Skip to main content

Topic: Kvar na motoru ili regleru? (Read 10071 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Kvar na motoru ili regleru?

Objavljivao sam ovdje vec postove o elektricnom romobilu kojeg sam napravio...

Uglavnom danas u voznji se desilo sljedece: motor je najednom zakocio usred voznje (bez ubrzavanja). Ja dignem zadnji kotac, dam gas a motor samo trza. Na ovom forumu su me naucili da kad tako trza, znaci da jedna faza nije spojena... Ja sam dosao doma, rastavio motor i sve izgleda u redu. Regler takoder. Probao sam onda na izlaze iz tog 120A reglera spojiti mali motorcic, dam gas i taj mali motorcic isto trza.

Motor: http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__18184__Turnigy_Aerodrive_SK3_6374_149kv_Brushless_Outrunner_Motor.html
ESC: http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__20696__Hobbyking_YEP_120A_HV_4_14S_Brushless_Speed_Controller_OPTO_.html

Uglavnom kako mogu provjeriti sto je pokvareno?

Odg: Kvar na motoru ili regleru?

Reply #1
Pa ako trza i drugi motor onda očito nije motor u kvaru...
Probaj timing ponovno isprogramirat samo kao provjeru!

Odg: Kvar na motoru ili regleru?

Reply #2
Jel imas ti mozda karticu za programiranje toga?
Da, ocito je da je u ESCu nesto, jer drugi motor se isto ponasa..

Odg: Kvar na motoru ili regleru?

Reply #3
Ok netreba mi kartica jer sam pomocu gasa uspio isprogramirat al nema pomaka.
Stavio sam auto timing, i i dalje samo trza motor. Sto bi jos mogao pogledati?

I nije mi jasno kako je "kocnica" ukljucena cak i bez spojene baterije

Odg: Kvar na motoru ili regleru?

Reply #4
"Kočnica" - ako vrtiš kotač, regler je ugašen a daje otpor (koči) spalio si jednu granu FETova (i jedan je dovoljno). Kad rukom vrtiš motor on se ponaša kao generator, kako ti je jedna faza "u proboju" negdje se zatvara prema jednoj od ostale dvije faze. Kako su druga dva namota u faznom pomaku motor zapravo koči sam sebe.
if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }

Odg: Kvar na motoru ili regleru?

Reply #5
Svaka cast na objasnjenju :)

Znaci sta mi preostaje onda? Razmontirati ESC i vidjeti koji FET je spaljen? Da li je to uopce moguce zamjeniti? Stvarno mi se neda placati ponovno 120$...
A ne kuzim uopce kako se spalio, jer na punom gasu sam vozio (i dosta jako ubrzavao), a montirao sam jos i 8cm ventilator direktno iznad ESCa..

Odg: Kvar na motoru ili regleru?

Reply #6
Možeš probati. Problem je što kineski dijelovi vrlo rijetko na sebi imaju neku suvislu oznaku. Znači treba nakon mjerenja naći neki ekvivalent. Nimalo jednostavno.
if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }

Odg: Kvar na motoru ili regleru?

Reply #7
Provjeri konektore na regleru i zice na samom lemu!

Odg: Kvar na motoru ili regleru?

Reply #8
Vjerujem da je lako moguće promjenit fet, ako ne sami fet onda na njega zalemit dvije žićice
i na te dvije žićice zalemit novu komponentu znam ljude koji su sve i svašta radili po rc elektronici.
Kolko sam vidio diogen je fakat sićušne stvari lemiio.
Spektrum dx7s i razni modelčeki

Odg: Kvar na motoru ili regleru?

Reply #9
Konektori su zalemljeni savrseno, a i na regleru je debeli lem i drzi jako dobro. A cak i da je nesto u konektorima ili lemu krivo, nebi motor kocio... tako da su stvarno nazalost ti FETovi otisli..

Problem je sto taj rekler ima 2 ili 3 sloja plocice tako da treba to jako pazljivo prvo odlemiti sa nekim vruzim zrakom, a onda naci taj FET. Nadam se da cu bar odma naci koji je

Odg: Kvar na motoru ili regleru?

Reply #10
E ovak, ja sam djelomicno rastavil ESC. ima 18 FETova. do 9 mogu lako doci, do drugih 9 malo teze jer moram odlemit preko 10 pinova istovremeno a u tom nemam bas najbolja iskustva. Nasao sam video mog ESCa kako je jedan taj "unutarnji FET spaljen. Ali na mojem ESCu su svi barem na izgled citavi

Kako mogu multimetrom vidjeti koji je pregorio?

Video: burn it my new ESC YEP 120A HV
FETovi: http://www.fairchildsemi.com/ds/FD/FDB045AN08A0.pdf

 

Odg: Kvar na motoru ili regleru?

Reply #11
Za to koliko si potrosio na ESC i ostalo mogao si dobiti kvalitetan mali kontroler, javi se deckima na artasovom forumu ima kvalitetnih rjesenja za romobile.

Odg: Kvar na motoru ili regleru?

Reply #12
Ali za snagu od 2kW? Sumnjam. Za neki veci napon jos nekako, al za struju od 70A+ sumnjam. Sta je tu je, imam ovaj ESC, on trpi do 120A i sad mi jedino preostaje popraviti ga.
Ja sam provjerio drain-source na mosfetima sa modom za diodu, otporom, na kratki spoj... apsolutno svi od tih 9 pokazuju jednak vrjednosti. Ili je problem negdje kod ovih drugih 9 do kojih je puno teze doci ili ja krivo mjerim..

Odg: Kvar na motoru ili regleru?

Reply #13
pratio sam built tog rolca otkad je bio železna cjev... sjećam se i onog kurenja baterija... i sad ovo...
pegula... :(
pazi saamo da Ti "stručan" popravak ESCA ne priskrbi još koju pizdariju...
Meni se desilo sa novim Turnigy Multistarom 10A da je prilikom prvog štekanja na bateriju puknul kondić ko petarda..
Bio sam uvjeren da sam ja zeznul polaritet i da sam si sam kriv, ali naknadnim pregledom ustanovio sam da je polaritet bio
dobro pogođen... shit happens... i odmah sam ga zviznul u kantu iako sam imao ideju probat prelemit na njaga ispravan kondić jer bilo bi bedasto posijat model sa prijemnikom, motorom i svime ostalim zbog toga što je Zhang toga dana bio neispavan...
glavu gore...


Odg: Kvar na motoru ili regleru?

Reply #14
Hvala na pracenju izrade romobila, ljepo je to cut da se neko zanima :) za tebe i takve, evo i jedna slika sadasnjeg stanja, samo jos cekam veci ekran i dodatno programiranje nekih sitnica, al uglavnom sad ide do 40km/h. Tj isao je :D

Nekako sam dobio povjerenje da ipak mogu to sam popraviti posto znam i tocnu oznaku mosfeta i vjerovatno znam da je jedan od njih otisao, samo jos neznam koji..