Skip to main content

Topic: 'Mimi' F3K mini DLG - gradnje, letenje (Read 64636 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: 'Mimi' F3K mini DLG - tips,tricks&traps

Reply #180
Ma i u obližnjem muzičkom dučanu budeš našao žicu za gitaru za 11 kn. Barem je tak kod mene


Sent from my iPhone using Tapatalk


De mi reci, dali si koristio dodatak aviošperploče kako je u nacrtu za semi-solid krilo? Danas sam opet zvao gospodina Leonarda, ali izgleda da ću se načekati na sve što planiram naručiti (navodno ima gužvu oko školske djece, rezanje drveta za školske... štogod).


Koju žicu koristiš za spring/pull mehanizam? 0.3 ili deblju?


LP,
milan
---

Odg: 'Mimi' F3K mini DLG - tips,tricks&traps

Reply #181
To je vagano s pegom i svim pojačanjima za isti. Ova rebra nebi trebala bit više od 3-4 g. Vjerojatno ide oralite folija ali to moram još nabavit. Trup dudem kupil ili pod od Balaška ili radio slično ko akul. AUW se nadam 120-130g ali to budem još vidio. Da bi to ostvario trebam napravit što lakši rep.
Tu budem malo i uštedio zato što nemam kormilo, samo aleroni i dubina. Vedronebo@
Avio šper sam samo koristio kod pojačanja rupe di ide peg, vidi se onaj kružić. Sajlu mi je dal Diogen tak da to neznam.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Spektrum dx7s i razni modelčeki

Odg: 'Mimi' F3K mini DLG - tips,tricks&traps

Reply #182
Bravo, drzim palčeve za 1m DLG sa eleronima to je super tezina...

poslano sa mog telefona

"It seems that perfection is reached not when there is nothing left to add, but when there is nothing left to take away" (Antoine de Saint Exupéry)

Odg: 'Mimi' F3K mini DLG - tips,tricks&traps

Reply #183
Hvala, ja svog namjeravam dovršit do proljeća.
Spektrum dx7s i razni modelčeki

 

Odg: 'Mimi' F3K mini DLG - tips,tricks&traps

Reply #184
 [emoji2] jako mi je poznata ovakva dinmika gradnje...

poslano sa mog telefona

"It seems that perfection is reached not when there is nothing left to add, but when there is nothing left to take away" (Antoine de Saint Exupéry)

Odg: 'Mimi' F3K mini DLG - tips,tricks&traps

Reply #185
Koju žicu koristiš za spring/pull mehanizam? 0.3 ili deblju?
---
Postupak je objašnjen ovdje:  http://www.rcgroups.com/forums/showpost.php?p=12101123&postcount=655

Koristi se žica za gitaru 0.33 mm ako je dužina springa oko 25 mm, ukoliko to nije dovoljno, uzme se 0.43 mm.

Same sajle do serva mogu biti 0,33 mm žice pa i tanje, eventulano ribički neistezljivi konac koji je termostabilan (Dyneema , kevlarski konci ili sl).

Damir

Odg: 'Mimi' F3K mini DLG - tips,tricks&traps

Reply #186
[emoji2] jako mi je poznata ovakva dinmika gradnje...

poslano sa mog telefona


Ja sam planirao MiMi dovršiti do Osječkog modelarskog skupa, no kako me je krenulo... ništa od toga. Mislim da ću se pojaviti sa avionima od papira...


Dugo sam čekao da dođe dan kad je mirovina, a onda mi je gospodin Leonardo (Leo-modeli) objasnio da sam zakasnio par dana, jer je eto... počela školska godina, pa on ima gužvu...


A ono što sam prošli mjesec naručio iz Češke (topmodel.cz), dvije stvari su pogrešne: oracover (nisam znao da to ide za veće avione sa motorom i slično) i x-acto nastavci za taj skalpel. Ja sam uzeo 'super sharp', no nije pisalo ništa drugo... ispostavilo se da su ti nastavci ogromni, a na njima piše #2, a meni trebaju #11 (veći broj=manji noževi). U našim knjižarama se pojavi ponekad, rijetko.


Ne znam dali mi je više goruće pitanje avio šperploče, oralight filma, letvice od lipe ili sve zajedno.


Okay, ovaj teži oracover mogu koristiti samo za zatvaranje rupa, no isto tako sam iskusio krive informacije oko lakiranja nitro lakom (polyuretan da ne govorim). Nakon što sam kupio temeljni nitro lak, ispostavilo se da treba završni. Okay, kupio završni. Savjeti kako se lakira... eh, nisam baš siguran da tako ide, no nekako ide (uz dodatak težine).


Gdje sve trebaju letvice od lipe: vertikalni i horizontalni stabilizator - na izlaznom rubu. Okay, možda može i bez toga, samo ostavim malo deblje rubove da ne popucaju pri najmanjem udaru. Kad bi teoretski jednog dana imao te letvice, moglo bi se napraviti pojačanje unutar trupa.


No za to postoji avio šperploča (breza). 0.8 mm, 1.5 mm i 3 mm, svaka debljina ima svoju namjenu. Mislim da umjesto 0.8 mogu koristiti 1 mm aviošper... no ove pregrade, jedna koja ima tri rupe; jedna za prihvat karbonske igle koja ide iz krila i dvije za prolaz sajli od servoa do repa. Druga, koja ima jednu rupu i služi za prihvat karbonske cijevi, a istovremeno ima vertikalni utor u koji treba urezati M3 navoj za najlonski vijak (koji isto tako nemam, može u nuždi i metalni) za pričvršćivanje krila.


Možda bi mogao umjesto tih šperploča koristiti vitroplast, samo on je turbo težak... Da je motorna zvijer u pitanju, nema problema... samo bi malo više struje trošilo... ovako, ako se misli računati na iskorištavanje fenomena prirode, sve mora biti lagano i pažljivo isplanirano.


Da sam prije prar mjeseci znao da ću zavoljeti ove ultralagane stvari od balze, ne bi toliko stiropora/stirodura nakupovao. Da sam znao malo više o balzi, ne bi bez veze kupovao balzu u Pevecu i Vinkopromu. Da je baba muško, zvala bi se Duško.. eh...


Trenutno imam 6 kuna na raspolaganju... Ovih 300 kuna sam rezervirao za Leo-modeli stvarčice (aviošper, letvice, balza, oralight), no nikad dočekati.


LP,
milan
---

Odg: 'Mimi' F3K mini DLG - tips,tricks&traps

Reply #187
Kolko je težak taj oralite(g/m2) ?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Spektrum dx7s i razni modelčeki

Odg: 'Mimi' F3K mini DLG - tips,tricks&traps

Reply #188
Koju žicu koristiš za spring/pull mehanizam? 0.3 ili deblju?
---
Postupak je objašnjen ovdje:  http://www.rcgroups.com/forums/showpost.php?p=12101123&postcount=655

Koristi se žica za gitaru 0.33 mm ako je dužina springa oko 25 mm, ukoliko to nije dovoljno, uzme se 0.43 mm.

Same sajle do serva mogu biti 0,33 mm žice pa i tanje, eventulano ribički neistezljivi konac koji je termostabilan (Dyneema , kevlarski konci ili sl).

Damir


Ovdje moram isto tako biti oprezan pri kupovini žice za gitaru (električnu), jer kako vidim na wikipediji, postoji više vrsta:


http://en.wikipedia.org/wiki/String_(music)


(malo niže, mjere u milimetrima)


Dakle B žica za srednje ili E žica za 'teške' modele (što god to značilo). U Vinkovcima ima samo jedna trgovina (Ines) gdje bi eventualno moglo biti tih žica.


Dyneema konac sam nabavio, upravo onaj koji je Frans Bal preporučio (taj, neistezljivi). 135 kuna (110 metara)... meni treba oko 2 metra, ostatak... milina...


LP,
milan
---

Odg: 'Mimi' F3K mini DLG - tips,tricks&traps

Reply #189
Kolko je težak taj oralite(g/m2) ?


Sent from my iPhone using Tapatalk


Netko je ovdje spomenuo 36g/m2.

Drugih podataka nemam, oracover... ništa nije pisalo na njihovoj stranici. Možda je duplo teži, možda samo malo teži, ne znam.


LP,
milan
---


Odg: 'Mimi' F3K mini DLG - tips,tricks&traps

Reply #191
Hvala Milan i Renato. To znači da na krila dodajem još 8-10 g folije.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Spektrum dx7s i razni modelčeki

Odg: 'Mimi' F3K mini DLG - tips,tricks&traps

Reply #192
Oracovera ima raznih, no 50 gr m2 je realno donja granica.

Oralight je 35 gr/m2

Specijalizirane folije za FF mogu imati i 20 gr/m2, ali se lijepe ljepilom jer isto nije nanešeno na njih (Ecospan, Microlite, neki mylari itd).
Može se upotrijebiti i vrlo lagana folija, mislim oko 22 grama Oralight Air Indoor, koju smo rado koristili kod F5J-400 modela, ali isto treba miješati ljepilo. Rezultat je ekvivalentan kao Oralight, ali je nešto lakše!

Postoji mogućnost korištenja medicinskog mylara iza kutije auto-prve-pomoći, to je negdje 16 gr/m2: rad sa time je izuzetno težak, potrebno je napraviti ljepilo miješanjem neoprenskog ljepila i posebnog otapala, rad sa peglom je otežan jer se napuhava zrak unutar komore u krilu i ne postiže se zatezanje kakvo znamo sa Oracover materijalima. Ova tehnologija koristi se uglavnom kod FF horzića. Napraviš li teško krilo za čukca i pokušavaš li spasiti stvar laganom folijom, to nije put do uspjeha.
Iskreno, ovu tehniku sa medicinskim mylarom ne proporučam i tko se uhvati u koštac sa njom, sam će se i izvlačiti ,ne mogu pomoći!

Moja preporuka za čukce: Oralite kao kompromisno rješenje,ali ipak - rješenje!
Damir

EDIT: ovo su moja mjerenja težine (rađeno za potrebe f5J-N kada se počinjalo sa time kod nas )
Težine presvlaka
[/color][/font][/size]
gr/m2
[/color][/font][/size]
Air indoor crvena
[/color][/font][/size]
21,5
[/color][/font][/size]
Air indoor plava
[/color][/font][/size]
20,5
[/color][/font][/size]
Air indoor žuta
[/color][/font][/size]
20
[/color][/font][/size]
Prozirna
[/color][/font][/size]
18,3
[/color][/font][/size]
Mylar (srebrni)
[/color][/font][/size]
16,3

Odg: 'Mimi' F3K mini DLG - tips,tricks&traps

Reply #193
Onda defnitivno oralite. Ovak, imam pitanje, imam dva ova
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__7475__Turnigy_1440A_Servo_4_4g_0_8kg_10sec_V2_.html
I dva ova serva
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__5459__HobbyKing_174_3_7g_Micro_Servo_4kg_10sec_60deg.html
Sad mene zanima jel budu dost jaki ovi 3.7 gramci? Ipak je to ušteda od 1.4 g pa moram pitat :) .


Sent from my iPhone using Tapatalk
Spektrum dx7s i razni modelčeki

Odg: 'Mimi' F3K mini DLG - tips,tricks&traps

Reply #194
To je 4 komada, a tebi treba tri  E sad, koju si kombinaciju planirao dva 3.7 gr. eleroni, 4.4 rudder ili... ?
"It seems that perfection is reached not when there is nothing left to add, but when there is nothing left to take away" (Antoine de Saint Exupéry)