Skip to main content

Topic: LiPo baterije nesigurne, LiPO-BAG nedovoljna zaštita. (Read 30612 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: LiPo baterije nesigurne, LiPO-BAG nedovoljna zaštita.

Reply #45
Pridružio sam se danas klubu. Stavim puniti, vratim se vidjeti dal je puna a kad ono... :-[


jesi punio balansirano? jer po slikama ne izgleda tako.


makar.. ti punjači po 22$ nisu neka sreća, već sam dosta čuo da ih je riknulo.

LiPo baterije nesigurne, LiPO-BAG nedovoljna zaštita.

Reply #46

Pridružio sam se danas klubu. Stavim puniti, vratim se vidjeti dal je puna a kad ono... :-[


jesi punio balansirano? jer po slikama ne izgleda tako.


makar.. ti punjači po 22$ nisu neka sreća, već sam dosta čuo da ih je riknulo.

Nisam, balansirano punim svakih 3-4 ciklusa. I dobro da nisam jer da je onda zapalila, izgorio bi mi punjac.

Odg: LiPo baterije nesigurne, LiPO-BAG nedovoljna zaštita.

Reply #47
Dag, balansirano se puni UVIJEK. Nije moguće predvidjeti kada će barem jedna ćelija imatimanji napon i ostale izložiti prepunjavanju !

Ovdje sam objasnio zašto...

@Dr.Tom ... svaka čast..oko sokolovo ja nisam odmah primijetio da je batka 3S bez balansiranja.

Damir

Odg: LiPo baterije nesigurne, LiPO-BAG nedovoljna zaštita.

Reply #48
Nisam, balansirano punim svakih 3-4 ciklusa. I dobro da nisam jer da je onda zapalila, izgorio bi mi punjac.

E pa baš zato ti se i zapalila, nažalost.
No na sreću bez posljedica,

SVAKI puta kada batku puniš/prazniš, što god da radiš, spoji balans port.
pa čovjeku je prošle godine auto izgoriu u Varaždinu i pisali smo o tome na 100 mjesta već i prije i nakon toga :(

LiPo baterije nesigurne, LiPO-BAG nedovoljna zaštita.

Reply #49
Vidio sam to da je zgorio, zato ne punim u autu i tu je batka na metalnom stolu.
Ajde dobro, prihvacam savjet, od sad punim balansirano.

Odg: LiPo baterije nesigurne, LiPO-BAG nedovoljna zaštita.

Reply #50
Diogen ja bih te molio kad sljedeći put budeš "kurio" lipicu da probaš sa malo blažim maltretiranjem - tipa: povisi napon na 4.3V po ćeliji da vidimo koliko je osjetljiva na male promjene
Upravo sam to učinio danas...i ništa se nije dogodilo, nije se napuhala, nije se niti ugrijala, kasnije sam je praznio na storage-napon da se nešto ne zakomplicira.

Iskreno, ovo nije nikakav dokaz da se LiPo može napuniti bez rizika do 4,3V po članku, tko zna kako reagiraju razne baterije različitih brendova pri različitim temperaturama zraka.. ugl NE PREPORUČAM da se tako nešto radi !

Damir

Odg: LiPo baterije nesigurne, LiPO-BAG nedovoljna zaštita.

Reply #51
evo još jedan primjer zašto puniti balansirano, UVIJEK!

da nisam, bilo bi vatrice u stanu  ???
jer bi dvije čelije probile preko 4.5V

dakle, kupio nove turnigy batke iz Nizozemskog skladišta,
4000mAh i to ne najjeftinije od 10-15C već 30-40C  (kakti 120-160A  ;D)
letile su JEDNOM u bixleru koji cucla 6A, dakle 1.5C, ma i ful gas kod polijetanja mu je oko 12A, dakle 3C, ne 30C i to svega par sekundi...

jučer napunjena, ali ju nisam stigao potrošiti, samo sam odletio 2 leta s po Zippycama 2.4Ah.
ona druga koja je bila isto ostala puna, je 4.19 po čeliji...
danas stavio da dopunim jer sam mislio ić letit,

-otpori su uredni,
kao što i priliči novoj batki s malo većim kapacitetom(one oko 1000mAh uvijek imaju nešto veće otpore)
-batka nije nimalo napuhana
-1 let iza sebe...

pa ti reci.
prošli tjedan je jedan modelar ostao bez FPV modela iz identičnog razloga,
usred leta mu je napon s 12V pao na 7, slika sniježi, motor ne radi, esc cutoff...
dakle otkaz jedne čelije, ne gubitak kontakta(onda bi napon bio 0 i blackout trenutni)

bixlera sam na sljeme letio s dvije 3S 2.4Ah u paraleli = 4.8Ah, zato sam uzeo ove 4Ah računajući da bu mi malo lakše a opet mi ne treba svaki dan onaj domet...
X8 sam letio s dvije 4S 5Ah u paraleli
hexu sam letio s dvije 4S 5Ah u paraleli
mislim da bu to bilo pravilo i u buduće, bar za long range letove, pa u slučaju otkaza batke bar bu druga dobra za vratit model ili ga kontrolirano spustit negdje.

i da, turnigy kao i nanotech više ne uzimam  ;D
zippy compact mi je bolja u tom rangu cijene

Odg: LiPo baterije nesigurne, LiPO-BAG nedovoljna zaštita.

Reply #52
X8 sam letio s dvije 4S 5Ah u paraleli
hexu sam letio s dvije 4S 5Ah u paraleli
mislim da bu to bilo pravilo i u buduće, bar za long range letove, pa u slučaju otkaza batke bar bu druga dobra za vratit model ili ga kontrolirano spustit negdje.
Ako letiš sa dvije u paraleli, tj. imaš izvjesnu sigurnost u slućaju otkaza jedne, ne zaboravi da bi svaka trebala na izlazu u seriji imati jednu schottky diodu.
Naime, ako jedna batka 'zašlusa', druga u paraleli je isto 'napadnuta' i napon pada...
Jedini problem je pronači diodu od cca 50 , 100 ili 150 A trajne struje, po mogućnosti šotkicu zbog manjeg gubitka i manje potrebe hladjenja.

Ovo nije princip redundancije nego clustera.

Damir

Odg: LiPo baterije nesigurne, LiPO-BAG nedovoljna zaštita.

Reply #53
ma rijetko da ona zacvika pri malim strujama pražnjenja da dođe do nekog grijanja i trošenja energije kao kada ju probušiš npr, pa da bi povukla i drugu 'za sobom'....
to je više neki ispad funkcije pa se ponaša kao mrtvo puhalo  :D
kada ju spojiš na punjač na 1A, ona odmah skoči na 4.2V, bez puno nagovaranja
(a kada prazniš s 5A odmah pada na ispod 3V)
tako da ne bi to ubilo drugu batku u zraku....

diode bi bile jasno bonus tu, ali imaju i padove napona a i to što spominješ za amperažu..
pa nisu baš česte kod yubito pilota, možda u nekom turbo projektu za FSB bi se i mogle naći, ali kod mene ne  :)

Odg: LiPo baterije nesigurne, LiPO-BAG nedovoljna zaštita.

Reply #54
ma rijetko da ona zacvika pri malim strujama pražnjenja da dođe do nekog grijanja i trošenja energije kao kada ju probušiš npr, pa da bi povukla i drugu 'za sobom'....
to je više neki ispad funkcije pa se ponaša kao mrtvo puhalo  :D
kada ju spojiš na punjač na 1A, ona odmah skoči na 4.2V, bez puno nagovaranja
(a kada prazniš s 5A odmah pada na ispod 3V)
tako da ne bi to ubilo drugu batku u zraku....

diode bi bile jasno bonus tu, ali imaju i padove napona a i to što spominješ za amperažu..
pa nisu baš česte kod yubito pilota, možda u nekom turbo projektu za FSB bi se i mogle naći, ali kod mene ne  :)


Doktore,

ove su za tebe pre male ali kvalitet 1a

toplo ti ih preporucam,naravno vece,
 ne idem na visoke C i nikada nisam imao problema sa 15 C  2.200mA ove iste fabrikacije a cijedio sam ih do maksimuma, dosta puta sam imao iskljucenje motora ali sletanje bez problema sa ostatkom struje, to je stvar reglera "HYPE Alpha", drzim se njih i mislim da ne grijesim i ako balansirano punim svakih 3-4-ti puta

Odg: LiPo baterije nesigurne, LiPO-BAG nedovoljna zaštita.

Reply #55
Upozorenje neupućenima:
paketi litijevih baterija se uvijek moraju balansirano puniti, svaki put!
To što kolega "tojesvestotrebasznati" tako ne čini je nepotreban rizik.
Jednostavno objašnjenje pročitajte ovdje:
http://www.flyfreak.net/elektronika-i-baterije/lipo-iskljucivo-balansirano-!!!/msg74825/#msg74825
Nešto je u zraku...
Multiplex Profi mc3030 - 22 years of excelence and counting...
Siniša

Odg: LiPo baterije nesigurne, LiPO-BAG nedovoljna zaštita.

Reply #56
Upozorenje neupućenima:
paketi litijevih baterija se uvijek moraju balansirano puniti, svaki put!
To što kolega "tojesvestotrebasznati" tako ne čini je nepotreban rizik.
Jednostavno objašnjenje pročitajte ovdje:
http://www.flyfreak.net/elektronika-i-baterije/lipo-iskljucivo-balansirano-!!!/msg74825/#msg74825

Znam to i citao sam Bog zna koliko puta i to je ispravno,
ja i kolege u Klubu punimo od vajkada ovako i nije se pokazalo ne ispravno,
ja imam maksimum 2.200mA  dok ostali 4pa i 5.000mA

inace u pravu si !

Odg: LiPo baterije nesigurne, LiPO-BAG nedovoljna zaštita.

Reply #57
Zippy su najace baterije! Evo iz ovih 2200mah, 25c sam vukao konstantno na neku foru 80ampera i zaljepio ih u pod jedno 100 puta!

Odg: LiPo baterije nesigurne, LiPO-BAG nedovoljna zaštita.

Reply #58
Šta je je, ja nemam pojma kak te baterije još uvijek žive. Napuhnu se ko krafne, tresnu u zemlju, čupa luđak do 87A iz njih, ništ. Rade.
Znam da će se zapalit prije ili kasnije, ali već neko vrijeme rade :)

Odg: LiPo baterije nesigurne, LiPO-BAG nedovoljna zaštita.

Reply #59
jučer sam ipak odletio 2.5km u daljinu, kružio par krugova  i vratio se nazad s onom batkom iz par postova iznad.
jasno, prije leta sam spojio prvu ćeliju kao 1S na punjač i napunio ju.

niski(normalni) otpor mi nije dao mira, kada ćelija ode, onda je otpor obično jako visok. pa am joj dao šansu prije neg ode u reciklažu.
uglavnom, batka sve ok odradila, sletio s podjednakim naponima
(stavio sam buzzer onaj koji monitorira svaki cell pa da krene pištat u zraku ak padne ona prva ćelija)

pa ti reci.  valjda je batki trebao koji ciklus da 'proradi'  ;D