batku bio bi jos laksi model. Ali ovako su jasno moguci šutovi struje koju onda dopunjavas polako kroz solare.
Ako omjer uspona/glajdanja dozvoli, i cijelo vrijeme dok je sunca dovoljno :)

ovo sad definitivno vise nije za podforum birtija, jer se i leti na solare
 a ne pričamo samo o tome uz pivicu kao o drugim stvarima iz birtije, koje mahom ne zažive u praksi  :)

Odg: Solar-zagi

Reply #102
O pa čestitam!  ???
..hvala..hvala.. :)
Btw dobra ti je masa jedralke, nije daleko od one njemacke.
Da izvadis batku bio bi jos laksi model.
Vrlo rado, ali problem mi je  težište  :'( !  Zato bi preporučio svima koji slažu ovakve modele da solare lijepo što bliže težištu. Meni se jedrilica njihala,a inaće je nestabilan model da pokaže termiku.
Razmišljam da nekako dodam još 2 panela, odbacim DC/DC i diodu i spojim drito na ESC-OPTO uz brushless a ne brushed motor, pa kada ima sunca, idemo. Setup bi se napajao preko posebne baterije..neovisno o solarima ili uz diodu za dopunjavanje.
ovo sad definitivno vise nije za podforum birtija, jer se i leti na solare
 a ne pričamo samo o tome uz pivicu kao o drugim stvarima iz birtije, koje mahom ne zažive u praksi  :)
Pa ako se Frikovi iz ovog topica slažu - prebacim ovo u recimo "Elektro modeli" ?

Damir

Odg: Solar-zagi

Reply #103
Tema koja je počela iz pukog teoretisanja, zaživjela je i na praktičnom primjeru.
Uvijek me mrzilo čitati puko teoretisanje, hrpu brojeva, proračuna, dokazivanja... ali ovo je već nešto drugo.
Ovo je ''veliki korak i za modelara i za modelarstvo''.
Nego, ima tu i negativna strana ovog uspješnog testiranja.
''Safta'' za pogon ima u izobilju i ne može čovjek nakon 15-ak min laganog letuckanja fino se prizemljiti i lagano se osvježiti hladnim ''bezalkoholnim'' napitkom od hmelja, nego mora satima blenuti u model i u nebo  :D :D :D .
Šalu na stranu, jedno veliko ČESTITAM!!!

Odg: Solar-zagi

Reply #104
Dragi Damire ČESTITAM ....nego sada sam u nedoumici....naime,svojevremeno moj prelaz sa I.C. na E pogon, nazvali su odlazak na Tamnu Stranu....a sada ne znam kako bi nazvao ovaj Tvoj prelaz na treću razinu ???.. :D :D :D
Voli Vas

Barba Mes
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes