Skip to main content

Topic: Ljubitelji elektromotornih jedrilica (f5j) -za razmisliti ;-) (Read 24038 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ljubitelji elektromotornih jedrilica (f5j) -za razmisliti ;-)

Rekord još nije priznat tj. tek je u postupku, no prema navedenom svaka čast momcima. Kako motor mora raditi 98% vremena, ispada da je pomoć termike neznatna (ili ko 3,14zda tek toliko vrtiš elisom da se prizna).

Neki elementi ove konstrukcije su mi jasni: model izgleda kao Quinetic, UAV Britanskih zračnih snaga, pogon je LiIon (ispada da lijonke imaju boji odnos kapacitet/težina nego lipice; (lipice pak imaju prednost kada trebaš povući  2345 ampera odjednom).

Konstuktivni elementi su više nego jasni, gotovo da bi mogli reproducirati model sa malom greškom (profil?) , već sam nabavio 4 kom 18650 da provjerim te batke (mislim da i naši multirotor majstori testiraju iste??), ali nikako da shvatim zašto ne koriste konfiguraciju letećeg krila koje je aerodinamički najisplatljivije (nema otpora repnih površina) i time bi uz manju potrošnju struje mogli duže letiti ?

Svi oni koji imaju neki odgovor na ova pitanja, neka saznanja ili se žele udružiti u 'modelarsku zločinačku organizaciju' koja bi u slijedećih jedno 10-tak mjeseci probala malo duže letiti jedan zajednički elektro-projekat - slobodno neka se jave ! ;)
Damir

Odg: Ljubitelji elektromotornih jedrilica (f5j) -za razmisliti ;-)

Reply #1
Izgleda kao A-2 jedrilica (na steroidima).
Trex 550E 3G, PA Bandit, HK Y-3 Tricopter
Futaba 9C, Jr MC-20

Odg: Ljubitelji elektromotornih jedrilica (f5j) -za razmisliti ;-)

Reply #2
takvo nesto slicno smo radili na strojarskom fakultetu . :D :D :D :D

Odg: Ljubitelji elektromotornih jedrilica (f5j) -za razmisliti ;-)

Reply #3
samo batke dođu oko 2100kn,
a prop i motor ne znam, nisu napisali podatke ali veliki je promjer(61cm!) pa sigurno i to nije jeftini HK setup...
kaj bute radili istog ili skalirali na manjeg da ispadne jeftinije?

a u toj konfiguraciji, 9P daju prek 45A van bez beda, a pošto govorimo o 5S, to je oko 900W snage, bez da se znoje.

no jasno, to uopće nije bitno, jer kao i kod multija za takve namjene, tu su struje mnogo mnogo manje.
oko 0.05C, pošto leti skoro 20 sati...

ali sigurno mi se više sviđa ovakav pristup na brutalnu snagu (baterija), nego čačkanje termike pošto je to s termikom fora oko sebe, pa kada iscuriš došetaš se do modela i ajmo dalje, i to bez dodatne mase fpv opreme!

a za fpv upotrebe, je bilo benzin bilo batka puno bolja, jer ako si došao negdje, znaš da buš se tako i vratio,
bez da pola godine čekaš idealne uvjete kao što su to priznali 'termički' FPV-ejci,
di em moraš skakati od stupa do stupa i vrtit se dosadno u krug da nabereš opet izgubljenu visinu, za skok do drugog stupa,
pa tako let za istu udaljenost traje i do 3-4x duže.
a ak ne napikneš nešto, imaš zagrarantiranu akciju traganja za modelom  :)

Odg: Ljubitelji elektromotornih jedrilica (f5j) -za razmisliti ;-)

Reply #4

Odg: Ljubitelji elektromotornih jedrilica (f5j) -za razmisliti ;-)

Reply #5
Zgodna efikasnost pogona

if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }

Odg: Ljubitelji elektromotornih jedrilica (f5j) -za razmisliti ;-)

Reply #6
Nisam pomišljao na nekakve rekorde ili na replikaciju ovog modela taman i u skali 1:2 ,  nego me jednostavno zanima da li ima interesa za jedan zajednički projekat gdje bi pokušali napraviti jedan let trajanja npr 8 sati.
 
 Ja sam išao do 3 sata, sam samcat i to je za poluditi što od dosade (jer si sam i nitko ti ne može ni kavu dodati iz termosice) što od grčeva u vratu i rukama na stanici.
 
 Zapravo, ništa nas ne sprečava da napravimo zagija od 200 cm raspona, obljepimo laminacijskom folijom, stavimo efikasni setup i mijenjamo se svakih pola sata.
 
 Ono što tu ne igra, to je potrpati brutalnih tonu baterija u model i očekivati da će to letiti satima: ne ide bez proračuna i mjerenja potiska i struje pri kojoj se održava barem visina.
 
 Trošak nije problem, odlučimo li se za 6S setup, svatko od nas ima nekoliko 3S2200 i visokonaponski ESC, ostaje samo za nabavu motor, spiner i elisa (getriba').
 
 Dakle traži se zainteresiranost i dobra volja - možete je izraziti i meni na PP  ;)
 
 Damir
 
 

Odg: Ljubitelji elektromotornih jedrilica (f5j) -za razmisliti ;-)

Reply #7
U svjetlu ovog postignuća, ostvarenog prije više od desetljeća:
http://rc-soar.com/wr_duration/index.html
osamsatni let ne bi smio biti neuhvatljiv san!
Nešto je u zraku...
Multiplex Profi mc3030 - 22 years of excelence and counting...
Siniša

Odg: Ljubitelji elektromotornih jedrilica (f5j) -za razmisliti ;-)

Reply #8
Hvale vrijedan rekord,
ali to su kruške i jabuke ako nisam nešto previdio,  ::)
linkao si model bez motora na padini uz konstantni vjetar s oceana, pa su samo držali model na mjestu kao da su zmaja zavezali špagom, jest, trebalo je povremeno korigirati smjer, da ga vjetar ne okrene...

ali nije letio u daljinu ni ništa slično,
diogen planira aktivno letjeti što duže, bez pomoći uzgona na padini.

Odg: Ljubitelji elektromotornih jedrilica (f5j) -za razmisliti ;-)

Reply #9
Kolika je prazna težina 2 metarskog Zagia?
if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }

Odg: Ljubitelji elektromotornih jedrilica (f5j) -za razmisliti ;-)

Reply #10
Moje baterije su ti na raspolaganju, Renato mislim oko 250-300 g s folijom.
Spektrum dx7s i razni modelčeki


Odg: Ljubitelji elektromotornih jedrilica (f5j) -za razmisliti ;-)

Reply #12
Mislio sam na prazan - znači stiro + folija - bez ičega drugog.
if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }

Odg: Ljubitelji elektromotornih jedrilica (f5j) -za razmisliti ;-)

Reply #13
Mislio sam na prazan - znači stiro + folija - bez ičega drugog.
Računam 600-800 grama ovisno čime je obljepljeno. Mislim da bi se moglo i manje ako se upotrijebi staklo i vakuum.

Kod mog XL-a (140 cm)  jedna polovica u staklu (50 gramsko + 160 gramski d-box) je oko 100-110 grama.
D.

Odg: Ljubitelji elektromotornih jedrilica (f5j) -za razmisliti ;-)

Reply #14
Optosti ali to je fakat puno, ja sam mislio najviše 450 g, nemora to biti tak jako da izdrži neznam kaj.
Spektrum dx7s i razni modelčeki