Skip to main content

Topic: Test novog katamarana (Read 6180 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Test novog katamarana

Jučer smo konačno isprobali moj čamac, nakon dugih mjeseci priprema. Testiran je na 3S baterijama, prop 34 i 37. Video je sa manjim propom i zato skače na full gasu, kad smo stavili 37-icu prestao je skakutati. Testiranja raznih setup-ova slijede.
Evo i video prve vožnje.

http://www.youtube.com/watch?v=KPENqWj2OKk&feature=youtu.be

Odg: Test novog katamarana

Reply #1
Mozda ti skakuce zbog kuta i dubine na osovini. Ja sam na svog isto stavio 35mm/3.

Odg: Test novog katamarana

Reply #2
Koji je trup u pitanju? Koji motor? Koji ESC?

Odg: Test novog katamarana

Reply #3
I mene zanima setup  :)

Odg: Test novog katamarana

Reply #4
Dakle trup je domače proizvodnje (kopija od trupa sa R2 Hobbies), od elektronike je slijedeće:
 - motor CN SKYHOBBY B4465 (2700KV, 2590W) - malo previše KV-a ali to je došlo u paketu sa čamcem
 - regler BIRDIE 125A (No BEC) - jeftinjara sa HK, ide do 7S, za sad bude poslužio
 - IC 78S05 na hladnjaku spojen na 2S 1000mAh 20C (5V za napajanje elektronike) - za sad radi super, kasnije ide neki 3A vanjski BEC
 - baterije su 2x ZIPPY 3S 4000mAh 40C  - za sad isproban samo na jednom setu (3S) ali planiram ih puknut u paralelu.
 - flex shaft 4mm - nisam uzimao veće jer nemam namjeru rušiti brzinske rekorde, a jeftine su
 - propeler - e sad to je nauka, nisam našao da je itko stavio taj motor u čamac pa isprobavam.
Ovo na videu je 34mm2P, kasnije sam stavio 37mm2P i više nije skakutao, smirio se (brzina je faktor). Imam još 2 elise za isprobati na 3S setupu i vidjeti optimalni. Motor je čak i dobar jedino smo morali stanjiti osovinu sa 6mm na 5mm jer je bila lagano spigana ??? . Za sad se ne grije ništa, nakon 5 minuta vožnje je lagano zagrijan. Plan je isprobati 4S i 6S ali trebam jači regler, mislim da ovaj ne bude izdržao.


Odg: Test novog katamarana

Reply #5
Setup sasvim uredan, 2700kv na 6s je malo puno ali sa 34mm je ok. esc 120A je dovoljan ali sto se tice motora nebi ga trebao silovati preko 100A :)
Dali si trup sam radio?

Odg: Test novog katamarana

Reply #6
Napisao si u paralelu, to si mislio ili misliš u seriju na 6s?


Jer 6S ti bu previše za 2700kv, to bu ti vuklo 300A (ne znam točno ali nisam puno fulao)

Odg: Test novog katamarana

Reply #7
heheheeh pa ja mislio da je napisao u seriju :D
Može to voziti na 6s samo mora ograniciti gas na da ne ide preko cca 100 ampera, naravno ako mu se oko toga da zezat.
Ja bi osobno išao na 4s baterije.

Odg: Test novog katamarana

Reply #8
I ja isto. No 2700kv i 4S = debelo preko 150A, ovaj ESC će se pretvoriti u magični dim.

Odg: Test novog katamarana

Reply #9
Ovak, budući da nisam mogao birati motor jer je taj bio u paketu sa čamcem, za sad ostaje taj. KV je prevelik (cca. 2000 KV bi bilo idealno za 6S setup) tako da za sada dok ne nabavim jači regler ostajem na 3S i 4S setupu. Za 4S i 6S setup trebam 180-200A regler i onda ide ful gas bez beda ( VxA=W, tj. 23,4V(uzmimo 3,9V po čeliji) x 110A= 2590W - za 6S). Naravno da je to u teoriji i bez raznih faktora koji utječu na dobivanje željene snage (otpor vode, flex osovine, kut pod kojim je savijena itd). Naravno da treba i odgovarajući prop odabrati. Nadam se da će za vikend biti lijepo vrijeme jer ćemo isprobavati razne kombinacije da vidimo kaj radi dobro i ne pregrijava se. Ako imate vremena dođite sa brodovima pa ćemo se vozikati i isprobavati. Javim još kada idemo (ako bude vrijeme OK).

Odg: Test novog katamarana

Reply #10
Eh da i još jedna bitna stvar što se tiče ovog motora, piše u data sheet-u da navedenu snagu razvija na 10S ! Znači na manjim naponima snaga osjetno pada tako da ne treba 300A regler jer ne može postiči punu snagu ( recimo da na 6S setupu ima cca. 1,5KW, onda proizlazi 23,4  x 66=1554 ili 22,2 x 70=1554). Ove brojke nemojte uzimati zdravo za gotovo jer nikad nije tako kak si ja zamišljam.
Evo ovaj motor je u igri: http://skyhobby.en.alibaba.com/product/521271901-212804274/B4465_KV2700_inrunner_brushless_motor_for_rc_model.html.

Odg: Test novog katamarana

Reply #11
Ne ide to tako bas. Motor vuce struje onoliko koliko ga opteretimo a ne onoliko koliko pise u uputama. Drugim rijecima ta snaga koju su oni ispisali nema veze s mozgom.

Stavi neki ampmetar pa izmjeri koliko ti vuce, ovako samo pricamo napamet.

Odg: Test novog katamarana

Reply #12
Pa i nije baš tako da vuče kolko mu daš, imaju oni ograničenje do kolko mogu (testirano na autima). No sve to pričamo napamet, stavil bum ampermetar da vidim kolki je strujni peak (nemam telemetriju niti FPV opremu da pratimo uzivo kaj se događa) pa bumo bili pametniji.

Odg: Test novog katamarana

Reply #13
Pa i nije baš tako da vuče kolko mu daš, imaju oni ograničenje do kolko mogu (testirano na autima). No sve to pričamo napamet, stavil bum ampermetar da vidim kolki je strujni peak (nemam telemetriju niti FPV opremu da pratimo uzivo kaj se događa) pa bumo bili pametniji.
To sto ti Shimpa govori je tocno!
Za primjer uzmi svoj čamac stavi elisu 35mm na 4s i izmjeri koliko vuče pa onda je zamjeni s elisom 45mm pa opet izmjeri. Samo pazi da se ne zapuši ;)

Odg: Test novog katamarana

Reply #14
Pa i nije baš tako da vuče kolko mu daš, imaju oni ograničenje do kolko mogu (testirano na autima). No sve to pričamo napamet, stavil bum ampermetar da vidim kolki je strujni peak (nemam telemetriju niti FPV opremu da pratimo uzivo kaj se događa) pa bumo bili pametniji.

Hi,hi,i za moj moror (bivši) je pisalo max 80A,a stopil se YEP150A u dva navrata,a lemio sam duple žice,spajao dodatne kapacitete,smanjivao prop...
Bumo vidjeli novu kombinaciju u subotu!
Spektrum DX8
Predator 650,Robocat 270,Dji Mavic air,Omei2000EP,Flamingo,Cyclone-E,Curare 40,Nemesis 60,MPX funracer,Mustang,WotXL,Meridian