Skip to main content

Topic: Ugradnja Spektrum AR500 u karbonski trup (Read 2672 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ugradnja Spektrum AR500 u karbonski trup

S obzirom da ima AR500 full range (ali ima jednu duzu a jednu kracu antenu) zanima me, dali je moguce taj prijemnik koristiti (ugraditi) u karbonskom trupu? Kako bi morao izvuci antene iz trupa? Ima tko sa time bilo kakva izkustva?

Unaprijed zahvaljujem...

Odg: Ugradnja Spektrum AR500 u karbonski trup

Reply #1
Belovic, nisam korisnik navedenog prijemnika... no kod skoro svih 2,4 rx-a je slićna priča: carbon-friendly prijemnici imaju 'dugačku antenu', što je u biti mikrovalni koaksijalni kabel, kojemu  je zadnjih cca 30 mm skinut oplet i unutrašnji vodić čini lambda/4 antenu ( valna dužina je dakle cca 12 cm). Oni sa kratkim 'brkom' imaju samo tih 30-tak mm spojenih kao 'štap' antenu na pločicu.
U oba slućaja je to ista antena,samo kada imaš koaks, lakše ga izvedeš izvan karbonskog trupa.
Teoretski takav štap ima 3 dbi:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/ca/A6-3EN.jpg


Princip je dakle izvaditi antene izvan karbonskog kaveza i staviti onaj 'ogoljeni' 30 mm dio međusobno pod pravim kutem kako bi pokrivali barem dvije ravnine prostora (prijemnici sa satelitskim dodatnim prijemnicima mogu pokrivati u sve tri osi prostora)


Slika je uprilogu,
pozz,
Damir

Odg: Ugradnja Spektrum AR500 u karbonski trup

Reply #2
Dakle trebalo bi izvaditi obje antene iz trupa? Ova dugacka ok. ta je fleksibilna ali ova kratka od ca. 30mm je dosta kruta pa se bojim da bi se brzo mogla ostetiti...  :-\

Odg: Ugradnja Spektrum AR500 u karbonski trup

Reply #3
sto posto nisam siguran,moram provjeriti ali mi se cini da sam citao da je dovoljno jedan brk da viri van trupa kod karbona,
kod drvenih nemora ni jedan,provjerit cu pa cu se javiti,
pozdrav

Odg: Ugradnja Spektrum AR500 u karbonski trup

Reply #4
Jedan brk je dovoljan ako strši prema dolje a jedrilica je visoko. Dakle u idealnim uvjetima. Kad dođe u sjenu materijala koji ne propušta em valove navedene frekvencije (karbon) link će puknuti. Kod spektruma su dva brka i dva prijemnika, pa bi bilo dobro koristiti tj. izvan karboskog trupa izvaditi obje antene (pod kutem od 90st), da bi se ostvarila mogućnost "diversity-ja" koju taj prijemnik ima (bira bolji signal od dva).
Drvo propušta emv na 2.4GHz pa onda antene mogu biti unutra, pod 90st. kao što reče Diogen.
Corona ima dva dugačka brka ali su to zapravo krajevi jedne te isteantene i jednog prijemnika, tako da bi tu isto vrijedilo da je dovoljnoda je jedna vani. MPX ima dva dugačka brka i dva prijemnika, itd ...Treba biti oprezan kad kupuješ takve stvari, obzirom na namjenu. Zadepronce i drvenjake je sve OK, a za heliće i karbonske jedrilice bitiizbirljiviji.

Pozdrav
Outrage Fusion 50
Futaba T14SG