Skip to main content

Topic: Razrađivanje novog benzinskog motora-upute (Read 11057 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Razrađivanje novog benzinskog motora-upute

Pozdrav kolege, kolega mi je poslao i trebao bi mi sutra u imotski stići nov benzinski motor CRRCpro 50CC GF50I, ima li neka procedura za prvo paljenje i razrašivanje novog motora, jel gorivo ide standardna mješavina, kako ga upalit, kako smije radit, da li treba na leru i koliko radit, smije li se davat turaže....
molim kolege koje imaju više iskustva s ovakvim stvarima da mi daju koji savjet
lp
hrvoje
Necu zvake, vrati kusur
Team LAHOR

Odg: Razrađivanje novog benzinskog motora-upute

Reply #1
Ja sam razradio 2 motora u životu, sa HK i jedan Zenoah, ulje je bilo neko Castrol TTS, ugl, full sintetičko.

A ono, u leru jedan tank, drugi tank malo više i tak, 4-5 već ga furaš.

Stalno prati temperaturu, ako ne valja mješavina, grijat će ti se.

Nemaš šta puno pogriješit! Sretno!

Odg: Razrađivanje novog benzinskog motora-upute

Reply #2
Nema potrebe u leru, bacanje mješavine :)
MAK Zapad

Odg: Razrađivanje novog benzinskog motora-upute

Reply #3
Prvih 3-4 litra sa 1:30-1:40 (omjer ulja i benzina), nakon toga 1:50 (znaci 2%).

Ulje najbolje neko kvalitetno 100% sinteticko (ja uzimam MOTUL 800 2T za motokros), benzin sto vise oktana to bolje, manje smrdi.
Prvi tank na podu, nikad fulgas do kraja, pazi na temperaturu, bolje da su obje igle
(ler i ful) malo vise odvrnute od standarda, drugi, treci tank u zraku i ne previse fulgas i to je to.
Igle mozes postepeno uvrnuti za 1/8 okretaja prema unutra (kazaljka na satu),
za ler igla podesava cirka 3/4 gasa, za ful zadnjih 1/4.

Sretno
Pozdrav
OPATIJAC

Odg: Razrađivanje novog benzinskog motora-upute

Reply #4
L i H na tvorničkim postavkama, ulje mineralno 4-5%, motor na oko 2200-2500 okretaja i tako 3-4 litre. Nakon toga full sintetika najprije 3 pa onda 2.5-2% i to je to. Pripremi susjede na buku jer će popi...ti :)


Jebo struju, samo nitro i benzin.

Odg: Razrađivanje novog benzinskog motora-upute

Reply #5
Smijem pitati zašto razrađivanje na podu, pogotovo u leru? U zraku radi pod opterećenjem (naravno, ne ga frljit full gas), bolje se hladi itd.
Ionako motor mora biti na radnoj temperaturi da bi se uopće počeo razrađivati, samo s bogatijom smjesom naravno...
MAK Zapad

Odg: Razrađivanje novog benzinskog motora-upute

Reply #6
nema problema,

tako JA razradjujem NOVE motore,
a moze i odmah u zrak.

Prvi motor je jos prenov, treba ga i malo ustelat na iglama, mjerit okretaje, vidjet kako "dise" itd.
Bilo bi kobno za model da se u prvom letu i ugasi iz tko zna kojeg razloga, 1/2 litre na podu mu uvijek dobro dodje.
To je moja procedura, pa svako kako hoce nek izvoli.
Pozdrav
OPATIJAC

Odg: Razrađivanje novog benzinskog motora-upute

Reply #7
Sve 5, svi imamo svoje načine :) Neće mu sigurno naškodit, prije sam ih i ja vrtio na podu, ali nitro je skup, pogotovo heli 30%-ni. Mješavina ipak nije toliko skupa :)
Ja to odmah po plinu i u zrak, naravno nakon štelanja
Živio
MAK Zapad

Odg: Razrađivanje novog benzinskog motora-upute

Reply #8
Princip rada motora

Dvotaktni motor je motor s unutrašnjim izgaranjem koji cijeli svoj radni ciklus obavi u dva takta ili jedan krug koljeničaste osovine. Time se razlikuje od četverotaktnog motora koji to obavi za dva kruga.

Dva takta dvotaktnog motora su:

    1. TAKT – izmjena medija i kompresija
    2. TAKT – izgaranje i ekspanzija (radni takt)

Dvotaktni motor prilikom svakog kruga koljeničaste osovine ima jedno izgaranje i ekspanziju (radni takt), za razliku od četverotaktnog koji ima jedan radni takt svaka dva kruga koljeničaste osovine. Time teoretski dvotaktni motor ima duplo veći radni učinak od četverotaktnog motora.

Jedna od karakteristika dvotaktnih benzinskih motora je da se mogu izvesti i bez ulja u karteru, tada rade na mješavinu ulja i goriva, obično u mješavinama 2-4% ulja u njoj, pri čemu ulje u mješavini služi za podmazivanje ležajeva i prstenova .

Kompresija počinje trenutkom zatvaranja ispušnog kanala, kojeg zatvara klip u svom gibanju prema gore.

Kompresija traje do nešto prije GMT, kada dolazi do paljenja smjese ili ubrizgavanja goriva u cilindar. Klip inercijom prolazi GMT, te se započinje gibati ka DMT u ekspanziji. Ekspanzija završava trenutkom otvaranja ispušnog kanala, kada ispušni plinovi pod tlakom 'jurnu' iz cilindra u ispušnu cijev čime počinje izmjena medija u cilindru. Zatim klip u svom gibanju otvara ispirne kanale i zrak koji je tlačen u podstapnom prostoru ulazi u cilindar i ispire cilindar od preostalih plinova. Tijekom gibanja oko DMT, oba kanala su otvorena, i ispušni i ispirni, te dio zraka (ili smjese) odlazi u ispušnu cijev. Klip svojim gibanjem ka GMT zatvara prvo ispirne kanale, a zatim i ispušne, te počinje kompresija. Ispuh se temelji na istjecanju ispušnih plinova iz cilindra (s većeg na manji tlak), malim dijelom na inerciji, a zatim i na tlaku ispirnog zraka koji ulazi u cilindar.

Postoje 3 vrste ulja za 2t motore

1. Mineralno
2. Polusintetsko
3. Full Sintetsko

Držati se preporuke proizvođača koliko % mješavina, i koliko se razrađuje, jer sveki motor ima svoj režim, i za koje je ulje predviđen.

Ulje ti sluzi da smanji temperaturu u cilindru.

lp



Zagi, Mini Titan 325, F5J-N 400 by Beli, MPX Easy Star II
MPX Funjet, Cessna 177 GP-10,MPX FunCub, Robbe Charter, Combat & Slope Soaring Wing, Mini Dex DLG, SpaceWalker, Cirus.
Futaba 7C

Odg: Razrađivanje novog benzinskog motora-upute

Reply #9
Veseo bio Poskok,molio bi Te da upucaš www.crrc progasoline engine.com ,za osnovne podatke..gorivo-ulje omjeri, baterija propeleri,težine  za CRRC GF 50L...itd.Znam da je razrada motora naporan i dosadan posao ali je neophodan.Ako ćeš dobiti novi motor u kutiji ,tamo ćeš onda naći i uputu za razradu(Ako možeš koristiti tehnički engleski,odlično ,a ako ne onda ću ti ja prevesti što kraće i poslati ovdje),a ja bih volio da ga prvi put startaš na klupi (banak) i to najmanje 1h.Javi je li treba prijevod.Inače koristim knjigu ''Radio control AIRPLANE ENGINE GUIDE''
autor Dave Gierke.Kupio sam je u USA.Molim Te ne žuri benzinci takođe zahtijevaju punu pozornost.
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes

Odg: Razrađivanje novog benzinskog motora-upute

Reply #10
Živio Marijo,taman smo u isto vrijeme slali i pisali post....Poskok ako ne želiš slušati mene  ......Marija moraš   i nećeš ''falit''
Želim Vam ugodno popodne a naročito večer ;)
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes

Odg: Razrađivanje novog benzinskog motora-upute

Reply #11
ej pozdrav svima, eo motor mi je stiga :), hvala kolegi crogaucho na brzoj dostavi, mislim da ću danas zašarafat motor na edga, ja sam mislio bar pola litra do litar potrošit na leru, da motor malo dobije rada, s tehničkim engleskim sam li-la :), ne pada mi napamet odmah u zrak, e imam jedno bitno pitanje, da li mogu glavu motora zaokrenuti za 180 stupnjeva, ovo pitam jer bi trebao opet parat kaputaž koj isam već prilagodio starom motoru, znači-odvrnuti 4 šarafa i zaokrenuti za 180 stupnjeva bez izvlačenja klipa, to mi je vrlo bitno, ako ne može ja ću prilagodit kaputaž kako može, nešto razmišljam pa meni ima neke logikesamo zamijenit strane karburatora i auspuha, ako kažete da ne može onda ću ipak kaputaž žrtvovat
Necu zvake, vrati kusur
Team LAHOR

Odg: Razrađivanje novog benzinskog motora-upute

Reply #12
gorivo stavljam 98 ili 100 oktansko sa STILL-ovim uljem, kažu da je to najbolje, ide jedna mala boca na 5 litara goriva
Necu zvake, vrati kusur
Team LAHOR

Odg: Razrađivanje novog benzinskog motora-upute

Reply #13
ovo ti je presjek dvotaknog motora


Ne možeš samo zamjeniti karburator i ispuh, jer imaš i paljenje i predpaljenje i ostale stavke koje su trenutno podešene prema sadašnjem stanju.

nije isto paljenje svječice na usisnom i isisnom ventilu
Zagi, Mini Titan 325, F5J-N 400 by Beli, MPX Easy Star II
MPX Funjet, Cessna 177 GP-10,MPX FunCub, Robbe Charter, Combat & Slope Soaring Wing, Mini Dex DLG, SpaceWalker, Cirus.
Futaba 7C

Odg: Razrađivanje novog benzinskog motora-upute

Reply #14
ko je mario, jel opatijac?
Necu zvake, vrati kusur
Team LAHOR