Skip to main content

Topic: Romobil na elektro pogon (Read 23634 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Romobil na elektro pogon

Reply #31
Evo kako napreduje rombac:

Motor je u dolasku, za regler od oko 100A mi se nitko ne javlja na oglas, a htio bi ga odma imati posto motor uskoro dolazi pa ce i kompletan romobil bit gotov dok jos to spojim.

Ovako sada izgleda:

Odg: Romobil na elektro pogon

Reply #32
E ovak, danas je bila prva probna voznja, jer sam dogurao do tog stupnja da sam mogo ugraditi motor i ESC i to sve isprobati..
I...problemi:
Kotac koji je dosta tezak, i ima nekog trenja veceg nego sto treba biti, zavrti bez problema, sam od sebe (dok je kotac u zraku). Ja sam si zamislio da bi se ja nogom odgurnuo i onda upalio motor da on nastavi dalje, i napravio sam tako, i motor me malo pogura al usporava i na kraju stane i zgasi se

Baterije su 3S (2 u seriji) 3Ah svaka. Bile su kolko znam pune, a u 5-10min testiranja su se ispraznile. E sad, dal mozda netko moze reci sto bi mogao biti problem? Zasto on mene neoze voziti uz redukciju 1:4.5 i 26cm promjer kotaca? Proracunata max brzina je 28km/h, a moment visestruko dovoljan da me pogoni..

MOTOR: http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=18184
ESC: http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=28888

Re: Romobil na elektro pogon

Reply #33
Hmmm nisam gledao izračun, ali brushless motor ima prilično malen moment na niskim okretajima. Možda redukcija nije dovoljna? Posudim wattmetar ako može pomoći.

Odg: Romobil na elektro pogon

Reply #34
Hvala :) mislim da bi mi bio od koristi. Gdje si u ZGu? Ja vrbik. A moze biti nesto s postavkama ESC-a?

I ja sam nesto namotavao po sobi sa silkom utege na motor, i dobio sam da mogu dic 2kg namotavanjem na 10mm osovinu, sto je 1Nm. Redukicija je 4.5=4.5Nm najmanje. A ovo neznam dal je tocno, al dobio sam da je moment potreban za svladavanje i konstantnu voznju na takvom kotacu 1.5Nm...

Odg: Romobil na elektro pogon

Reply #35
Ustvari radi se o jednom malo vecem problemu :SS
Baterije nisu bile do kraja ispraznjene ipak, al mislio sam da jesu jer kad sam dao gas (kotac je u zraku) motor je samo malo poceo trzat kao da nema snage da se okrene.

ALI! Sad sam stavio potpuno pune baterije i isto tako se ponasa ! Jel moguce da je ESC otiso? Kako? ni mrvicu nije bio vruc, i nijednom nije davao neku moguce veliku struju duze od 2 sekunde, a kolko ja znam ima i prekostrujnu zastitiu ugradenu??

Odg: Romobil na elektro pogon

Reply #36
Provjeri žice, lemove, konektore... od reglera do motora.
Motor se trza kad radi na 2 faze.

Odg: Romobil na elektro pogon

Reply #37
Ako trza moguce je da je otisla jedna faza ili na motoru ili na ESC-u,mozes probat otvoriti motor i vizualno provjeriti sve zice  ;)
FrSky Horus X10
Extreme Flight Extra 300 88",2x SebArt Angel S50e,SebArt Katana S30e,NPM Yak 54,Piper PA 38,Cessna 747,Protech Alpha 180,Align T-Rex 450 V2

Odg: Romobil na elektro pogon

Reply #38
Nadam se da nije ovo, tj. mrziti ćeš me ako sam u pravu: ???

E, još jedna stvar: 100A ESC ti nije dovoljno, jer u momentu uključenja kada eletromobil stoji - pa dok krene ima nevjerojatno visoku 'poteznu' struju i spaliti će svaki modelarski ESC !  Npr. vidi ovaj, 300A ESC:
 http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__25608__Turnigy_Fatboy_V2_300A_ESC_4_15S_OPTO_.html
 
 za njega jasno kažu:
 
 WARNING
This ESC is suited to R/C model applications only. Do not attempt to use it to power Push Bikes, Mountain boards, go-karts or similar machines. The programming logic is only designed for R/C Plane and Heli use. No warranty will be offered for incorrect use of this item.
Damir

 

Odg: Romobil na elektro pogon

Reply #39
Nadam se da nije ovo, tj. mrziti ćeš me ako sam u pravu: ???

E, još jedna stvar: 100A ESC ti nije dovoljno, jer u momentu uključenja kada eletromobil stoji - pa dok krene ima nevjerojatno visoku 'poteznu' struju i spaliti će svaki modelarski ESC !  Npr. vidi ovaj, 300A ESC:
 http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__25608__Turnigy_Fatboy_V2_300A_ESC_4_15S_OPTO_.html
 
 za njega jasno kažu:
 
 WARNING
This ESC is suited to R/C model applications only. Do not attempt to use it to power Push Bikes, Mountain boards, go-karts or similar machines. The programming logic is only designed for R/C Plane and Heli use. No warranty will be offered for incorrect use of this item.
Damir

 
Ja upravo razmisljam o ovome, kad me ti preduhitri...

Odg: Romobil na elektro pogon

Reply #40
Diogen, nisi u pravu :)

Ja sam zice od motora i reglera spojio privremeno papagajkama (koje imaju jako tanku zicu) jer sam mislio kupiti bullet connectore, al nista od toga, kad sam skuzio da se jedna zica rastalila, fino sam ja to zalemio sam AVG10 :D
Onda sam otiso dole isprobat pa mi je motor kolko je jak je provrtio stezni spoj kako je bio spojen lancanik na kotac (al jako los stezni spoj). Onda sam opet otiso doma i zamjenio kotace, i premjestio zupcanik

E, ovo je nevideno !!! Prakticki se nemoram ni pogurnut, on pojuri da se nemre opisat. Kad idem nekom brzinom ajmo rec 20km/h i dam malo naglije gas, on ima tolku akceleraciju da me tak pogurne da se moram jako drzat da nebi pao. Nevideno !!!!

Baterija je izdrzala za kolko sam ja izracunao 3.6km, sto je za 3Ah 24V savrseno !!! A ugradit cu 15Ah baterija, znaci oko 20km voznje :))))

Sutra cu stavit video i probat izmjerit max brzinu. Nemrem gledat mob dok vozim :)

Odg: Romobil na elektro pogon

Reply #41
I da, moram ugradit stvarno dobre i jake diskove, jer velim, ovo je ludo kako dobro ide. Jednom sam htio stat a nisam ugasio motor do kraja i jedva sam ga zaustavio, moro sam trcat za njim. I u sobi ga idem probat a on se zabije u vrata svom snagom (fala bogu nije bilo stete :D)

I moram se sad pocet bavit elektronickim djelom jer ovo nije jos za voznju...Ja to vozim sa servo testerom za sad, al vec je namontirana rucica s gasom (kao potenciometar) al treba to jos spojit na arduino, isprogramirat itd..

Re: Romobil na elektro pogon

Reply #42
Odlično! I ja sam nekoć bio naučio da ne možeš veću struju gurati kroz loše spojeve i tanke žice. Skoro požar napravio :-)

Odg: Romobil na elektro pogon

Reply #43
Evo, malo detaljniji info: max brzina je 27km/h potpuno konstantna :)

Prijedeni put sa 3Ah: 2.2km kolko sam uspio izmjeriti. Pritom sam bat imao spojenu na onu zvizdalju da zvizdi kad je prazna i tad sam prestao voziti. Planiram kupiti baterije da ukupno imam 15Ah, sto znaci da bi mogao proci oko 11km sa jednim punjenjem