Skip to main content

Topic: Iwek me zamolio da objavim ovu sliku samogradnje... (Read 23305 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Iwek me zamolio da objavim ovu sliku samogradnje...

Reply #30
Mislim da je ovaj profil nepodesan za leteće krilo. To je starinski profil za slobodnoleteće koji je davno napušten: veliki radius prednje ivice je za balsa konstrukcije kakve su se nekada koristile u slobodnoletećim, a kasnije je radius i camber smanjivan - pojavili su se kompoziti i d-box je ostao jedina konstrukcija.

Leteće krilo sa ovakvim profilom danas nema smisla: zašto ne koristiti profile koji su razvijeni i isprobani upravo za leteća krila: neki od njih imaju i tzv: 'refleksiju' pa su autostabilni i moguće je postići stabilnost i bez 'strelaste konstrukcije' npr. Fauvel :

http://www.mh-aerotools.de/airfoils/nf_2.htm

Sve je lijepo opisao Martin Happerle na svojoj stranici, ovdje su profili posebno namjenjeni za leteća krila koji se najčećće koriste:
http://www.mh-aerotools.de/airfoils/foil_flyingwings.htm

Osim ovih, tu su i Tsagi USA45 i još neki Eppleri .... nema smisla otkrivati toplu vodu : nitko od nas nije izmislio niti profil niti leteće krilo, ostaje nam koristiti postojeća znanja koja su zahvaljujući Internetu široko dostupna.

Damir


Odg: Iwek me zamolio da objavim ovu sliku samogradnje...

Reply #31

 U jednome ti dajem za pravo  "starinski Profil"
ja zelim imati Model za Termiku a ne brzinac kao sto je Zagi

sve je Damire stvar sto zelis imati,
znam i za "S" Profle vrlo dobro i za jos kojesta i izvjesno vrijeme pregledam sto se radi kod Krila,
ja sam imao Slobodno letece Modele Krila i sada zelim to plus El. Motor da ga samo podignem gore umjesto sto sam nekada to radio Sajlom za visoki Start,

i moj Model po koncepciji ce se bitno razlikovati od danasnjih,
moze biti da se ipak nekome svidi ako ne meni sigurno hoce jer znam sta sam imao i kako to leti i upravo to ponovo zelim.

Pozz, Iv

Odg: Iwek me zamolio da objavim ovu sliku samogradnje...

Reply #32
Eh, sada mi nije jasno da li se radi obična termička jedrilica ili leteće krilo sposobno za dobar termički let?

Ako se radi o letećem krilu za hvatanje termike, onda prema preporukama sa www.zanonia.de treba isprobati T(horsten)L(Lutz)-54:




Ovajh profil osigurava laminarno strujanje pri neusporedivo većem rasponu brzina nego li undercamber profil kakav je Sigurd Isacson, a to znači da je moguće i letjeti u termici i doseći termiku. Zbog upravo takvih karakteristika zadnjih godina su u modi profili koji sliće profilima za penjače F1C: pri malim brzinama lebde u termici, a po potrebi mogu brzo preletjeti veću daljenost da mu termika ne pobjegne.
Osim toga undercamber profili pate i od laminarne separacije pri manjem povečanju brzine što rezultira velikim porastom otpora, pa se danas izbjegavaju i kod najjačih termičara A2, odnosno F1A.

Na ove dvije adrese može se pronači nekoliko desetaka konstrukcija letećih krila raznih svojstava (ovo je definitivno najjača lista na svijetu !) i niti jedan ne koristi Sigurd Isacson niti neki sličan profil !

http://www.aerodesign.de/modelle/3S_NF.htm
 i ovdje:
http://www.aerodesign.de/modelle/3S_HS.htm

Ukratko, za one koji žele graditi RC leteća krila i pri tome raspolagati svim potrebnim informacijama:
http://www.aerodesign.de
http://www.mh-aerotools.de
www.zanonia.de

Kada radim neki model, uzimam najbolje što mi je raspoloživo u tom trenutku, od materijala, pribora, setupa, nema smisla da obezvrijedijm vlastiti trud izborom recimo neodgovarajučeg profila !

Toliko od mene po ovom pitanju, puno uspjeha i termike graditeljima  ;) !

Damir


Odg: Iwek me zamolio da objavim ovu sliku samogradnje...

Reply #33
U svoje ime, Damire, zahvaljujem na dijeljenju jako korisnih informacija.



Striker, listen, and you listen close: flying a plane is no different than riding a bicycle, just a lot harder to put baseball cards in the spokes.

Odg: Iwek me zamolio da objavim ovu sliku samogradnje...

Reply #34
Damire,

Horizontalac za Jedrilicu-termicarku,
Raspon 600 mm
Dubina 150 mm
ne presvucen 24gr,

mogao sam usparati 3 max, 4 gr  ali sam isao na vecu cvrstocu,
kazi, je li tezak ili PREtezak,

Pozz, Iv
Zaista nije puno za 9 dm2 površine: kada se presvuće sa folijom klase 35 gr/m2, težina će preći 30 gr + još malo za pante i kormila. Za dobrog termičara najvažniji početni parametar je težina.

Damir

Ali sam siguran da sam ovdje "fulao" ?????
140gr, plus
Horizontalac  24gr,
dolazi vertikalni i presvlaka,
stari Trup sa Vertikalnim,Horizontalnim,presvucen i dva Serva tezi okruglih 150gr,
jeste da je za knapp 30% kraci,

zavrsit cu ga pa kako bude ali i ako bih zelio novi laganiji da uradim ne ide,

Letece Krilo je slijedece.

Odg: Iwek me zamolio da objavim ovu sliku samogradnje...

Reply #35
Damire,

Horizontalac za Jedrilicu-termicarku,
Raspon 600 mm
Dubina 150 mm
ne presvucen 24gr,

mogao sam usparati 3 max, 4 gr  ali sam isao na vecu cvrstocu,
kazi, je li tezak ili PREtezak,

Pozz, Iv
Zaista nije puno za 9 dm2 površine: kada se presvuće sa folijom klase 35 gr/m2, težina će preći 30 gr + još malo za pante i kormila. Za dobrog termičara najvažniji početni parametar je težina.

Damir


Nakon 4 godine pauze gdje nisam nista novo sagradio samo staro letio,
dodje mi normalno zatraziti tvoje misljenje,
tebe koji si vec godinama u toku,
Pozz, iv

Odg: Iwek me zamolio da objavim ovu sliku samogradnje...

Reply #36
Zanimljiva je ova 'geodetska' konstrukcija trupa: da li to znači da će se trup odozgo i odozdo presvući prozirnom folijom, što posebno lijepo izgleda u letu kada se gleda odozdo prema svjetlu?
Damir

Odg: Iwek me zamolio da objavim ovu sliku samogradnje...

Reply #37
Ivek, svaka čast, napokon da vidimo nekaj iz tvoje radione - i sva sreća da je onda nešto ovak lijepo! :)
Sviđa mi se, fino, pedantno (onako kak ja ne znam :D) i nadam se da će uskoro u zrak ;)
LP
MAK Zapad

Odg: Iwek me zamolio da objavim ovu sliku samogradnje...

Reply #38
Nakon pauze u gradnji od skoro 4 godine krenulo je
ALI u pokusaju da sto prije stignem na Livadu danas ???
Rep,Horizontalni i Vertikalni Stabilizator na prvi pogled sve super
i tek kada sam presvukao HLADAN  TUS ???

zaboravio da Kormila ugradim,
moram da razmislim nejeftinije rijesenje,
rezati i krpariti ili ???
ima netko Ideju ?
bit cu zahvalan,
Pozz, Iv

Odg: Iwek me zamolio da objavim ovu sliku samogradnje...

Reply #39
 :) A desi se kad se čovjek žuri!
Vertikalac samo treba razrezati koliko vidim,i eventualno pojačati tu letvicu ?
A horizontalac ako je ideja bila da se taj razrezuje za kormilo, ili ga razrezati ovako presvučenog pa dodati letvice na mjesto za šarnir i zatim preko toga još komadić folije ili skinuti foliju skroz pa zatim razrezati,dodati letvice i ponovno presvuči!
Ili ako vam se jako žuri samo dodati iza kormilo dubine,stabilizator če biti malo veči,al ste brzo gotovi :-*

Odg: Iwek me zamolio da objavim ovu sliku samogradnje...

Reply #40
Pozdrav dječaci.
Nakon prvog pogleda od 15s uočene pogreške:
-cijeli vertikalni stabilizator je kormilo smjera i okteće se oko osovine smještene u A/C (jedino hvatište u trupu)
-horizontalni stabilizator je u stvari kormilo visine tipa klackalice sa osi rotacije u njegovom A/C
Za sve informacije kontaktirajte mog kuma, dobrog čovjeka i pravog znalca MIRTA

Odg: Iwek me zamolio da objavim ovu sliku samogradnje...

Reply #41
Molim vas da ubuduće postavite pitanje prije nego što zaljepite i uprskate model. Kolege modelari koji pokušavaju pomoći u dobroj namjeri neka imaju na umu da je za to potrebno malo i učiti i razmišljati.
Unaprijed zahvaljujem.

Odg: Iwek me zamolio da objavim ovu sliku samogradnje...

Reply #42
Good one!

MAK Zapad

Odg: Iwek me zamolio da objavim ovu sliku samogradnje...

Reply #43
Molim vas da ubuduće postavite pitanje prije nego što zaljepite i uprskate model. Kolege modelari koji pokušavaju pomoći u dobroj namjeri neka imaju na umu da je za to potrebno malo i učiti i razmišljati.
Unaprijed zahvaljujem.

He,heee  Pajcek si ! ????

mogao si malo sacekati !

Al je nisde pravi pajdas,odmah je pruzio Ruku pomoci

a ja nisam "Soumestar" kao Kobac !
niti blizu.

Pozz, iv

Odg: Iwek me zamolio da objavim ovu sliku samogradnje...

Reply #44
Zanimljiv model i još zanimljivija izvedba kontrolnih površina..... Iako jedan me detalj "bode" u oko.... Kormilo smjera je balansno "barem ga tako zovemo u brodogradnji", e sad.. površina  ispred osovine je prilično veća nego površina iza osovine... tako da se nameće  zaključak da će servo kormila trpiti puno više dok održava model u letu ravno nego kod skretanja... ili  je to samo optička varka