Skip to main content

Topic: baterije serijski spojene (Read 2688 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

baterije serijski spojene

zanima me dal se C mijenja kad spojiš baterije serijski ili ostaje isti kao i kapacitet???

sry ako već ima te teme al nebrem ju najti!!!  >:(

Odg: baterije serijski spojene

Reply #1
dal se C mijenja ili ostaje isti kao i kapacitet???


C i je oznaka za kapacitet.

ako ih spajaš u seriju, C ostaje isti. ako su batke iste, nije ni preporučljivo spajati različite. samo je krajnji napon veći.
ako ih spajaš u paralelu, C je jednak zbroju obje batke. obično dupli, ako su identične, a napon je isti.

a ono što si možda mislio pitati ali nisi formulirao baš spretno su izvedenice iz C,
kao max C punjenja i max C dishargea.

di se proizvođač veže na kapacitet, pa u odnosu na njega deklarira maksimalne struje punjenja/pražnjenja.

onda si izračunaš ovisno o specifikacijama batke, 1C, 2C, 8C koliko A smiješ gurati u nju.
u seriji je to jednako ampera, ali duplo veći napon, a u paraleli je duplo više ampera, a jednaki napon.

a za pražnjenje ti u seriji ostaje sve isto, dok u paralaelnom spoju ta brojka raste, jer je jasno i C veći, pa npr 20C od 1 batke 2.2Ah je oko 40A
a ako spojiš dvije u paralelu, to bi bilo 4.4x20= 80A.

puno teksta ali ako razmisliš, sve je vrlo jednostavno.

Odg: baterije serijski spojene

Reply #2
dal se C mijenja ili ostaje isti kao i kapacitet???




a za pražnjenje ti u seriji ostaje sve isto, dok u paralaelnom spoju ta brojka raste, jer je jasno i C veći, pa npr 20C od 1 batke 2.2Ah je oko 40A
a ako spojiš dvije u paralelu, to bi bilo 4.4x20= 80A.



TO ME ZANIMALO!!! a i to kaj veliš :  ali ako razmisliš, sve je vrlo jednostavno.

da sam malo mučnuo glavom...... došao bi i sam do zaključka...... stvarno sam AS!!!!! hehehehe  :D  :D  :D  :D  :D

ko nema u glavi ima u prstima hehehehehe!!!!


puno HVALA

LP Danko