Skip to main content

Topic: Moji modeli: R.I.P. Scorpion .90, a sada polako izgradnja Mystica (Read 12675 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Moji modeli: R.I.P. Scorpion .90, a sada polako izgradnja Mystica


Moj scorpion .90

Evo da predstavim i ja svoj model. Napokon sam dosao do njega :)

Nedostaje mi samo stanica, i bakterije. Ostalo je sve slozeno.

 Jel ima neko jeftini tx/rx 2kanalni? Pogodan za camce.

Svaki komentari i vise nego dobrodosli

Milos @ Galaxy S3

Re: Scorpion .90

Reply #1
Pri velikim brzinama se mnogo bolje odvaja ovako voda i ima manji otpor. To je tzv "wedge" kormilo

U pocetku je i mene to jako cudilo :)

Milos @ Galaxy S3

Odg: Scorpion .90

Reply #2
jedino što ti treba je prometna i knjižica vozila za ovo :)

izgleda opako, čekamo video!

Re: Scorpion .90

Reply #3
Jedino moram otvoriti pramac. Jer sam bio glup i nisam razmisljao pa sam tank ugradio tamo. I ne mogu da ga izvadim.... a praznjenje i punjenje bas i ne ide ... pa je ostalo u njemu goriva od pre 3 godine kad sam model napravio

Milos @ Galaxy S3

Odg: Scorpion .90

Reply #4
Pozdrav,
Ja sam novi na forumu pa vas sve ovim putem pozdravljam.
Primjetio sam je kormilu montirano desno od pogonske propele. Kod ovakve konfiguracije imati ćeš zanošenje u jednu stranu. Propela bi trebala biti centrirana ispred kormila.
I zapamti još jednu stvar. Brzina plovila je jednaka brzini dolaska vode na propelu. Tako da je dobro ostaviti mjesta oko propele za nesmetan dolazak vode/mora na propelu.  Ma ovo su sve sitnice ali eto...

Odg: Scorpion .90

Reply #5
zanimljivo, meni se to isto činilo logično, ali onda sam skužio po  netu da je bar na trećini, ako ne i na pola slika kormilo izvan "centra" odnosno neke osi gdje je propeler???

pitanje koliko je to zanošenje izraženo i da li je možda dovoljno  minimalno trima da to "poravna"?

ne kužim se u to?

ima neko objašnjenje

Re: Scorpion .90

Reply #6
:)

Hvala na svajetima.

Sto se tice polozaja kormila sam svestan problema. Al je on ujedno i lek :)

Posto se ovde radi o povrsinskom propeleru. On stvara izuzetno velik pomak u stranu. A voda iza njega je neupotrebljiva za kormilarenje :)

Te kolko kormilo i prednje peraje vuce tolko otprilike i propeler vuce na suprotnu stranu.

Inace me jako brinu ova dva zgloba (jedan na krmi a drugi odma na motoru) da nisu dobro centrirani te da ce zavibrirati i razlomit upore.


Inace su na njemu dva 0.10 servaca od po 18kg na 6V s metalnim prenosom i kuglicnim lezajem.

Kormilo i peraje je od ostrice noza i to kvalitetnog izradjena. I izuzetno je ostar (ono plavo je izolir traka kako se ne bih posekao) a propela je premala za ovaj model/motor.

Razmisljam da s njega skinem ono sto valja i izradim novi model. Ili da ga prebacim na pogon preko sajle. (Misljenje o tome)
Milos @ Galaxy S3

Odg: Scorpion .90

Reply #7
To su prave informacije

Jos ce ovo postat uz fly i powerboat freak forum :)

Odg: Scorpion .90

Reply #8
model je rastavljen, kao sto sam se i bojao zglob je u exscentru bio.

i cijeli model se vec malo izvitoperio od krivog skladistenja (nije da bi mu smetalo al eto)

ono sto je dobro na njemu je izvadjeno van i sad ce najvjerojatnije slediti mystic C5000 ili nesto slicno,

Motor ce biti polegnut u modelu tako da ne bi smio viriti van modela. i remetiti ljepu liniju istog

Odg: Scorpion .90

Reply #9


na slici
gore rezoator dizajniran za moki V15
danas osakacen tj skinut prigusivac kako bi ga lakse mogao ugurati u buduci model

dole moki s ispusnom granom i  nosacem izrajenim od 10mm skog visokovoltaznog izolacionog materijala, znam da je epoxy staklo al neznam tocno kako se zove, oni koji se bave elektrotehnikom ce sigurno prepoznati o cemu se radi.

kormilo (izuzeto ostro, danas sam se uspio posteno posec) - ulezisteno u dva kuglicna lezaja, a oni u istom materijalu kao sto je i nosac motora, ujedno i pridrzava cjev za napajanje vodom

peraje (isto tako al bez posekotina trenutno, ne vjerujem da ce mi trebat al nek se nadje

tank 250ml rekao bih

i dole tva serva HexTronic HX12K (na 6V su 18kg/cm testirani :)  ) onaj s duzom polugicom je od gasa a s kracom za kormilo radi veceg momenta :D

Odg: Moji modeli: R.I.P. Scorpion .90, a sada polako izgradnja Mystica

Reply #10
http://www.ebay.com/itm/high-quality-coupling-flex-collet-M8-engine-to-1-4-shaft-for-90-nitro-engine-/160650451351?pt=UK_ToysGames_RadioControlled_JN&hash=item2567835997

napokon iskopao "cupler" :D

dvoumim se izmedju sledeceg za mystic-a
a zelim to odluciti prije izgradnje jer cu i rebra i sve namestiti tako da nosi motor pa mi je odluka potrebna prije prepravke rebara te posle rezanja istih.

znaci motor postaviti u sredinu, vertikalno tj kako i inace treba da stoji, motor je visine 120mm dok za model duljine 1m imam 60mm (znaci pola motora je van, i cijeli rezonator je iznad palube modela)
ili
motor postaviti polegnuto, tako da je sredina tezista (motora + baterije za reciver + 2 serva + prijemnik) bude u sredini modela, a pomak osi rotacije kompenzirati elasticnom osovinom i na izlazu propeler staviti u sredinu modela. motor bi tako zauzimao 80mm (kolka mu je sirina) a rezonator bi bio ispod trupa i samo malo virio na krmi van.

molim Vas sve misljenje

Odg: Moji modeli: R.I.P. Scorpion .90, a sada polako izgradnja Mystica

Reply #11
inace znam da kormilo izgleda katastrofalno,
za razliku od ovako neceg : http://www.ebay.com/itm/sliver-110mm-rudder-w-strut-3-16-cable-set-rc-boat-/140522402873? a to je da mogu stelat kut kormila u odnosu na vodu izuzetno jednostavno.
tj mogu da namestim da li da mi izdize ili zakopava krmu pri skretanju, i koliko, ili da bude neutralan. (i jedno i drugo i trece ima svoje prednosti i mane.



Re: Moji modeli: R.I.P. Scorpion .90, a sada polako izgradnja Mystica

Reply #14
Hvala kolega drveni ;)

Posto je ipak u pitanju catamaran razmisljam kako podjeliti momenat s motora na dva vratila koja se bu suprotno vrtela. Pa dva propa manjeg promjera.

Jel ima ko ideju kako jednostavno i jos bitnije sto jeftinije to izvest ?? U sustini mi treba kutija ulaz M8 i izlaz na dva  flexshaft-a 6.36mm tj 1/4" , i samo dva zupcanika. Jedan kroz kojeg prolazi vratilo, a drugi iz kojeg samo izlazi. 

Milos @ Galaxy S3