Skip to main content

Topic: LiPo baterije nesigurne, LiPO-BAG nedovoljna zaštita. (Read 30643 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: LiPo baterije nesigurne, LiPO-BAG nedovoljna zaštita.

Reply #30
Diogen ja bih te molio kad sljedeći put budeš "kurio" lipicu da probaš sa malo blažim maltretiranjem - tipa: povisi napon na 4.3V po ćeliji da vidimo koliko je osjetljiva na male promjene
Trex 550E 3G, PA Bandit, HK Y-3 Tricopter
Futaba 9C, Jr MC-20

Odg: LiPo baterije nesigurne, LiPO-BAG nedovoljna zaštita.

Reply #31
to je namjerno silovanje baterije di si eliminirao sgurnosne mehanzime tipa:
- balans port (ne dozvoljava preko 4.2 po ćeliji)
- ukupni napon preko nominalnog za tu batku, pa punjač nije stao već 'gurao dalje'

bilo bi dobro monitorirati pri koliko V po ćeliji počne vatromet,
ako veliš da je bila puna,
dakle 4.2V po ćeliji,
i onda se još 10 minuta punila s 4A, što je 666 mAh (10/60*4000)
a batka je 1300mAh, dakle napunio si ju na 1966! iliti 151%   ??? koliko nas to radi kada punimo svoje batke za letenje.

ok, treba ih držati na oprezu,
ali daj ajmo ne testirati to na način da ih koljemo, kao da staviš ciglu na gas nekoj krntiji
i onda razmatramo kako motori u svim autima ne valjaju i opasni su jer ne mogu raditi duže od par minuta,
no tko ih tako koristi u real-lifeu od nas, svaki dan???


HONDA CIVIC ENGINE BLOW UP

Cash for Clunkers- killing innocent 1994 BMW 530iM :'( such a tragedy.

Odg: LiPo baterije nesigurne, LiPO-BAG nedovoljna zaštita.

Reply #32
Hvala Damire...testiranja se i moraju raditi u ekstremnim uvjetima ,te je dobro da smo svi,bez obzira na stručno znanje,ovo pogledali i, nadam se, postali oprezniji.....  :o
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes

Odg: LiPo baterije nesigurne, LiPO-BAG nedovoljna zaštita.

Reply #33
Koristimo LiPo baterije jer su jeftinije i više dostupne, a za opasnosti nemarimo, ja ih držim na ormaru u sobi. Ja nerazumim kako se šta može desiti ako se rukuje s nima normalno! Puni ih maximalno na 4.2 V po ćeliji i ako nisi siguran puni ih sa 1C a ako na njima piše 2C, puni sa 2C (1C ili 1X(kapacitet)=snaga u amperima), i nemoj dozvolit da padne napon u njima ispod 3.2V po ćeliji, skladišti ih u rasponu od 3.5V do 4V po ćeliji..

Odg: LiPo baterije nesigurne, LiPO-BAG nedovoljna zaštita.

Reply #34
bilo bi dobro monitorirati pri koliko V po ćeliji počne vatromet,
ako veliš da je bila puna,
dakle 4.2V po ćeliji,
i onda se još 10 minuta punila s 4A, što je 666 mAh (10/60*4000)
a batka je 1300mAh, dakle napunio si ju na 1966! iliti 151%   ??? koliko nas to radi kada punimo svoje batke za letenje.
Naravno da nitko od nas ne prepunjava baterije (osim kada se testira barbikju  :D ). Problem je u tome što ne postoji garancija da punjač iz bilo kojeg razloga ne zataji i prepuni bateriju. Bilo je ovdje na forumu ljudi kojima se to desilo, osim gorenja baterije nije srećom bilo veće štete !
Nema nikakve sumnje da punjenje mora biti pod našim nadzorom !
Nemamo nikakav (drugi) uređaj koji bi primijetio da je punjač zatajio i da počinje prepunjavanje - te ga prekinuo ili barem dao neki alarm. Upravo zato sam žrtvovao termosondu - većina od nas ima telemetrijske Rx/Tx i sonda na bateiji+ podešen alarm na stanici za recimo 40 C (odokativno !!!) dali bi jednu dodatnu sigurnost. Ovo je samo ideja, tko ima još neku - tema je ovdje    ;) !!

@ Stipe: snaga se ne mjeri u Amp...;  a proćitaj NTSB-ov report iz ovog posta: http://www.flyfreak.net/elektronika-i-baterije/lipo-baterije-nesigurne-lipo-bag-nedovoljna-zastita/msg122311/#msg122311   --- LiPo baterija u Boingu 777 je planula baz ikakvog razloga i to na stajanci... u tome je problem jer vrhunske baterije uz vrhunsku tehnologiju zaštite ipak nisu sigurne !
Damir

Odg: LiPo baterije nesigurne, LiPO-BAG nedovoljna zaštita.

Reply #35
ma to se na tom boeingu nekaj prebrikalo! pa ima 2 bms-a a svaki 2 kanala + temp. sonde tak da chisto sumljam da je do elektronike, prije da je neka od chelija bila oshtecena ili tak nekaj! e i btw tam su litij-ionske baterije, ne lipo!
Japanska baterija u japanskom avijonu, hmmm!
Makar mi fakat nije jasno zakaj nisu koristili life, mislim, jasno mi je - tezina, al opet!

kaj se tice modelarskih lipo batki, istina da je rizik prisutan, ali ako se pridrzavamo pravila , minimalan je po meni, osobno ne punim batke preko 1C i uvijek su na balanser spojene, kad ih ne koristim su na storage naponu i ne primjecujem neku strasnu razbalansiranost, posto ih punim sa 1c pri kraju punjenja su sve celije tu negdje i ta mala razbalansiranost ih nebi zapalila ako rikne balanser ,jer je pred kraj i struja punjenja manja, a kao sto se vidi iz pokusa treba oko 50% vise nagurati unutra da grune! Opasne su ak se prazne ogromnim strujama ili isto tako ako se pune ubrzano ili prepunjavaju, nisam vidio da je netko imao problema dok stoje na polici ili ako se normalno koriste.
Jasno mi je da nisu 100% sigurne, ali ako se pridrzavamo pravila, sumljam da je velika mogucnost da se tak nekaj desi, ili kak bi moj frend reko " nije opasno letit, opasno je bit budala"
U zrakoplovstvu postoje pravila upravo zato kaj se nekomu nekaj desilo i da se nebi ponovilo!

Odg: LiPo baterije nesigurne, LiPO-BAG nedovoljna zaštita.

Reply #36
ma to se na tom boeingu nekaj prebrikalo! pa ima 2 bms-a a svaki 2 kanala + temp. sonde tak da chisto sumljam da je do elektronike, prije da je neka od chelija bila oshtecena ili tak nekaj! e i btw tam su litij-ionske baterije, ne lipo!
LiPo baterija je isto ionska, pa čak i one LiFePO4 su isto'.  Tim još i gore, razne tehnologije litijevih sekundarnih baterija imaju izgleda velike razlike i sa sigurnosnog gledišta; može se izgooglati nekih 20-30 vrsta Litij ionskih batki ovisno o kemijskom sastavu anode, cathode  i elektrolita.
Ako pogledaš x-ray snimak spaljene baterije iz Bostona - hm, to mi toliko izgleda poznato (NTSB report!).

Istina, prepunjavao sam dok nisu otpizdile u vatru i dim, a navodi se da isto mogu izazavati i kratak spoj (nisam isprobao) ili bušenje - isprobao sam ima dima ali ne i vidljive vatre.

Ispada da je punjenje čačkanje mečke i sa najboljim punjačem: svi rade po sistemu CC do traženognapona i onda CV do neke minimalne struje kada je fertik: upravo određivanje prelaska iz jedne u drugu fazu predstavlja zaheb, jer ako se krivo 'izmjeri' napon, možeš balansirati do beskraja, sve će ćelije biti uredno prepunjene u jednakom omjerima, a to znači da će istovremeno kresnuti ! Ako bi se prvo jedna ubila, druge bi je slijedile nakon nekoliko sekundi, ali bolje jednu po jednu nego sve odjednom!
Na mom jubitu to se točno vidi, s time da je treća već raspadnuta i oglasila se samo sa jednim bop bez iskrenja.

E da, još jedna napomena za moj jubito: na snimci je kadica od vatrostalnog i debelog stakla, dno je armirano a sve je ojačano čelićnim okvirom, tek toliko da nekom ne padne na pamet 'biti moj sljedbenik' pa da dobije komadiće stakla u lice kada kresne.
Sa gornje strane je i otvor za izlazak plinova i dima.

Damir

Odg: LiPo baterije nesigurne, LiPO-BAG nedovoljna zaštita.

Reply #37
Malo ću ublažiti moj stav (  :D ): pregledom ostatka batke našao sam da papirnata naljepnica sa barkodom nije izgorila, svi vodići na 1 cm od batke više nisu skurene izolacije, a termosonda je - preživjela (sreća prati hrabre  :D ).

To bi značilo da će baterija spaliti samo ono što je jako blizu. Ako se odmaknu zapaljivi materijali, punjenje u LiPoSafe vrečici bi moglo biti dovoljno sigurno uz nadzor, tj. ako krene sranje čekati da se izdimi i onda ukloniti strvinu.

Mislim da sam ovime iscrpio moj interes za ovakve eksperimente, tema ostaje naravno otvorena, pa tko voli...

Damir



Odg: LiPo baterije nesigurne, LiPO-BAG nedovoljna zaštita.

Reply #40
Ma Damire ,mene ljuti sa kakvom lakoćom(cinizmom) onaj tehničar ,u londonskom hangaru,objašnjava da će one izgorene baterije zamjeniti sa novim (potpuno istim)....kao da se neće opet dogoditi  :'(.Zaista su me razočarali....prije su im vrata otpadala ,upravljački mehanizmi na vertikalnom kormilu  , a sada baterije.Dobro je jedino što nema žrtava.... :o
p.s. A Airbus neka šuti....sjeti se senzora brzine(plus neobučenost posade) kod zadnje tragedije  Rio -Pariz.... :'(
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes

Odg: LiPo baterije nesigurne, LiPO-BAG nedovoljna zaštita.

Reply #41
Mes, svi griješe, jedino mi na FlyFreaku sve znamo !  :D :D

Javio mi se danas jedan naš koji je bio sinoć na Heathrow-u i kasnio sa polijetanjem par sati zbog tog požara i zatvaranja piste, da paradoks bude veći, to je jedan naš Spličanin koji radi i za Airbus !
Svijet je mali, kada netko napravi glupost, brzo se sazna !
D.

Odg: LiPo baterije nesigurne, LiPO-BAG nedovoljna zaštita.

Reply #42
Moj bivši učenik(kapetan),''drži'' simulator Airbusa u Londonu...a bilo bi bolje da niš' ne znam...Hvala na Tvom vremenu ;)
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes


Odg: LiPo baterije nesigurne, LiPO-BAG nedovoljna zaštita.

Reply #44
Danas se frendu rastopio ruksak od prasnuca LiPo 3.7V clanak baterije 800mAh.
Dima pun auto, temperatura koja rastapa, vatre nije bilo.
Futaba T14SG & T10CP / MXS EXP 64" / Xperience 132" / Spirit V2 80" / DLG Vortex 60" / NAN Nelly 72" / FPV Quad 500 & 290 &250 & 190 size / FS Dominator / MXS hybrid 49" / Hummer EPP 40"
https://sites.google.com/site/trenutakuvremenu / https://sites.google.com/site/deepskyhunters