Skip to main content

Topic: Wind f3k (Read 29805 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Wind f3k

Reply #30
Izrada krila nastavlja se izradom remenjace. Kao sto sam vec spomenuo ona je izrađena od balze 3mm sa okomitim godovima te 2 karbonske letvice 0,5x3mm koje sam na balzu zaljepio PU ljepilom te sve skupa ucvrstio kevlarskim koncem da se prilikom opterecenja nebi raslojila. Kad se remenjaca uljepi u jezgru sve skupa treba fiksirati dok se ljepilo ne osuši, te opteretiti na ravnoj podlozi da ne dođe do vitoperenja krila.

Lijepo vidjeti cisto i precizno,
ALI
pa sam do sada bio u ubjedjenju da i ti kao i ja MRZIS  Depron ?
poz.

Odg: Wind f3k

Reply #31
dali je karbonska ramenjaca kupovna ili home made ,s kojim ljepilom ces uljepit ramenjacu u styrodur

Odg: Wind f3k

Reply #32
ALI
pa sam do sada bio u ubjedjenju da i ti kao i ja MRZIS  Depron ?


Ta konstatacija idalje stoji, ovdje nema nigdje govora o depronu  ;) Stirodurna jezgra sasvim je nesto drugo  ;D

Gotova remenjaca uljepljena je obicnim bijelim ljepilom za drvo.

Odg: Wind f3k

Reply #33
jako ljepo, Beli, svaka čast.  ;D ;D
dobio sam nekakve nove informacije, sutra idem u potragu pa sve detaljnije objavim, uglavnom radi se o izradi kalupa, West System, ćuo sam da ima distributer koji prodaje njihove proizvode u Rijeci, tako da ako nađem to, gelcout nećemo morat nabavljat iz Njemačke, nego u hrvatskoj, znaći nema dugo ćekanja i nema poštarine, a imam informaciju da imaju i laganu smolu koja  je kao i ona šta nabavljamo u švagiju od R&G, samo od West Systema i da je cijena tu negdje, te info da sa tom smolom Ameri rade modele aviona, tako da nemože nevaljat.... više informacija sutra...
http://www.cstsales.com/tutorials/fiberglass_mold.pdf

 

Odg: Wind f3k

Reply #34
Ljepilo se osusilo i mogu reci da sam zadovoljan masom jezgre sa   zaljepljenom remenjacom. Iznosi tocno 60gr. a cvrstoca je vec sada   nevjerojatna. Da nebi bilo problema flatera na flapsevima, koji je   kritican na ovakvim krilima, vjerujem da bi i staklena tkanina bila   dovoljna za vakumiranje...slijedi odabir i nabava karbonske/kevlarske   tkanine za vakumiranje.

Odg: Wind f3k

Reply #35
evo kolege , nemogu cekat da nabavim gelcout kaji sam spominjo, pa sam odlučio napravit kalup za jednokratnu upotrebu za ćukca kojeg gradim. trup je iz stiropora i onda obložen staklom i karbonom... kad se stvrdne ulit ću aceton da "izjede" stiropor i ostat ce mi smo kora, a kako bi dobio glatku površinu preko sveg sam navukao prezervativ....
za 2-3 dana ćemo vidit rezultat.....u glavnom, projekt je poćeo...

Odg: Wind f3k

Reply #36
I mi smo nekad (prije 11-12) godina na isti nacin radili trupove ali jos i danas mi je dođe zlo od pomisli na te pokuse...  :-X   To ne lici na ozbiljni produkt i valja se malo strpiti te napraviti posteni proizvod  ;)

Odg: Wind f3k

Reply #37
ma sve stoji Beli, stvar je sta nemam para za gelcout, model trupa iz balze je gotov i samo ćeka gelcout, ali para ni na vidiku, bar za sad, nestrpljiv sam pa mi je ovo tek tako da nešto radim, ali neodstupam od pravog projekta izrade trupa....

Odg: Wind f3k

Reply #38
To te razumijem, nije ni kod mene drukcija situacija  ;)   Upravo radi toga izrada bilo kakvih kalupa za "solo" modele nije isplativa i bacanje je novaca. Kad napravis troskovnik vidjet ces da je ulozeni novac blizu ili cak premasuje vrijednosti za kupovni trup  (a hvala bogu u Hrvatskoj se mogu  nabaviti kvalitetni i povoljni trupovi gotovo za sve kategorije, tako da je izrada kalupa potpuno neisplativa).

Odg: Wind f3k

Reply #39
Znam sve to, također da neprićamo o kupovini cijelog modela, pa vidi samo novi salonit, tj neoštećeni, sve podešeno za let, metni prijemnik i leti , a sta trebaš dat, 350e, da ga idem radit: makar trebam 500-600€ za obradu modela za kalup, gelcout, karbon, staklo, smola, i makar 50 radnih sati izgubit za izradu kad je kalup i sva priprema gotova, a cisti primjer je samo vremenski, koliko sam uložio na ovaj trup sa slika, punih 10 sati obradeza stakliranje i neznam koliko cu još poslje, stim da sam bum imo gotov kupovni od jednog modelara iz slovenije koji mi je prošle godine prodo 2 komada, koje je sam radio motanjem. Dakle, u potpunosti se slažemsa tvojom izjavom.
 

Odg: Wind f3k

Reply #40
decki potpuno se slazem s vama da je neisplativo radit nesto sam ,ali svejedno mislim da je samogradnja najbolji put da covjek nauci neke vjestine koje ne moze dobit ni na koji drugi nacin osim iz vlastitog iskustva ,zao mi je jedino sto zivimo u banana drzavi i svi skupa smo u nekakvim uglavnom financijskim problemima koji nas koce u svakom pogledu, nakon dugo proucavanja napravio sam odlican DLG na klasican nacin evo i jedna slikica  

Odg: Wind f3k

Reply #41
decki potpuno se slazem s vama da je neisplativo radit nesto sam ,ali svejedno mislim da je samogradnja najbolji put da covjek nauci neke vjestine koje ne moze dobit ni na koji drugi nacin osim iz vlastitog iskustva ,zao mi je jedino sto zivimo u banana drzavi i svi skupa smo u nekakvim uglavnom financijskim problemima koji nas koce u svakom pogledu, nakon dugo proucavanja napravio sam odlican DLG na klasican nacin evo i jedna slikica


super samo se malo slabo vidi na ovoj slici, možeš li stavit slike izbliza i nešto o izradi ako nije tajna...?

Odg: Wind f3k

Reply #42
Prije vakumiranja morao sam finalno obraditi utor za remenjacu sa laganim stiro-kitom da se kasnije u laminatu ne pojave bilo kakve nepravilnosti i profil bude sto precizniji. Na mjestu gdje ce biti kasnije klin za bacanje uljepio sam plocicu iz balze jer se cesto zna dogoditi da se klin olabavi jer se jezgra "razloka".
Nakon toga na napadnu ivicu pomocu kontaktnog ljepila u spreju fiksirao sam traku karbonskog rowinga.

Slijedi rezanje tanke folije (mylar-a), koja je 3mm veca od samog krila i testiranje nove vrece za vakumiranje. Prednost te vrece jest ta, sto ima na dolnjoj strani tanke kanale za zrak tako da je podtlak po citavoj povrsini podjednak a vise ne trebam ni koristiti filca za odvod zraka unutar vrece. Ovaj Vacsy cu koristi za zavarivanje vrece tako da nemoram vise mazati (zatvarati) vrecu silikonom i sve bude cisce  ;)













 

Odg: Wind f3k

Reply #43
ovo je jako ljepo Beli,  taj vacsy mozes odma iskoristit za rep, stakliraš rep i u komadu u tu malu vreću, trebalo bi bit ok.... :)