Skip to main content

Topic: Build log ... stojedinica (Read 77453 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Build log ... stojedinica

Reply #15
Kako smo ja i sinovi u protekle dvije sezone takmičenja barem 4 puta gadno nagnječili njušku trupa, razmišljajuči i popravljajuči došao sam do jednog od mogućih načina učvršćenja.


Prvo u preši od kompozita karbona, stakla i smole izradim pločice debljine cca 0,3 mm.
Sa CAK-om ulijepim po jednu točno u sredinu boka kabine:





Isto tako jedna ide na dno kabine:





Odg: Build log ... stojedinica

Reply #16
Sada slijedi ono najteže ... ojačanje samog firewall-a: firewall se izbrusi lagano sprijeda i bočno, te sa na njega izvana i iznutra zalijepe komadi brezovog-aviošpera 1 mm. zatim se iznutra zalijepi komad konusno obrušene instalaterske gume za amortizaciju udaraca u motor. Na kraju se preko svega izvana smolom zalijepi kompozitni 'sendvič' od dva sloja 93 gr karbonske tkanine i 3 sloja stakla 25 gr. Staklo ide izvana, jer se kod 'fatalnog udarca' prvo primijeti da se staklo napuhne i odvoji od karbonske podloge, što je alarm za dotrajalost kompozita. 
Ova obrada vidi se na slijedećoj slici:



Odg: Build log ... stojedinica

Reply #17
Evo i par fotki ovakve obrade firewalla:


..prednja pločica za učvršćenje:





gumica sa pločicom za učvršćenje iznutra:





i jedna makro-fotka trupa iznutra gdje se vidi postavljena gumica i izbušene rupe za montažu i hlađenje motora:





Odg: Build log ... stojedinica

Reply #18
to je ona lakša verzija trupa?
uh, kaj ti to ojačavaš.... trebam kacigu nabavit za sezonu 2010.  ;)

vidim da i ti bez gumice nikud, gumica glavu čuva  ;D 

Odg: Build log ... stojedinica

Reply #19
Da Dex, to je lakša verzija... ali bu naprijed čvrsta kao da je od osiromašenog urana  :D  !


Da bi bio lakši, potreba je montirati servače neuobičajeno, horizontalno, kako bi baterija došla ispod njih i težište se moglo narihtati čak i uz vrlo lagani V-rep.
Zbog skučenog prostora, nosač servača mora biti tanak i proširen samo na mjestima gdje idu šarafi za serva, no ipak šarafi malo vire ispod:





Pošto baterija dolazi ispod, ovi vrhovi šarafa mogu je oštetiti i napraviti od modela pirotehničko sredstvo, pa ih valja odfikariti dremelom:





..sada je dno postolja za servače bez oštrih izbočina :







i preko svega se onda neoprenskim ljepilom zalijepi gumica koja amortizira možebitna potresanja LiPO baterije:







Napomena: gdje god da u trup stavite LiPo bateriju, oštrih rubova, izbočina i sličnih stvari ne smije biti. Provjerio u praksi .... :(

Odg: Build log ... stojedinica

Reply #20
Na kraju provjera napravljenog: vaganje mikroservača zajedno sa nosačem ....cca 11 grama ... melem za srce, dušu i ostale sentimentalne organe nakon cijelog popodneva gnjavaže sa nosačem !





..jedan pogled na servače u trupu:





i još jedan pogled snimljem makro-opcijom kroz otvor za motor - vidi se da ima mjesta ispod servača, vidi se i ojačanje dna i dva ojačanja bočnih stijenjki otvora kabine...









Odg: Build log ... stojedinica

Reply #21
Moram pohvaliti! (Iskreno, s nemalom dozom zavisti...ali to ne ide na tvoj racun. Ne pada to s neba, treba smirglati...) Izvedba je zaista filigranska, a posebno poucan mi se cini postupak ojacavanja (mjesta i nacin koristenja razlicitih materijala) - s prikazom dosadasnjih iskustava...Zelim ti da se sve ostvari i dokaze u praksi, tad ce zadovoljstvo biti potpuno!

P.S. Da sve ne bude tako sluzbeno i ozbiljno - pazi da se suvise ne priblizis referencama iz siga. Nekako si na "dobrom putu" :)

Odg: Build log ... stojedinica

Reply #22
P.S. Da sve ne bude tako sluzbeno i ozbiljno - pazi da se suvise ne priblizis referencama iz siga. Nekako si na "dobrom putu" :)
Sve 'tips & tricks' koje sam opisao ovdje isprobao sam u praksi i ti modeli još odoljevaju u srazu sa 'točkom za slijetanje' .

BTW, što se tiće mojih 'referenci iz sig-a', dobio sam ih od Velikog Modelarskog Inkvizitora i sada strpljivo čekam da dobijem još i 'biologiju, teologiju i teatrologiju' pa da budem kompletni 'enciklopedist'  :D :D

Odg: Build log ... stojedinica

Reply #23
Da nastavim....stražnji nosač krila, odnosno šaraf za učvršćenje trebalo bi izvesti tako da poliamidno tijelo šarafa pukne u momentu udara i nekako spasi krilo od veće štete... a druga krajnost je da krilo udarcem iščupa cijeli stražnji nosač i tako razvali trup, a sve ostalo učini kinetika na trupu..
Između te dvije krajnosti napipkao sam jedno rješenje koje je čak jednom i uspjelo spasiti model koji je tresnuo prošlog proljeća zbog ispražnjene baterije  , klikni ovdje i ovdje   ...


Prvo, šaraf je 5 mm, maticu valja točno ubaciti u komad, recimo smrekove daščice debljine cca 4 mm, koju treba izbrusiti da točno dosjeda u trup IZNUTRA i grublje je obruisiti da bolje primi ljepilo. Matica treba viriti iz daščice TOČNO za debljinu stijenjke Denisovog trupa.


Izgled stražnjeg nosača:





Na trupu treba dremelom 'izdremelati' rupu u koju šestorekutna matica točno 'sjeda'







treba provjeriti da matica ne viri preko školjke trupa, jer to mijenja napadni kut krila, a ako se zalijepi, pa onda brusi, oštetiti će se trup.
Provjera ubacivanjem:





Na kraju kada je sve zalijepljeno trebalo bi izgledati nekako ovako:





Damir

Odg: Build log ... stojedinica

Reply #24
Majstore oprosti mi što nisam bacio koji komentar-u maloj gužvi sam... al ovo što Ti ovdje prikazuješ je stvarno majstorsko djelo ..i toga treba biti još detaljnije i više ...neka naši mladi koji to hoće nauče nešto od nas malo starijih... I baš se zbog toga i veselim skupu na kojem će i oni mlađi imati što naučiti ..znam da ti je u nedjelju 30.5. neki kup u F5J al se ipak nadam da se baru subotu vidimo i da ćeš biti spreman samnom"ukrstiti" antenu...veliki pozdrav !!!!
vedro nebo i miran zrak želi vam vukovar


 

Odg: Build log ... stojedinica

Reply #26
Kakav rep koristis X ili V?

Odg: Build log ... stojedinica

Reply #27
Kakav rep koristis X ili V?
Ovdje je u planu v-rep...zapravo radi se o verziji već isprobanog modela 'Tahy', kojega možeš pogledati

ovdje

Taj model nam je najbolje penjao, a kako se sada radi sa 40 sekundi, svaki metar je važan.

@pzd & @foker: Hvala dečki na potpori, zadnjih mjesec dana zauzet sam nekim obavezama, pa gradnja sporo napreduje, a imam već hrpu slika koje treba obraditi i ovdje opisati, pa kada sustignem obaveze..

Damir

Odg: Build log ... stojedinica

Reply #28
Vrlo bitno ce biti i mirno kontrolirano penjanje, stoga me zanima koji kut na V-repu planiras izabrati?

V-110st. bolje drzi smjer ali nesto manje okretan
V-120st. vrlo okretan ali nesto nestabilniji

ili nesto između?

Odg: Build log ... stojedinica

Reply #29
Koji su ti to serveci Blue Bird DD ili DMG ili ???
"It seems that perfection is reached not when there is nothing left to add, but when there is nothing left to take away" (Antoine de Saint Exupéry)