Skip to main content

Topic: Jedno pitanje: 3D indoor prerada (Read 3704 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Jedno pitanje: 3D indoor prerada

Nisam znao kako formulirati naslov ove teme, ali ću pokušati objasniti.

Uzmimo recimo ovaj avion:

http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1119161&highlight=sbach

Zanima me, koliko bi uticalo na let kad bi se radila prerada na puni trup aviona. Što se tiče dimenzija, sve bi se radilo prema planu, jedina razlika bi bila u trupu. Znam da bi ukupna težina bila veća, ali tome bi se prilagodio setup aviona. Pošto površina krila ostaje ista, vjerujem da bi i CG ostao isti, ali to je samo moje razmišljanje.

Hvala unaprijed

Odg: Jedno pitanje: 3D indoor prerada

Reply #1
Mislim da bi težina bila puno veća (u omjeru sa sadašnjom)...CG sigurno ne bi ostao isti pošto ne bi išla ista količina materijala na sve dijelova aviona...to je kao da naprijed staviš još tri komada stiropora, otežao si nos.
Let aviona nije definiran samo setupom, tj. jačinom motora iliti potiskom već i wing loadingom iliti opterećenjem na krila. U prijevodu, ako je pretežak, letil bu ko cigla s jakim motorom, a to za 3D nikako nije poželjno.

Ovo je moje mišljenje, ne znači da je točno ali eto pokušavam pomoći :)


Odg: Jedno pitanje: 3D indoor prerada

Reply #3
Thx na pomoći i razmišljanju. Što se tiče položaja CG-a, zar nije on u ovisnosti o obliku i površini krila? Ako bi ona ostala ista onda bi i položaj CG-a trebao biti isti. To je samo moja pretpostavka. Još sam ja zelen. Što se tiče opterećenja na krila, to sigurno ne bi bilo isto ako se radi puni trup.

Netko je već radio preradu Extre 300 na tu foru, sad sam se sjetio, ali mislim da nije bilo postova kako je taj let prošao. Budem pogledao.

Odg: Jedno pitanje: 3D indoor prerada

Reply #4
Tako je, CG ostaje na istom mjestu ali avion više neće biti u balansu, to sam htio reći možda sam se nespretno izrazio :)

Možeš reći: CG je tu (tu avion mora bit u "nuli)
ako ga drukčije opteretiš, pa je težak na rep, pomaknuo si CG iza. :) Nadam se da je jasno :D

Odg: Jedno pitanje: 3D indoor prerada

Reply #5
Puno veci gust je taj 3D letit kakav je, a steta kod pada nikakva. Pun profil EDGE-a ima svoje nacrte.

Apsolutno, no svašta čovjeku pada na pamet, tako je meni i ovo palo. A bojim se da će i avion  :D

Odg: Jedno pitanje: 3D indoor prerada

Reply #6
Tako je, CG ostaje na istom mjestu ali avion više neće biti u balansu, to sam htio reći možda sam se nespretno izrazio :)

Balans, tako je. To bi mogao biti veliki problem.

Odg: Jedno pitanje: 3D indoor prerada

Reply #7
Ako si možeš dopustiti, napravi velikog Edgea (full fuse). Nacrti su stvarno odlični, avion leti super, jedini mogući problem je što je prevelik za dvoranu :)

Odg: Jedno pitanje: 3D indoor prerada

Reply #8
Jedan Edge uskoro kreće u izradu sa RcGroupsa, Full Fuse, a Extru koju sam spomenuo prije je napravio Boky, naslov teme je: *Extra 300*

Odg: Jedno pitanje: 3D indoor prerada

Reply #9
Jedan Edge uskoro kreće u izradu sa RcGroupsa, Full Fuse, a Extru koju sam spomenuo prije je napravio Boky, naslov teme je: *Extra 300*

DemonGTI nacrti?

Odg: Jedno pitanje: 3D indoor prerada

Reply #10
Tako je, CG ostaje na istom mjestu ali avion više neće biti u balansu, to sam htio reći možda sam se nespretno izrazio :)

Možeš reći: CG je tu (tu avion mora bit u "nuli)
ako ga drukčije opteretiš, pa je težak na rep, pomaknuo si CG iza. :) Nadam se da je jasno :D

Što se tiče CG-a i gotovog modela to mi je sve jasno. RTF i da je u vagi.  :)



Odg: Jedno pitanje: 3D indoor prerada

Reply #13
Tu sam temu par puta pročitao od početka do kraja. Let je odličan.

Odg: Jedno pitanje: 3D indoor prerada

Reply #14
Hvala....ak ces trebat kakvu pomoc oko izrade, javi. Ima par dijelova na kojima sam zazujao :D