Skip to main content

Topic: LiPo baterije nesigurne, LiPO-BAG nedovoljna zaštita. (Read 30414 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: LiPo baterije nesigurne, LiPO-BAG nedovoljna zaštita.

Reply #16
Nije loš test, mada očekivano - ako si ga prepunjavao i to još sa 4C. Bilo bi mi mnogo interesantnije da se napravi test na kojem naponu (npr 4.25-4.35V/C) će doći do reakcije, što bi se dogodilo u slučaju da netko puni paket bez balansiranja a ćelije nisu jednake. Ili u slučaju da punjač nije dobro iskalibriran.
Točno je to što kažeš, trebalo bi dalje testirati, no ono što bi svakako htio znati je temperatura pri kojoj stvari izmiču kontroli !

Radi se o tome da današnji telemetrijski kompleti imaju temp senzor i tu leži mogućnost dodatnog sigurnosnog nadzora.

Mislim, ako se odlučim utrošiti jedan temp senzor, saznanje ipak nadmašuje njegovu vrijednost !  ;)

Damir

Odg: LiPo baterije nesigurne, LiPO-BAG nedovoljna zaštita.

Reply #17
Zanima me koliko je kod nas bilo slučajeva da se LiPO zapali sam od sebe (mislim da je Robi imao takav slučaj), o uništenju zbog nepravilnog punjenja ili pražnjenja mislim da ne treba mnogo raspravljati. Znači baterija normalno napunjenja (provjeriti naponi svih ćelija), ostavljena u normalnom okruženju i da dođe do samozapaljenja - to me zanima!
Trex 550E 3G, PA Bandit, HK Y-3 Tricopter
Futaba 9C, Jr MC-20

Odg: LiPo baterije nesigurne, LiPO-BAG nedovoljna zaštita.

Reply #18
Zanima me koliko je kod nas bilo slučajeva da se LiPO zapali sam od sebe (mislim da je Robi imao takav slučaj), o uništenju zbog nepravilnog punjenja ili pražnjenja mislim da ne treba mnogo raspravljati. Znači baterija normalno napunjenja (provjeriti naponi svih ćelija), ostavljena u normalnom okruženju i da dođe do samozapaljenja - to me zanima!
Ne znam odgovor na pitanje. Zapravo, napunjeno bateriju nikada nebi 'uskladištio', nego bi je prije toga doveo u 'Storage mode', negdje oko 3,7-3,8 V po ćeliji, kako preporućuju  proizvođači.

Ako je baterija pospremljena pravilno, kao jedini izvor samozapaljenja mogu pretpostaviti neku grešku u proizvodnji, a to opet niti mogu vidjeti , dolazati ili spriječiti.

Punjenje je definitivno opasno, nema garancije da će punjač uvijek biti ispravan: nelada sam znao napustiti prostoriju gdje punim (radiona) i proces staviti pod video-nadzor da mogu iz stana kontrolirati ( Skype, GnomeMeeting , Ekiga ili sl) ali mi sada to više ne pada napamet.
Damir


 

Odg: LiPo baterije nesigurne, LiPO-BAG nedovoljna zaštita.

Reply #20
Ma sisate to sve evo najboljeg rijesenja  ;D
Stvarno se ovo koristi za punjenje i drzanje baterija!



Ekspress lonac!

Odg: LiPo baterije nesigurne, LiPO-BAG nedovoljna zaštita.

Reply #21
Racoon dobro govori,
ovo je naj bolji predlog, lako dostupan, relativno jeftin, a provereno podnosi visoku temperaturu i pritisak. Jedino imam problem da objasnim zeni da se ekspres lonac, pored kuhinje, uspesno koristi i u rc modelarstvu!
Salu na stranu, opreza nikad dosta! Koliko god predlozi i resenja bili cudni, krajnji cilj je bezbednost! Ovako divan hobi ne sme biti uzrok bilo kakvih neprijatnosti! Lipo baterije su nesto sto svako od nas treba da shvati krajnje ozbiljno. Postupati pravilno sa njima, drzati se preporuka proizvodjaca, biti pazljiv i nikako nemaran.

Odg: LiPo baterije nesigurne, LiPO-BAG nedovoljna zaštita.

Reply #22
sjetih se da imam uradak na jubitu  ;)

posle pada i gužvanja, odlučih vidjet kaj će biti..test od pre dve godine na preljevnici. baterija posle odvežena na eko otpad i propisno je odložena :)

3s 2000mah mislim, i da je bila zippy ili flightmax hmm..kako god, LiPo jest..probodena nožem, mrvicu je pri ubodu stvorena iskra a posle toga odgledajte sami...znači, nema uvijek spektakularne vatre no svakako nesmijemo zanemariti cinjenicu da su lipice vrlo opasna stvar...i znam da pun mamin balkon baterija kad dodem na GO ide u remont. definitivno  ;D

LiPo 3s 2200mah burning

tu su i slike kako posle izgleda

[attach=1]

[attach=2]
Hangar: Avanti V2 80mmEDF, Viper 90mmEDF, Stream Glider V2 EDF, Marlin 64mmEDF, UltraStick 35ccm, Carbon Cub Saito4T, EDGE 540 33ccm, Husky SE, Pichler ARROW, MPX Extra 330 SC, EFX Racer, Waco, Hurricane, FunCub, ZOHD Dart XL, Timber Evo, Fokker DR1, Futaba 7C/14SG & Spektrum NX8. Buggy 30.5ccm.

Odg: LiPo baterije nesigurne, LiPO-BAG nedovoljna zaštita.

Reply #23
Pronašao sam nešto zanimljivo:

http://www.ntsb.gov/investigations/2013/boeing_787/interim_report_B787_3-7-13.pdf

Dakle, kao što je poznato Boeing 787 Dreamliner bio je prizemljen nekoliko mjeseci zbog dva slućaja požara na lipo baterijama koje se koriste kao pomoćni izvor (napajanja).

Ovaj report opisuje slućaj na Bostonskom aerodromu...ugl lipica je po3,14zdila i intervenirali su aerodromski vatrogasci. Iz opisa je vidljivo da sredstvom za gašenje požara nisu mogli ugasiti ni plamen niti spriječiti stvaranje dima dok lipica nije izgorila sama. Kada je grunula, vatrogasac je dobio manje opekotine po vratu !
Ima nekoliko slika skurene batke, opisa i detalja posljedica događaja.

Razmišljam, ako Boeing nije u stanju ugraditi sigurnu lipicu u svoje putničke zrakoplove i ako profesionalni vatrogasci na aerodromu nisu u mogućnosti ugasiti planule lipice - sa ćime se mi to u stvari igramo   ??? ?

Damir

Odg: LiPo baterije nesigurne, LiPO-BAG nedovoljna zaštita.

Reply #24
Ja razmišljam:

Zašto je pobogu netko išao stavljati lipicu u avion?

Odg: LiPo baterije nesigurne, LiPO-BAG nedovoljna zaštita.

Reply #25
Damire , pitanje na mjestu uistinu...da se sada ponovno vratimo na IC ,meni bi jako teško palo...jedva sam se riješio goriva i zamašćivanja auta..siceva itd.  :'( :'(
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes

Odg: LiPo baterije nesigurne, LiPO-BAG nedovoljna zaštita.

Reply #26
Damire , pitanje na mjestu uistinu...da se sada ponovno vratimo na IC ,meni bi jako teško palo...jedva sam se riješio goriva i zamašćivanja auta..siceva itd.  :'( :'(
Mislim, još nam uvijek ostaje LiFe, tj. LiFePO4 kao sigurne ili bitno sigurnije. Nešto su teže i manjeg kapaciteta, ali još uvijek bolje od starih NiXX.

Jednu sam zabunom prepunio (LiFe): umjesto do 3,6 ja punio do 4,2 i nije se desilo ništa, nije se napuhala, nije se oštetila, napon je pao na 3,6 poslije kraćeg vremena. I dalje je normalno koristim.

Ono što me zanima, jako zanima , a nisam našao odgovor: zašto Boeing nije išao prema LiFe nego se odličio na lipice?
Pretražio sam skoro 300 referenci ( reference na dnu ovdje:  https://en.wikipedia.org/wiki/Boeing_787_Dreamliner ) i nemam odgovor na ovo pitanje.

Inaće, jedna napomena za one koji su stavili LiPo u svoje stanice:  volumetrijski kapacitet NiMH i LiPo je gotovo identičan, to znači otprilike da u istom volumenu realiziramo isti kapacitet - istog napona (omjer volumena i kapaciteta). Ali gravimetrijski je velika razlika, tj. NiMH je skoro 2,5 teži za isti kapacitet !
Ispada da za 100 grama razlike težine stanice ugrađujemo opasnu bateriju ! Zato sam i dalje na NiMH  :D !

Damir

Odg: LiPo baterije nesigurne, LiPO-BAG nedovoljna zaštita.

Reply #27
Kolko sam ja uspio skuziti, vecina modelara u UK je na LiFePo-4. Par celija vise i na istom su, uz malo tezine.
Futaba T14SG & T10CP / MXS EXP 64" / Xperience 132" / Spirit V2 80" / DLG Vortex 60" / NAN Nelly 72" / FPV Quad 500 & 290 &250 & 190 size / FS Dominator / MXS hybrid 49" / Hummer EPP 40"
https://sites.google.com/site/trenutakuvremenu / https://sites.google.com/site/deepskyhunters

Odg: LiPo baterije nesigurne, LiPO-BAG nedovoljna zaštita.

Reply #28
Hvala Damire na poduci i informaciji ,nisam znao ,jer se ''borim'',kao što znaš, sa postojećom tehnologijom,ali kako nemam više  puno modela,potruditi ću se da postupno pređem na Life... 8)
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes

Odg: LiPo baterije nesigurne, LiPO-BAG nedovoljna zaštita.

Reply #29
Većeras na meniju 3S 1300 mAh nanoshitica... odlućio sam je staviti u kadicu bez zaštitne LipoSafe vreće da vidim koliki će to plamen razviti.
Odlučio sam žrtvovati i jednu termosondu da vidim pri kojoj temperaturi omotača počinje vatromet. Dakle ono desno je instrument koji prikazuje aktualnu temperaturu u celzijevcima...nakon samog bigbanga popelo se do 230 C, ali mislim da je to temp gorenja, dok je temperatura pri kojoj je ''krenulo' znatno niža.

Batrija napunjena i nakon toga je uslijedilo forsirano prepunjavanje sa 4 A u trajanju od 10 minuta prije početka...
i opet nakon 'prdca' ima svega desetak sekundi prije nego li počne vatromet.
Bolje od ovoga ne znam, nisam kemičar .... vaši komentari, ideje, stručna tumačenja su dobrodošli!

Damir

http://www.youtube.com/watch?v=FskVL8Lq9fo