Skip to main content

Topic: Par pitanja za balondžije (Read 14692 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Par pitanja za balondžije

Reply #16



Zainteresiran sam. Koliko tražiš za jedan? Koliko je velik (pri kojem promjeru će puknuti, ili kako se već specificiraju veličine)?
Nego, ako znaš možda - da li ti baloni kako se penju kroz atmosferu imaju sve veci ili sve manji uzgon?

Do kojeg promjera otprilike si ga napuhnuo za tih 35 kn?





sto se tice cjene dog se u pm ako si zainteresiran,Promjer je kad je ispuhan duzina 2m sirina 2m nakon sto sam ga napumpao u cjecarnici promjer je bio sigurno nekih 4m u obimu balona eh sad sto se tice pucanja neznam,e a sto se tice uzkogna i nosivosti,Ja sam te balone kupio u svrhi da snimam  zaobljenje zemlje kroz mezosferu,mi smo stavili na balon teret od 5kg(2 kamere,3foroaparata,i 4 grijaca za ruke,i visinomjer) balon je otisao na 156km nakon sto je zbog zraka,odnosno sto vise ide u vis  zrak je rijedji,nakon toga balon pocne da se siri i da zauzima taj prostor u nedostatku stoga balon mi ej puko na 156km sve zabiljezeno visinomjerom....ako se mene pita ja sam tezak 76kg kada bi se napumpala takva 5 balona i zavezala za stolici sigurno bi me malo diglo



ima neke slike pothvata?

video?

Odg: Par pitanja za balondžije

Reply #17
ko je stavio bocu propan-butan, ?? taj plin je teži od zraka, jedino ako ga ugiješ upaljačem letiš 100% :D :D :D :D :D


vodik je zakon, možeš kupiti bocu u svim prodavaonicama i punionicama plina i prvom greškom učiniš boljitak za čovječanstvo, jedna budala manje, više kruha za ostale :D .

Odg: Par pitanja za balondžije

Reply #18
Naravno da imam fotke i video :)
i daska ce letjeti ako stavimo motor

Odg: Par pitanja za balondžije

Reply #19
balon je pusten iz vukovara 1.5.2010 let je trajao 4:32:76 presao je udaljenost od 76km sletio je 43 km od osijeka u njivi...visina  156km po mom misljenju ovo je bio izuzetan uspjeh temperatura na 15c km je iznosila -57c mi smo stavili u kutiju 4 grijaca za ruku kako bi oprema radila na niskoj temperaturi,kupili smo  padobran balisticki mali za 200kn koji smo montirali odmah ispod balona svo vrijeme otvoren nakon sto je puko balon padobran se otvorio i vratio se an zemlju,kutija do opreme je izradjena od stirodura nakon sto smo ju duck tapom obljepili za crvstocu i onda  oblozili maylarom i napravili kosaru,balon je 2,5m od kutije bio...ugl sto se mene tice uspjesan let :)
i daska ce letjeti ako stavimo motor

Odg: Par pitanja za balondžije

Reply #20
WOW!!!

šou!

da li je to bilo negdje spomenuto kao vijest?

samo ste "zeznuli" jednu stvar, da ste stavili ono djubre od ajfona tranu, bili bi na svim portalima :)


Odg: Par pitanja za balondžije

Reply #21
Nije bilo na vjestima tko ce poslusati 16-godisnjaka kako ubjedjuje novinara da dodje jer ce napraviti izvantredne snimke iz svemira...bilo bi samo clap slusalica....a sto se tice od ajfona...nisam financijski toliko sretan da imam ga,moj ajmo reci Team od 7 ljudi je pola godien skupljlo novce kako bismo omogucili ovo,svi smo maloljetni tako da je ovo bio skup invest a sada imam samo uspomene i sjecanja na to..haha balon je kostao 150kn,padobran 200 kn,stirodur,17kn,maylar dobio,2 mini fotica dobili,1hd kamera dobili,gps 400kn,tracker napravili,radio napravili,visinomjer napravili,grijaci za ruke po 20 kn bateri pack napravili helij 35kn,a sto se tice zamjene vodik je laksi od zraka i varioci ga koriste tako da mislim da bi mozda i to posluzilo :) ukupno sve nas je izaslo oko 2000kn..iako svi misle da ej propali invest nas 7 smatramo da je isplatilo se :) a mislim da se moze i jeftinije proci mi smo samo malo sa elektronickom opremom pretjerali,no htjeli smo da se sve zabiljezi i da vratimo opremu natrag
i daska ce letjeti ako stavimo motor

Odg: Par pitanja za balondžije

Reply #22
ja isto mislim da se isplatilo!


Odg: Par pitanja za balondžije

Reply #23
Nije bilo na vjestima tko ce poslusati 16-godisnjaka kako ubjedjuje novinara da dodje jer ce napraviti izvantredne snimke iz svemira...bilo bi samo clap slusalica....a sto se tice od ajfona...nisam financijski toliko sretan da imam ga,moj ajmo reci Team od 7 ljudi je pola godien skupljlo novce kako bismo omogucili ovo,svi smo maloljetni tako da je ovo bio skup invest a sada imam samo uspomene i sjecanja na to..haha balon je kostao 150kn,padobran 200 kn,stirodur,17kn,maylar dobio,2 mini fotica dobili,1hd kamera dobili,gps 400kn,tracker napravili,radio napravili,visinomjer napravili,grijaci za ruke po 20 kn bateri pack napravili helij 35kn,a sto se tice zamjene vodik je laksi od zraka i varioci ga koriste tako da mislim da bi mozda i to posluzilo :) ukupno sve nas je izaslo oko 2000kn..iako svi misle da ej propali invest nas 7 smatramo da je isplatilo se :) a mislim da se moze i jeftinije proci mi smo samo malo sa elektronickom opremom pretjerali,no htjeli smo da se sve zabiljezi i da vratimo opremu natrag

svaka čast dečki, mislim da bi se mnogi trebali ugledati na vas :)

Odg: Par pitanja za balondžije

Reply #24
balon je pusten iz vukovara 1.5.2010 let je trajao 4:32:76 presao je udaljenost od 76km sletio je 43 km od osijeka u njivi...visina  156km po mom misljenju ovo je bio izuzetan uspjeh :)

@ vuk-t , ovo 156 km je greška? misliš 15,6 km?

Odg: Par pitanja za balondžije

Reply #25
bez uvrede ali sad mala lekcija o atmosvernim slojevima.Ima 5 atmosfernih slojeva 1.Troposfera-18km
                                                                                                                                    2.Stratosfera-50km
                                                                                                                                    3.Ozonski sloj-90km
                                                                                                                                    4.mezosfera-180km
                                                                                                                                    5.Ionosfera-350km
Mi smo  taj balon pustili u svrhu da zabiljezimo zakrivljenu tocku zemlje,kao sto se moze vidjeti na zadnjim slikama i uspjeli smo,a ta tocka  se vidljivo moze zabiljeziti iz Mezosfere a u ostatku dolje ne,nas 7 su svi Elektronci-Elektrotehnicari...iako smo radili svoj visinomjer smatram da je visina varirala u odsupanju od mozda 20,+ i 20m-


Stoga Toni233 nemislim 15,6 jer to nije ni prvi sloj atmosvere ahhahhah,nego mislim ako vec hocemo tocnije evo na kompu imam nanalizu cjelu 156:75:78
i daska ce letjeti ako stavimo motor

Odg: Par pitanja za balondžije

Reply #26
Nemam se što uvrijediti ako sam u krivu, samo hoću reći da mi se malo učinilo previše pa sam malo googlao i naišao na ove podatke :

[url=http://en.wikipedia.org/wiki/High-altitude_balloon]http://en.wikipedia.org/wiki/High-altitude_balloon
[/url]
http://en.wikipedia.org/wiki/Flight_altitude_record


prema tome postavili ste novi svjetski rekord što bi mi iskreno bilo jako jako drago i ako je to zaista tako skidam vam kapu, onda se to obvezno mora ponoviti za medije :) ( to se sigurno da srediti), možda sam krivo i googlao, ispravite me ako sam u krivu a možda podaci nisu više aktualni...

Odg: Par pitanja za balondžije

Reply #27
ovaj link pogle sve letove koje su odradjeni to su visinski rekordi aviona http://en.wikipedia.org/wiki/Flight_altitude_record


a sto se tice rokorda za balon rekord je 280km i to je bio home made balon od nekih posebnih materijala


a sto se tice ponavljanja leta...danas idem u Aero Klub da se nadjem sa ekipom i potaknuli ste me da ponovimo  to ali ovaj put malo drugacije
plan je u tome da izradimo rogalo krilo sa 4 servoa koji ce kontrolirati X,Y i yix i zix ose....tako da umjesto padobrana zbog kojeg samo padne u mjesto i mozda se pomakne u vrh glave 50m nakon sto balon pukne teret koji nosimo ce da visi ispod tezista krila i tako da cemo u ARDUINU programirati kontroliranje tih 4 servoa posto imamo tracker u kutiji kako bi pratili prelazak i sve nakon sto nam pws javi da je puko balon mi cemo preko wirlesa koji cemo  postaviti kao komandu na Arduinu postaviti cemo tocke na koje on mora da zaokrene i postaviti 2 quiro kako bismo y i yix ocu kontrolirali odnosno  horizontalnu stabilnost tako da cemo snimiti let cjeli i nakon toga fotic i kamera ce svo vrijeme postati aktivne kako bi se snimilo sve....sad sve je to u ovih par rijeci jednostavno,naj veci problem je oko elektronike,stoga sve fizikalne stvari ce biti dobro,izrada krila,kupnja balona i sve,ali elektronicki dio je po meni naj bitnije tako da ovo ce biti buduci projekat za ovu novu godinu :)

i daska ce letjeti ako stavimo motor

Odg: Par pitanja za balondžije

Reply #28
elektronika koju smo izradjivali za prvi let
zadnje 2 slike od 178 su slike naj vise tocke Toni223 razmisli sad dali je to 15km ?
i daska ce letjeti ako stavimo motor

Odg: Par pitanja za balondžije

Reply #29
Ne moram priznat da mi je  prema slikama za 15 km bilo prenisko ali me i iznenadio i podatak o 150 km. Ako malo dalje čitate članak imate podatak o recordima sa balonima :

"Unmanned gas balloon In 1893 French scientist Jules Richard constructied sounding balloons. These unmanned balloons, carrying light, but very precise instruments, approached an altitude of 50,000 feet (15,240 meters).[20]
The altitude record for unmanned balloons was (1991 edition of Guinness Book) 51.8 km (170,000 ft). The vehicle was a Winzen-Balloon with a volume of 1.35 million cubic metres, which was launched in October 1972 in Chico, California, USA.[citation needed]
In 2002 Japan achieved a new record: an ultra-thin-film balloon named BU60-1 made of polyethylene film 3.4 µm thick with a volume of 60,000 m³ was launched from Sanriku Balloon Center at 6:35 on May 23, 2002. The balloon kept ascending slowly at a speed of 260 m per minute and successfully reached the altitude of 53.0 km (173,900 ft), establishing a new world record for the first time in 30 years."



Kažem možda su podaci već zastarjeli...
Želim vam puno uspjeha sa novim projektom, tema je jako zanimljiva, volio bi da vodite nekakav build log o vašem napretku u projektu, još jednom želim vam puno uspjeha.


pozz