Skip to main content

Topic: FPV raptor (Read 5275 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

FPV raptor

Zanima me ima li itko s foruma (a da se nije pohvalio) model iz naslova?
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__18764__FPVRaptor_Composite_1600mm_PNF_.html



Uzeo bih ga kao platformu za budući short range FPV, ali i kao nasljednika mog starog, ali pouzdanog AXN-a koji je malo limitiran što se tiče tereta kojeg može vozit. Kod ovog modela mi se sviđa izgled, dovoljno velik "cargo" prostor i PVC trup, s druge strane, malo me pecka u oko sistem ugradnje krila tj. nemogućnost da se odvoje kod pada (kao npr. kod AXN-a), a i taj PVC trup kojeg je očito dosta teško krpat jednom kad"odluči" popustit. Skywalker mi je trenutno izvan dometa, dok je u igri još i Bixler kao zadnji pick.

lp,
Marko

 

Odg: FPV raptor

Reply #1
Kolega je nedavno uzeo Bixler-a zgodna sprava
Bixlercam


Odg: FPV raptor

Reply #3
Stiglo jučer...



Uskoro više.

lp,
Marko

Odg: FPV raptor

Reply #4
Svakako snimi maiden, sretno s modelom.  :)
Ako imas volje postaj i slike sastavljanja, koliko ima mjesta, kvalitet spojeva...

Odg: FPV raptor

Reply #5
Toeče, fest! Jedva čekam da ga bacim u zrak  :D :D Bum mogel, bum mogel ?

Odg: FPV raptor

Reply #6
Bum mogel, bum mogel ?

Naravno  :D :D

Evo, danas sam ga sastavio skupa, inače, oni koji me malo bolje poznaju, znaju da gotovo uvijek na stvari gledam s negativne strane, da bih se, u konačnici ugodno iznenadio  :D (ili manje razočarao u slučaju debakla,haha)  :D :D

Dakle, vizualno, model je nešto posebno, stvarno lijepo izgleda, posebice bez naljepnica, koje se neću ni truditi stavljati gore jer s njima izgleda neozbiljno. Sam finiš kada je u pitanju EPO je odličan, bez zamjerki. Što se tiče trupa, riječ je o PVC-u, solidne čvrstoće, dovoljno za teren na kojem letim (trava/zemlja). Duž čitavog trupa (barem onog dijela koji se da iskoristit, dakle od nosa do motora) je šper, nekih 4-5mm, nisam mjerio, ništa eksremno, dovoljno da drži servače.



Od ostatka valja spomenuti karbonska ojačanja na svim kontrolnim površinama (izuzev repa), centralnu šipku za spajanje krila te ojačanjima u samom krilu. Stock servači nisu Bog zna što, al vjerujem da su ljudi imali problema s njima upravo zbog "prešanih" stiro-veza koje su dosta tvrde i ne dozvoljavaju lijepo kretanje kontrolne plohe (o tome kasnije).

Nosač motora je odvojiv i posebno se montira na trup, tu zamjeram malo loš odljev čiji rezultat je nešto lufta sa straženje strane nosača što sam rješio zračnicom od bicikla koja je fino ispunila taj prostor tako da sada nosač nije klimav (iako ga drže po 2 šarafa sa svake srane). Što se motora tiče, nisam ga isprobao sa stock reglerom jer se svi bune da je šrot, pa sam odmah isprobao s Hobbywing-om 40A i mogu reć da potiska ima napretek, na full gasu samo da podere rep, hehe. Mala zamjerka ide na račun osovine motora koja je preduga i preslaba. Preslaba svakako za spiner koji se montira zajedno s propelerom. Iako je osovina dovoljno dugačka, navoj nije do motora što rezultira prazninom od dobrog centimetra (od nosača do stražnje strane spinera), tako da sam spiner isključio iz kombinacije jer nije ni dobro centriran, s jedne strane zahvaljujući dosta lošim nepovratinim maticama koje drže propeler.



Ono na što sam izgubio čitav dan su kontrolne (pomične) površine. Sve sam izrezao vanka jer ne vjerujem ovim tvorničkim stiro-prešanim vezama. Ispalo je malo šlampavo jer su krila dosta debela, a prešano je s jedne i druge strane pa kad se izrežu, dobiju se s obje strane dva kuta po 45° kaj je teško poljepit s trakom s jedne i druge strane, Htio sam izravnat pa odrezat samo s jedne strane kut od 45° kako i inače radim, al time bih smanjio površinu za pola centimetra (probao sam na elevatoru) tako da nisam htio uništavati ostatak  :D :D



Jest ispalo malo šlampavo, kako rekoh, no nadam se da će poslužiti svrsi, isto kao i iznimno loši clevisi, premenakni i spremni ispast vanka u bilo koje trenutku, ovo je jedan od najlošijih i najnekvalitetnijih djelova čitavog modela, fiksirat ću to salotejpom ili vezicama, al u budućnosti ću svakako promjeniti.



Stock ESC (30A) ima prodžetak do baterije i mislim da je u tome problem "šrot" reglera jer sam baš na ovom forumu naučio da se ESC produžuje prema motoru, tako da ću ovaj Hobbywing-ov tako i produžiti, ali dodati i jedan problem - problem ventilacije jer je stock naguran u nosač koji s prve strane ima jednu rupu za upuh, dok će meni sad ESC biti u trupu ispod šper rešeteke.

Sve u svemu, daleko od toga da je ovo 10-15 minutes build model jer ipak treba pošarafit dosta toga. Pošto sam nešto naučio od prije, posebice na AXN-u koji će i dalje biti kralj svega što sam dosad letio, valja se pripremit prije leta...istina, falit će mi jako taj "sistem" odvajanja krila prilikom pada koji ovdje ne postoji jer se krila ne mogu odvojit (ili šrafenciger ili sila), no, nakon puno sati provedenih u zraku, znam da se od mene očekuje da ne razmilšljam o deranju krila pri sljetanju  :)

DODATAK:
S modelom je su došli svi dijelovi, svi šarafi su na broju, nekih ima i dovoljno u rezervi mada je kvaliteta upitna jer je ipak tu riječ o "one way" montiranju - staviš i nikad ne skidaš  :D Model je stigao bez oštećenja i solidno je bio zapakiran. Od ostatka, valja spomenuti da RTF bez prijemnika i 2200Mah 3s batkom ima 1200grama.

Za kraj, jedna prije nove kiše je za sobom opet dovukla čudno vrijeme koje će očito odgoditi maiden na neko vrijeme....



To be continued...
lp,
Marko

Odg: FPV raptor

Reply #7
Da bar tako dobro pisu reviewe na HK, stvarno imas dara za opis  :).

Ako te ne muci estetika stavi ESC s vanjske strane, ne izgleda dobro ali nema problema s grijanjem, pogotovo ako duze leti.
Naravno ako se ne grije previse ne treba.