Skip to main content

Topic: Pomozite pravom modelarstvu (Read 28469 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Pomozite pravom modelarstvu

Reply #60
je, ok kuzim da vas malo jebemo sa multijima ali sta ces, svijet ide dalje a strast prema njima ne popusta
[attachimg=1]
"Droneri"...ne mogu odoliti, da ne zalijepim ovu fb sliku sa "Planet-Soaring-a"

p.s.
morao sam skocit sam sebi u usta i objasnit jos svoj prethodni post u kojem sam iznio svoj osobni stav u vezi trenutnoga stanja na forumu, opcenito u modelarstvu odnosno ovoj ekspanziji ''zrakomlata''... nije da imam osobno nesto protiv ili umanjujem bilo ciju vrijednost, stovise cijenim i postujem svako znanje vas nadarenih samograditelja i pilota poput Zed-a, Ironic-a...i naravno ostalih da nekoga nenamjerno ne izostavim te koji ste nedavno na tekmi u Mađarskoj dokazali da imate potencijala i talenta, a ja vam drzim palceve i navijam za vas i na slijedecim eventima.
Naravno da tehnika i razvoj uzasno brzo napreduju i to je nezaustavljivo, a samim time mijenjaju se i trendovi među nama "hobistima", a ja si u sebi mislim: "sva sreca, da ova revolucija nije pocela prije nekih 20-ak godina dok sam danonocno igrajuci igrice lomio tipkovnice i bacao joysticke kroz prozor..." jer bi tada sigurno i ja izgledao kao jedan od ove dvojice na gornoj slici :D
Idalje stojim iza toga, da je slijedom trendova i tehnoloskog napretka ovaj forum evoluirao u DronFreak jer je ogroman dio postova u vezi Phantoma, Inspire-a i ostalih RTF "zrakomplata", koji nemaju veze s modelarstvom niti njihovi operateri za vrijeme navođenja istih nisu modelari  ;)
Za kraj ako mozda jos netko nije upoznat, kolega Huco je prije par mjeseci objavio kako su postavili specializiran forum namijenjen iskljucivo besposadnim/bespilotnim sustavima: http://crouav.freeforums.net/

Odg: Pomozite pravom modelarstvu

Reply #61
Kog boli k za drugi forum....


Vi koji vozite prave modele aktivirajte se jace i organizirajte i prestanite kenjat :D
Beloviću ovo nejde tebe :)

Odg: Pomozite pravom modelarstvu

Reply #62
Nego sta da ide i njega.
Nek izvoli vise postat :)
Posljednji model:
Sin V1: tezina: 7500 g, raspon: 70 cm, gorivo:mlijeko, kapacitet rezervoara: sve veci, izdrzljivost: 0-24

Odg: Pomozite pravom modelarstvu

Reply #63
 Nisam se htio uključivati u ovu temu staru eto godinu dana, al vidim da se opet pokušava nametnutni i potencirati ta navodna podjela koja se već godinama provlači kroz ovaj forum. To jednostavno nije dobro!
Stariji članovi će se toga prisjetiti a počela je biti izraženija pojavom prvih multirota kod nas. Sjećam se kao danas kada je Dr. Tom došao na livadu držeći u ruci drveni triki, ponosno pokazujući da tri letvice mogu stabilno letjeti. Reakcije iskusnih kolega možete samo zamisliti, a slične su onim današnjim. Znamo gdje smo danas, a od tada je prošlo tek nekih šest godina. Ovo isfuravanje teze tko je a tko nije modelar je vrlo štetno kao i svaka podjela koja se nameće na bilo kojoj razini društva. Sjetimo se čemu je to kroz povijest sve vodilo, a što one i danas rade našem društvu. Uz loše pokušaje spinanja i zamjena teza u pozadini je ipak samo mao povrijeđenog ega i nemogućnosti prilagođavanja novome vremenu i tehnologijama - manjak interesa nove publike za stara rješenja. Vidim to kod nekih starijih kolega, ne svih. Za mene je to donekle razumljivo jer biologija radi svoje – vid, refleksi, percepcija, sve se to s vremenom, nažalost, mijenja na lošije.
Uglavnom, kada smo počeli sami izgrađivati multije i tada su pljuckali sa strane po nama i to bez ustručavanja – to nije modelarstvo, to stoji u zraku i takve i slične nebuloze. Nismo odgovarali na to. Šteta što nisu probali sami prije šest godina dizajnirati multirotor, učiti letjeti na njemu, satima i satima ga na livadi podešavati, u hodu učiti o novim tehnologijama, usvajati nova znanja ponajviše putem neta jer domaće pameti nije bilo, itd, itd.
S čime smo tada raspolagali vidi se i po ovoj snimci moga prvog quada od prije gotovo 6 godina.
 https://www.youtube.com/watch?v=q2k0g-s0nRw
 Tada su nam uz alu cjevi, 3 žirca vrh bile kutije od cd-ova za zaštitu elektronike. Trebalo je s tim izači na kraj (snalazili smo se kako smo znali i mogli), a pogotovo s vrlo čudljivom i ne rijetko opasnom elektronikom. Svatko kome se heksa flipala ispred nosa u djeliću sekunde zna o čemu govorim.. :)
Godinama smo dalje sami crtali, rezuckali smišljali dizajne i kako te "cigle" učiniti još efikasnijama - a to nije baš tako banalno kako se tu želi prikazati. Al ne, za njih ni tada nismo bili modelari. To i dalje nije bilo modelarstvo. Čudno zar ne, rekao bi netko sa strane. Ubrzo je veći broj ljudi shvatio mogućnosti i potencijal novih hoby letjelica. Poslovnjacima je odmah bilo jasno kojim će smjerom ići dalje i to su napravili. Nama hobistima je ostalo da usvajamo novu tehnologiju koja se, bogu hvala, rapidno razvija, te je usvajamo i integriramo u svoje letjelice. Priča se dodatno za naše "prave modelare" komplicira pojavom gimbala koji su omogućili u početku ne tako stabilne, a danas, pa bez ustručavnja možemo reći, i savršeno stabilne video snimke iz zraka. To je naravno dovelo do nove "revolucije" i popularnosti multija globalno. To je mnogima postao profesionalni alat – sredstvo zarade i to ne male. To je postao, nažalost, i novi povod podjela i na ovome forumu. Spinanja, plašenja, dezinformiranje pa sve do međusobnog prijavljivanja regulatoru kojemu svjedočimo danas. Za tu se svrhu čak nerijetko koristi i ovaj forum i može biti sramotna tema za sebe.
Nije prošlo dugo i pojavila su se gotova multi rješenja koja za daleko manje novca daju daleko više od onoga što možeš sam napraviti. Za mene logičan razvoj događaja. Industrija, kapital, što god, radi svoje i to je vrlo normalna stvar. Nedostatak vremena, uvjeta, promjena životnih situacija (najčešće osnivanje obitelji, mala djeca – novi životni prioriteti) nerijetko su razlog za prelazak na takva rješenja. Globalna masovnost multija i različita primjena istih dovela je do potrebe i zakonske regulative. Logično i potrebno. U tom trenutku "pravim modelarima" to daje novi argument sipanja drvlja i kamenja na korisnike multija jer eto oni su sada krivi jer oni više neće moći letjeti kao do sada. Opet naravno krivo. Ako ne radiš probleme kao i do sada neće ti niko ništa. A letjet ćeš i dalje tamo gdje letiš, a letiš po nekakvim kanalima, nasipima!? Zašto je tome tako neka nam daju odgovor stariji iskusni "pravi modelari". Kod nas je, nažalost, malo klubova koji funkcioniraju. (ne svima, čast izuzecima i nek mi ne zamjere oni koji su uređeni i dobro funkcioniraju). Pitam se zašto je tome tako? Došlo je do toga da se  pokušavaju rentati neke privatne livade. Sorry, kao što je netko tu već napisao – veliki avion mi skuplja prašinu jer do piste i nazad trebam gaziti XXX kilometara, a multi je uvijek spreman za let u gepeku. E, to je stvarnost, koju znam da pojedincima nije lako prihvatiti. Ajde, učinite nešto da se to promijeni!
Istodobno, za vrijeme razvoja multija kod nas nisam primjetio neki odmak kod naših "pravih modelara". Iskreno očekivao sam više – neku inovaciju na područjima kojima se bave desetljećima, usvajanja novih tehnologija izrade i sl. Čast iznimkama, a njih ima, a oni se uglavnom ne bave ovakvim temama. Kroz ovaj hobi sam vidio svega i svačega. Od vrhuhskih modelara, dizajnera, inovatora, elektroničara, programera, vrhunskih pilota, ali i "pravih modelara" koji su po 6 mjeseci razmišljali kako će ugraditi servo u svoje krilo ili do besvjesti radili jedan te isti model – kršili ga na prvom letu i dok sve ne bi razbili ne bi odlazili doma. Jasno mi je. Sutra bi opet imali što raditi u životu. Njihova stvar. Poštujem. Ali to ne bi bio problem da takvi za sebe isto također misle da su "pravi modelari", a ovi drugi nisu. I tako unedogled.
Napisao sam ovaj malo poduži post jer već godinama se pokušava nametnuti ta podjela na ovome forumu. Često su se koristile ružne kvalifikacije i dolazile su uglavnom s jedne strane. Osobno mislim da to nije potrebno niti je zdravo. Ako netko ima problem s novim tehnologijama to je njegov osobni problem. Konstruktivnije i plodonosnije će biti da s novim sadržajima privuče novu publiku. Primjeniti nove tehnologije na "starim šasijama" je isto tako jedan od mogućih načina. Isto tako treba biti realan i u skladu s vremenom jer vrijeme čini svoje. Podatak o broju klikova u racing team temi sam za sebe dovoljno govori. Brojka je sada jako blizu 300 tisuća klikova – 282.954.  Ljude to jednostavno zanima.

Ako je prvi put kupio rtf, razbit će ga, pa popraviti pa pitati kako što, informirati se kod kolega i na netu. Uskoro će shvatiti da i "najomraženiji" Fant ima opciju za manualno letenje pa ako želi može letjeti samo na žircima. Zarazit će se i uskoro sam raditi svoj mini za jurcanje, a Fanta koristiti za mirne i uvodne kadrove svoga video uratka s kojim želi prikupiti što veći broj jubito klikova, zaraditi koji novčić i uložiti dalje u opremu. To vidimo stalno i na ovom forumu. I to je OK.
Okanimo se stalnih kvalifikacija, procjenjivanja drugih pa čak i pokazivanja na izlazna vrata ako mislimo da ne zadovoljavaju neke naše standarde. Na to nitko nema pravo pa čak ni "pravi modelari".  ;)
Svima želim što više mirnijih letnih dana.


 
Toni


 


 
 


 

 

Odg: Pomozite pravom modelarstvu

Reply #64
Pa nagradno pitanje je glasilo:
Nagradno pitanje - što je to pravo modelarstvo i tko je to pravi modelar?
.....gdje je nagrada :-\ :-\ :-\ :-\ . Nemoj se sad izvlačit kada treba prograsit pobjednika :D
Futaba 6EX 2,4 , Taranis X9D Plus
SkyWalker 1.68 DIY, Zagi 1,6m, SkyVan SC7 DIY, Mini 250

Odg: Pomozite pravom modelarstvu

Reply #65
Tehnologija i nova znanja kroz povijest dovode do toga da neke stvari polako izumiru, tako da i naš hobi neminovno slijedi te trendove.
Uostalom, gdje su nestali silni postolari, bačvari i drvodjelje, da ne kažem urari....pojela ih tehnologija. Ove prve, masovna strojna proizvodnja, ove druge isto + još novi materijali poput plastike..ovi treći...sada su svi satovi digitalni, ide se na integraciju sa mobitelom pa već ima i smart satova....dakle, mehaničkih ima sve manje i manje, a ovo što ima se opet proizvode strojno.

To se zove napredak, ostane samo hrpica entuzijasta koji se bave starim poslovima i starim načinima izrade, koji to rade isključivo iz ljubavi.
Ovdje treba ići potpis - no ja sam nepismen.

Odg: Pomozite pravom modelarstvu

Reply #66
I ja sam takodjer protiv nekakvih uslovnih podjela! Zajedno smo jači, ako se podijelimo na forume kao pod-interesne skupine, svi će propasti jer smo mala zajednica i jedva da možemo jedna forum održati na životu.

Isto, nije mi jasno što je to "pravi modelar" ?

Kao i u svakom hobiju vremenom se stvore određene teme-triper-kombinacije gdje tipovi izdr****u određene nebuloze koje nemaju veze sa pameću niti sa fizikom/matemetikom/pshilogijom/kemijom/biologijom nego samo sa psihijatrijom... :D ali ne treba se obazirati na to , nismo ni mi sveci.

No , ono što me sa jedne strane oduševljava (jer jednostavno to postoji "kod nas") a sa druge strane me čudi jer ekipa baš ne "šljivi" činjenice poput:

-imamo prvaka Svijeta i Eu, te još jednog dvostrukog prvaka Eu koji nisu članovi ovog foruma.....zašto ?
- na Friku postoje članovi sa izutetno velikim znanjima iz pojedinih područja (nije bitno kojih) u ovom našem hobiju, ali su frustrirani gnojenjem od strane motheruckera  jednostavno prestali postati..time smo svi izgubili.
- da li je netko primijetio da je jedan član na Friku napravio svoj soft za FlightController i uspješno ga testirao u praksi ?
-Varadero i Wespen (možda i još netko neka mi oprosti ako sam ih izostavio) su  se izuzetno potrudili da napišu odlične tutorijale za početnike- i dalje imaš redovito ista pitanja ljudi koji nalete i učlane se u forum.

U tome je dakle problem: ako nije neko sranje ili ako nije nešto što većinu interesira - no public attention i time se oblikom Foruma ponekada gube vrijedni podaci koji se skrivaju u nekom temama.

Eto,

toliko od mene, vozite pažljivo vaše multije/helkače/motornjake/jedrilice...

Damir

Odg: Pomozite pravom modelarstvu

Reply #67
U potpunosti se slazem s Tonijem i Diogenom,zasto uvijek moraju postojati neke tenzije i razne podjele,ko sto voli nek se tim bavi,forum ima rubrike i onaj kojeg pojedine ne zanimaju neka ih se kloni,najbolje da imamo tisucu hrvatskih foruma samo da bude tu neka podjela,na kraju bi i tako svi propali,zar nije bolje da smo svi na okupu,uvijek se nesto novo sazna i nauci.Kako ide ona "Sve poštivam,svoje uživam",svi bi se je trebali drzati i mislim da uopce nema potrebe za ovakvom temom i raznim raspravama i prelijevanja iz šupljeg u prazno.Drzimo se svojega,svako nek se bavi cim zeli,u ono sto nas ne zanima ne dirajmo i ne povlacimo tenzije!Tolko od mene :)

Odg: Pomozite pravom modelarstvu

Reply #68
@odense: Što je PRAVI MODELAR po definiciji ?

Odg: Pomozite pravom modelarstvu

Reply #69
Ma pusti Odensea malo su ga multiji naživcirali, on je PRAVI MODELAR :D


Ako ništa drugo napokon se nešto piše po forumu hehe 8)
PRAVI MODELAR niti ne zna što je potrebno da bi recimo bio uspješan u rejsanju sa dronovima (moj primjer). Zato i kenja toliko. Pogotovo su mi dragi ovi koji nisu nikad došli na livadu a seru po nama koji smo prošli skoro sve grane modelarstva i pokorili ih u gotovo svakoj. Pokrijte se ušima i odite van vježbat :-*
Zato sam rekao da ne ide Belovića, čovjek je (kao još neki ovdje, a neki i pobjegli) čarobnjak modelarstva.


Di ste bili kad su se pisali tutoriali za letenje, kad se svaki dan zvalo na livadu i krpalo avione? Nigdje!

Odg: Pomozite pravom modelarstvu

Reply #70
eo za gospona belovica jos jedna kulturna slika  8)


Odg: Pomozite pravom modelarstvu

Reply #71
Retorika me podsječa na iMana...  // č nije gramatička pogreška...  :D :D :D



Odg: Pomozite pravom modelarstvu

Reply #74
Da malo nastavim na ovu temu:

prije mjesec dana dobio sam ovaj mail:

"Ten days until the deadline for the May issue and we have just one article for publication. If you have even the slightest penchant for writing or photographing anything to do with RC soaring we'd very much appreciate a contribution. Submissions should be sent to <bsquared@rcsoaringdigest.com>. Many thanks in advance!"

Online časopis  "RC Soaring Diggest" koji pratim godinama ne može 10 dana prije zaključenja broja sakupiti dovoljno članaka da sljedeće izdanje ! Cijeli Svijet nije dovoljan za 10-tak članćića d RC jedrilicama, termici, padini...tehnologiji za jadralce !
Zašto ?
Zato jer nema interesa ! Dok su se "dronovi" počeli razvijati na marginama zrakoplovnog modelarstva, sada će situacija biti obrnuta: zrakoplovno modelarstvo će preživljavati na marginama dronova !
Naravno modelarstvo neće propasti - baš kao što ni bicikl nije propao pojavom prvih motorkotača (dakle pogonski motor je ušao u upotrebu).
To je realitet situacije, isto kao što kod multija ima još jako puno prostora za napredak...od FC-a pa do HD-linka, smanjenja lag-a i još mnogo toga bi se moglo očekivati !
Kod klasičnih (RC) modela mislim da nema puno prostora za napredak: svaki iole bolji model (vrhunski materijali i izrada) košta priličan iznos i time nije široko dospupan. No ne moramo nabavljati vrhunske modele: i sama izrada predstavlja aktivnost učenja, teško da daje vrhunski model ali pruža izvjestan užitak da si sam napravio nešto funkcionalno.
Damir