Skip to main content

Topic: 3D print avioni (Read 17713 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Re: 3D print avioni

Reply #60
@robi1kenobi, gdje si nabavio karbonske cijevi od 1m za FOKA-u?

Re: 3D print avioni

Reply #61
Stigao i Impact PLA (žuti)...
Na istoj slici je print istog (testnog) PlanePrint segmenta krila sa Impact PLA i Devil Design PLA (bijeli)...
Moram priznati da su oba dobro isprintana i meni osobno sličnog "osjećaja pod rukom"...

@robi1kenobi , jesti li ti na Ender 3 printau TPU? Treba li kakva modifikacija na extruder-u?

Re: 3D print avioni

Reply #62
Ne bih se složio da su ti testni dijelovi dobro isprintani, posebno bijeli. Čini mi se da imaš problem sa podekstruzijom, da izlazi manje manje rastopljenog filamenta nego što bi trebalo. Probaj povećati koeficijent ekstruzije. Isprintani dijelovi mi na slici djeluju "čipkasto", što je najčešće simptom gore navedenog.

Inače, svi printeri sa bowden tube, pa tako i Ender3, obično imaju problem sa flexibilnim filamentima jer su mekani i zubi zupčanika u ekstruderu znaju" proklizavati" na filamentu i nemaj onaj potreban "grip" da istiskuje fleksibilni filament kroz bowden tube dugačku 30 i više cm. Kao osnovni updejt na takvim printerima za printanje fleksibilnih filamenata je TITAN ekrstruder, koji ima malo izmjenjeni način zahvaćanja filamenta i načina kako ga gura u bowden tube.
samo zemlja je granica....

Re: 3D print avioni

Reply #63
Da, daleko je ovo od dobrog.
Ja osobno nisam printao TPU na Enderu, ali jedan kolega je i veli da nema problema, samo moras printat oko 5 mm/s (ovisno naravno o kojem flex filamentu se radi)
Trazi na netu - "how to calibrate extruder steps ender", ali mislim da to nije jedini problem ovdje. Moguce da ti treba i novi nozzle

@robi1kenobi, gdje si nabavio karbonske cijevi od 1m za FOKA-u?

sve nabavljam iz dmt-a...
MAK Zapad

Re: 3D print avioni

Reply #64
Hvala vam obojici komentarima....
Koliko mi se čini, crne linije na oba (a više na bijelom) su zaostaci crnog filamenta od ranijeg ispisa...

Moram priznati kako nisam ni bio svjestan problema sa podekstruzijom...
Koliko sam uspio "progooglati", to se podešava u slicer-u (koristim CURA-u), i tamo postoje dva parametra:
  • Flow Rate Compensation Max Extrusion Offset
  • Flow Rate Compensation Factor
Ovaj posljednji je na 100%... Probati ću ga povećati...
Koliko sam shvatio, podekstruzija može imati uzrok u preniskoj temperaturi (Impact se printao na 230 supnjeva), a Print Speed je na 50.0 mm/s...

Re: 3D print avioni

Reply #65
nema na čemu... Robi je tu puno bolji majstor od mene, ali da ga malo otteretim s onime što mogu pomoći. :)

na tvojim uradcima nije problem samo sa zaostalim crnim filamentom ( mada je to opet onda problem za sebe jer ne smije tako dugo zaostajati filament u ekstruderu) već imaš djelomično neravne površine, bez obzira na boju. Vidljivo je da nedostaje materijala, a to siguno neće biti dobro u konačnici jer printani segment ne postiže očekivanu i potrebnu čvrstoću.

Sad, 3D printanje je nauka za sebe i za svaki simptom postoji više mogućih uzroka i čak i kada sve podesiš kako treba i isprintaš nekoliko komada kako treba, opet se mogu događati neki artefakti i nanovo podešavanje odnosno traženje uzroka. Te vlaga u filamentu, temperatura okoline, stupanj začepljenosti nozzle ( što ti je Robi spomenuo), bed leveling i sl, sve su to neke varijable i dobro je dok su posložene kako treba. Ali tada ispravljamo greške, učimo i napredujemo.. :)

Tako i za podekstruziju je moguće bar 5 uzorka od kojih smo  Robi i ja spomenuli dva, ti si spomenuo 3. ( temperaturu). To su ujedno najčešći i redom eliminiraj sva 3 spomenuta uzroka i vidi rezultat.
samo zemlja je granica....

Re: 3D print avioni

Reply #66
Da, zaista jest nauka za sebe...
Sve više i više mi se čini da mu pridjev "printer" nikako ne odgovara....
U svjetlu "printera", to je uređaj u koji umetneš papir/podlogu, boju/filament i dobiješ ispis...
Kod 3D-a to nikako nije slučaj...

Budem se poigrao malo sa postavkama...
Jedino bih molio ako mi možete poslikati i poslati neki komad koji je korektno isprintan...
Čisto da imam nešto za usporedbu...
Meni laiku i početniku u 3D ispisu je i ovo dobro... Očito griješim...  :D

Re: 3D print avioni

Reply #67
U postu 38 imaš Robijev isprintani dio gdje možeš vidjeti lijep print https://www.flyfreak.net/index.php/topic,26111.msg247540.html#msg247540

Možda sam se krivo izrazio, pa da te ne zbunim, svaka 3D printana površina na FDM printerima će biti "neravna" jer se vide layeri kako je nastajao uradak, ali pod "neravna" sam mislio baš na rupe u uratku, kao da je napravljeno od čipke. Površina mora biti jednolika, baš kao na toj slici.

Testni komad je i napravljen da se na njemu vježbaš i podešavaš printer jer ima u njemu sve elemente koji će ti biti potrebni kasnije u printanju cijelog aviona. Nedaj se obeshrabriti, samo budi strpljiv i grabi sitnim koracima naprijed. Malo ćeš uspijevati, malo nećeš ( vele da je i nogom u guzu isto pomak naprijed :) ), ali svaki put ćeš sve više znati o tome i biti sigurniji. Ja sam se nagledao desetine i desetine YT videa da učim iz njih, po redu kako mi je dolazio neki problem. Printaj sa običnim PLA jer je jeftiniji, a ako na njemu otkloniš sve nedostatke u printanju, biti će dobro i sa IMPACT PLA.

Ako si povećavao temperaturu hotenda, moguće da ti se malo oštetila i bowden tube na spoju s nozzlom i da ti tu isto radi problem. Potraži na YT i to kao temu, nešto poput ovoga, možda dobiješ ideju:
http://www.youtube.com/watch?v=30qqKUwviww
http://www.youtube.com/watch?v=bg4sOaSvimY
samo zemlja je granica....

Re: 3D print avioni

Reply #68
Hvala puno @KarloDelPontiac, ovo je bio odličan tip...
Uglavnom, izgleda kako se bowden tube odvojila od nozzle-a i zaostalo je nešto PLA plastike između (raznih boja).
Gledajući video, rastavio sam hot-end, izvadio bowden tube i nozzle, očistio unutrašnjost hot-enda i ponovno sve sastavio.
Čini mi se puno bolji rezultat... Budem sutra stavio slike... Pa molim pogledajte, savjetujte.... Svakako veliko hvala na svakom komentaru...

@robi1kenobi, sorry na spamanju teme, da otvorim neku drugu i prebacimo ovu prepisku tamo?

Re: 3D print avioni

Reply #69
Lijevo je stari, desno je novi...
Trebaju li slojevi biti još gušći?
Pod prstima je elastično, ali dosta žilavo...
I nigdje ne pucketa (kao prije na bijelom elementu)...
Hvala...

Re: 3D print avioni

Reply #70
Imam problem s odljepljivanjem. Čistim s benzinom, našpricam lak za kosu, ali se ipak odlijepi.
Printer je Anycubic mega, sa staklenom podlogom i nekakvim slojem koji bi kao trebao bolje prijanjati.
Ima neka druga metoda?
Outrage Fusion 50
Futaba T14SG

Re: 3D print avioni

Reply #71
Imam problem s odljepljivanjem. Čistim s benzinom, našpricam lak za kosu, ali se ipak odlijepi.
Printer je Anycubic mega, sa staklenom podlogom i nekakvim slojem koji bi kao trebao bolje prijanjati.
Ima neka druga metoda?

Probaj usporiti prvi sloj i koristiti "brim"!?
Koristim dugo dimafix pen, radi odlicno, ali na stroju koji uvijek koristi raft ... --> https://www.formfutura.com/shop/product/ff-dimafixpen-90ml-dimafix-pen-1089?category=159

Re: 3D print avioni

Reply #72
To sam i napravio, usporio i probao brim i skirt, još uvijek problem.
Prije je problematičan bio samo ABS a sad i PLA. Možda mu je prevruće (meni je).
Probati ću to ljepilo.
Outrage Fusion 50
Futaba T14SG

Re: 3D print avioni

Reply #73
jedan od osnovnih razloga za loše prijanjanje je nedovoljno nivelirana posteljica i preveliki Z offset. Probaj malo smanjiti Z offset.
Za PLA u principu ne bi ni trebalo grijati posteljicu, ali ja je uvijek grijem na 60. Ako imaš tu staklenu podlogu od Amycubica i dobro podešenbo ovo gore navedeno, ne bi smio imati tih problema. Meni je na staklenoj podlozi pomagalo oprati je alkoholom. Nekada namažem i sličnim ljepilom kao što je Bubi predložio, ali nije posebno namjenjeno za 3D print i ipak pomogne, UHU glue stick, ima ga na svakom čošku.
samo zemlja je granica....

Re: 3D print avioni

Reply #74
Pojavio se odličan video/tutorial u kojem je čovjek (na primjeru testnog uzorka dijela krila sa PlanePrint stranice) lijepo objasnio postavke u Cura-i i utjecaj pojedinih postavki na kvalitetu ispisa...
Svakako ću isprobati kroz postavke, i javiti je li se (meni, na mom printeru) popravila kvaliteta ispisa...
Ako će još biti kome korisno, share-am link...