Skip to main content

Topic: Hawk sky i "pilot" koji ga nije volio ..... valjda  (Read 8320 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Hawk sky i "pilot" koji ga nije volio ..... valjda

Dakle, prvo zahvala kolegi  Gradjaninu na pokonjenom avionu.
Nakon provedenog vikenda u ugradnji setupa i doradi par sitnica, odrađeno par kratkih letova više-manje pristojnih, ali početničkih.  :-\


Bacao sam ga iz ruke, na gasu od cca 60-70 %, poleti divno i pitomo, ali, stalno se naginje lijevo u letu, koliko god mu davao trim na stanici za elerone (između letova), i koliko god ga ravnao, avion stalno naginje lijevo, i to je završilo divnim kovitom preko krila i  finim pikranjem.  Puko je na 3 mjesta.  :'(


Da me ne bi u početku sjekli,  avion je u ravnoteži kad ga objesim za težište i to po sve 3 osi, nigdje se ne naginje.


Ima li netko neku ideju?


Još i pitanje oko setupa.... gore je "zvonce" oznake bm2409-18 .... prop je 6*4  regler 25A  i 3S baterija


pri punom gasu krene penjati, ali ne u vertikalu, već po kutu od recimo 35-40 stupnjeva.  Jel to ok? 
Mišljenja?  Prijedlozi? Savjeti?    
Divan avion  i stvarno bih htio s njim učiti letjeti.

Odg: Hawk sky i "pilot" koji ga nije volio ..... valjda

Reply #1
Baš nitko ?  :(

Odg: Hawk sky i "pilot" koji ga nije volio ..... valjda

Reply #2
ovako napamet moze biti par stvari, najbolje da se dogovoris s nekim iskusnijim da pogleda model na livadi prije lansiranja

ako trim ne pomaze, podesi eleron na stanici, ili na samom servu/zici/hornu koji ide do elerona

pogledaj i drugi, kako stoji

pogledaj i da li su krila "ravno"

pogledaj i rep aviona

nije lose vidjeti i koji je kut motora

ostali nek nastave niz

Odg: Hawk sky i "pilot" koji ga nije volio ..... valjda

Reply #3
To je to?

[attach=1]

Pogledaj (na ravnoj podlozi) jesu li krila (ili samo jedno) ispigana - torzija.

Videl sam tu negdje da imaš prvašića (?) onda sigurno imaš i lego kocke :) - složi zid visine 4-5 lego kocki - na to nasloni jedno krilo tako da korjen krila leži ravno na stolu a kocke su na cca 2/3 dužine krila - pogledaj koliko je izlazni rub krila odignut od kocki.  Ponovi s drugim krilom i provjeri dal je razmak isti. Ak sam glupo napisal pošalji mail.

Probaj trim vertikale. Tj. u letu ga probaj izravnati vertikalom a ne eleronima.

Potpuno je normalno da penje na gasu.
if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }

Odg: Hawk sky i "pilot" koji ga nije volio ..... valjda

Reply #4
Hvala na odgovorima.


@ novizagi:
osovni pregled na zemlji napravljen prije polijetanja,  čak i jedri fino bez motora (osnosvni trim sređen donekle).


Prvo su mi krila zatvarala kut sa horizontalcem, gledano sa repa prema nosu, pa sam to ispravio, problem ostao isti.
Za taj avion su po uputstvima i internetovima svi savjeti da eleroni budu na  nuli ravni s krilom.


@ faldomak:
To je to, ali  ne tak lepo :D
Hvala ti za  savjet za krila, budem to provjerio.
Kod letenja sam ga prvo ravnal vertikalcem, al on ko da ne sluša ili je premali. tek nakon toga eleronima, ali najčešće uđe u stall pa ne uhvati elerone...


Da bude malo jasnije možda, dakle kad  lansiram model, on fino uhvati brzinu i počne penjati, i i zgleda da ili mu "fali"  potiska ili ne ravnam dobro na palici za dubinu, krene strmo, pa uspori lagano na tren i krene u lijevi kovit preko krila (sve gledano od repa prema nosu).


Kad sam ga bacio i  smanjio gas prije nego se krene propinjati, onda je fino zajedrio i lijepo skretao, čak sam ga i spustio ne previše grubo, jednom skroz lagano na trbuh.


Sumnjam sada na kut motora i to, ali sve odtalo  je dobrodošlo.


Ionako je strgan sad sav, pa će na remont, srećom krila su mu čitava (od tog EPO-a bi trebali zgrade radit), pa samo trup treba skrpat.

Odg: Hawk sky i "pilot" koji ga nije volio ..... valjda

Reply #5
Kak si to sad opisal - sve je OK.

Model ti "pobjegne" ode prestrmo i izgubi brzinu (tj. nema snage za tako strmo penjanje) - i naravno ode u kovit.

Lijepo ti njega vozi na jedno pola gasa - ili manje - lako to vidiš - tako da sam po sebi leti na istoj visini - pa onda lijepo upravljaj - bez naglih pokreta - smireno i nježno.

Isto tak - ako za vikend izdrži kakvo takvo vrijeme - možemo odletiti par krugova zajedno.

I još - ako ti model ode u kovit - prvo moraš uloviti brzinu (znači ne vući palicu k sebi nego "nos dolje" palica od sebe) - kad ulovi brzinu onda ga izravnaš - jasno potrebna je određena visina - tek toliko.
if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }

Odg: Hawk sky i "pilot" koji ga nije volio ..... valjda

Reply #6
OK, još jedna provjera (možda blesavo, ali) ...Jel ispravno baciti model bez gasa, sa ugašenim motorom i pustiti ga da jedri, u svrhu trimanja za početak?
Ili ovakvom avonu treba uvijek malo potiska?

Odg: Hawk sky i "pilot" koji ga nije volio ..... valjda

Reply #7
Ma nema tu ispravno/ne ispravno. Problem je što početnik nije u stanju letiti dovoljno dugo da natrima model bačen iz ruke.

Na ovakvom tipu modela daš  1/3  (ili do max 1/2) gasa i baciš ga ravno (možda mrvičak prema dolje) i trudiš se letiti ravno i lagano penjati  (penješ sa kontrolom gasa - bez punog gasa) - pa onda u lagani zavoj.  Kad popneš dovoljno visoko letiš ravno i trimaš. Nije to niti malo lako za početnika odraditi samostalno - zato bez panike i bez velike brzine. Velika brzina = velika šteta.  Cilj prvih treninga je letiti "atletsku stazu" - ravno,zavoj,ravno,zavoj itd itd - a bez promjene visine. Za početak bude model puno više letio tebe nego ti njega  - ali to je OK.
if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }

Odg: Hawk sky i "pilot" koji ga nije volio ..... valjda

Reply #8
Evo, ovako je model izgledao nakon "leta" :
IMG_20140909_231059 by Krešimir, on Flickr
IMG_20140909_231106 by Krešimir, on Flickr

IMG_20140909_231112 by Krešimir, on Flickr

Vidite i već ulijepljena neka ojačanja u spojeve.


Gotov postupak nakon skidanja "omota" od trake koja je držala sve zategnuto skupa:
IMG_20140912_180051 by Krešimir, on Flickr

IMG_20140912_180057 by Krešimir, on Flickr

IMG_20140912_180125 by Krešimir, on Flickr

Malo je nos "pobego" na stranu, nadam se da mu to ne bude smetalo. Valjda u spoju previše ljepila, pa kad je expandiralo je izguralo na jednu stranu.

Ljepio sam sa PU max-om  od BISON-a.  drži za poludit sad kad je suho, nisam vjeroval da se ono može skrpat.

Odg: Hawk sky i "pilot" koji ga nije volio ..... valjda

Reply #9
Ma samo piči, to je to :)

Odg: Hawk sky i "pilot" koji ga nije volio ..... valjda

Reply #10
he he , da, al u trenutku vertikalnog udara u  komad betona na cmroku, uf, nije mi bilo baš skroz fora .  Mislio sam da je to to, over&out  :D :D

Odg: Hawk sky i "pilot" koji ga nije volio ..... valjda

Reply #11
Danas se desio re-maiden ....  nakon kaj ga je kolega Faldomak potrimal malo, leti ok. Malo sam mu preslab setup stavio, pa ne penje baš, a pogotovo kad mu oslabi baterija. 


uglavnom, letio je i nisam ga strgo  ;D


Odg: Hawk sky i "pilot" koji ga nije volio ..... valjda

Reply #13
zasad sam  spilio prop 9x6 na 6x6 ... na stolu  na ful gasu  djeluje ok u smislu balansa..... pilio sam ga u priručnoj šabloni.  Ne da mi ga se raskopavat pa stavljat na vagu da testiram potisak.  al djeluje mnogo bolje, bar 20 - 30 % .......  cekamo da kisa stane jel ?

Odg: Hawk sky i "pilot" koji ga nije volio ..... valjda

Reply #14
Naravno :)