Skip to main content

Topic: projekt izrade kalupa za ljevane trupove za HLG-DLG modele (Read 8628 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

projekt izrade kalupa za ljevane trupove za HLG-DLG modele

 ;D i opet sam bio majstor pa sam si dao posla, ovo je samo model po kojem će bit izrađen kalup za gore naavedeni tip modela. Za sad toliko... a bit će još.... 8)

Odg: projekt izrade kalupa za ljevane trupove za HLG-DLG modele

Reply #1
znaci tak ti ucis preko noci? :D
struja zakon, nitro USTAV

Odg: projekt izrade kalupa za ljevane trupove za HLG-DLG modele

Reply #2
izgled je malo neobican ili slika vara,to nije kalup nego pozitiv po kome ces tek uraditi kalup,ovo sto si pokazao treba da bude iz DVA dijela i sa najmanje dva stifta da se spaja inace ti nece biti jednostavni uraditi kalup,
od koga materiala mislis raditi kalup, ovaj trup moras lakirati SAMO nitro celuloznim lakom inace ce ti se zalijepiti pa ga neces moci izvaditi van


Odg: projekt izrade kalupa za ljevane trupove za HLG-DLG modele

Reply #4
Matej,kod mene je sada 18 sati !!!!

Odg: projekt izrade kalupa za ljevane trupove za HLG-DLG modele

Reply #5
Ivane, sve je osigurano, model mora biti tako iz jednog djela. na njemu se nađe sredina i onda se upasira u glatku površinu te se nanese odvajač. preko toga ide staklo za izradu brodova sa industriskom smolom i štiftovima i onda to sve ispadne ovako:


Odg: projekt izrade kalupa za ljevane trupove za HLG-DLG modele

Reply #7
da nemislite, ovo nisam ja radio, to je od kolega Slovenaca sa njihovog foruma, ovo su samo neke slike, imam ih oko 120 samo o kalupu detaljno, ja kalup radim prvi put....

Odg: projekt izrade kalupa za ljevane trupove za HLG-DLG modele

Reply #8
Mateju prijatelju,ja cijeli zivot radim kalupe kakve ti nisi jos niti vidio,
model treba biti iz dva dijela i sa 2-3 stifta,jednu polovinu stavis na ravnu Ivericu,sa donje strane sarafima zasarafis za plocu,bijelu jer je ona glatka,zatim po cijelom obodu sa Plastelinom izvuces radijus ca. 2mm ne veci,da bi ti rubovi u kalupu bili veoma blago zaobljeni a i da se epoxi ne podlije pod drveni model,zatim nanosis u slojevima najprije povrsinski Epoxi koji je posebno za tu svrhu i ima veoma tvrdu povrsinu koja se i najboljim slajf papirom tesko skida,to do ca. 2mm debljine,zatim dolazi Epoxi sa staklenom vunom duzune 5 mm i ta gusta smjesa se nanosi po cijeloj povrsini u debljini od desetak milimetara,na dasku se stave piksne-cahure u koje ce na drugoj polovini doci stiftovi da bi dobio tacno polovice kada ih sastavis,
tvoj poliester se na duljini trupa skupi po metru duzine veoma mnogo,to je jedan od nedostataka poliestera a ne samo to,poliester nije za to ali dobro kada tako hoces

Odg: projekt izrade kalupa za ljevane trupove za HLG-DLG modele

Reply #9
hvala na savjetu, iskoristi ću to, ovo platno koje imam je isto ko modelarsko damo puno teže i puno jeftinije, isto je pleteno kao i karbon platno, neznam uvjek mješam šta je, mat ili roving ali imamo i jednog i drugog, sutra idem opet u klub pa poslikam sve i vidit ćete, svaki savjet mi dobro dođe...

Odg: projekt izrade kalupa za ljevane trupove za HLG-DLG modele

Reply #10
Poliesterski kalupi su klimava stvar,iskrivljeni uslijed velikoga skupljanja i kroz to netacni,kod ovoga slovenca sam vidio par profesionalnih poteza,ovo sto sam ti rekao o rdiusu od plastelina (nije obicni plastelin) to on isto radi,samo ubodnom pilom rezati konturu trupa i uglaviti ga do polovine je nezahvalna stvar,a za tvoj slijedeci trup pokusta cu da ti doturim material koji je za tu svrhu pa ces se diviti sa kakvom se lakocom on obradjuje,zove se "UREOL"
slovenci ga sigurno imaju,ne krivi se i obradjujes ga uzduz jednako kao i popreko,legen je veoma,moramo te nauciti da radis profesionalno,material nije jeftin i ne isplati se trositi ga u lose proizvode.

Odg: projekt izrade kalupa za ljevane trupove za HLG-DLG modele

Reply #11
znaci tak ti ucis preko noci? :D
pa kako vidite, preko noći se konzultiram sa "noćnim pticama"  :D, tako da sam postao i sam "N.P.", a ni vas neide baš nešto san :D, ako ste zainteresirani za jednoga, bit će u prodaji za koji tjedan... :D

mislis tebe kada kazes vas ili mislis da nas ima vise?
nesto me pati nesanica u zadnje vrijeme, spavam oko 4 sata na noc, ali imam energije na razbacivanje
struja zakon, nitro USTAV

Odg: projekt izrade kalupa za ljevane trupove za HLG-DLG modele

Reply #12
znaci tak ti ucis preko noci? :D
pa kako vidite, preko noći se konzultiram sa "noćnim pticama"  :D, tako da sam postao i sam "N.P.", a ni vas neide baš nešto san :D, ako ste zainteresirani za jednoga, bit će u prodaji za koji tjedan... :D


mislis tebe kada kazes vas ili mislis da nas ima vise?
nesto me pati nesanica u zadnje vrijeme, spavam oko 4 sata na noc, ali imam energije na razbacivanje

ne mislim na više vas, nego na Vas (iz poštovanja) kao starijeg čovjeka, bar mislim da ste stariji, meii je tek 19, a ako nemaožte spavat , novi projekt u ruke  i na poso, svako slobodno vrijeme je modelarsko vrijeme...

Odg: projekt izrade kalupa za ljevane trupove za HLG-DLG modele

Reply #13
ja imam samo 29 godina. jos sam mladic iako ozenjen
struja zakon, nitro USTAV

Odg: projekt izrade kalupa za ljevane trupove za HLG-DLG modele

Reply #14
ja imam samo 29 godina. jos sam mladic iako ozenjen
...nisi više mladić.... :D :D

@fokker: želja i ambicija su pretpostavke za ostvariti neki cilj... jedino nikada ne znaš što te čeka. Izrada kalupa i rad sa kompozitima traže puno više znanja i iskustva nego li slaganje krila od rebara i letvica.
Konačan rezultat na kraju ti kaže da li si se zaletio.

Damir