Skip to main content

Poll

Podržavate li donošenje zakona o sustavima bespilotnih zrakoplova?

  • Za
    52 (55.3%)
  • Protiv
    42 (44.7%)

Total Members Voted: 89

Voting closed: February 27, 2015, 07:40:44 pm

Topic: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova (Read 255022 times) previous topic - next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #585
 ''SAMO 5 DOLARA''... :'( KADA STIGNU DO NAS... BIT ĆE TO MALO VEĆA PLJAČKA   :'(

ČINI MI SE DA UBUDUĆE LETENJE MODELIMA VIŠE NEĆE BITI JEDOSTAVNO I ZABAVNO,BAREM  ZA NAS VEĆINU HOBISTA....

 
http://www.flyinggiants.com/forums/showthread.php?t=190849&
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #586
 Za one kojima se ne prevodi evo par osnovnih pravila za dronove koji lete ''Preko Velike Bare''  :

Registracija je potrebna za: male bespilotne letjelice (UAS) teži od 0,55 funti (250 grama) i manje od 55 funti (oko 25 kilograma.).
    Prema ovom pravilu, svaki vlasnik male UAS koji je prethodno upravljao bez posade zrakoplova isključivo kao model zrakoplova prije 21. prosinca 2015. godine, moraju se prijaviti najkasnije do 19. veljače 2016. godine.
   - Vlasnici bilo koje druge letjelice kupljene za uporabu kao model zrakoplova, nakon 21. prosinca 2015 moraju se registrirati prije prvog leta na otvorenom.
    -Vlasnici se mogu registrirati kroz sustav web- na www.faa.gov/uas/registration~~pobj.
    -Prijavljene će morati dati svoje ime, adresu i e-mail adresu. Po završetku procesa registracije, web aplikacija će generirati Potvrdu o Aircraft Registration / dokaz o vlasništvu koja će obuhvatiti jedinstveni identifikacijski broj za vlasnika UAS, koji mora biti označen na zrakoplovu.
    -Vlasnici koriste modela zrakoplova za hobi ili rekreacija će samo morati registrirati jednom i mogu koristiti isti identifikacijski broj za sve svoje modele UAS. Registracija vrijedi tri godine.
    -Normalna Kotizacija iznosi 5 $, ali u nastojanju poticanja što više ljudi što je više moguće registrirati brzo, FAA je odričući ovu naknadu za prvih 30 dana (od prosinca 2015. godine do 21. siječnja 20, 2016).
Note: zamislite da samo modeli ispod 250 grama mogu bez registracije....nazdravlje.!
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #587
Modelari se kod nas nemaju niti su se imali što brinuti. Nazočio sam radionicama CCAA-a i bili si više nego jasni oko modelarstva kao hobija i njihovih područja djelovanja.

Jasno je da tzv. medijski zloban i pogrešan termin, "dronovi" više nemaju tolke veze sa modelarstvom (osim onih koji manje više sami sastavljaju), već konzumerskim letečim robotima kojima se u 3D prostoru upravlja ko na PC igrama. I sad kad svaki klinac može stim "upravljati" gdje i kako hoće, sasvim je prirodno da se mora na neki način reči tko, što, kako, gdje etc.
Svi bi sa svačim svugdje, a nebi razmisljali o potencijalnim opasnostima i odgovornosti koja ide stim. U graničnoj situaciji, neko može letuckati phantomom iznad autoputa, strmoglaviti se i napraviti svinjariju. A što klinac razmišlja o tome. Kolko već ima slučajeva da se leti u blizini aerodroma i broja bliskih susreta.

Baš mi žao što su modelari protivnici reguliranja svega toga, a najviše savjesti bi morali imati o divljem letenju. Tu se vodi spika da je phantom3 jako pouzdana mašina i zašto se ne može stim bilokuda bilokad, jerbo nema se što desit.

Danas "dronovi" sutra pravi roboti, opet zašto ja svojeg robota ne mogu poslati po špeceraj.



Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #590
Živio Tom , nakon RTF , ARTF itd ....dobili i  RTP (round the pole)  ;D ;D ;D
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #591
U biti RTP nije bio klasični control-line nego igračka za malo veće sobe i dvorane.

Baterije su bile ispod stalka-kao neki uteg a struja se dovodila u model preko kabla koji ga je i držao za pole. Problem su bili klizni kontakti koji cu se često zaplitali.  Danas kada imamo dobre baterije, motore i RC, zašto ne combat u dvorani?

http://www.youtube.com/watch?v=WJ4rIyUWUvg


Kad već pišem u ovoj temi, iskrene čestitke onima koji su nam omogučili (nisu još nama, ali tko kaže da neće ?) ovo:
(za one kojima se neda ovo čitati - Remote je gore preveo sve bitno !)

[attach=1]
[attach=2]
[attach=3]
[attach=4]

Više o tome ovdje: http://www.rcsoaringdigest.com/pdfs/RCSD-2016/RCSD-2016-01.pdf

Aferim svim redikulima koji su u dvije godine izazvali preko 650 zabilježenih incidenata (FAA registriranih) u neposrednoj blizini aerodroma, koji su nam i omogučili ono gorenavedeno: https://www.faa.gov/news/updates/?newsId=83445

kako stvari stoje, još jedni nam neće trebati dovole za round the pole..vrijem ide.
Damir

 

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #592
Da su svi nastavili brusiti balzu možda do toga ne bi došlo, ali kao što i sam kažeš "tempus fugit!".

Izgleda da su to shvatili i u Agrokoru. Čitam u današnjem VL kako se na veliko pripremaju za upotrebu dronova i obuku pilota u sklopu svoga koncerna. Navodno ih već koriste i u poljoprivredi, a o ostalim projektima upotrebe dronova koje imaju za sada nisu htjeli govoriti.

Veliki igrači očito stupaju na scenu.  

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #593
Da su svi nastavili brusiti balzu možda do toga ne bi došlo, ali kao što i sam kažeš "tempus fugit!".  
Naravno brušenje balze ne vodi nas do multirotora/dronova.

Razvoj se ne može zaustaviti i nema ga smisla zaustaviti; i ja bi volio da mi dron ide u dućan po špeceraj, servira mi pivo ili oriba kupaonu! Možda se ovo dogodi puino prije nego li se nadam  :D !

Problem su kao i uvjek redikuli ( ovo je jedan naš primjer: http://www.flyfreak.net/birtija/zakon-na-djelu/msg192212/?highlight=dragi+svi#msg192212 ) i zakonodavstvo koje debelo kasni za realnim stanjem i uopće ne percipira razvoj !

Ono što mene smeta je da zakonodavstvo upravo ide u tom pravcu da neće razlikovati dron/uav od recimo onoga što sada radim sa "F" dozvolom Zrakoplovnog saveza. To mi znači dodatne troškove imao/ne imao multija/FPV i naravno svaka baba na livadi čijoj histeričnoj kujici se ne dopadne moja brušena balza i depron - može mi pozvati policiju i napraviti probleme.

Ako se AMA nije izborila za tu distinkciju, kako ćemo mi ovako neorganizirani: bile su dvije javne tribine za "bespilotne" i opet nam pravilnik ne odgovara?

Nema šanse, 0% slijedi obavezna registracija, osiguranje ..ovo-ono, pitanje je samo vremena!
Damir

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #594
nece mi napravit citat od diogena pa cu copy/paste


Ako se AMA nije izborila za tu distinkciju, kako ćemo mi ovako neorganizirani: bile su dvije javne tribine za "bespilotne" i opet nam pravilnik ne odgovara?


koliko njih s foruma je bilo kad se pravilnik sastavljao i kad su bili pozvani da daju prijedlog sta i kako?
bilo ih je par na prste ih mozes prebrojat
a ostalih par desetaka je seruckalo i pravilo se pametno po forumu kao i uvjek i kao sada
nevalja pravilnik nevalja ovo ja bi ono ja bi ono bla bla




 





Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #595
Djaba ti je da i je 1000 doslo, zakon je donesen, registrovati sve iznad 250g -25kg. Danska koja je malo vise organizovanija sto se tice modelarstva pa su drzali predavanja i sastanke o novom zakonu pa nisu uspjeli da izbjegnu te registracije. To znaci dzaba ti pricati, suti i daj 5 dolara pa mozes letit.
Damire pridruzujem ti se cestitkama i fala im

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #596
ja osobno nista nemam protiv registracije, a i nas pravilnik kad je izasao ispunio sam izjavu i poslao i miran sam (mada su neke stvari u pravilniku glupost ali ajd)



Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #599
Nesrece su uvik moguce... to je samo slucaj teorije velikih brojeva... malih letjelica ima kud i kamo vise pa su i nezgode cesce za razliku od skupih i velikih strojeva sve ostalo su nagađanja i lovacke price.
Tko leti vrijedi, tko vrijedi leti, tko ne leti, ne vrijedi.
A ja letim :)) DJI Quad... i Yuneec typhoon H http://www.youtube.com/user/NiramZD
skype: niram_zd